Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie-februarie 2005 (23)


Recommended Posts

Da, Maggaid="red">, acelea sint Baby Einstein - cele de care-ti ziceam ca le-am luat de peste ocean. Au o colectie de vreo 10 DVD-uri cu desene special pt. bebei puse pe muzica clasica - compozitori mari.

 

sper sa fie ok daca uneori il mai las sa priveasca cite un DVD.

 

pupici

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
maqqa-pune ocompresie mai calda sau pune dusul cu jet mai cald pe sani,mulge-te si procura-ti remidii pt. asa ceva.un ceai din chimen(1l-ra)busuioc(1l-ra)anason(1/2l-rita)fenicul(1/2l-rita)si soc(1/2l-rita)toate infuzate in 1 1/2l apa.pe mine m-au ajutat.mamaluiPAUL,DIANA,LUCIA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shobo faza cu bubele precum si cea cu furtuna au fost doar la figurat.Recunosc faza cu furtuna a fost un pic ironica!Iar alaptarea e buna pentru cine poate.Nu toata lumea suporta sa-si scoata tzatza la 2-3 ore...Apoi alte mamici au complicatii,altele se imbolnavesc si trebuie sa intrerupa alaptarea,fiecare cu motivul bine intemeiat(sunt sigura!!!).E acum o moda cu alaptatul...si atata tot.Prin sublinierea faptului ca alaptati eu zic ca jigniti alte mamici sau daca nu le jigniti cel putin le faceti sa-si aminteasca ca ele nu alapteaza deci nu injecteaza antivirusi in bebe(dupa cum v-ati exprimat),ca ele nu le ofera bebeilor ce e mai bun etc...Chiar trebuie repetat zilnic avantajul alaptarii?

 

 

Lavinia si Natalia(17.01.05)

http://community.webshots.com/user/lavinia171

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magga chiar asa,nu sta cu sanul umflat.Trebuie neaparat sa-l mulgi.Chiar daca doare de te sui pe pereti.Eu asa am facut mastita,aveam sanul umflat si durea,iar noaptea m-a luat cu frisoane si dimineata aveam temperatura 39.Witchie te-a sfatuit bine iti trebuie un dus fierbinte,chiar baie daca vrei si stai pe partea cu sanul dureros in apa fierbinte.Ajuta si la ameliorarea durerii si la decongestionarea sanului.Multa sanatate!Asteptam vesti despre starea sanului.

 

Lavinia si Natalia(17.01.05)

http://community.webshots.com/user/lavinia171

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor, va multumesc. am sa aplic cu sfintenie sfaturile voastre. Witchie, fata mea nu va fi prea incintata, dar i-am sustras crema de galbenele personala. [;)]

 

Alina detin toate plantele astea minune, pe care le beam insa pentru stimularea lactatiei. In momentul asta am ceva cam prea mult lapte, nu stiu daca e intelept sa produc si mai mult.

 

Noapte buna!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavinia, nu trebuie sa te superi. Eu gasesc ca e normal ca fetele sa vorbeasca mereu de alaptare, eu le respect pentru puterea care au avut-o sa continue, in ciuda bebeilor care de multe ori faceau figuri, cum a facut si Seb si eu nu am mai rezistat psihic si i-am dat lapte praf. Desi speram ca am sa pot sa ii dau pana la un an, am reusit sa ii dau o luna si jumate. Iar de la o luna de cand i-am bagat si lapte praf, nu s-a mai trezit noaptea deloc. Deci nu a zis nimeni ca este o regula, dar sunt multe asemenea cazuri. Sper ca nu te-a suparat mesajul meu, nu am aruncat cu rosii, din contra, iti respect si parerea ta si a celorlalte.

 

Cami, nu am inteles cum o cheama pe printesa ta, Angisor? Sper ca nu te superi ca intreb, dar nu am mai auzit de un asemenea nume, dar nici nu-i urat.[:)]

 

Alina, multi innainte! Nu i-ai facut deloc tarziu pe piticii tai, o mama la 37 ani cu trei copii gasesc ca e foarte normal. Bravo tie!

 

Anda, ceva noutati despre Irina? Poze noi, nimic?[:(]

 

Noapte buna!

