Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Nayel-CF2(5)


Recommended Posts

Irda,

Sper ca a fost totul in regula la control si ca ai avut curajul sa vorbesti cu dnul dr. despre nastere. Cred ca te va ajuta fara nici o problema. Stiu doar ca la cezariana are nevoie si de aprobarea sefului de sectie.

Sanatate multa,

Alina si bebe 37sapt+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Salutare fetele!

Multumim de incurajari si sfaturi![flo][flo][flo]

Bebe e bine, dar din ce am citit eu dupa estimarea lui Nayel (ca la cabinet nu are eco care sa masoare automat greutatea, lungimea), mi se pare ca e tare slabutza (1300-1400 gr in sapt 31+4 zile). Ca lungime avea femurul cat pentru sapt 34.....asa ca ne-a zis ca o sa avem o fata inalta si cu cracii lungi [:D]!

 

El mi-a zis ca din punctul lui de vedere cu greutatea e ok si ca o sa ajunga pe la 3 kg . Sper sa fie bine!

Am stabilit data cezarianei

10 augustid="size3">id="red">!

Asta daca vrea Daria sa stea atata in burtica si nu s-o hotara sa vina mai devreme!

 

Pupici multi[pup]

 

Irda

31+4 si bebe Daria

 

http://community.webshots.com/user/irdaria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Si eu am fost la doctor miercuri (la spital), ca de minune nu era nimeni si nu am stat sa astept. La eco me-a spus ca totul este OK, fapt ca-mi faceam grija ca e prea agitata fetita mea, dar Nayel a spus ca mai degraba mamica e agitata si nu copilul. Me-a spus ca in concediu pleaca in august, si m-a asigurat ca eu voi naste in septiembrie, sa nu-mi fac griji.

Ce pe mine ma pus pe ganduri,dar nu l-am intrebat, straniu mi sa parut greutatea copilului. Data trecuta me-a spus cu mult mai mult, la 26 saptamani cica eco arata 1,500,ceea ce nu prea cred, parerea mea la 26 sapt. atatea kg mi se pare cam mult, insa el me-a spus sa nu-mi fac griji. Insa acuma me-a spus ca are 1 kg, cum asa? Copii acolo doar nu slabesc, si burtica mea a crescut de atunci, me-a spus ca copilul este bine, si la mine totul este OK. Me-am facut impresia ca eco nu arata corect (eu numai la spital am fost la el) si m-am linistit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dinaid="green">, eu n-as pune asa mare pret pe greutatea lui bb!

 

De scazut, nu cred ca scade in greutate. Echograful calculeaza in functie de lungimea oaselor si nu-mai-stiu-ce alte chestii, irelevante.

 

Cu vreo 2 sau 3 saptamani inainte sa nasc am fost la MedLife la echograf - ca, de, facusem programare inainte sa ajung la Dr. Nayel - si mi-a rezultat 2.7 kg greutatea lui bb.

 

Partea haioasa e ca doctorita respectiva mi-a zis ca e ingrijorator, ca e cam mic copilul, bla-bla. Si ce daca!? Sotul meu s-a nascut cu 2.800 si n-are nici pe naiba. Mai mult, mie imi parea bine ca e micuta, pentru ca vroiam sa nasc natural si ma gandeam ca o sa-mi fie mai usor. Daca mi-ar fi zis cineva ca fetita mea o sa aiba 3.34 la nastere, cred ca m-as fi panicat...

 

Insa, repet, din punctul meu de vedere, greutatea lui bb nu conteaza.

 

Numai bine,

Christina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, ChrisDun, sincer sa-ti spuncam imi faceam griji. Ma starui sa mananc de toate ce e sanatos pentru copil, am un regim destul de controlat, si acuma dupa ce me-a spus alta greutate, m-am pus pe ganduri. Ai dreptate, greutatea fix e imposibil sa o stii, oricum ma simt bine acuma dupa ce doctorul me-a zis ca totul este bine.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irda,

Nu trebuie sa te ingrijorezi, bebe al meu avea 1,5 kg la 30 sapt, 2kg la 34 si 2,600 la 36 sapt. Dupa cum observi a crescut mult in ultima perioada, asa ca mai are timp sa recupereze. Si apoi vorbim de o domnisoara aici care trebuie sa aiba silueta frumoasa!

