Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (8)


rrox3

Recommended Posts

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ninocikap, e foarte bine atat cat i-ai dat, mai ales ca tu il alaptezi. Banuiesc ca-i dai cu lingurita, nu? Oricum el e un pic derutat acum si din cauza gutului nou si din cauza linguritei. Oricat de putin i-ai pune in lingurita tot o sa dea pe jos jumate. Eu ii mai pun babatzici da'cam degeaba. Mai stai vreo 2,3 zile si mergi cu morcovul ca sa-i urmaresti scaunul. Daca se constipa ii dai mar simplu, daca nu il combini cu morcovul. Si la mar poate sa aiba reactii gen diaree. Daca face asa ii dai repede cateva lingurite de mucilagiu de orez si ii trece. Numai sa-i dai de la primul scaun diareic. Sper sa nu fie nevoie. Asa e cu fructele astea, pana se obisnuieste stomacelul lor mititel cu ele e posibil sa aiba probleme. Oricum au multa nevoie de ele. Eu am avut noroc, n-am patit nimic de la suculetz, papa acum 130 ml si supica o papa cu placere si n-am observat reactii ciudate pana acum.

 

Cristina si bebe Stefan Costin (25.02.2005)- Rinu-Balerinu'

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andira, la multi ani pentru Irinuca! Sa creasca mare, sanatoasa si frumoasa!

Oh, da' ce multi sarbatoriti sunt azi! M-am uitat si eu in listutza, ca nu m-am mai uitat de mult. La multi ani Bianca (An-k), Alexandra (Adela 20), Rares (Oanamaria_luiza)!

Sa creasca cu totii mari si sanatosi si sa-si bucure parintii!

 

Cristina si bebe Stefan Costin (25.02.2005)- Rinu-Balerinu'

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rrox,multumesc pentru adresa ciocolateriei.Bineinteles ca sotul meu mi-a cumparat aseara 8 bomboane, pe care le-am mincat dintr-o rasuflare si mi-am revenit din pofte.

Ellinia, si eu vreau sa mai fac un bebe in 2 ani. Am mai multe motive, desi este destul de greu de crescut un copil, dar si frumos (uneori stam amindoi linga patut si ne miram ca prostii cum de a aterizat asa un ingeras in viata noastra):

-vreau sa fie doi, sa se aiba unul pe celalalt cind noi n-o sa mai fim

-cred ca sint mai usor de crescut cind sint de virsta apropiata

-pricipalul motiv este ca nu vreau sa sufoc copilul cu dragostea si asteptarile noastre.Noi deja ne facem planuri pentru ea:eu vreau sa faca balet, taica-su sa faca pian, plus o groaza de alte chestii si exista pericolul, desi sintem doua persoane cerebrale, sa cadem in capcana de a sufoca copilul cu visele noastre. Ma gindesc ca daca impartim la 2 aceste asteptari sint mai suportabile pentru bietii copii.[:D].

In alta ordine de idei,pufoasa mea plinge cu lacrimi de mai demult. La un ochisor cred ca are canalul lacrimal infundat pentru ca lacrimile stationeaza pina sa se adune suficiente incit sa se prelinga. Mai astept pina la 1 an si apoi ma ingrijorez.[:D]

Hiroral,nici fetitei mele nu-i place deloc sa stea pe burtica.Se enerveaza si incepe sa plinga.In schimb sta foarte bine pe verticala si isi tine singura capul.

Zuzunaki,eu am citit "De ce iubim femeile" si ti-o recomand cu caldura.

Lantana7, fetita mea da vinturi de cind am nascut-o si a facut si colici mititica.Uneori si plinge si dupa aceea elimina gazele si-mi dau seama ca asta o deranja. Cind nu plinge ne apuca risul cind o auzim ce zgomote face, e atit de scumpa de-mi vine sa o maninc (isi ridica putin fundul si isi tuguie buzele in timpul...[;)]).

Simbata o botezam pe pufoasa. [pup]tuturor.

 

roxana si marutza (22.03.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis][bis][bis][bis]

LA MULTI ANI TUTUROR INGERSILOR : Irinuca(Andira); Bianca (An-k); Alexandra(Adela20);Rares (Oanamaria_luiza) sa cresteti mari sanatosi si voiosi.id="red">[bis][bis][bis][bis]

Ninicikap [id="red">navy]- intradevar sunt foarte dragalasi cum incep sa-si descopere manutele si piciorusele.Thomas si-a descoperit deocamdata numai limbuta cu care se joaca toata ziua e tare distractiv.

