Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (54)


Recommended Posts

ADRIANNAid="red">, scuza-ma ca nu am scris reteta, sunt obosita, am fost pe afara, acum imi trag sufletul putin.

Asadar, supa de galuste:

 

Fierb carnea de pui, arunc prima apa, cand incepe sa fiarba adoua apa, pun zarzavatul (ce am in casa - morcov, dovlecel, ceapa, o sa incep sa pun si rosie, ardei ) si las sa se fiarba. Cun un sfert de ora pana sa fie gata, pun galustele, facute asa (reteta tot din cartea cu pricina): un ou; 2 lingurite de ulei de porumb sau unt; 2 linguri de gris; sare (eu nu pun sare). Se freaca galbenusul cu untul; se adauga incet uleiul. Albusul se bate deparat pana se obtine o spuma. Se adauga "in ploaie" (presarat putin cate putin)grisul, continuand amestecarea pana cand compozita capata consistenta unei creme. Se poat eincerca daca este sufiecient de tare, punandu-se o mica bucata in supa care fierbe. Daca nu se desface , compozita este destul de legata. Se ia cu lingurita o cantitate mica si se scufunda in supa fierbinte. Cand se introduc galustile, supa trebuie sa fiarba in clocote mici; daca fierbe f. puternic, galustele se pot sfarama. Se lasa sa fiarba 10-15 minute la foc mic, cu vasul acoperit. Pentru a deveni pufoase, gospodinele cu experienta recomanda sa se adauge in supa fierbinte 1-2 lingurite de apa rece. GAlustele se servesc 2-3 lao portie, ca garnitura la carne fiarta, sau se pot adauga la lapte fiert si indulcit, putand forma o masa separata.

 

Cam asta e!!!! Sper sa va fie de folos, eu am facut, si a iesit CA LA MAMA ACASA, si nu ma consider neaparat o bucatareasca desavarsita, desi a inceput sa ma atraga din ce in ce mai tare domeniul culinar!!!![:D]

 

ADRIANNAid="red">, daca mai ai nevoie de vreo reteta sa nu eziti sa ma intrebi, sunt aici , sa te ajut, cu ce pot!!!! NU mai net sa fie!!!! [pup]

 

 

LA MULTI ANI BEBEILOR SARBATORITI AZI!!!!!id="blue">

 

pozele noastre

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns

multumesc mult onitzaid="red"> - dragutza. pai asta e reteta care o fac eu pt. noi si aveam o problema: galbenusul de ou (ca am inteles ca numai acela se pune)...e voie sa-l dam asa? eu stiu ca se fierbe in supa oricum cu galustile, dar intreb si eu. si galustile se mixeaza in supa? sau garnitura de care zici tu...se da tot mixata nu? doamne, chiar nu ma ajuta capul deloc?[bang][bang][bang]

 

 

[foto]bianca id="red"> si tudor id="blue">(03.11.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele care mergeti la mare uitati AICIid="red">id="size3"> am gasit un subiect despre pampersii acvatici, de unde se pot procura in bucuresti. poate va intereseaza.

onitza id="red"> imagineaza-ti o bucatarie vraiste, cu o multime de craticioare si olute sau cum le-o mai fi zicand...eu fac doua feluri de mancare, separat pt. tudor si bianca pt ca el are un piculet de regim. asa ca galustele sunt doar pt bianca. o sa-ti zic ce mi-a mai zis pedoiatra sa-i dau biencutei. uite acum de ex. pt.bianca fac pireut de spanac cu smantana si galbenus iar pt. tudor pireu de dovlecel, morcovi, orez si marar[^]

 

 

[foto]bianca id="red"> si tudor id="blue">(03.11.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ADRIANNAid="red">, cuscra, vaaaaai de mine, cat muncesti!!!!!! Offff, mai poti sa te odihnesti? nu cred. Imi pare rau sa aud ca te zbati atat, e foarte obositor...pupici gemeneilor...Am si eu o intrebare: spanacul il cumparati deja fiert la cutie???.....sau cum? [:D] si cum preparati pireul cu spanac???

 

pozele noastre

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[alcool][alcool][alcool]Dragele mele dragi,

sunt in mare criza de timp, poimaine am predare de lucrare de dizertaie, nu am terminat-o, luni o si sustin, sunt [alcool][alcool]

In we am fost nasa la Tg Mures, am plecat vineri sear dupa 3 examene, duminica seara eram la Cluj, luni noapte in tren. Am pus poze de la nunta, sa vedeti si voiid="red">.

Pupici si revin

 

POZELE MAMARUTZEI!!!

http://f2.pg.photos.yahoo.com/tataruraluca

mamica de Mamaruta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor ce ziceti de reteta asta? [:D]

 

PUI CU SMANTANA:

Un pui (de aprox. un kg), 300 g smantana; o jumatate lamaie; sare (va reamintesc ca nu pun sare..dar eu va scriu reteta asa cum e ea in carte!)

Puiul, curatat si taiat in bucatati, se sareaza. DUpa 20-30 minute, jumatatea din cantintatea de smantana, se pune intr-o cratita de marime potrivita. Peste smanatan se aseaza bucatile de carne de pui, cu felii de lamaie deasupra, taiate rotund. Se toarna restul de smantana si untul taiat in bucati. Se acopera cratita cu un capac si se inabusa pe foc, miscand cratita din cand in cand. CAnd s-a inmuiat carnea, sosul se toarna in farfuria de servit, si deasupra se aseaza carnea si feliile de lamaie.

 

Voi cum preparati borsul in casa? ca aici scrie ca e nevoie sa se adauge o felie de paine neagra....nu e voie nu?

 

Sunteti la plimbare?????

 

 

pozele noastre

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...