Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de septembrie-octombrie (50)


Recommended Posts

Anamari, ma bucur ca te simti bine si burtica creste...de abia astept sa ne anunti ce va fi bebe...Doamne parca as fi eu gravida asa ma bucur!

 

Aissa, o sa vina ziua cand n-o sa mai dea fara deloc Alexandra...nici eu nu credeam sa mai se termine cu vomitatul nostru si uite ca a trecut. Dar n-ai intrebat doctorul daca poti sa-i dai formula normala, adica nu anti-reflux?

Cu ce tetina ii dai sa pape lapticul? Citisem ca daca tetina nu e adecvata varstei atunci poate sa inghita prea mult aer bebe si sa regurgiteze/vomite. La noi cam asa este...caci daca tetina nu este marimea L, imi vomita.

Cat despre greutatea Alexandrei...cu siguranta a fost o greseala prima data..sau poate acum! Cati cm are?

Cat despre fontanela mare si lipsa dintilor...nu cred ca e o problema. Fetitei prietenei mele i-au iesit primii dinti la 9 luni jumate-10 luni si in schimb mergea bine in 4 labute de la 8 luni, se ridica in picioare, facea nazbatii si era destul de grasana (i se spunea si ei mereu sa-i dea mai putin sa pape ca e cam umflatel). Eu zic sa nu-ti faci totusi probleme.

Despre branzica...eu ii dau Alexiei branza Fagaras de la Sandra (asta e firma parca, sandralact)...mi se pare cea mai buna, fina si nu este acrisoara sau grunjuroasa. Eu i-o amestec cu banana ca s-o pape iar azi am sa-i fac mamaliguta cu branza si ou. Adica intr-o cana de lapte (nu chiar plina) se pun 4 lingurite malai si se fierb pt 10-15 minute maxim. Apoi se pune imediat in mamaliga asta branza fagaras si galbenus de ou.

 

Anielas, cred si eu ca au counter la mers...ca si a mea pana nu isi face norma la mers si zbenguit nu se culca...pica din picioare dar nu se lasa.

 

Duculeatza, ca sa fie scris cu bold trebuie ca sa selectezi cuvantul dorit si apoi de sus din fereastra unde ai scris mesajul sa apesi pe B (in sectiunea Format).

 

Frosa, ai fost cu el la doctor sa vezi de ce ii tot curge nasucul asa? Sa nu fie vreo alergie la ceva...ca altfel ce ar putea fi?

 

Ellen, e nebunie mare cu actele astea. Eu mi-am depus si actele pt schimbarea pasaportului si am luat alte cozi la rand. Acum trebuie sa ma duc sa le ridic...si alte cozi. Cine m-a pus sa ma marit [:D]?

 

Georgiana, daca sta bine intre perne inseamna ca in curand o sa stea si singurel. incearca sa-l pui mai tot timpul dar jucandu-va si o sa reusiti pana la urma.

Cu transpiratul la cap Alexia e fleasca la tample si ceafa...si chiar si pe spate transpira foarte mult. Eu mai m-am linistit in privinta asta...asa e ea mai "transpiracioasa".

 

Danyce, multumesc de raspunsul cu pateul...se pare ca la noi ramane varianta cu facutul in casa momentan...macar pana la 1 an.

 

Va pup si plecam si noi afara...desi vremea asta nu tine dloc cu noi!

 

 

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)

[foto]Alexia, [zana] de 9 luni +id="red">

[foto]Evenimentele din viata meaid="red">

 

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Dulculeatza id="red">si eu ma gandeam sa-i fac in casa pateu, dar nu stiam ce sa mai pun in el.....nu-i rea ideea ta cu galbenusul.....[dual]!Si crema de branza i-ai facut tu asa cum ai zis?Si ii place???

 

Aissa id="purple">noua pediatra ne-a recomandat sa-i dam calciu 10 zile pe luna , in fiecare luna pana la un an. Si noi nu avem nici un fel de probleme cu fontanela, (care e aproape inchisa), laptic papa de la mine iar iaurt sau branza papa in fiecare zi cam 200 gr.Recomandarile variaza de la medic la medic....

 

 

Danyce id="orange">asteptam pozele cu domnisoara ta.

