Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Nayel-CF2(5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

ChrisDun . noi avem acolo o casutza, iar Theo a dormit in patutzul lui care , dap, e pliant..vremea a fost cam nashpa , in rest.. f. mishto..

Crinuta , si mie mi a spus la fel, epidurala mi-o pune de la dilatatie 7 in sus.. iar io am ajuns la spital cu dilatatie 6.. si NADA.. ca Nayel a strambat din nas, moasha , la fel.. prin urmare degeaba am inceput io disperata sa tzip ca vreau epidurala ca m-a calmat Nayel rapid.. " nu se poate , calmeaza-te" .. treaba e ca ala a fost momentul in care chiar am intrat in panika rau, ptr. ca am realizat ca o sa nasc exact cum nu vroiam delok..

ce mai in sus , si n jos, a trecut.. bine ca a trecut si ca a durat doar atit..ca stau prost cu nervii, sint nevricoasa..[:D][:D]

cit priveste pediatra.. precum ziceam a mea e bomba.. dar am auzit ca la medlife exista una , pe nume Cristescu.. care ar fi intradevar super buna..

Prietena mea care are o fetita de 7 ani , acum , a frecventat o pediatra de cartier.. iar cind a ajuns cu copila pe la 4 ani , la cristeasca a aflat ca fii-sa are : rahitism, strabism , si platfus.. le-a remediat dar.. putea sa nu afle si sa se agraveze..

Stie careva cind intra Nayel in concediu?? ca as vrea sa ma duk la control ..

aa, intrebare de 15 puncte.. cotz-cotz [:D]cind ati facut fetelor?? ca io una am o retzinere mare..[:D]!!??

ChrisDun unde ai facut botezul?? la ce biserica?? e super pitica!!..

Crinuta, cind a inceput Rayan sa doarma "legat" noaptea.. la cite luni?? adika sa nu se mai scoale asha de des..

 

Pupici Multi!

 

crissi

http://theo.idilis.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ChrisDun , [:D] aa, se pare ca citesc din 2 in 3.. ca acum am vazut intrebarile tale, toate..[:D] kilometrii nu sint multi pina acolo, casa e in breaza..

de mic, era f. mic cind l am dus acolo, la 6 zile parca l am dus, iar aerul conditionat merge si acasa.. zilnic aproape, dar e f. adevarat ca nu bate chiar direct in dormi, ca era mult prea puternic si l am pus pe hol..dar de mers , merge, iar Theo n a avut nici o problema..

Pupici!![:D]

 

crissi

http://theo.idilis.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[biz] M- am mai gindit un pik fetelor.. [:D]

Theo face pe 14 august , 2 luni.. si tre' sa mergem la vaccin.. adika vaccinuri.. ca cika sint 2..

care , cum ati facut?? vaccinurile de la stat??? sau cele de la institutul pasteur?? ca mie madam sicoe imi explica ca ar fi bine daca le-as face pe alea scumpe.. !!

 

crissi

http://theo.idilis.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multam' crissiid="red"> de raspunsuri. in ce priveste intrebarea ta cu vaccinurile: mie nu-mi place madam sicoe. dar asta e partea a doua.

partea intai: pediatra bebelinei mi-a recomandat Infanrix si Engerix (GlaxoSmithKline), iar asistenta chiar mi-a zis ca mi le poate face rost la un pret mai bun decat in farmacii bla-bla. Ideea e ca am avut super bafta si am facut rost de ele moka. (fyi: infanrix ~ 170 RON, engerix ~ 40 RON). Altfel nu m-as fi agitat sa le cumpar, pentru ca una din prietenele mele i-a facut baietelului ei vaccinul de la stat, si n-a avut nici pe naiba.

 

Crissiid="red">, bine ca ai zis aici de Theo - ca l-ati carat cu voi asa mititel - ca io chiar aveam retineri sa ma duc cu pitica, gandindu-ma ca e prea mica :D. Si ma cam ardea, ca n-am mai fost la munte de la Craciun... Acu' fac planuri si listutze de calatorie :D

Ca tot imi zicea al meu ca o sa ma razgandesc in ultima clipa (gashka noastra stabilise demult s-o-ntinda la munte in we care vine, si eu le-am zis categoric ca nu venim:D !)

 

Biserica unde am facut botezul: Stavropoleos. Acolo ne-am si logodit, si apoi ne-am cununat...acum am botezat progenitura.

 

Intrebare de baraj: voi cu ce sapun va spalati copilutzii? Ca pediatra mi-a recomandat sapun de ras (nu tu sampon Sanosan, nu tu sapun pentru bebei), si dupa un consiliu familial ne-am decis sa nu o ascultam :D

 

Chris si Carina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissiid="red">, dar ce pediatra ai tu? Cum o cheama?

Pe Marcu o cunosc, daca vrei detalii, pe privat.

Lapte am avut putin, iar Rayan sugea doar cu mameloane, asa ca in scurt timp am renuntat. Chiar Maruc mi-a spus sa nu il mai ametesc si cu lapte de mama si cu formula, ca tot aia e.