Zuzunakiid="red"> - Barcelona mi se pare un oras superb pt a-ti petrece saptaman de miere

Adriana id="red">- si Thomas trage niste aere de te sperii nu alta. Intr-o zi stateam cu mama mea si Thomas in parc pe o banca la umbra unui copac (in jurul nostru toate bancile erau ocupate ) si Thomas a tras un vant asa de puternic ca ne-a spariat iar vecini de banca s-au uitat la noi sa vada cine a tras un aer asa de puternic ca doar micutul din carucior nu putea sa-l faca. Am intrat in pamant de rusine dar ce sa faci eu ma bucur cand le face ca mai scapa si el de durerile de burticuta.id="Comic Sans MS">[/navy]

 

Gid="maroon">aid="pink">bid="navy">rid="purple">iid="blue">eid="orange">lid="green">aid="red"> [gravi] cu [copil] 1id="brown">4id="red"> aid="yellow">pid="pink">rid="green">iid="orange">lid="purple">iid="blue">eid="brown">2id="teal">0id="navy">0id="maroon">5id="limegreen">

Noiid="Script MT Bold">id="size3">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

In primul rand La Multi Ani! tuturor bebelusilor sarbatoriti saptamana asta, sa va creasca mari, frumosi si sanatosi.

In al doilea rand sa va traiasca crestinii Ellinia, gabrielaveres si Oanamc, sa fie sanatosi si fericiti.

Mamacita, multa sanatate tatalui tau.

Ellinia te rog sa-mi trimiti si mie schema de diversificare pe adresa CatXO100@yahoo.com

Am intrat cu intarziere din motive obiective de bebe. Nu mai vrea decat in brate plimbata prin casa. Nu mai doarme decat afara. Totusi de ieri a dormit mai mult si in timpul zilei, sper sa fie intr-un ceas bun, poate a mai crescut si ea. In continuare nu vrea decat san, am consumat o cutie de lapte praf pe incercari. In plus am inceput sucurile de fructe, de mar, morcov si piersica. Nu-mi ia mai mult de 5-6 lingurite din acelea mici de cafea, dar perseverez.

In rest, fetelor, cred ca intru intr-o stare depresiva, deoarece m-am cam saturat sa stau numai in casa, sa alaptez si sa fac curatenie. As pleca in concediu, dar nu stiu daca m-as putea descurca cu bebelusul in deplasare. De asta tot incerc sa o trec pe lapte praf. Nu stiu cum unele mamici alapteaza si un an de zile, ca eu nu mai pot deja dupa 3 luni de zile. Aproape nu mai am timp sa mananc. Ieri am inceput sa mananc diversificat-Montignac si acum trebuie sa-mi gatesc mai complicat ( adica dupa reguli).

Haideti ca plec ca am inceput sa bat campii [bang].

 

Va pup,

Oana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

Gata, avem si noi un crestin in casa, si la noi s-a adeverit faptul ca dupa botez e mai cuminte. Desi noi aveam un baietel cuminte, care nu plingea decat de foame sau cand se scremea pt caca, acum e la fel ca atunci cand avea 3,4 zile. Adoarme cu tzatza in gura si doarme ca un ingeras.

La botez a fost cuminte, a plins doar cand l-a scos din apa.

Dupa botez se zice ca dorm copii nu stiu cate ore. Nu si al nostru. A sta numa cu noi la masa, a trecut din brate in brate si cum il lasam singur in camera pregatita pt el, statea maxim 15 min cuminte. Dar de oboseala seara a tras un plins de nu mai stiam ce sa-i fac.

 

Cred ca e adevarat cu basinutele si cu colicile. In perioada in care nu prea tragea parturi era marait si plingea si se scremea. Acum am aceeasi problema ca voi,mi se face rusine in parc ce basinute trage.

A, sa va spun, aseara la baita cu nasa, a facut pisu pe bluza lu nasa. L-a pus in baita, si nu stiu cum a facut "arteziana" ca exact pe bluza lu nasa s-a dus pisu. Si dupa ce s-a sters nasa si a inceput iar sa-l spele, a tras un partz de ne-a mutat nasul la toti.

Lasa, sa fie cu noroc pt nasa.

 

De maine m-am hotarat, incep si io Montignac.