 

Al meu bebelac doarme acum ca un ingeras[dual]!

 

Pupici!id="green">

 

Ioana[olala]&[bibe] Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)id="green"> [foto] cu bazucu'id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Duculeanta, buna ideea cu pateul de casa si branzica Cred ca o sa le incerc si eu sa vad ce reactie o sa aiba piticuta.

 

Mihaela, noroc ca eu nu mai trebuie sa-mi schimb si pasaportul ca ala cica nu trebuie schimbat daca iti schimbi adresa.

Daca ma mai mut de cateva ori, o sa tot umblu pe la politie pentru permisul asta.

 

 

 

[flo] Elena & [copil]Alexandra (25.09.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pufymic chiar asa ti-a spus medicul referitor la calciu? Pentru ca si noi avem fontanele aproape inchisa si eu sunt stresata putin din cauza asta (ma gandesc sa nu fie prea devreme) si mie mi-a zis medicul sa-i dau vigantol (si cateodata nici pe ala nu i-l dau) dar sa nu-i mai dau calciu suplimentar.

 

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimireaid="blue"> (D.N. 02.10.2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcm, eu am facut fisa medicala la Policlinica de sector, ca asa scria acolo la Politie ca trebe facuta. Mai tarziu am discutat cu medicul de familie si mi-a zis ca poate fi facuta la orice Policlinica agreata de cei de la Politie.

Eu am fost la Policlinica Vitan, de pe Calea Dudesti, si am dat cate 100.000 lei la fiecare cabinet, in total 800.000 lei. M-am dus 2 zile acolo si am umblat de la un cabinet la altul. Pentru cei de la Boli Interne si de la Psihiatrie trebuie sa ai neaparat completat de la Medicul de familie ca nu esti luat in evidenta cu vro boala.

Cand am fost la medicul de familie sa-mi scrie acolo, mi-a zis ca ne putea (si pe sotul meu) ajuta ea, si uite asa ne-am zgariat pe ochi. Dar asta e....data viitoare o sa stim.

 

 

[flo] Elena & [copil]Alexandra (25.09.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nu sunt foarte ingrijorata, dar imi pun problema....

Pufy, daca ar papa Alexandra 200 de grame de branza (cand, la ce masa sa ii dau?) ar fi super...

Ana, o sa ii fac mamaliguta, dar, iar, camtitatile puse de tine (1 cana de apa) sunt enorm pentru ea.

Roandre, sper sa nu mai vomite si ea. Eu laptele i-l dau numai cu cereale acum, altfel nu il mai bea, la 180 ml lapte ii pun 1,5-2 lingurite praf de cereale. I le dau cu tetina M, daca nimeresc mai multa apa se ineaca si cu asta, deci cu L nu cred ca pot sa-i dau (nici nu am una in casa). Despre lapte....eu nu pot sa-l intreb pe medicul asta ca nu el m-a sfatuit sa i-l dau. Cand am iesit din spital am intrebat doctorita si a zis sa raman cu asta, ca dupa 6-7 luni se vindeca refluxul. Acum am ajuns la 8+, dar tot mai da afara, muuuult mai putin dar inca da. Asa ca, de la mine putere, am zis ca raman pe asta pana la un an. Mult a fost, putin a ramas.

Mie calciul mi l-a "prescris" acum 2 luni, cand eu i-am zis ca nu sta singura in fundulet. Fara analize, mi-a zis sa-i dau 10 zile de calciu. I-am dat 2 luni la rand si acum ar fi timpul sa-i dau a 3-a oara. Dar am citit aici pe forum ca nu se da vara asa ca l-am intrebat ce fac. Si, cum am zis, daca initial a spus sa nu, cand i-am spus eu ca e inca stirba, a pipait-o la fontanela si a zis ca e cam mare. Cat de mare nu stiu, dar sincer, mie nu mi se pare ca s-a miscat deloc. Adica de cand o am tot cam asa e, adica lata cat un deget de al meu. O sa merg si la alt doctor, ca asta e cam superficial. Dar acum fac eu legaturi in cap daca asta are legatura cu oasele, probabil de aia inca nu reuseste sa se ridice.

