Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de septembrie-octombrie (50)


Recommended Posts

Salut!

aissa, programul lui Stefan este cam asa:

dimineatza la 7 - 210 ml lapte simplu

in jur de ora 10 suc de fructe - portocala, mar, kiwi, amestecate

intre ele sau simple cam 100-130 ml depinde cat iese, sau nimic.

la amiaza 12-12.30 pireu de legume cu carne ou, ficatel

in jur de ora 15 ori 60ml lapte inainte sa adoarma(daca doarme)

ori un mar sau 1-2 biscuiti sau alte fructe sau nimic

la ora 18 mamaliga cu branza(cam 100gr), iaurt cu paine(200 gr),

sau legume ramase de la amiaza.

la ora 21 210 ml lapte cu cereale.

mai bea ceai cand iesim afara si ii este sete sau uneori imediat

dupa masa de lapte.

 

 

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004)id="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ana, inteleg, vrei sa ne umilesti....[:D] Glumesc! Stefan mananca foarte bine. Macar sa-l tina asa, pentru ca, daca va amintiti, si ALexandra a avut o perioada cand m-a speriat cat manca, cred ca atunci a si luat cel mai mult in greutate.

Ellen, fructele i le variez cum pot, i-am dat si simple si amestecate in diverse combinatii , si cu biscuiti si cu cereale si simple, si cu iaurt si fara, si cu suc de portocala si fara... Faza cu setea e exclusa din start pentru ca dupa ce in zilele cat a fost cald a baut si ea din nou ceai (max.80 ml pe zi), acum , de cand ploua, iar nu mai bea.

Ce sa zic, una peste alta eu zic ca e binisor, dar ma supara faza cu calciul, o sa ii fac neaparat analize, si faza ca desi e grasuta....am impresia ca i s-a inmuiat carnea, nu stiu cum sa spun, e umflatica, are bulane, dar daca o strangi e moale. Parca inainte era altfel carnea, plus ca nu o vreau grasa, o vreau normala. Si daca ma gandesc la faza cu cantarul.....daca a stat pe loc 2 luni si doar s-a "umflat". Nu stiu ce sa cred. Gata ca o iau razna de tot![bang][alcool]

 


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele azi pt mine e ziua experientelor culinare!Am mai descoperit ceva!Va zic si voua ca poate incercati...daca nu ati incercat deja!Am facut taietei cu mar!Marul l-am pregatit ca pt prajitura cu mere!Adica ras pe razatoarea mica si calit cu 2-3 linguritze de zahar! L-am amestecat cu taietei fierti( cam o mina)si a apoi am zdrobit cu furculitza!A iesit o portie destul de maricica!Am pus-o pe toata in castronelul bebelului !Am zis ca ce ramine papa mami!CE credeti?Nu a mai avut mami ce papa!Eu zic sa incercati si voi!Daca le place am mai cistigat o masa gustoasa si usor de preparat!

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/duculeatza/album?dir

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] aissa, nici vorba de asa ceva!

Dar sa stii ca am dat asa in mare...ca sa iti dai seama cum ai putea introduce branza de vaci si iaurtul.Stefan uneori mananca de rupe, alteori face mofturi da pe mine nu ma mai impresioneaza de loc!

De exemplu azi la ora 18 a mancat cred in jyr de 250 gr de legume cu un pic de carnitza ramase de la amiaza, dar ieri abia a reusit sa manance 3 sferturi de iaurt....deci cred ca e stresul prea mare sa ne mai apucam acuma sa masuram, cantarim papica daca copilasii sunt sanatosi.[:D][:D]Stefan la 9 luni avea 9 kg, deci nu e gras deloc, dar e sanatos, pana la un an tot o sa faca vreo 10 kg sa isi tripleze greutatea de la nastere.

Copilul e vioi, rosu la fata, rade, povesteste, se taraste[:D] asa ca daca nu vrea sa manance treaba lui, a doua zi mananca mai cu pofta.

