Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de septembrie-octombrie (50)


Recommended Posts

'Neata mamici!

 

Angela id="red">am vazut pozele cu licuriciul scump!Vai ce mare a crescut si el...cresc copii astia ca din apa!

 

Dulculeatza id="purple">imi pare rau de voi ca trebuie sa va operati!Dar cum nu fac la voi anestezie la copii pentru operatia de polipi?????E barbarie!Brrrrr!mai bine du-l la Cluj!

 

Anamari id="blue">felicitari pentru mama si tata lui Lia!Tu cum te simti??Ai greturi?

 

Multumim tuturor de urari![dual]

 

Fug si eu sa mananc pana doarme teroristul lu' mama!Pupici!id="green">

 

 

 

Ioana[olala]&[bibe] Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)id="green"> [foto] cu bazucu'id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

La Multi Ani!id="red"> tuturor bebelusilor sarbatoriti astazi. Sa fie sanatosi, voiosi, voinici.

 

Loreema, si eu sper sa va anunt cat de curand ca Alexuta merge singurica. Dar totusi mai avem pana la performanta asta.

 

De acum sa te tii si tu cu bebelina ta sa vezi ca numai nazbatii o sa faca si ea ca si Alexia Mihaelei.

 

Mihaela, multumesc mult de raspuns. Sper sa nu nimeresc si eu o zi din aia aglomerata. Ieri am reusit sa termin cu fisa medicala, iar maine sper sa ajung la politie sa depun actele. Offf, cat mai trebuie sa umbli dupa toate prostiile.

 

Felicitari Alexiei pentru papat si sa o tineti tot asa.

 

Danyce, nu stiam ca se recomanda pateu si branza topita la bebelusi. De aici de pe la noi eu una nu mananc pateu pentru ca e facut numai din prostii, ca sa nu zic numai din E-uri. Iar branza topita la fel. Si eu o sa mai astept cu astea pentru ca inca nu am inceredere in ce se gaseste la noi pe piata.

 

Geo, nu te mai stresa ca o sa inceapa si Dami sa faca numai prosticele si exercitii la sol in curand. Noi ii tinem pumnii.

 

Ana, multa bafta la slabit. Si eu am avut o tentativa sa tin cura de slabire, tentativa care nu a durat decat 2 saptamani. Am dat jos doar 3 kg si ma bucur ca dupa ce nu mai tinut asa strict, nu m-am ingrasat la loc. Sper sa mai am inca o tentativa poate mai dau inca 3 kg :)

 

 

 

[flo] Elena & [copil]Alexandra (25.09.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roandre la fel ca tine am luat si eu brocriptinul. Cat despre statul in fundic , Dami sta foarte bine rezemat sau intre perne doar daca nu are sprijin cade in nas dar cateodata (deocamdata destul de rar) sta destul de binisor.

 

Fetelor de cand a dat caldura Dami transpira ingrozitor la cap, are cearceaful ud sub cap, e normal?

 

Ca tot vorbiti de greutate, va anunt cu mandrie ca ma apropii si eu de tinta, am 59 de kg dar vreau sa va spun ca am constat ca ultimile se duc asa de greu si eu mai vreau sa scap de 5 kg. Aveti vreo idee?

 

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

 

http://community.webshots.com/user/giorgios72

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor!

 

aissa, si Stefan mai regurgiteaza dupa masa de lapte de dimineatza, uneori si dupa cereale sau iaurt, dar singura problema este ca trebuie sa-l schimb....asta este, ca mananca cu pofta si mai bine zis : infuleca!normal ca ii vine inapoi cate un pic!

 

anamari, felicitai pentru mama , tata, si Stefan zice mama cand vrea papa de fapt[:D].

Mai nou dimineatza la ora 7 se ridica in funduletz in patut si striga asa de dulce "mama" de vreo cateva ori pana ma ridic sa-i pregatesc lapticul.

Eu mereu ii spun nu "mama" ca "papa" si intr-o dimineatza a zis "mama" "papa"[:D][:D] una dupa alta! Sunt convinsa ca nu prea si-a dat el seama ce zice, dar oricum, am fost foarte incantata de realizare!

Tati il invata sa inteleaga "deschide" "inchide" si el intelege numai "inchide", e bine si asa!