O sa caut sa-i fac analize, mai ales ca mama mi-a zis acum ca ea stie ca ar trebui facute niste injectii ca sa il fixeze dupa ce ii dau o tura. O sa vad unde merg, desi, va dati seama, nu am ce sa spun mare lucru. Ca ea e ok, numai ca am eu fluturi la cap[hippi]

 


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, pai eu as fi vrut sa fac toate controalele intr-un singur loc si sa dureze cat mai putin. Ca nu am de gand sa stau cu bb mic la coada la ginecologie (mai este examenul asta pt. fisa?) pentru schimbarea permisului.

 

Si eu am de schimbat pasaportul, deci ma asteapta cozi si nervi dupa cum spuneti voi.

 

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimireaid="blue"> (D.N. 02.10.2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,

e prima data cand intru aici in 'clubul scutecelor' cu toate ca am 2 copilasi Paul de 4 ani si 9 luni si Ana Maria de 9 luni(a facut pe 6 iunie).Sunt interesante chestiile pe care le abordati aici insa problema mea cu cea mica e urmatoarea:nu vrea sa-mi pape oul si nici ficatelul cu toate ca m-am chinuit sa i le fac cu piure (dar mai moale caci altfel nici nu pune gura),la branza cu banana se stramba(si aici trebuie sa mai adaug niste lapte ca sa-l inghita mai usor),nici cu laptele nu se prea omoara(ii dau doar seara si dimineata milumil 3),in schimb ii place ciorbita cu panita (am observat ca ii plac mancarurile mai mult lichide)dar ce fac cu restul?Acum la 9 luni are aprox 8.400 (nascuta cu 3.5oo) ceea ce este sub limita din cate stiu.Ma gandesc daca ia din alimente destul calciu ,fier(ii dau suplimentar 5 picaturi seara si dimineata)...este o fire nu prea mancacioasa spre deosebire de primul copil.Adevarul ca nu sunt nici o bucatareasa priceputa,nu prea am idei...de aceea cand am putin timp mai citesc pe aici.Inca nu se ridica in picioare dar vrea sa mearga pe jos sustinuta(e plcerea ei cea mai mare),de obicei sta in premergator.Si inca o chestie...copilasii vostri papa pateul pe panita la aceasta varsta?(caci am vazut ca ati scris de pate)

 

 

Dana cu Paul[bonjovi] si Ana Maria[copil]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcm, da mai este si ginecologia pe fisa aia medicala. Oricum sa stii ca eu nu am stat pe la cozi (asa mi-a zis aia de la ORL, sa intru in fata). Doar la Boli Interne a trebuit sa astept sa iasa cine era atunci in cabinet si apoi sa intru. Oricum nu te consulta nimeni, dar te pune sa platesti si iti completeaza fisa. Fza cea mai naspa este ca nu toti au program in acelasi timp. Eu am fost intr-o zi dimineata, iar dimineata nu aveau program cei de la Psihiatrie, asa ca a mai trebuit sa ma mai duc si a 2-a zi pentru aia. Plus ca trebuia sa iau si rezultatul de la sange.

 

Poate gasesti si tu pe cineva sa te ajute ca e mult mai simplu asa.

 

Aissa, cel mai bine e sa te duci sa ii faci analizele.

Din cate stiu eu nu se mai face injectie pentru fixarea calciului, pentru ca ii dai in fiecare zi D3 (Vigantolul). Asa era pe vremea noastra cand nu luam in fiecare zi Vigantol si o data la nu stiu cat timp se facea injectabil.

 

Eu cand i-am facut cura de Ca, i-am dat de fiecare data si Vit. C, dar acum am inteles ca nu se mai gaseste, nici Vit. C naturat si nici fiole.

 

Mie mi-a zis pediatra sa nu ii mai dau Ca vara, dar la Alexuta mea fontanela s-a micsorat.

 

Mie mi-a zis ca daca stau cel putin 1 ora afara la soare, pot sa renunt si la Vigantol. Dar inca nu am facut-o pentru ca inca este vremea schimbatoare, iar in unele zile nu ies deloc cu ea afara. In schimb o sa renunt la vigantol de sptamana viitoare dar o sa-i dau in fiecare zi niste saruri homeopate.

 

[flo] Elena & [copil]Alexandra (25.09.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...