Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (54)


Recommended Posts

quote:Originally posted by onitza

ADRIANNAid="red">, scuza-ma ca nu am scris reteta, sunt obosita, am fost pe afara, acum imi trag sufletul putin.Asadar, supa de galuste:Fierb carnea de pui, arunc prima apa, cand incepe sa fiarba adoua apa, pun zarzavatul (ce am in casa - morcov, dovlecel, ceapa, o sa incep sa pun si rosie, ardei ) si las sa se fiarba. Cun un sfert de ora pana sa fie gata, pun galustele, facute asa (reteta tot din cartea cu pricina): un ou; 2 lingurite de ulei de porumb sau unt; 2 linguri de gris; sare (eu nu pun sare). Se freaca galbenusul cu untul; se adauga incet uleiul. Albusul se bate deparat pana se obtine o spuma. Se adauga "in ploaie" (presarat putin cate putin)grisul, continuand amestecarea pana cand compozita capata consistenta unei creme. Se poat eincerca daca este sufiecient de tare, punandu-se o mica bucata in supa care fierbe. Daca nu se desface , compozita este destul de legata. Se ia cu lingurita o cantitate mica si se scufunda in supa fierbinte. Cand se introduc galustile, supa trebuie sa fiarba in clocote mici; daca fierbe f. puternic, galustele se pot sfarama. Se lasa sa fiarba 10-15 minute la foc mic, cu vasul acoperit. Pentru a deveni pufoase, gospodinele cu experienta recomanda sa se adauge in supa fierbinte 1-2 lingurite de apa rece. GAlustele se servesc 2-3 lao portie, ca garnitura la carne fiarta, sau se pot adauga la lapte fiert si indulcit, putand forma o masa separata.Cam asta e!!!! Sper sa va fie de folos, eu am facut, si a iesit CA LA MAMA ACASA, si nu ma consider neaparat o bucatareasca desavarsita, desi a inceput sa ma atraga din ce in ce mai tare domeniul culinar!!!![:D]ADRIANNAid="red">, daca mai ai nevoie de vreo reteta sa nu eziti sa ma intrebi, sunt aici , sa te ajut, cu ce pot!!!! NU mai net sa fie!!!! [pup]LA MULTI ANI BEBEILOR SARBATORITI AZI!!!!!id="blue">pozele noastre


id="quote">id="quote">E ok sa le dam albus de ou pana la un an? Ca tot fiert ar fi si ala de la oul de dimineata ca si ala din supa, nu?Sau e considerata cantitate neglijabila?Cate zile iti ajung galustele de la 1 ou?"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns

TRY,id="red"> doc. pediatra a lui PAul , mi-a zis ca intr-adevar nu e ok sa se dea albus pana la un an, dar in galuste nu ar fi problema, asa ca am dat.

NU am numarat galustele, pentru ca fac supapentru toata lumea, si ii dau doar o zi....atunci cando fac proaspata..dar ele ies cam 10 cred.

 

pozele noastre

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by onitza

Fetelor ce ziceti de reteta asta? [:D]PUI CU SMANTANA:Voi cum preparati borsul in casa? ca aici scrie ca e nevoie sa se adauge o felie de paine neagra....nu e voie nu?Sunteti la plimbare?????pozele noastre


id="quote">id="quote">De ce n-ar fi voie? E interzisa painea la bebelusii peste 6 luni?Inteleg sa nu se faca exces, dar din cand in cand nu vad ce rau i-ar face. Iar painea neagra e considerata mai sanatoasa. Oricum nu o mananca propriu-zis. In borsul respeciv au loc tot felul de transformari, fermentari etc. , iar mai apoi borsul e fiert si el in ciorba. Deci de la paine neagra bebe ajunge sa manance altceva, iti garantez.Daca aveti o reteta, faceti-o publica caci si eu vreau bors in casa pt. bebe."Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by roserb

Salutare!Azi am ajuns si eu la coafor, m-am tuns/vopsit/coafat, mi-am dat o fata oarecum umana![:p][pup]Roxana&Cohttp://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu


id="quote">id="quote">Pai baga ceva poze ca ne-ai facut curioase cum e aia fatza umana (de parca frumusetile alea doua mici nu au cu cine semana)."Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by paxela

si eu stiam nu albusul nici in galuste am citit undeva ca pt copii galustele se fac doar cu galbenus dar nu stiu cum vine asta o sa incerc si daca imi ies va anuntAlexa si bebe Silviu ( 27.11.2004)poze


id="quote">id="quote">E clar ca facute numai cu galbenus nu mai ies pufoase [V][V][V]Sau ies si nu stiu eu cum?Si eu ziceam ca n-are ce sa se intample daca folosesim albus. Ca, in fond, la cateva galuste mancate odata ii revine o parte infima de albus la mancare."Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce Illustrator folosesti, 8,9 sau 10 (CS). Sa nu-mi spui ca-l ai cu licenta ca mor de invidie. Eu de ieri lucrez la niste desene cu el si-mi merge tare greu pe computerul de acasa. Parca merge la fel ca pe calculatorul vechi [q].

Si orice-ai zice Alex este baiat mare, bronzat nu are frica de apa.

 

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana a facut o alergie si nu stiam de la ce. Cum nu vroia apa si este foarte cald i-am dat ceai dee tei. Tocmai m-a sunat socrul sa-mi spuna ca el se irita de la ceai de tei.

Duminica l-am vazut pe un nepotel de-al meu cu niste bubite pe spate. Se pare ca face alergie la oul de casa desi are 2 ani si 4 luni. Asa m-am gandit s-o intreb si eu pe mama daca eu am facut alergie la ceva si am facut la ou si fragi. Asa ca nu-i de gluma, cred ca nu-i dau pana pe la 9 luni.

 

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otiliaid="red">, se numeste Adobe ImageReady si e versiunea 7. Am gresit cand am zis eu Illustrator, nu stiu sigur daca sunt unul si acelasi lucru, dar tind sa cred ca nu. Si e de la un amic. Eram convinsa ca e Illustrator si cand m-am uitat sa vad ce versiune, am vazut ca e ImageReady. Seaman foarte tare cu Photoshop-ul, dar face chestii un pic diferite. Eu lucrez in ImageReady si salvez apoi in Photoshop in ce format vreau.

Pai te costa originalele de te rup, asa ca luam si noi de pe unde putem.

 

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Try id="red"> mersi de informatii si apreciez faptul ca ai vazut ca am slabit [:D][:D] [:D]..un pic dar e bine, ha ha

Sa ne zici si noua cand scrii mesaj din casa noua, sa ne bucuram si noi....[bis][bis][bis] parca luna asta trebuie sa va mutati, nu? sau am inteles gresit

Si inca ceva..zi-mi si mie de unde-ai luat colacelul lui Alex???? ca e tare misto,imi place ca are copertina aia si nu-i bate soarele in cap

Mersic si mii de pupici[pup]

 

 

 

 

Cici si Alexia ( 22.12.2004)

 

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...