Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (8)


rrox3

Recommended Posts

Asta e listuta. Mai astept inscrieri! [copil] Mihai Alexandru [mamica] Ninocikap (n.17 februarie, 4 kg., 52 cm., APGAR 9) [copil] Stefan Catalin [mamica] Cameron (n.23 februarie, 3 kg., 48 cm.) [copil] Stefan Costin [mamica] Ellinia (n.25 februarie, 2,9 kg., 50 cm., APGAR 10) [copil] Alicia [mamica] Caramella (n.1 martie, 2,8 kg., 50 cm., APGAR 9) [copil] Sonia Mara [mamica] Ariadnabr (n.2 martie, 3,580 kg., APGAR 9) [copil] Alexia [mamica] CatXO (n.5 martie, 4,3 kg., 54 cm.) [copil] Melissa Ioana [mamica] Claudia_2803 (n.7 martie, 3,180 kg., 51 cm.) [copil] David Emil [mamica] Erix (n.9 martie, 3,850 kg., APGAR 10) [copil] Rares Andrei [mamica] Andrruzza (n.10 martie, 3,5 kg., 53 cm., APGAR 9) [copil] Alessandra [mamica] Giuliatm (n.10 martie, 3,050 kg., 51 cm., APGAR 10) [copil] Vlad Antoniu [mamica] Coco (n.11 martie, 3,4 kg., 52 cm., APGAR 9) [copil] Eva Maria [mamica] Ana71 (n.13 martie, 3,3 kg., 51 cm., APGAR 9) [copil] George Alexandru [mamica] Simonnete (n.13 martie, 2,750 kg., 47 cm., APGAR 9) [copil] Bianca Ecaterina [mamica] An-k (n.14 martie, 2,975 kg., 48 cm., APGAR 9) [copil] Ema Ioana [mamica] Anca Micaela (n.17 martie, 3,280 kg., 48,5 cm., APGAR 9/10) [copil] David Andrei [mamica] Smmiha (n.18 martie, 3 kg., 50 cm., APGAR 8) [copil] Alexandros Xenofon [mamica] Zuzunaki (n.19 martie, 3,820 kg., 52 cm., APGAR 9/10) [copil] Rares Mihai [mamica] Carmenduta (n.21 martie, 3,7 kg., 52 cm., APGAR 8) [copil] Mara [mamica] Rp (n.22 martie, 3,5 kg., 49 cm., APGAR 9) [copil] Ioana Alexandra [mamica] Rrox3 (n.23 martie, 3,3 kg., 48 cm., APGAR 8/9) [copil] Nicola Adriana [mamica] Raluk (n.26 martie, 3,350 kg., 48 cm., APGAR 9) [copil] Julia Diana [mamica] Marox (n.29 martie, 3,110 kg., 48 cm., APGAR 10) [copil] Karen [mamica] Hiroral (n.30 martie, 3,148 kg., 51 cm.) [copil] Iosif [mamica] Kathywsha (n.31 martie, 3,8 kg., 52 cm., APGAR 9) [copil] Rada Valentina [mamica] Carmissis (n.2 aprilie, 2,6 kg., 49 cm., APGAR 9) [copil] Stefan [mamica] ClaudiaH (n.3 aprilie, 3,4 kg.) [copil] Gabriel-Stefan [mamica] Gabrianah (n.5 aprilie, 3,8 kg., 54 cm., APGAR 9/10) [copil] Adina Nicoleta [mamica] Giliutza (n.7 aprilie, 3,450 kg., 49 cm.) [copil] Thomas Daniel [mamica] Gabrielaveres (n.8 aprilie, 3,230 kg., 49 cm., APGAR 10) [copil] Thea Ioana [mamica] Crangutalil (n.9 aprilie, 3,5 kg., 50 cm.) [copil] Daniel [mamica] Corrinutza (n.9 aprilie, 3,3 kg., 50 cm.) [copil] Emilia Alexandra [mamica] Geta Sava (n.11 aprilie, 3,6 kg., 51 cm., APGAR 9) [copil] Jenny [mamica] Simmypo(n.13 aprilie, 3,1 kg., 