In reteda de mamaligutza eu am zis o cana in ideea ca nu poti fierbe mai putin de atat[:D] dar, de regula, din cana aia de mamaliga eu ii pun vreo 3 linguri si mai multa branza, deci predomina binenteles branza, restul papa Astor[:D]

Cat despre pielea moale si pufoasa, nu-ti mai fa atatea probleme, cred ca asa sunt toti copilasii mici!Ca inca nu au muschiuletul bine format!

 

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004)id="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

duculeatza, din cate stiu eu, de la dinti nu face mai mult de 38,5 dar cred ca depinde si de copilas.Maine dute la medic, pana atunci dai antitermice.Nurofen 2,5 ml din 8 in 8 ore sau paracetamol supozitoare.

Eu daca facea Stefam mai mare de 39 ii dadeam alternativ si paracetamol si Nurofen in asa fel incat tot la 4 ore sa aiba un antitermic

 

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004)id="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by duculeatza

Auzisem ca unul din bebei scrisneste din dinti!Si pe Tudor il mai apuca!Duminica de ex facea asa in continuu!Descoperise sunetul si cred ca se amuza!Bruxismul(ca asa se numeste) are o semnificatie aparte mai ales pt medicii homeopati!E un indiciu da sa ma pusti ca nu mai tin minte pt ce!Si nici nu am de gind sa ma mai stresez!

Cam atit!Va doresc o noapte linistita!Si bebei cumintei!

Apropos,loreema,mai avem 2 dintisori!Ne ajuti tu si de data asta cu trecutul in listuta? [;)]Hai la [nani][nani]! toata gashca!

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/duculeatza/album?dir


id="quote">id="quote">

 

duculeatza, crezi ca scapi asa ieftin[:)]? noi eram cu scrasnitul dintilor. Acum, daca tot ai adus vorba, daca iti aduci aminte ce semnificatie are sa ne spui si noua, ca ne-ai facut curiosi! Nici prin gand nu mi-a trecut c-ar insemna ceva!

 

si... felicitari pt. dintisori[bis][bis][bis]!!!

 

Ionela [mamica] si Alex[copil] (DN 21.09.2004)

ALEX cantaretul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcm, eu analizele le-am facut prin "pile". M-a costat totul 800000 pt ca trebuie neaparat achitata taxa de 550000 lei pt analize, chitanta pe care trebuie sa o duci la politie.

Examenul ginecologic mai este si el pe lista...

 

Ellen, pasaportul nu trebuie schimbat daca iti schimbi adresa...dar daca iti schimbi numele trebuie schimbat. Eu desteapta de mine m-am trezit pe ultima suta de metri ca nu mai am pasaportul valabil si mari emotii am ca nu va fi gata la timp. Oricum totul la mine se deruleaza cu o viteza uimitoare si cu multe drumuri facute.

 

Ca vorbeati de fontanele....Alexia o are cam cat varful degetului meu cel mai mare...destul de maricica dar doctora a zis ca mai are suficient de mult timp sa se inchida asa ca noi continuam cu 2 pic/zi de Vigantol.

 

Duculeatza mie doctora mi-a zis ca de la dinti poate sa faca febra 39 dar o zi-doua...nu mai mult. Daca nu-i trece inseamna ca alta e cauza.

Si e buna reteta pe care ai dat-o...merita incercata.

 

Aissa, parerea mea ca Alexandrei nu-i mai e foame asa repede cum incerci tu sa-i dai mesele. cred ca greseala asta o faceam si eu de nu mai papa Alexia mai nimic. Acum i-am lasat doar 4 mese mari si late pe zi si a inceput sa pape asa bine ca nu-mi vine sa cred.

Deci la ora 6 200 ml lapte (150 ml ii papa pe nerasuflate iar apoi restul de 50 ml ii dau dupa 30 minute, o ora pt ca altfel nu mai vrea...si obligatoriu in somn).