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sebastiengrigore/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana uite ca nu m-am suparat ci doar m-a deranjat atata tam-tam cu alaptarea.Si eu alaptez exclusiv...dar nu pot sa judec pe nimeni ca a renuntat "la alaptat asa de usor".Nu ma consider o mama mai buna ca tine,ca eu ii dau fetei mele cel mai bun lapte din lume,ca nu e NIMIC mai bun decat laptele de mama.Poate exagerez eu in toate astea,poate sunt eu mai sensibila sau prea le vad pe toate...dar nu m-am mai putut abtine.

 

Lavinia si Natalia(17.01.05)

http://community.webshots.com/user/lavinia171

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavinia, eu am spus sa nu se mai compare somnul bebeilor ce papa formula cu cel al celor cu tzitzi, ATITA TOT! serios, nu am zis nimic de comparatul mamelor! fiecare mama e MAMA pt. puiutzul ei, oricum ii da sa pape.

 

uite, sa va zic ce distractie am avut eu azinoapte: il culc la 23:00, se trezeste baiatul pe la 4:30 si ma duc eu repede cu ceaiul la el... [:D] il conectez si trage un pic dupa care ce ziceti? isi pune miinile pe biberon si-l scoate din gura [:D], constient -nu cred, dar gestul m-a mirat tare si am si ris; apoi mai incerc de citeva ori si face la fel, ba mai se si strimba urit si bineinteles ca nu ia nimic... iar un sin al meu deja curgea cam nasol, udasem tare pijamaua si gaaaaaaata, am cedat a 2-a noapte la rind si i-am dat iar tzitzi. eu nu stiu cind voi avea reala putere sa nu mai cedez si sa-i dau ceaiul ala CUMVA, nici eu nu stiu inca cum si asa sa speram ca nu se va mai trezi in timp... cu cei cu care am vb si au avut succes asa mi-au zis ca dupa 1 sapt. max renunta la a se mai trezi noaptea.

eee, a papapt 15 min dupa cum am zis si apoi s-a trezit la 7 dim dar nu de foame, ci cred ca de burta, ca s-a dus sotul la el (la ora aceea se mai duce si el) si l-a mutat in alt patut al lui, leganat si adormit pt. doar 45 min. acum la 9 m-am hotarit si eu sa ma ridic dupa ce m-a strigat ceva pe aici [:D] (deci doar am stat iin pat, nu am mai putut dormi) si i-am dat tzitzi iar acum in timp ce scriu legan cu un picior patutul din sufragerie. cam asa e o noapte la noi deocamdata; sper sa reusesc in curind sa-l conving ca nu-i e foame noaptea. s-ar putea sa revin la mulsul doar seara dupa baie pt. a suplimenta cantitatea.

 

Oanaid="red">, jos palaria, n-am ce zice![flo][pup]

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru caca verde id="red"> parca Cory ? Si eu am avut temeri dar dr m-a linistit ca e de la mancare nu diaree asta daca alaptezi la formula nu stiu. Diaree este daca face des intr-un interval scurt. Eu am observat ca de la unele dulciuri.

 

Oana id="red">ingerasul meu se numeste Angelina.

 

Magga id="red">ptr. sani poti calca o carpa s-o pui pe san mai des, e mai comod. Dar si dusul e bun ca completare. Insa cel mai bun remediu e sa-l pui pe bebe foarte des la san. Eu am patit-o de multe ori cand nu scoteam laptele tot dupa supt si atunci cand venea alt jet si n-avea unde sa se duca o pateam mai ales daca purtam sutien sau daca dormeam pe sani. DUPA 2-3 SUPTURI depinde cat de puternic sugea bebe se deblocau canalele. bebe e baza. Cel mai bine ptr a evita asta mulge-te dupa supt cand simti sanii mai grei, macar.

 

Shobo id="red">tu mergi la Culcer la cab partic? Ce telefon are si cam cat costa? Banuiesc ca primeste pe oricine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laviniaid="red">, scuze, am uitat sa iti spun FELICITARILE MELE PT ALAPTAT! serios, meriti! nu e nici pe departe o moda sa alaptezi!te inseli total, parerea mea! e unul din cele mai firesti lucruri de pe lumea asta! DAR nu e usor absolut DELOC! de aceea sint sint muuuuuult mai multi bebei alimentati cu formula decit cu tzitzi.

nu ma face te rog sa cred ca e o falsa modestie treaba asta la tine! inca o data felicitarile mele!

 

pupici

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...