Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie-februarie 2005 (23)


Recommended Posts

oanaid="red"> si bestutaid="red"> alina_gabrielaid="red">, multumesc. va TIN la curent cu ce va mai fi si in noptile urmat. de fapt cu finalul, daca reusim sau nu ceva. tocmai vb. cu tati si ii ziceam ca incercam si noi asa cam maxim 10 zile, daca nu se da batut inseamna ca ne-am procopsit cu un copil mincacios si cu personalitate [:D]. si asta e, trebuie sa ne resemnam, va dormi cind va vrea muschiul lui [:D].

 

aditaid="red">, bine ai venit din vacantza :)

 

zi-ne si noua cum a fost cu bebe - cum v-ati descurcat, imi imaginez ca nu mai e vacanta ca si cum erati doar voi 2 [:D] (tu+sot)...

pe mine m-ar interesa unde ati stat hotel/gazda, cind (ore) mergeati la plaja, cumm ii faceati baita lui bebe si cum s-a simtit bebe la mare, cum a papat, cum a fost in clima noua? a facut febra ceva? aud acum mai nou ca schimbatul climei poate duce la febra.

 

pupici

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Oana de unde chestia cu denaturarea daca nu-i dai noaptea sa manance? Nici eu nu-i dau. Ba acu ma bucur cand doarme toata dimineata, s-asa pe soarele asta nu avem ce sa facem afara...

Cat despre mesajele mele umoristice, draga mea, sunt asa de franta ca nu prea imi mai vine sa ma hlizesc. M-am mai plans eu acu cateva zile ca e greu si cu serviciu si cu bebelu si cu casa desi ar trebui sa-mi fie rusine ca muncesc doar de la 9 la 13. Adevarul e ca nu prea apuc sa fac nimic si cum dra a facut fitze muuulte in ultima vreme nu mi-a mai ars... Eh... las ca acus ne facem mari si stam in tarc si aruncam cu jucarii in mami.

 

Crinuta, pe unde stai?

 

Anda, mama Irinei

fotografiile Irinei

Industria cu urs

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, lasati-o mai usor cu scrisul ca nu-i concurs![il] In ritmul asta trebuie sa-mi angajez bona si menajera ca sa pot sta pe DC ! Glumesc, desigur. [hot]Ma bucur ca ati scris mult, ca asa ma mai destind si eu citindu-va.

 

Vad ca ati incins forumul zilele astea cu discutii aprinse. Le dau dreptate fetelor care se simt uitate daca nu posteaza zi de zi, dar asta e realitatea; pana si in comunitatea virtuala e adevarata zicala “Ochii care nu se vad se uita”. Totusi, intrebarile si temerile unei mamici n-ar trebui sa ramana fara ecou, deoarece asta este scopul pentru care ne aflam aici: sa impartasim din experienta noastra de proaspete mamici si sa ne ajutam la nevoie cu un sfat sau o vorba buna. Eu una ma bucur de fiecare mesaj si nu am uitat pe nimeni, chiar daca nu a mai postat de pe vremea cand eram gravidute.

 

In legatura cu celalalt subiect - alaptatul, prefer sa nu redeschid disputa. Toata lumea cunoaste beneficiile alaptarii si stiu ca majoritatea mamicilor au vrut sa alapteze. Imi aduc foarte bine aminte de mesajele disperate de acum 3-4 luni cand fiecare incerca sa mai scoata 10 ml de laptic in plus pentru puiul ei. Eu una ma consider norocoasa ca am ajuns la 5 luni, desi in primele 2 luni aproape ca nu era zi in care sa nu gandesc "Gata, il trec pe formula ca nu mai pot!". Mai ales cand ma trezea noaptea la 1 ½, max 2 ore; abia pe la 7 saptamani se trezea o data pe noapte, considerand masa de la 5-6 ca fiind masa de dimineata. Ce m-a tinut pe linia de plutire a fost faptul ca lua bine in greutate, ca altfel eram de mult pe formula. Si in plus m-a sustinut si sotul mult; imi lasa dimineata mancarea pregatita, sa nu am scuze ca nu apuc sa mananc, imi facea ceaiuri si compoturi, ma certa daca nu ma odihneam atunci cand Mihai dormea…

 

In alta ordine de idei, noi maine facem 5 luni si vreau sa incep diversificarea. Nu pot sta pana la 6 luni deoarece de la 1 iulie incep serviciul si nu as lasa-o pe mama sa faca incercarile. Si in plus sper ca pana atunci sa pot sa-i inlocuiesc macar una din mese, sa nu trebuiasca sa ma mulg la servici pentru doua mese, ca de fugit acasa sa-l alaptez, nu prea cred ca voi putea, desi cu masina fac cca 15 minute pana acasa.

