Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Nayel-CF2(5)


Recommended Posts

iubitele mele si eu am nascut cu nayel.

in timpul sarcinii nu mi-a dat sa fac alte analize decat cele initiale si cele pentru listeria (care avea titrul crescut, asa ca am avut tratament cu antibiotic). am vrut sa nasc natural cu epidurala. pana la urma a fost nevoie de inducerea nasterii, pentru ca puiul meu nu voia sa iasa din "garsoniera". cand a venit vorba de epidurala doctorul a recomandat sa mi se faca un mialgin. nu am mai simtit decat foarte putina durere si mi-era tare somn. cand m-am dilatat m-au pus pe masa de nasteri si in 8 minute am nascut un copil perfect sanatos de 3,870 kg. am stat in spital doua zile, lactatia mi s-a instalat aproape imediat. m-am refacut complet in doua saptamani.

tuturor celor care vor sa nasca cu dr nayel le spun: stati linistite, sunteti pe maini foarte bune.

 

chrisdun - la intrebarea ta despre sapun eu am un singur raspuns: cu nimic. eu am spalat fetita mea cu apa simpla in primele luni, apoi cu samponelul cu care o spalam pe cap o clateam un pic si pe pielicica. de pe la 5 luni o spal cu nivea bath. stiu ca pare putin ciudat sa nu o speli cu nimic, dar eu am facut asa la sfatul unei prietene medic care are 3 copii si tare bine a fost.

 

pupici la burtici, mamici si in primul rand pitici

 

 

 

foto

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

alina78id="red"> - vezi la pagina 3 am scris eu "odiseea" ochisorului, ca pana la urma sa constat ca i-am pus degeaba picaturi (Genticol). Secretia (galbuie) a trecut de la sine: dupa ce am renuntat la Genticol a ramas sa-i pun doar picaturi cu ser fiziologic de fiecare data cand vedeam ca ii apare secretia. si in 2 zile nu mai avea nimic. Incearca sa tratezi doar cu ser fiziologic, si stergi cu compresa sterila (eventual umezita cu ser fiziologic). Nu stiu cat de coerenta sunt pentru ca imi pica ochii in gura de somn.

 

vrabiutaid="red"> am intrat pe pozele tale. de-a dreptul artistice!! foarte frumoase. sunteti pasonati de fotografie? si sotul meu le cam are cu tot ce tine de foto.

 

multam' mult fetelor pentru raspunsuri.

vrabiuta, varianta asta chiar n-o mai auzisem, dar o s-o incerc zilele astea, pentru ca plec la munte si nu ii iau si cadita.

 

va pup si va doresc multa sanatate,

 

 

Chris si Carina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si io tot cum sanosan imi splal bebeutzu'.. la sfaturile mai vechi ale crinutei[:D], ca io apukasem sa cumpar nivea si J&J.. , dar madam sicoe (care mi s-a parut chiar ok) mi a recomndat , ca si crinuta, sanosan..

deci, Nayel pune epidurale la dilatatie 6, numa' mie mi-a tras" tzeapa"...[:D]

Fetelor.. mi a trecut termenul de "6 saptamini" si nu mi a raspuns nici una.. la intrebarea cu cotz-cotzu... aa.. astept raspunsuri in special de la cele cu nasteri naturale..[:D]

Deci, sa pricep la treaba cu vaccinurile ca nu le ati facut pe cele de la stat.., acu, sfatuitzi ma clar, la 2 luni , face 2 vaccinuri, cum le cheama si de unde le iau!!!...

Crinuta, si io am alaptat o saptamina intreaga cu tzitznete de silicon , ca nu suportam sa se atinga de cele naturale..[:D] , faza e ca abia dupa saptamina aia , a venit laptele , ala alb, iar acum nu mai am probleme... apropos ca intreba una dintre voi, sint super bune tzitanetele de silicon de la avent.., nici nu sint scumpe si pe mine chiar m au scos din rahat!. pompa de la chicco a fost buna o zi, dupa care nu mi a mai trebuit.. tot manual am reusit sa desfund canalele

AA.. tot ca sfat.. ce faceti further??[:D] adika in ce fel va protejati??ca ma bate un gind sa pun sterilet dar am ceva retineri...

Stie careva , Nayel monteaza si sterilet??

Va pup mult fetelor..

 

 

crissi

http://theo.idilis.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, pe madam doctorita a mea o cheama " Babolea Madalina"... si e BOMBA!...