 

Despre vaccin, da, cel de la farmacie, e mai bun. Noi am facut Penta...Hib si Engeryx. Impreuna costa cam 1,2 mil.

La 4 luni se face doar Penta, iar la 6 luni din nou cele 2.

 

 

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, dar mult ati mai scris despre Nayel Eu nu v-am mai vizitat de cand a nascut Anca Micaela si iaca-ta ca v-ati inmultit tare.

Am apucat sa va citesc multumirile si nemultumirile si parca v-as mai spune si eu cate ceva din experienta mea.

 

Eu am comunicat super bine inca de la inceput cu Nayel. M-am dus la el prima data in sapt. 13 si m-a programat pentru a doua zi la cerclaj. Mi-a fost teama si am mai amanat o zi, ca sa ma dezmeticesc, invocand minciunele de care s-a prins imediat si m-a tinut la telefon juma de ora sa imi explice ca la prosti ce trebuie sa am la mine, care sunt beneficiile cerclajului si care sunt dezavantajele, adica dezavantajul ca e doar unul[xinpat], dar nu pentru mult timp.

 

Legat de analize, eu am facut doar 1 set de analize toata sarcina. Este adevarat ca nu prea da analize, poate eu am fost o norocoasa si nu am avut de ce sa-mi fac griji, este foarte adevarat ca ma stia ca pe un cal breaz, eu nu asteptam sa treaca luna, ma instalam la cabinet sau spital din 2 in 2 saptamani, ca altfel ma apucau gandurile rele, ca n-ar fi Bradulescu in ordine.

 

legat de epidurala, nu se pronunta niciodata clar in aceasta privinta, de ce ar face-o daca nu poate sa anticipeze evolutia travaliului? Mie mi-a pus epidurala de la dilatatie 4,5, adica inainte sa vina el la spital, ca s-au conversat la telefon si a dat indicatii clare anestezistei, bineanteles ca el specificase dilatatie 5, dar am vrajit-o pe anestezista.

 

Este absolut normal sa nu fie mereu pe faza asa cum ne-am dori noi. Luati in calcul ca s-a aglomerat destul de mult in ultimul an. La asta as mai adauga eu faptul ca anul trecut nu a avut concediu, faptul ca atunci cand una din voi l-ati sunat si a raspuns sotia, pentru ca el era in Siria tocmai ii murise tatal (sper sa nu incurc momentele).

Depinde de fiecare dintre noi cum reusim sa comunicam cu el. Eu comunicam foarte bine. Anca Micaela comunica foarte bine cu el prin intermediul sotului, de exemplu (sorry Anca ca te dau exemplu numai pe tine, dar pe Miha fetele de aici nu o stiu, asa ca tu esti mai la indemana pentru mine, plus ca Miha comunica la fl de bine ca si mine)

Legat de recomandari, in cazul in care el nu va fi la nastere, din x motive, nu va poate recomanda pe cineva cu o luna inainte pentru ca nu va poate garanta prezenta acelei persoane sau poate ca va interveni ceva si nu va mai pleca.

Mie mi s-a parut ok ce zice el: suna-ma si vedem atunci pe mana cui vei fi, pentru ca ei se ajuta unul pe celalalt si mai toti medicii din CF2 sunt buni (cel putin unul din cei doi de garda).

Sorry ca m-am intans ca o pomana tiganeasca, sper sa nu va fi plictisit, dar s-ar putea sa mai dispar o perioada, asa ca m-am gandit sa nu ma uitati.

 

 

Alina mamica lui Bradut cel mic si nebunic (08.07.2004)

 

poze Bradut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit imi gasesc 10 min sa mai scriu si eu cate ceva. recunosc ca de cand am nascut imi gasesc in fiecare zi cate 1 minut samai citesc ce se mai petrece pe forum si atat, nu ma lasa cavalerul meu si pace!

 

Hai sa incep cu nasterea si impresii despre ea:

 

Bebe al meu s-a dovedit a fi cuminte si l-a asteptat pe tati sa se intoarec din ungaria si sa ne faca si unele cumparaturi iar pe data de 30 iunie cand eram pe ultima suta de metri si mai trebuia sa luam doar cada si o comoda s-a gandit sa dea semne ca vrea sa vina. Apa mi s-a rupt in parcare la Carrefour Grozavesti, tocmai cand coboram din masina si mergeam sa mai cumparam una alta (inclusiv o mare felie de pepene - care din pacate a ramas in rafturile lor siacolo va sta pana terminam cu alaptatul!)

Am crezut ca vede toata lumea ce mis se intampla dar noroc ca era 5,25 dupa amiaza si oamenii erau infometati de la seviciu si nu mai aveau atentia distributiva.

 

Am plecat acasa la dus si dupa bagaje si la 6,22 eram in spital gata sa nasc, cica, dar nu aveam contractii.