Mai intelege cand spun"gata" si "lasa" asta din urma il folosesc cand pune mana pe ochelarii mei, in loc sa zic "nu-i voie" mai bine ii zic "lasa jos" [:D] Si maimutza cam intelege, desi eu zic "lasa" el zice "e" si tot asa....dar tot imi trage ochelarii jos pana la urma.Daca zic de mai multe ori "lasa" se enerveaza si imi da peste ochelari ca si cum ar intelege ca nu-i dau voie si ii este ciuda....ca sa vedeti numai cat este de smecher si speculant!

Si daca tot m-am pus pe povestit sa va spun ca Stefan plange cand iese cineva din casa, mai nou indiferent cine, si asta pentru ca nu-l ia cu el afara in curte!E disperat, cand se deschide usa se ri roteste spre ea si e gata scandalul.....

 

Hm...eu de cateva nopti dorma toata noaptea, Stefan nu se mai trezeste, uneori pe la 2 jumate se foieste in patut, ma duc la el si il mangai si gata, nu mai cere nici lapte nici ceai![bis][bis]

 

 

 

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004)id="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Roandre, pateul luat de noi e de la un supermarket din zona, asa ca nu cred ca se gaseste in Ro, mai ales ca are si numele supermarketului.

Geo, incearca sa-l pui pe Dami in fundulet si da-i niste jucarii sa se joace cu ele. Asa am procedat eu cu Alma pt. ca ea nu avea chef altfel sa ramana in fundulet daca o puneam eu in pozitia asta. Se rasucea imediat pe burtica.

Anamari, Alma sta acum bine in fundulet, mai ales daca are jucarii la dispozitie. Sta dreapta si se joaca asa pana se plictiseste. De tarat o face mai mult pe burtica pt. ca nu ii iese intotdeauna ridicarea poponetului.Oricum, e ff activa si face si ea numai prosticele, e ff activa. Pt. ca am observat ca atunci cand sunt cu ochii pe ea, Alma sta cuminte ca un ingeras nevinovat, iar cand imi intorc privirea, se indreapta spre vreo tinta pe care si-o fixeaza de ceva vreme, asadar face exercitii de miscare, eu o incurajez sa se miste cat mai mult, adica ma fac ca nu o vad, dar o pandesc fara sa observe ea, sa stiu sigur ca nu i se intampla nimic pe traseu.

Cred ca e si tare smechera si incapatanata domnisoara mea.Ieri s-a dus sa cerceteze un sertar de la o comoda mica, de langa usa de la living.Cand tragea ea mai bine de maner, eu am luat-o in brate si am dus-o inapoi la paturica ei cu jucarii. M-am apucat de calcat hainute de-ale ei si aruncam cate o privire sa vad ce face. La un momemt dat, fata ajunge la usa, de data asta langa comoda, ca si cand s-ar fi ascuns acolo.Se uita cand la mine, cand la dulap, dar nu facea inca nimic. Peste un minut am vazut insa un capsor carliontat care iesea de dupa dulap si o manuta intinsa care a reusit sa prinda de manerul sertarului. Am reusit si sa o fotografiez pe furis in toata actiunea ei de a ma fenta pe mine. O sa pun pozele mai incolo.

Acum fug sa iau ceva de la supermarket.O zi buna si pupici,

 

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Alma, sufletel mic si iubitid="teal">

 

[iepu]Alma, sufletel mic si iubit -[foto]noiid="teal">

[iepu]Alma, sufletel mic si iubitid="teal">-[foto]si mai noi

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa dau si eu de doctor in sfarsit. Sunt total nelamurita cu greutatea ei. Pe 13 aprilie am cantarit-o ultima data si atunci mi-a zis ca are 8500 (mie mi s-a parut enorm, pe al meu de acasa avea 8200 si nici pe ala nu-l credeam). OK. Azi imi spun ca are 8700! Sa fim seriosi, la cat e a mea de grasa (ca mi-a zis sa o pun la slabit - bine, cica in gluma) sunt convinsa ca nu a luat doar 200 g in 2 luni. Probabil luna trecuta era ametita asistenta.