ChrisDun , de ce nu ti-a placut madam Sicoe?? ca mie mi s a parut marfa de fata.. spre deosebire de Ancar care spune 5 propozitii si se tireaza, io am plecat cu o droaie de informatie din spital de la sicoe..si cred ca mi a vorbit cel putin o ora pe zi in cele doua zile de spitalizare..despre bebei, despre o groaza de lucruri , n am retinut exact o chestie legata de un vaccin anti carii , care se face mai tarziu, dar oricum era o chestie controversata , din ce mi spusese ea..

am constat ca Theo are 6 kg , la o luna jumate , o fi normal.. tre sa ma duc s-o iau la intrebari pe tutamela aia de doctoritza!!!

 

crissi

http://theo.idilis.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina?? aa, pepene nu maninci?? delok?? de ce ??

adika ptr. treaba cu colicii??

Io tre' sa va spun ca maninc de toate, mai putin fasole, mazare, varza si castraveti..( ca nu mi plac).. in rest de TOATE.. dar tot io tre' sa va spun ca fii miu face ca o motoreta , la fund![:D], citeodata se sperie singur de ce se aude!![:D]

 

crissi

http://theo.idilis.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissiid="red">, io am fost la Nayel la 6 sapt si o zi, mi-a dat liber la cotzaiala, si seara ce crezi ca am facut?! Partea nasoala a fost ca m-am cam crispat - mi-era teama ca m-a cusut prea stramt. Oricum, n-a fost rau, si a doua oara a fost chiar bine. A treia n-am mai apucat (inca) [:D]

 

Tocmai, ca Sicoe mi s-a parut prea vorbareata si, in plus, am fost de fata cand a tipat la o colega de salon, care nu intelegea prea bine ce se petrece cu copilasul ei - era nascut la termen dar foaaaarte mic (initial am crezut ca e prematur). Nu i-a explicat si femeia - cu putina carte - nu pricepea de ce trebuie sa mai ramana in spital.

Ancar a stat sa imi explice ce sa fac cand ajung cu copilutza acasa, mi-a scris o reteta cu ce trebuie neaparat sa ii cumpar, m-a sfatuit ce lapte praf sa-i dau completare, etc. In fine, chestie de either love it or hate it.

 

Vaccinurile - ti-am scris mai sus.

Da, Nayel monteaza sterilet.

Hai va pup,

 

 

 

 

 

Chris si Carina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adica iti redau ce-am scris mai sus:

VACCINURILE : "pediatra bebelinei mi-a recomandat Infanrix si Engerix (GlaxoSmithKline), iar asistenta chiar mi-a zis ca mi le poate face rost la un pret mai bun decat in farmacii bla-bla. Ideea e ca am avut super bafta si am facut rost de ele moka. (fyi: infanrix ~ 170 RON, engerix ~ 40 RON). Altfel nu m-as fi agitat sa le cumpar, pentru ca una din prietenele mele i-a facut baietelului ei vaccinul de la stat, si n-a avut nici pe naiba."id="blue">

 

Chris si Carina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Infanrix e la fel cu Penta Ac Hib, doar ca mai scumo.

Eu sunt foarte multumita de Penta Hib, e super bun. E facut de institutul Pasteur, asa ca, of course ca e f bun.

 

Pe Sicoe n-o stiu, nici nu stiu cum arata. Eu o stiu doar pe Ancar, care a fost neonatoloaga lui Rayan.

E intr-adevar draguta si calma, insa eu cred ca nu a prins vaccinul BCG la Rayan.

Nu a copt, si abia se vede.

Nici nu stiu la ce pediatru sa merg acum, ca sa imi spuna daca trebuie sau nu repetat vaccinul.

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissiid="red">, mie mi-a spus Nayel ca el imi recomanda sterilet, dar eu nu sunt fan sterilet.

Cand l-am intrebat de pilule mi-a spus ca nu sunt bune, ingrasa.

Atata mi-ar trebui sa ma mai ingras, dupa ce ca nu reusesc sa slabesc deloc.

Ideea e ca nu am voie sa raman cel putin 1 an insarcinata, din cauza cezarienei, deci, nu stiu ce voi face cand vine my husband.

El mi-a adus pilule Yasmin, si din ce am auzit eu astea nu ingrasa, asa ca, asta voi face, nu am de ales.

 

E bine ca folosesti Sanosan, eu stiu ca sunt cele mai bune produse.

Noi suntem foarte multumiti.

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...