49 cm., APGAR 9/10) [copil] Irina Ana-Maria [mamica] Andira (n.14 aprilie, 3,950 kg., 51 cm., APGAR 8/9) [copil] Alexandra [mamica] Adela 20 (n.14 aprilie, 3,310 kg., 50 cm., APGAR 10) [copil] Ioan Rares [mamica] Oanamaria Luiza (n.14 aprilie, 4,180 kg., 53 cm.) [copil] David [mamica] Ocrainic (n.17 aprilie, 3,750 kg., 51 cm.) [copil] Mihai Cosmin [mamica] Danuta t (n.20 aprilie, 3,250 kg., 50 cm., APGAR 8/9) [copil] Antonia Maria [mamica] Teodora Racz (n.20 aprilie, 3,450 kg., 52 cm., APGAR 9/10) [copil] Letitia Medeea [mamica] Oanamc (n.21 aprilie, 3,7 kg., 51 cm., APGAR 9) [copil] Adela Maria [mamica] Cristinatwo (n.22 aprilie, 2,550 kg., 47 cm., APGAR 9) [copil] Rares Ionut [mamica] Cristinatwo (n.22 aprilie, 2,950 kg., 48 cm., APGAR 9) [copil] Radu [mamica] Ligia 13 (n.22 aprilie, 3,6 kg., 52 cm., APGAR 9) [copil] Alexander Christian [mamica] Lantana7 (n.22 aprilie, 3,720 kg., 52,5 cm., APGAR 9/9) [copil] Cezar Georgian [mamica] Adrianafedorca (n.23 aprilie, 3,850 kg., 56 cm., APGAR 10) [copil] Dalia Larisa [mamica] Lauradaria (n.24 aprilie, 3,1 kg., 52 cm., APGAR 10) [copil] Alexandru [mamica] Mamacita (n.25 aprilie, 3,6 kg., 52 cm., APGAR 10) [copil] Delia [mamica] Loreen (n.26 aprilie, 2,8 kg., 49 cm., APGAR 9) [copil] Miruna Ioana [mamica] Miska (n.28 aprilie, 3 kg., 48 cm., APGAR 9) [copil] Sara Narcisa [mamica] Danna J (n.29 aprilie, 3,990 kg., 53 cm., APGAR 8/9) [copil] Vladimir [mamica] Sibip (n.30 aprilie, 3,2 kg., 50 cm.) [copil] Delia Melissa [mamica] Mamanati (n.30 aprilie, 3,7 kg., 49 cm.) Acum suntem 28 [fetita] si 24 [baietel] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48054"] Aici am asteptat sa soseasca in viata noastra [/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48283"] Aici am inceput[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48498"]2[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48896"]3[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49250"]4[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49659"]5[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49997"]6[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50554"]7[/url] Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si [copil] Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Adrianaid="red"> si Ioanei i se intampla sa nu faca caca in cate o zi. Face a doua zi mai mult si gata. O singura data nu a facut nici a doua zi desi se sforta si i-am pus supozitor cu glicerina. Am luat din-acelea pentru copii si le-am mai subtiat (prin taiere cu cutitul). I-am pus unul, am tinut putin presat sa nu iasa imediat si dupa 15 minute deja facea caca.