 

Intrebareid="red">: Incepem direct cu fructele crude sau le fierbem/coacem mai intai? Dr. Spock zice ca pana la 6-8 luni sa fie preparate termic. Atunci ma intreb eu care e scopul, furnizarea de vitamine sau doar obisnuirea stomacelului cu altceva decat laptic? A, si tot dr. Spock zice sa incepem cu cereale, dar al meu are aproape 9 kg, cum sa-l mai umflu si cu cereale?! Poate incep totusi cu supica, ca si aia e fiarta, deci nu i-as da din start ceva crud. Asa ca zilele astea stau si intorc problema pe toate partile pana ma hotarasc ce-i de facut.

 

Va doresc o duminica placuta!

 

 

Mona si bebe Mihai (13 ian. 2005)

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[redAMO2004[bis] Parerea mea este ca faci bine ca vrei sa incepi cu supica [:D], sa se obisnuiasca cu gustul, apoi cu sucurile de legume si fructe. Sucul are un gust mai bun decat supa si risti sa faci prostia mea [bang][bang][bang]( foarte mare )sa nu vrea supica . Iar in legatura cu sucurile( legume , fructe curde) nu are draga nici un bai[il], daca le speli bine(oricum le cureti de coaja) si le pui in robot sau cum le faci tu, care este problema. Sunt naturale .Ideea este sa le prepari atunci cand i le dai .

Fetelor helllllp!!![copil] Alexandra nu vrea sa mai pape nimic in afara de lapte[bibe] si sucul de mar cu morcov. Plange mereu[q][q], este agitata, doarme binisor asta nu ma plang , adica ca de obicei , dar nu papa. Nu cred ca o doare burtica ca face ea altfel atunci.Oare sa ne iasa dintisor?La 5 luni si o saptamana?

 

Si noi vrem sa mergem la mare in august si intradevar copii trebuie protejati si la umbra , eu am fost anul trecut aveam 5 luni de sarcina si am stat numai sub umbrela [pic]cu prosopul pe burta (am mai mers si in apa , [baie]ador sa inot), si ma prins soarele . Nu am patit nimic dar soarele prinde si sub umbrela .Am vazut un bebe chiar langa noi de vreo 6-7 luni cred , ca statea bine in fundulet, se juca in barcuta . Mi-a placut.[cool][cool][cool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, Dana (Coraly), Crinuta – multumim de aprecieri la adresa puiului.

 

Oana, poate la fata nu se vede cat e de grasut, insa uita-te ce picioruse are, ca ma opreste lumea pe strada sa puna mana pe ele, atata sunt de dolofane. In legatura cu parutul, sunt curioasa daca ii ramane asa culoarea, ca momentan ii pica si nu-mi prea dau seama cum va fi cel nou. Si zici ca Seb doarme pana pe la 10??? Eu m-as bucura sa doarma pana pe la 8 – 8:30, la 9 as considera ca e lux :) Si Mihai ma prinde de fata si incepe sa ma molfaie, chiar sa suga cu putere cand reuseste sa prinda ceva. Eu zic ca "ma pupa" [:D]

 

Dana, baby gym numesti tu suportul ala cu jucarii agatate pe care-l pui deasupra copilului? Al nostru e ceva mai vechiut, nu e la prima utilizare, dar si asa e foarte util, ii ocupa mult timpul lui Mihai.Mai nou se agata de cate o jucarie si incearca sa se ridice. Ce-i cu centura aia, e un fel de Sauna Belt, care apare la TV pe Teleshopping?

 

Crinuta, am reusit sa-l vad pe Rayan, foarte interesat de ceea ce vede la TV. Si mi-a mai placut poza talpa in talpa cu Rebecca. Initial nu pricepeam ce are in picioare [il] Fetelor, va admir ca mai ajungeti si pe la coafor. Patricia iti sta f. bine suvitata. SI eu am parul saten inchis si vreau sa incerc ceva nou. Gata, tre’ sa-mi iau lumea in cap si sa ma ingrijesc un pic ca nu-mi vine sa ma mai uit in oglinda, ca nu-mi place ce vad.

