Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie-februarie 2005 (23)


Recommended Posts

Salutare fetelor!

ALINA13- si noi spalam ouale inainte de a le pune in frigider.Si cam orice leguma sau fruct le spalam cu apa si detergent de vase.Am o intrebare!Ce-i aia ferheisman,ai zis ca-i dai bebelului?

SHOBO-iti multumesc pentru sublinieri,dar chiar nu e cazul....apoi cu falsa modestie ce-i vrut sa zici?Ca nu stiam cum sa spun ca alaptez si m-am luat de tine?A alapta e un lucru normal si atata tot...nu mi se pare extraordinar,mai ales in societate cand trebuie sa gasesc loc ferit sa-mi scot tzatza.Noaptea imi trebuie mereu camasa cu nasturi...pe care nu-i inchid mereu si imi mai ies sanii afara,apoi nu mai zic de faptul ca se deformeaza,se lasa.Apoi de comparatia bebeilor tu chiar ai facut-o!Ai zis clar a nu se compara cei alaptati cu cei hraniti cu lapte praf.Acum cateva zile ai mai spus ca obezitatea apare la cei hraniti artificial,iar la cei alaptati nu...iar wrong.Nu sunt chiar asa lunateca sa ma iau de tine fara temei,sa-ti atrag atentia fara sa stiu de ce...doar ca mi se pare mie!

Am spus ca poate deranjezi alte mamici care nu au putut continua alaptarea din varii motive.Anyway ai zis ca asta va fi ultima aluzie la faptul ca alaptezi,deci gata cu subiectul.

Week-end placut tuturor.

 

Lavinia si Natalia(17.01.05)

http://community.webshots.com/user/lavinia171

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Azi m-am trezit la ora 10 si m-am gandit cu drag ca megg si mara si shinutza si iulia sunt impreuna.

 

Magga, sunt convinsa ca fiica ta e de acord sa folosesti crema ei de galbenele:))

Am fost si eu foarte aproape de mastita. Dar multumesc lui Dumnezeu, am scapat.

Nu mai pun paie pe foc cu alaptatul spun doar atat: intarcatul copilului, indiferent de motive (lapte nesatios, insuficient, copil fitzos) sau de circumstante, este traumatizant. Pentru mama.

Bine, o sa spuneti ca sunt eu mai sensibila sau ca imi place sa ma vait. Eu asa am resimtit criza asta. Nu e o fericire. Dar Irina e bine. ia in greutate - ceea ce nu se prea intampla cand o alaptam exclusiv. Face fitze la legume, la mar, la orice poate dar deja ne amuzam de crizele astea de personalitate. Vorbeste mult pe limba ei. Se hlizeste. Mananca aiurea in unele zile. Plange destul de mult. Isi pune patura in cap. Joaca din picioare. Si nu se uita la TV.

As dori si eu daca se poate dvd-urile cu baby einstein. si magga, de unde iau mozartul ala? de pe dc++?

Crinuta Rayan e superb:) Daca tot faci vizite hai si pe la noi intr-o zi sa-ti prezint pe dra Mitza si pe drul Mitz. Mai schimbam 3 vorbe.

 

Ana Maria, ma uit dupa tine in fiecare seara.

 

Doamnelor, pe 19 e Father's Day. Le facem o surpriza sotzilor?

 

make love, not war.

 

 

Anda, mama Irinei

fotografiile Irinei

Industria cu urs

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici Pupici Pupici!!! Eu tot nu am reparat computeru asa ca intru pe fuga.

 

Shoboid="red">, a fost vreme prea rea ca sa organizam o iesire. As incerca si eu cu ceai noaptea. Tu ii dai ceva neindulcit, nu-i asa?

 

Crinuta id="red">e mortal Rayan in pozitza aia. Si Victor se uita la tv, cand il prinde deschis, dar nici eu nu as vrea sa se uite.

 

Tomasaid="red">, am vazut ca ai revenit!!!

 

 

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shobo, iaca un citat din "cum sa nu fii o mama perfecta" de Libby Purves: "Dupa patru sau cinci luni merita sa incerci vechea stratagema oferindu-i peste noapte doar apa. Multi copii se dovedesc destul de isteti ca sa-si dea seama ca apa nu merita osteneala de a te trezi pentru ea [...]L-am trimis asadar pe sotul meu trei nopti la rand cu un biberon cu apa si Nicholas s-a dat batut si nu s-a mai trezit."

 

Anda, mama Irinei

fotografiile Irinei

Industria cu urs

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doamnelor, multumesc de intrebare. pentru moment e ceva mai bine, durerile le am seara intotdeauna, si asta, de cind fata mea s-a apucat sa doarma cite 9-10 ore noapte de noapte. anyway, degeaba, pentru ca noaptea asta a trebuit sa ma trezesc si la patru sa mai fac un dus cald sa-mi eliberez sinii. Simteam ca explodez. nu eu, ci sinii.

Camid="blue">ai dreptate, am incercat s-o trezesc pe fiica-mea sa o fac sa bea ceva, dar nimic. seamana fata cu tatal ei. nu se trezeste decit atunci cind vrea ea.

 

Lavinia id="red"> tu esti o idealista. [amoras] alaptat sau cu formula, negru sau alb, slab sau gras, femeie sau barbat etc., etc; exista atitea forme de categorisire si de discriminare si da, sunt de acord cu tine, [roker], iar asta e lumea in care traim si suntem cu totii bolnavi de tarele ei.

 

Catiid="green">, Baby Einstein

 

Fetelor va las are si David o zi de concediu si si astazi ne certam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maggaid="red">, o sa incerc si eu sa-ti fiu putin de ajutor, ca una patita rau cu sanii. Se poate sa ai deja informatiile pe care ti le voi spune eu dar nu strica sa risc o repetitie daca pot fi de folos cuiva, ca stiu ce dureri sunt si cred ca mi le voi aminti o viata.

Mie, cand am sunat noaptea la spital, disperata ca incepusera sa mi se invineteasca sanii mi-au spus sa procedez in felul urmator: comprese cu apa calda-calda (dar nu fierbinte) inainte de alaptat (eu am folosit prosoape umede si uneori chiar perna electrica). Dupa fiecare alaptat am uns sanul si l-am masat usor (pe tot, adica si pe partea alba nu doar mamelonul cum scrie in prospect) cu Garmastan care a mai inmuiat din nodulii formati. Urmeaza comprese reci (tot prosoape am folosit), dar NU gheata. Gheata se foloseste doar daca nu mai suporti si vrei sa renunti, sa opresti de tot lapticul...Asa i-am salvat. Daca n-ar fi mers nici asta trebuia sa iau antibiotic si sa fac punctie. In orice caz as prefera sa mai nasc de 2 ori decat sa mai trec prin furia laptelui o data! Asta ca tot vorbim de traume. [bang]

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

http://pg.photos.yahoo.com/ph/iricutz/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...