 

Mamacita si Andiraid="red"> trebuie sa mai rabdati putin fiindca nu stiu exact unde e bomboneria Leonidas. Eu le-am primit cadou bomboanele [:)] Dar intreb si va zic. Oricum stiu doar in Bucuresti.

 

Ligia id="red"> pai si eu tin regim si numai de praline si alte bunatati as vorbi toata ziua, macar cu atat sa ma aleg [:D] Sa aveti un botez frumos!

 

Ninocikapid="red"> bine ai revenit! Felicitari lui Mihaita pentru progrese, e baiat mare de-acum! [pup]

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si [copil] Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hei, hei, pina sa scriu eu epistola, rrox a si deschis alt capitol, asa ca scriu si aici!

 

"Multumesc fete pt urarile de bafta pentru interviu! Tot nu am avut timp sa citesc cite ceva, macar in ce consta training-ul, sa nu umerg acolo total pe dinafara! Dar mai incerc!

 

eu tot in timp de noapte va scriu, caci asa se potriveste cel mai bine, mulg ce a ramas dupa ce a papat bebe si in timpul asta va citesc, si dupa scriu si eu cite putintel!

 

Aseara am fost in vizita la o colega din Sri Lanka, o scumpa de fata, care e asa de nacajita ca nu reuseste sa aiba un bebe, are endometrioza si de cind o cunosc eu a avut doua avorturi spontane, unul dintre ele dupa stimulare. Si dorea asa de tare sa-l vada pe David inainte sa plecam in RO! Deci, am fost la ea de la 7 la 11, cu tot cu flacau, si din nefericire am scapat baita pe care bebita o iubeste nespus (promit sa va sa pove alta data cum am trecut de la urlete intense la zimbete in baita)! A papat acolo jumate titi jumate (50 ml formula) si in rest a fost o cumintenie, a adormit leganat de tati in car seat in vreo 15 min. V-am zis eu ca antrenam bebele pt drumul cel lung! Cind am ajuns acasa pe la aproape 12, ce mi-a venit a fost sa ma mulg si am reusit vreo 65 ml cu noua Mini Electric (by the way, sa sti rrox ca mi se pare ca Avent Isis scoate mai mult laptic decit cea electrica, doar ca cealalta este mai comoda). Am culcat bebeul cu tot cu haine de petrecere si a dormit neintrerupt pina la 3.30 cind a papat si mami a mai scos 40 ml cu Isis (noaptea cea electrica face o harmalaie, de-l trezeste pina si pe Toto, dulaul familiei). Sunt tare bucuroasa, caci asta e suplimentarea care de o bicei o papa el pe zi, as aca miine poate ca am fentat laptele praf! VICTORIE! Ma oftic nespus cind trebuie chiar eu sa-i ofer formula!

 

Ca sa nu va spun ce am facut cu o zi inainte! Am reusit sa-l desprindem pe "ventuza" de tati de la computer (glumesc, glumesc, dar saracul cu plecatul asta in RO are la treaba de nu-si vede capul, si computerul este jobul lui)si am mers cu totii 5 (mamul, cumnat in plus fata de noi trei) la...piscina! Am intrat cu tot cu caruciorul lui bebe care bineinteles ca era adormit de la drumul cu masina, si noi ne-am balacit(a se citi innota) si stat in spa (40 de grade, bulbuci, o minune cu frigurile astea de pina la 0 grade ce ne sunt data de la mama natura) si David dormea senin in carucior. Si unde mai pui, ca era intre ora 7 si 9 seara care sunt orele cele mai agitate ale lui, acasa nu ar fi dormit nicicum, nici macar purtat in brate! din nou intreb, inconstienti?

 

Dar pe cuvint daca nu am observat, e o minune de cuminte, doarme de ti-e mai mare dragul in deplasare, in carucior, in car seat, nu conteaza, la plimbat prin mall, prin parc, in vizita...se odihneste dragul de el, dupa care si reuseste sa suga mult mai bine, nu o moflaie cum o face cind e obosit si nedormit, ceea ce se intimpla mereu acasa. Acasa nu reuseste decit fff greu sa doarma in timpul zilei, pus in pat se uita el ce se uita la carusel si alte jucarele, dupa care incepe sa se plictiseasca si sa urla, dar nicioadata sa adoarma! Ce sa fac? Am tot iesit cu el toata saptamina trecuta si cite 5-6 ore (bineinteles cu alaptat in mall in locuri special facute pt mamici si bebei, mai mare dragul) si a fost f bine. Dar e corect, mi se pare aiurea, chinui copilul?

 

Mamacita-stiu ce zici f bine despre anat pat, ceea ce mi-a placut mie si la ce sper sa pot sa ajung la un moment dat este dermato patologie, dar evident cu trecerea printr-un training general. (In RO incepusem sa fac dermato ca si specialitate si am facut niste anatomie patol, care mi-a placut fff mult)In plus, e un fel de compromis la a face dermatologie, caci e tare complicat aici, trebuie sa faci intii interne si de abia dupa 3-4 ani si plus un examen oribil de interne(scris si practic) poti sa aplici pt advanced training derma care dureaza inca 3-4 ani, deci mi-ar lua chiar f mult si in plus nici nu ai certitudinea ca vei fi primit sa faci derma, procesul de selectie fiind cv, referenti plus interviu, care mie mi se pare cam subiectiv, as fi preferat sa fie examen ca si in RO. Si unde mai pui ca toti acesti multi ani este munca de junior doctor, ceea ce inseamna in medie 50-60 de ore pe saptamina, pai o sa pot sa nici mu va vada bebele meu pt inca 6-7 ani de acum inainte? Asa ca anat pat este de 40 de ore, fara tu garzi, nopti, sarbatori, si daca voi ajunge la dermatopatol va fi ideal! Cam asta ar fi pe scurt prima mea optiune profesionala, adaptata la noul statut de mami! Cit despre acele praline minune belgiene, sunt delicioase, si nu m-ar mira defel ca in Bucuresti sa fie aduse de unii dintre nasii nostri de cununie, care discutau acum citiva ani despre aceasta afacere, dar cum v-am mai spus eu ce apropiati suntem , nu am nici macar o idee daca au realizat lucrul acesta sau nu.