(Ca azi am mai avut niste prajituri si doar nu era sa le arunc).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marox,

ce conincidenta[bis]!cred pana la urma ca ramanem pe ideea barcelona.(am gasit belete de avion 150 pt amandoi dus intors[bis])

 

rp si rrox,multam de recomandari!

 

fetele care tin montignac si alapteaza,

mi a zis o tipa de pe forumul "ce am mancat azi"ca nu e merge cu alaptatul fiindca toxinele eliberate de grasime([alcool]ce exprimare...ceva de genu asta)ajung in laptic.

din pacate,se pare ca de alaptat n o sa mai alaptez prea mult timp pt ca bubu nu prea mai suporta sanul.maine vine moasa.sa vad ce rezolvari mai gasim.oricum de cateva zile e marait rau...putin spus.are program de urlat in toata regula!

 

ligia,felicitari pt botez!

 

lantana,

mi se pare o idee buna nunta impreuna cu botezul.fericire la patrat![:D]noi am mers pe ideea asta.succes cu organizarea!

 

va pup si am fugit la manzu´

 

mamacita,nu ne mai tine in suspans...[detectiv]

 

Nicole si micul printz (19.03.2005)

"Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta." - Emanuel Swedenborg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

catXO,

sa stii ca ti inteleg starile,sincer.desi noi iesim foarte des la plimbarici(ba cu masina,ba cu carutu,un restaurant,etc)si pe mine m apuca cateodata...[alcool]mai ales ultima perioada in care nu stiu ce sa i mai fac lui bubu...plange intruna,titi ia cand are el chef(cam de 2 -3 ori pe zi si noaptea,in rest bibi[bang]).se linisteste numai in brate.asta e...sper sa trecem cu bine de perioadele astea de acomodare din viata noastra.orice inceput e greu.eu tot merg pe ideea alaptatului macar inca o luna.sa vad daca tine.daca nu mai vrea si nu mai vrea,n am ce sa fac si nu mi fac mustrari de contiinta pt ca am incercat din toata inima.

[pup]si numai bine iti doresc!

 

ellinia,

te rog mult daca poti trimite mi si mie schema(nezdravana@yahoo.com).am vazut pozicile .stefanutz e un iingerash![pup]

 

Nicole si micul printz (19.03.2005)

"Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta." - Emanuel Swedenborg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup][pup][pup]

Nu stiu cand aveti timp sa scrieti atat.Eu inca nu am citit ce ati scris in weekend...[bang]

Lantana, sa stii ca nimic nu e ceea ce pare a fi...[:D].Multumesc designerului care a creeat modelul bluzei; ascunde cu mult succes kilogramele in plus (tot atatea ca la inceput).Se poate ca mi s-a mai tras putin burtica, dar nu am slabit nici 100 grame pe cantar.Culmea e ca toata lumea in jurul meu slabeste: sotul meu, mama, tata...pana si bunica a dat jos 1 kg, iar eu absolut nimic[bang].

 

Dupa toata bucuria botezului azi am avut parte de o zi foarte trista...numai probleme!

1.Am sangerat (ca la menstruatie) si m-am speriat foarte tare, l-am sunat pe doctor si mi-a zis ca e normal, ca e menstruatia.Cum e menstruatia daca eu alaptez exclusiv????E normal? A mai patit-o cineva? Eu am citit ca menstruatia vine abia dupa ce termini cu alaptatul.

2.Am cantarit-o pe Leti si are doar 4.800 grame la 8 saptamani.Nu e cam putin? Cand vad ce grasuti sunt copilasii vostri ma necajesc ca bebelina mea nu pune mai mult pe ea.Oare asa sunt fetitele? Ea mananca la cerere,cam la 3.5-4 ore,iar intre mese doarme bustean.Pediatrul mi-a zis sa verific daca face pisi mult si daca in kaki sunt niste buburute mai groase(nu prea stiu sa va explic[bang])-cica astea sunt semne ca e bine hranit copilul.Ei bine, semnele exista, atunci de ce a pus atat de putin in greutate? Nu ar trebui sa manance mai des?

In schimb s-a lungit 5 cm de la nastere.Asta e bine, nu?

Of, nu mai stiu ce sa cred? Sper ca nu intru iar in depresie.

Va pup ca sunt tare obosita si merg la nani pana se trezeste printesa sa pape.

[pup]

Oana

 

 

http://community.webshots.com/user/oanamucenicu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...