Nu stiu ce a vorbit sotul meu cu dr.(l-a sunat si de acasa si dupa primul control, nu stiu nici ce a vorbit dr mai departe cu cei din spital, cert e ca imediat mi-au facut 2 injectii si mi-au spus ca trebuie sa astept. la un moment dat a venit si moasa m-a vazut, vorbise si ea cu dr. iar la 8.30 imi facea prima perfuzie cu oxitocina (primele injectii nu dadeau rezultate multumitoare)In mai putin de juma de ora aveam si eu contractii dar dupa cum spunea moasa se pare ca nu erau multumitoare si cred ca a mai pus o doza (cred, ca nu am mai fost atenta la detaliul asta) iar de la 10 la 11 fara cateva min can a venit domnul dr. am crezut ca ma urc pe pereti. La inceput aveam contractii f. dureroase dar parca mai aveam si pauza intre ele dar in scurt timp pauza era doar de cateva secunda, practic treceam dint-una in alta si ma gandeam cu graoza ca nu mai poate sa-mi puna epidurala.

Speram din tot sufletul sa se tina de cuvant domnul dr.Asa a zis seara la 6 ca vine sa-mi puna epidurala si ma mai agatam de gandul asata desi parea din ce in ce mai imposibil.

In cele din urma a aparut insotit de anestezista de garda, au facut treba si la 11.35 mi-au pus prima doza de ser. Nici nu stiu cum am stat nemiscata in timp ce-mi puneau prin coloana una alta, cred ca doar gandul de a ascapa de durere m-a intarit!

Anestezia si-a facut efect partial, ma mai durea un punct langa buric si ca sa nu ma mai auda vaitandu-ma mi-a mai facut si o xilina local.

Credeam ca va mai dura multa vreme dar la 12.15 eram pe masa de nasteri si mai mult a durat pregatirea decat nastera propriu-zisa.

eram asa hotarata sa nasc mai repede incat impingeam incontinuu si din cateva miscari a intrat pe scena Andrei-Pavel, o minume de bebelus rozaliu si blondut.

Dupa crosetat si ambalat la sfarsit am reusit sa si lesin un pic camd m-au dat jos de pe masa si cand m-am trezit credeam ca e doar un vis ca am nascut dar m-a sigurat moasa Cristina ca e adevarat si ca minunea pe care o vazusem era reala si era a mea.

 

Cam asa a decurs nasterea pe scurt, am nascut in 7 ore dupa ce mi s-a rupt apa si in vreo 5 de la prima contractie vaga. Cred ca poate fi considerata o nastere usoara dar parca eu tot sunt nitel marcata. Nu stiu ce m-a speriat, poate faptul ca nu prea imi statea in putere sa fac nimic sa ma ajut si sa-l ajut pe bebe sa iasa mai repede sau poate faptul ca am constatat ca sunt o mare fricoassa si gradul de rezistenta la durere imi este tare scazut. nu stiu mai tyrebuie sa ma agndec la asta, sper sa uit cat mai repede si in vreo 2 ani sa mai pot repeta experienta la fel de inconstienta ca prima data( ma credam o mare fortoasa la inceput!)

 

Cat am stat in spital ( 3 zile) am crezut ca mor! V-am mai spus ca nu am mai fost in viata mea in spital si eram ingrozita. Mi s-a parut tare urat spitalul si abia asteptam sa plec acasa. Tot pesonalul s-a purtat impecabil nu am de ce sa ma plang dar ma gandeam la ce se spune pe forum , cum ca CF are cea mai moderna maternitate, asa o fi dar eu sincer vroiam acasa. Si in alta ordine de idei daca aiaci e cea mai tare maternitate nu vreu sa-mi imaginez ce e in alta parte!~

 

Dupa cum ati vazut eu am avut parte de epidurala care si-a facut efectul pentru mai putin de o ora ( ca atata a fost nevoie- nu mi-a mai pus alta doza de anestzic, nu am simtit mare lucru cand am nascut)si a fost montata la dilatatie 6.

 

Nu stiu ce sa spun cu preferintele domnului dr. vis- a vis de nastere, eu ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a pus-o ca nu stiu ce se putea intampla cu mine.

 

Cat priveste tratamentul de care am avut parte dein partea dansului - ma declar arhimultumita- a venit de acasa in puterea noptii, dupa o garda si o alta noapte nedormita si astat pana la 2 diminetata pana cand a considerat ca sunt in ordine.

 

In alta ordine de idei acum sunt la refacere, mi-e somn de mor dar asta e! Ma lupt cu colicii si nu stiu ce sa mai fac! poate imi mai dati si voi solutii!

 

In rest raman corigenta la capitolul poze, inca nu stiu cum sa le pun sa le vedeti si voi. Din Albumul tau, nu ma lasa sa le pun asa ca ma oftic de nu mai pot. poate ma amuriti si pe mine cum sa fac!

 

Va pup acum ca trebuie sa-mi reiau rolul de Fulga. Apropos Crissi , mie mama mi-a desfundat canalele iar vreo doua zile am facut un cuplu soc Mulga si Fulga.

 

Bebe are ceva la ochisori, la fel ca Rayan, cred ca e o infectie intraspitaliceasca si nu mai pot de nervi ca suntem la al doilea tratament fara prea mari rezultata! Ce-i mai fac ochisorii, i-au trecut?

cu ce?

Va pup acum si mai revenim cand ne mai aducem amimnte de ceva

Alina si bebe Andrei - Pavel

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...