Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de septembrie-octombrie (50)


Recommended Posts

Andries daniela, bine ai venit printre noi. Sa-ti traiasca copilasii. Sa fie sanatosi, voiosi, voinici.

 

Despre mancarica, eu nu prea stiu ce sa zic. Daca ii plac mai mult cele mai lichide incearca sa i le faci pe toate mai lichide. Mananca cu lingurita sau din biberon? Eu cand am inceput diversificarea i-am pus de fiecare data in mancarica si o masura de lapte si manca destul de bine. Treptat am renuntat la laptele ala din mancare.

 

Aissa, am uitat sa zic. Tu intrebai cand sa ii dai branzica. Eu zic sa incerci sa ii dai ori la masa de fructe de dimineata ori la cea de iaurt. Ii dai 2 feluri.

 

 

[flo] Elena & [copil]Alexandra (25.09.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ellen, eu am gresit ca nu am terminat fraza. Nu e vorba ca nu stiu ca ora cand sa ii dau. Nu am loc. Adica nu poate sa manance asa mult. Ea la fructe, la 10-11, nu deschide gura, nu ii e foame. La legume nici atat, abia pot sa ii strecor iaurtul. Iar seara am 2 bibe de lapte. Trebuie sa pastrez 3 biberoane pentru ca nu poate sa pape mai mult de 180 ml la o masa si daca ii las doar 2 nu ajung 360/zi. Iar dupa lapte nu papa nimic, e satula. Asta e problema, ca nu stiu cum sa bag altceva, numai daca ar papa 2 bibe de cel putin 200 de lapte unul dimineata si unul la culcare, astfel incat la 6 sa ii dau altceva. Dar nu ii intra in stomacel, ce sa ii fac?

 


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aissa, Alexuta ta de seara de cand papa laptele, nu mai mananca pana a 2 zi dimineata la ora 10-11 si nici atunci nu vrea sa pape fructele?

Ai incercat sa ii dai sa manance si altceva in loc de fructe? Poate nu ii plac...zic si eu. Dar parca tu ziceai ca mananca destul de bine banana, nu?

 

 

[flo] Elena & [copil]Alexandra (25.09.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danielaid="red"> - bine ai venit !

Incearca sa ii pui ficatelul in mancarea care o mananca cel mai bine.La inceput putin si apoi din ce in ce mai mult. Poate asa merge.id="purple">

 

Povestea Loreemeiid="red">

[foto] Pozici[foto]Pozici noi[foto]Fara par [foto]

[cit] Ramona & [zana] Loreema (6 sept 2004)id="purple">

Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !id="size3">id="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aissa id="red">eu ii dau iaurt amestecat cu fructe si putine cereale(seara de regula), sau branza cu fructe . Completare tzatzuca(la fiecare masa o vrea).La pranz ii dau supa, felul 2(piure de legume cu carne, ou sau ficat) si jumate de banana(sau tzatzuca).

 

Mcmid="orange">, asa mi-a zis pediatra mea......dar ti-am, zis ca parerile difera de la medic la medic....

 

Pupici!id="green">

 

Ioana[olala]&[bibe] Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)id="green"> [foto] cu bazucu'id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Programul ei e cam asa:

- 6.30-7.00 ~180 ml lapte cu cereale (2 lingurite in biberon)

- 10-11 fructe. uneori papa, uneori nu. am incercat piersica a mers 2 zile, apoi am schimbat ca sa nu se plictiseasca, cand am reluat nu a mai vrut. Banana ii place....dar cand vrea ea. Cand nu vrea ma scuipa.

- 13-14 legume cu carnita/galbenus si uneori iaurt (pe care nu mereu il papa tot)

-17-18 lapte cu cereale

-21-22 lapte cu cereale

 

Deci am 3 mese de lapte, una teoretic de fructe si una de legume. Intre ele am reusit sa strecor cat de cat iaurtul. De ex. azi, a macat razan de tot, asa ca acum deja a papat lapticul pe care de regula i-l dadeam pe la 6-7. I-am dat dupa el (170 ml) si putina branzica Fagaras cu banana, dar nu pot aprecia cat a papat, cateva lingurite. Daca as vrea sa ii bag o masa de branza as scoate automat laptele ca nu are capacitate sa bage atat in burta. Sau, ar trebui sa stau toata ziua cu ea numai in casa si sa manance non-stop. De aia ziceam, daca ar putea sa pape la un biberon mai mult de 180 lapte as incerca sa ii dau seara altceva, dar pentru ca abia ii papa si pe aia, ii mentin 3 biberoane.

 


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am facut un link nou, ultimul de la semnatura, unde am pus si pozele de care povesteam dimineata.