 

Va pupam

Alina si bebe 37 sapt+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana15,

 

in mod normal sexul ar trebui sa se vada la 14 sapt, dar eu nu am stiut pana la morfofetal (20 sapt) pentru ca o data bebe pedala si nu am putut sa vedem ce e intre picioarele lui, iar a doua oara, cand a ajuns dr. sa-i studieze abdomenul si picioarele, s-a intors cu spatele si mai vezi ceva daca poti!

Dupa morfofetala, la urmatorul control si dnul dr. ne-a spus acelasi lucru. E baiat!

 

Din cate mi-am dat seama dnul dr. nu prea vrea sa spuna pana nu e sigur pentru a te scuti de emotii suplimentare.

 

Alina si bebe 37sapt+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

Am uitat sa va intreb ceva: Cum arata dopul gelatinos, si in ce cantitate e?

Asta ca sa-mi dau seama cand se va intampla sa-l pierd.

Stiu ca poate fi pierdut cu 2 zile pana la 2 sapt inainte de nastere. Asa e?

Merci pentru lamuriri,

Alina si bebe 37 sapt+

id="left">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uituca mai sunt!

Mai vroiam sa va intreb, pe cele care ati nascut deja, in spital se afla si un anestezist de garda? cum am eu garantia ca mi se va face epidurala? Daca ma apuca noaptea? Ce fac? Cu cine trebuie sa vorbesc?

 

Merci mult,

Alina si bebe 37 sapt+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Alina,

Cu dopul nu e neaparat regula. Eu l-am pierdut abia in urma controalelor din zilele cu incercarea de a induce nasterea. Cantitativ, mi s-a parut a fi o lingur azdravana de ciorba, plina ochi. E gelatinos, transparent, si cu sange in el. Eu am inceput sa pierd parti foarte mici inca cu 3 saptamani inainte de cezariana (si cine stie cat ar mai fi avt Ema mea de gand sa stea). Insa stiu cazuri de dop pierdut odata cu ruperea membranelor... Asa ca asteapta-te sa eliminin din el, dar nu te calauzi dupa asta pentru a estima cat mai ai [:D].

Referitor la aneztezist, nu iti face griji, e in permanenta (inclusiv noaptea) un dr. de garda la ginecologie (care e sub maternitate). Daca ti-a promis anestezie, iti va face. Iar daca ajungi la spital cu o dilatare mare, mare si nu mai e timp de epidurala, inseamna ca nici nu vei mai avea nevoie, ca mare parte din greu va fi trecut [:D].

Cu greutatea, si eu am vazut ca nu o estimeaza mereu la fel si mi se parea mica in saptamani mari (peste 30). Dar spre sfarsitul sarcinii, la ultimele echo valorile au fost bine estimate. Adica, la ultima mi-a zis ca fetita va avea 3.400-3.500. Si a avut 3.300!

 

Dina, chiar nu trebuie sa iti faci griji (stiu ca e imposibil ce zic, ca si eu toata sarcina am avut numai ganduri si spaime...). De scazut nu scade in nici un caz, asa ca problema e cu aparatele. Pai sa vezi ce am patit eu: la penultima echo ne zice dr. razand ca nu ii mai incape lu' bebe capu' in monitor si ca nu il poate masura. Eu, care credeam la ora aia ca voi naste natural, l-am intrebat speriata daca o sa mai am loc sa il scot daca e atat de mare la capatana. Si mi-a zis ca masuratorile se schimba daca se muta cursorul mai putin de un mm! Adica daca a miscat el mana putin mai mult, se mai adauga un cm la diametrul capului... Asa ca 1-2 mm pot insemna sute de grame! Va fi bine, o sa vezi![pup]

 

Anca Micaela, mama Emei Ioana

 

http://community.webshots.com/user/AncaMicaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...