 

Mihai nu se intoarce nici de pe burta pe spate, nici invers. Chestia e ca lui ii place sa stea pe burtica si probabil de asta nu simte nevoia sa incerce sa se intoarca. Se impinge spre jucarii, trage de cearceaf sa si le apropie, ridica funduletul, dar de rostogolit, nimic inca.

 

Shobo, poate ca daca aveai putintica rabdare renunta Codrin singur la trezitul noaptea. Mihai asa a facut. Si-a tot impins ora de trezire de la 2 la 2:30, apoi la 3, 3:30, 4 si pe urma direct la 5-6 unde oscileaza si in prezent.

 

Va pup ca s-a trezit puiul si vreau sa-l scot putin la aer. Iar spre seara avem musafiri si ne pregatim un pic.

 

 

Mona si bebe Mihai (13 ian. 2005)

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, multumesc pentru raspuns [flo], parca supica ma atrage cel mai tare. Asa stiu sigur ca nu imi va refuza legumele. In ceea ce o priveste pe ALexandra, s-ar putea sa fie dintisorii problema, sau s-ar putea sa fie fitze. Poate ar fi bine sa o vada pediatra.

 

Mona si bebe Mihai (13 ian. 2005)

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by coraly

Crinutaid="red">, am incercat sa vad poza, dar albumul e gol!Laviniaid="red">, no offence, daca tot te deranjeaza/incomodeaza asa mult alaptatul, de ce o mai faci??? Coraly


id="quote">id="quote">Coraly nu ma deranjeaza atat de mult,m-am obisnuit i had no other choice.Doar ca am aratat care sunt dezavantajele alaptarii caci pana acum s-au aratat doar avantajele.Lavinia si Natalia(17.01.05)http://community.webshots.com/user/lavinia171
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana da spal legume,fructe,oua si jucarii bebe cu detergent de vase.Mie medicul (si cred ca oricarei dintre noi) in primele luni de sarcina mi-a recomandat sa spal foarte foarte bine fructele si legumele cu soap...ce poate fi altceva decat detergentul de vase(lichid noi folosim)?Apoi daca e de vase sigur are ceva in compozitie care nu ne dauneaza asa mult in cazul neclatirii corespunzatoare.Mai bine sa mananc detergent de vase decat tot felul de insecticide de pe fructe si legume,nu????

 

Lavinia si Natalia(17.01.05)

http://community.webshots.com/user/lavinia171

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Laviniaid="red">, si eu am mai auzit ca se spala fructele asa.

 

In legatura cu alaptatul, nu a zis nimeni ca e contra. Laviniaid="red"> a accentuat doar faptul ca nu trebuie sa se tot sublinieze de fiecare data ce lucru extraordinar este sa alaptezi, dar mai ales sa nu mai facem categorisiri de genul copii alaptati exclusiv si copii hraniti artificial, deoarece aceste tipuri de categorisiri chiar nu isi au locul.

Toate suntem mame, legatura dintre mama si copil nu este mai slaba daca mama nu alapteaza, ea este creata inca din perioada sarcinii.

 

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Shobo

[br

aditaid="red">, bine ai venit din vacantza :)

 

zi-ne si noua cum a fost cu bebe - cum v-ati descurcat, imi imaginez ca nu mai e vacanta ca si cum erati doar voi 2 [:D] (tu+sot)...

pe mine m-ar interesa unde ati stat hotel/gazda, cind (ore) mergeati la plaja, cumm ii faceati baita lui bebe si cum s-a simtit bebe la mare, cum a papat, cum a fost in clima noua? a facut febra ceva? aud acum mai nou ca schimbatul climei poate duce la febra.

 

pupici

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"


id="quote">id="quote">

a fost frumos. n-a fost ceva deosebit faptul ca am fost cu bebe, ca si cu ceilalti am fost de mititei la mare.am stat la un hotel chiar langa plaja, sa ajungem cat mai usor dimineata. mergeam la plaja doar pana la 11 si seara dupa 5. ne-am dotat cu lotiuni, palariute si umbrelute, dar n-a prea fost nevoie, ca era frig si il tineam imbracat pe plaja. am avut si piscina pt el, dar apa era prea rece si nu l-am bagat. baie nu i-am facut, doar dus.cu mancarea lui a fost simplu, ca doar l-am alaptat si vreo doua zile i-am dat si mar ras (am avut razatoarea la mine). s-a simtit bine, a fost vioi, a mancat si dormit foarte bine, n-am avut probleme, n-am avut de ce apela la sacosa de medicamente pe care am avut-o la noi

 

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[bb], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...