Aissa, mie mi s-a spus luni ca un bebe e suficient sa manance 500ml lactate / zi, nu neaparat cel putin 500ml lapte. Stiu ca si eu am fost confuza si am intrebat-o pe doamna doctor tocmai pt. ca Alma papa de o vreme doar de 2 ori cate 200-220ml lapte/zi, asadar 400-440ml lapte in total/zi.Dar pentru ca mai papa si 100ml iaurt normal si de obicei inca 50-60ml iaurt cu fructe desert/zi, ajunge la un total de 550-600ml lactate /zi. Spet ca nu te-am zapacit si mai tare. Important e ca un bebelus sa bea lapte, dar nu mai trebuie neaparat 3 biberoane/zi . Poti sa-i dai in schimb lapte cand ii e sete, fara sa il mai incalzesti (*laptele pe care il am eu, cel putin, e la fel de bun si rece de baut), cate un pic si astfel poti ajunge la totalul de lapte pe care il doresti tu, chiar daca ii dai si alte alimente. E doar o idee faza asta cu setea, eu nu am incercat-o, dar am auzit ca se poate, si ma gandeam ca poate asa ai impaca si varza si capra.

Noi facem rapid cina ca apoi trebuie sa plecam in vizita. Pupici la bebici si mamici,

 

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Alma, sufletel mic si iubitid="teal">

 

[iepu]Alma, sufletel mic si iubit -[foto]noiid="teal">

[iepu]Alma, sufletel mic si iubitid="teal">-[foto]si mai noi

[iepu][foto]cele mai noiid="teal">

 

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aissa, cunosc ce spui ...si eu ii dau masa de 6, 18 si 22 de lapte ca sa pape ceva bine...ca mesele de fructe si legume (cu carnita sau out, ca de ficatel nu mai vrea sa stie demult) au ajuns doar teoretice. Incearca la pranz sa-i dai painica cu ciorbita...al meu de doua zile refuza legumele cu ce i le dau, dar mananca cate o felie de paine (de'aia french toast) pe care i-am inmuiat-o in zeama de la dovlecei umpluti (facuti pentru mofturos, bineinteles, dar mancati de maica-sa pana la urma!).

Apoi am mai incercat azi...dupa o perioada f lunga sa-i fac compot de mar. I-am taiat bucatele mici si desi dimineata n-a vrut deloc, la masa de pranz a mancat vreo 7-8 bucati si a baut vreo 50 ml zeama (il facusem cu sirop de zahar, fiert in prealabil, deci era mai dulce).

 

O sa incerc si eu branzica Fagaras si patut facut in casa.

 

Dar ce credeti...in weekend am fost la munte si vreau sa va spun ca a mancat f bine mucosulla restaurant! I-am dat vreo doi morcovi fierti si carnita de pui taiata cu cutitul bucatele mici si a mancat cu pofta...acasa...nu am mai vazut reluare!

 

 

Angela id="violet">[il] si [bonjovi] Licuriciul ei micid="orange">id="size3">

DAVID LICURICI mic (3 sept)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult fetelor!

Danyce, nu m-ai zapacit, stiu la ce te referi, mi-a mai zis si Roandre ca se aduna toate lactatele....dar asa am impresia eu ca ii merge ei mai binisor. O sa incerc si eu asa si o sa schimb neaparat dr. pentru ca nu am reusit niciodata sa vorbesc cu el ceva pe larg, mereu ne baga 2-3 bebelusi si ne calcam acolo pe bataturi.

Angela, norocul meu (ca altfel o luam razna de mult) e ca Alexandra papa legumele inca (zic inca, pentru ca a cam redus portia). De regula. In zilele cand nu face figuri papa 1 borcan de 200 g legume cu 1/2 borcanel (din cele mici) cu carne. La fructe e buba, nu ca nu-i plac, pur si simplu nu vrea sa deschida gura.

Fug, ca imi trage jaluzelele jos. Pesemne nu-i plac!

 


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aissa, am inteles ce zici. Si eu ma chinui sa ii dau portia de 500 ml lapte/zi si nu ii ies decat 400 si ceva. In schimb am observat de cateva zile ca daca ii dau in somn laptic il mananca. Deci imediat cum adoarme, in cursul zilei, ii dam cate 100 ml, si asa am reusit sa ii dam chiar mai mult de 500 ml pe zi. Si surprinzator mai papa si mancarea bine. Sunt curioasa cat o dura.

 

Cred ca bea laptele ala de sete, asa cu zicea si Danyce.

 

Auzi, dar tu ii dai cate un singur fruct odata? Sau le combini?

Te intreb pentru ca eu nu i-am dat niciodata cate un singur fruct. Doar cand ii mai dadeam sa roada cate un cotor de mar sau de para...dar nu manca ea de acolo, ci doar le lingea..:)

 

As incerca si eu sa ii dau cate unul sa vad cum reactioneaza.

 

[flo] Elena & [copil]Alexandra (25.09.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...