La 12 papa fructele (eu ii dau de regula cate un singur fruct amestecat cu branza/cereale/iaurt...depinde de ce imi trece prin cap) si cam 60 ml lapte (de sete dupa ce a papat).

Pana la ora 12 nu ii dau decat apa sau ceai de sete si un biscuite, maxim doi ca sa nu-si strice foamea.

Urmatoarea masa este la 18 cand papa legumele (adica mancarea cum ii spun eu...diverse combinatii) si vreo 60 ml lapte de sete sau iaurt (daca nu i-am dat iaurt dimineata cu fructele).

Intre 12 si 18 bea numai apa sau ceai si nu mai papa nimic...pe acelasi principiu sa nu-si strice foamea.

Ultima masa este la 22-22.30 cand papa 200 ml lapte 150 ml ii papa pana sa adoarma iar restul ii dau in somn si la o ora dupa ce a papat...ideea e sa am 2 mese pe zi de 200 ml lapte).

Eu as vrea sa-i cresc si prima si ultima masa de lapte la 230 ml in asa fel incat sa nu mai fiu nevoita sa-i dau in timpul zilei lapte.

Copiii cu cat cresc cu atat simt nevoia sa pape mai rar si mai mult cantitativ (asa mi-a spus doctora si mi-a recomandat 4 mese pe zi).

Referitor la tetina L (este peste 6 luni) eu eram convinsa ca o sa se inece cand papa cu ea dar surprinzator a papat mult mai bine si mai repede pt ca prin asta curgea mai usor lapticul.

 

Angela, stie baiatul ce stie de mic...mai vrea se pare la restaurant!

 

Danyce, am vazut pozicile...se descurca si Alma cum poate ca sa faca prosticele...stai sa vezi cand incepe sa mearga in 4 labute bine si sa vezi atunci nebunii cate face! Chiar sunt curioasa sa vad ce prosticele o sa faca daca de acum nu sta o clipa.

 

Andries daniela, bine ai venit si sa-ti traiasca copii!

Cat despre papa...dupa cum vezi sunt multi mofturosi pe aici. Incearca sa-i pui cate putin ficatel, pasat marunt marunt in ciorbita si poate asa se obisnuieste cu el. Si oul la fel.

Iar cu limita...daca e vioi copilul inseamna ca e bine. Si Alexia mea are la 9 luni si o sapt 7850 gr si 71 cm (nascuta cu 2850 gr)...deci tot pe acolo suntem. Ma stresez eu cu greutatea dar ea arata foarte bine (nici prea grasa nici prea slaba) si este nu vioae ci super vioaie.

Pateu eu nu ii dau si nici nu-i voi da pana la 1 an pt ca incer pateul de la noi nu mi se pare prea ok pt bebe.

 

Va pup!

 

 

 

 

 

 

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)

[foto]Alexia, [zana] de 9 luni +id="red">

[foto]Evenimentele din viata meaid="red">

 

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu sunt plina de nervi.[bang][bang][bang]

M-am luat dupa sot [bang]si am zis sa facem ceva econimii[bang][bang][bang] asa ca am cautat un scaun de masina la mana a doua[bang][bang][bang] ca de, e mai ieftin decat cel nou de la magazin.

Am gasit cu 800.000 lei asa ca m-am dus si l-am luat[bang] [bang] [bang].

Un JEG de scaun , care mie mi-ar fi fost rusine sa il dau si de pomana, da sa mai cer si bani pe el.

Maine il arunc la gunoi si ma duc sa ii iau fetii scaun calumea de la magazin.

Daca ma mai gandesc vreodata sa iau ceva second hand sper sa imi dea cineva cu o caramida in cap.[mariaj][mariaj][mariaj]id="purple">

 

Povestea Loreemeiid="red">

[foto] Pozici[foto]Pozici noi[foto]Fara par [foto]

[cit] Ramona & [zana] Loreema (6 sept 2004)id="purple">

Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !id="size3">id="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...