In privinta greutatii nu-mi fac griji. Dar mi-a zis ca are fontanela cam mare. Lucru, care coroborat cu neaparitia dintilor, l-a facut sa zica ccc ca ar avea o intarziere in calcifiere. Asa ca desi initial mi-a zis sa nu-i mai dau calciu, a revenit, sa-i dau totusi calciu in continuare si 3 pic.vigantol, iar daca stau cu ea la soare (banuiesc eu ca se referea la mare) sa reduc la 2 pic. E cazul sa ma ingrijorez?id="blue"> (ma gandesc ca din motivul asta nici nu a plecat de-a busilea, nici nu se ridica. Pot face ceva sa o ajut sa asimileze mai bine?id="blue"> Ea nu papa branzica (i-am luat azi Fagaras sa o incerc). Ii dau iaurt, dar are zile cand papa 1 intreg, altele cand doar jumate. Lapte in jur de 500 ml/zi. Ce sa fac sa o ajut?

 


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mi-a venit o idee apropos de pateu!Cred ca am putea face de casa!Hai sa va zic cum m-am gindit!2-3 bucatele de ficat de pasare se fierb bine!Se amesteca cu un galbenus fiert tare cu un cubulet de unt si eventual putina smintina sa fie mai usor de intins!Se poate condimenta cu putin marar sau patrunjel tocat fin ,dupa gust!Ce ziceti?ar merge?si asa am fi si sigure ca nu contine conservanti si tot felul de condimente!

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/duculeatza/album?dir

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aissa, din cate stiu eu nu iaurtul este cel care contine calciu ci branza de vaca.Dar eu zic sa nu-ti faci prea mari probleme daca faceti tratamentul cu calciu si bea laptic suficient va asimila pana la urma.Poate o sa-i placa mai mult branza fagaras decat cea facuta in casa, e mai gustoasa si o poti amesteca de exemplu cu banana care din cate imi amintesc eu ii place la Alexandra, sau cu mamaligutza, la o cana de apa pui 3-4 lingurite de faina de mamaliga si astepti sa fiarba, eu asa o fac si Stefan mananca foarte bine.

 

Eu astazi i-am gatit la Stefan la amiaza snitel din piept de pui cu pireu de cartofi si a fost foarte incantat.Supica de legume am lasat-o pentru diseara.

 

danyce, e foarte isteata Alma, si Stefan face chestii de genul asta, sta si se uita la mine si la coltul plin de cabluri, care iese din calculator si asteapta momentul prielnic sa se agate de ele! Si cand strig "lasa jos" se enerveaza si da cu mana peste cabluri ca si cum ar vrea sa le imprastie de ciuda!Miscarea asta o are de fiecare data cand nu il las sa faca ceva....mi sa nu devina un copil ciudos[:D] Si pentru asta, uneori cand este cu mine, il las sa traga de cabluri si sa le tina in mana[:D]

 

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004)id="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

duculeatza, sa stii ca eu asa mi-am propus, sa-i fac pate in casa, bunica mea ne facea un pate foarte gustos, il mancam vara pe paine cu rosii si branza de ne lingeam pe botic, punea si ceapa in el si marar, patrunjel, nu mai stiu exact, oricum, iesea o minunatie! Ea il prepara din ficat de porc parca, dar cred ca si din cel de pui iese fff bun.

Cel din magazin contine sorici de porc si alte minuni si binenteles ca antioxidanti si tot felul de E-uri care se pot evita.

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004)id="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu!Nici eu nu am incredere in brinza topita!Eu ai fac o pasta de brinza din brinza de vaci.un pic de unt un pic de smintina o feliuta de ceapa taiata marunt si marar!Asta e incercata si e super buna!Bebe o maninca cu placere!

Aissa apropos de fontanela !Ce inseamna prea mare?!Ca normal virsta la care se inkide se invirte in jurul la 1 an jumate!Radu al meu nu a baut lapte deloc nu minca iaurturi sau unt!Doar o data pe zi brinza de vaci!Si nu am avut probleme cu calciu!Daca esti f ingrijorata fa niste anlize!Fosfataza alcalinica e crescuta in cazuri de rahitism!Du-te la un laborator privat!Ca nu kinuie copilul!Ia singe din degetel si cred ca iti da rezultatul pe loc!ASta daca vrei si mai mult pt linistea ta!

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/duculeatza/album?dir

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...