 

Multumesc andira, rrox, dana_t, adriana, marox, ligia, oamamc, zuzunachi (sorry daca am uitat pe cineva) pt gindurile bune!

 

Adriana-Doamne ajuta ca e bine Cezarica! Cu kk nu te ingrijora, bebeii reusesc ei in final sa elimine kk acela si fara supozitor, cel putin la noi asa s-a intimplat, in ciuda scremutului si a nereusitei, dupa o vreme s-a rezolvat chiar si fara scremut, si David are doar 1 scaun pe zi, rar 2, dar daca totul in rest e bine, nu te ingrijora si nu sari imediat cu supozitorul, caci ajunge sa se obisnuiasca cu asta la un moment dat si nu se mai descurca singurel.

 

Oanamc-felcitari pt mica crestinuta, la multi ani pt domnul sot si asteptam pozici de la ziua voastra minunata!

 

Fug la somn ca imi pica ochii in taste!

 

Pusici multi!

 

PS please, nu-mi ziceti si mie pe scurt despre Pampers, de cite feluri sunt, caci tot citesc diferite tipuri la aceeasi categ de greutate!?

 

Oana"

 

http://community.webshots.com/user/ocrainic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ligia, iti tinem pumnii pentru vreme frumoasa miine la botez! Sa ne spui cum a fost.

 

Mamacita, zau ca nu au fost grele cele 2 nasteri pe cale vaginala. Am avut anestezie epidurala si n-am suferit. Nu zic ca n-am simtit nimic, dar n-a fost deloc horror. Epiziotomiile au trecut si ele fara dureri semnificative.

 

Ocrainic, ce te invidiez pentru spa!!! Si eu sint mare amatoare de asa ceva. Acum 2 ani, dupa ce s-a nascut Alex incepusera niste calduri mari (de Bucuresti, as zice :-)), francezii au numit perioada aia "canicula secolului". Ei bine, am stat si am suferit ca un peshte pe uscat pt ca nu aveam curajul sa ma merg la piscina, mi-era sa nu fac vreo infectie la sîn pt ca alaptam. De aceea te felicit ca nu ti-ai pus intrebari aiurea cum am facut eu si te-ai simtit bine.

 

Julia e cuminte doar cind e acasa, doarme de rupe in patul ei. In schimb, cum iese afara, incepe scandalul. Parca isi aduce aminte ca i-e foame, nu-i place aerul, habar n-am. De-abia reusesc s-o plimb o juma de ora fara tipete. Sa nu mai vorbim ca mi-ar place sa ma asez si eu pe o banca, as lua o carte, teii au inceput sa infloreasca si as sta cu ea si 3 ore...da' nu poci!!! [bang]

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ocrainicid="red"> eu zic ca-i foarte bine cum il plimbati pe David cu voi peste tot. Asa si trebuie. Si noi o luam pe Ioana peste tot, atat doar ca nu umblam chiar asa mult ca voi si ca sa alaptez trebuie sa ajung intr-o casa (a noastra sau a mamei, a soacra-mii, nu conteaza). In afara de sot, mama si Mariuca nu ingadui pe nimeni pe langa mine cand alaptez. [:)]

Spune-mi cate kg. are David si iti zic ce Pampers poti alege.

Si eu sunt foarte multumita de Isis, extrag rapid lapticul si mai consum si eu cateva calorii [:D] O folosesc insa rar, cand am nevoie.

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si [copil] Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fete, sunt obosita frinta dupa muls in miezl noptii, stat cu bebele pina la 2 ore si el printisorul nicicu nu ar vrea sa adoarma dupa masa de dimineata. azi de ex a stat treaz in patut de la 7 jumate pina la 10 fara sa inchida un ochi, fiind rupt de obosit de la un moment dat incolo, si incepind sa plinga. nu stiu ce sa ma fac cu el, as fi dormit si eu linga el macar o ora, dar asa, trebuie din nou apelat la solutia dintotdeauna, iesit afara. Dar afara ploua, asa ca unde altundeva decit in magazin! Asa ca acum il imbrac si am plecat.

 

rrox -david are 5.300 kg acum, ti-as multu tare sa ma sfatuiesti cu pampers!

 

Pupilici

 

http://community.webshots.com/user/ocrainic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia][hia]Da, mai traim! [:D]

 

Ocrainicid="red">

 

Peste 5 kg iti trebuie Pampers 3 care este pentru de la 5-8 kg (medium). Eu am folosit BabyDry si pana acum am fost multumita de ele. Acum insa am trecut pe Huggies (tot numarul 3) si nu pentru ca m-ar fi dezamagit Pampers, ci pentru ca au inceput caldurile si aici si Pampersii par ca o strang si o gasesc cu piciorusele rosii, iar Huggies e flexilbil si nu o strange. Inconstienta nu esti. Mie inainte de a naste o femeie batrana cu 8 copii mi-a spus ca in nici un caz sa las bebele sa ne schimbe, sa incepem sa nu mai ascultam muzica, sa nu ne mai uitam la tv sau sa stam in casa inchisi pentru ca avem bebe ci sa lasam copilul sa se adapteze la mediul inconjurator. Cat dormitul la plimbarit se pare ca lui David ii place miscarea. De ce nu incerci sa cumperi un scaunel din acelea care vibreaza si sa-l pui acolo sa vezi ce se intampla...[;)]

 

Noi suntem relativ bine. Sonia e inca constipata, face kk rar de tot, o data la 5 zile si numai cu babylax [q]... seara asta a fost de cosmar, mi-a plans mititica de-mi venea sa ma dau [bang] [bang] cu capul de pereti ca i-am dat medicamentul. Ii dau si Lass Baby si nu are nici un efect. Ma rog la al de Sus ca o data cu diversificarea sa se rezolve si partea cu [consti] In rest e ok. Imi pare mie ca nu mananca prea bine dar e multumita si ia in greutate bine. Ma gandesc sa incerc sa o obisnuiesc cu biberonul dar nu il vrea...fata desteapta stie ce e mai bun pentru ea!

 

Nu se rostogoleste inca, asta apropos de listuta cu milestone-urile pe care a postat-o Roxx3id="red">[flo][flo]. In schimb azi a luat jucaria singurica in mana si a bagat-o in gurita!! [il]

 

Ligiaid="red"> Sper sa iasa botezul frumos si felicitari pentru crestin! [pup]

 

Cam atat! V-am [pup][pup]pe toate

 

Madalina si bebe Sonia [copil]

http://www.babiesonline.com/babies/s/sonia/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite am tras un pic cu ochiul la mamicile de ian-feb si am gasit un link cu muzica pentru copii, Bim-Bam si cutiuta muzicala 1 si 2.

 

http://database.cs.wayne.edu/marius/personal/Theo/Cantece_Copii/

 

m-am gandit ca poate va intereseaza.

 

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ninocikap/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor am uitat sa va zic , a spus doctora pediatru care a venit ieri la Cezarica sa-i dau din sticluta cu Vigantol doar 3 saptamani dupa care sa cumpar alta ,

 

mi-a mai spus sa nu-l pun in scaunul auto pana la 4 luni , doar in cosulet auto tip scoica ,sau in marsupiu

 

nici Cezarica nu prea vrea sa doarma in casa dar il mai pacalesc eu il pun in carucior la geam sau pe balcon si mai doarme , si daca nu vrea si nu vrea atunci trebuie sa-l plimb putin prin casa cu caruciorul si adoarme ,

 

aseara dupa baita a papat san si 60 ml supliment dupa care ar fi trebuit sa doarma bustean , se vedea pe el ca abia mai tine ochii deschisii dar nu vroia sa doarma, si ce credeti ca avea??/ ii era sete i-am dat ceai de musetel a supt de cateva ori si a cazut lat ,

 

astazi vad ca e frumos afara cred ca o sa mergem in parc, sa vedem in ce parc ne duce tati

 

am uitat sa va spun ieri dupa ce i-am pus supozitor lui Cezar , la vreo ora a umplut 2 pampersi , sa vedem azi cum se comporta , oricum nu-i mai pun supozitor

 

vad ca tot vorbiti de praline, oare e vorba de bomboanele alea ffff scumpe de la mall-ul din dr taberei , care se vand la bucata? daca sunt alea atunci sa stiti ca sunt foarte scumpe nu mai stiu exact dar parca undeva intre 100.000 si 300.000 bucata, dar nu mai sunt sigura

la banii astia cred si eu ca sunt bune, chiar o sa-mi cumpr si eu una de curiozitate

 

fetelor cand ne intalnim si noi cu bebelinii nostrii undeva intr-un parc?

 

 

 

 

http://community.webshots.com/user/cezargeorgian

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...