Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Nayel-CF2(5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Chrisid="red">, nu cumva a luat infectia la ochi din spital? Ca la noi asa s-a intamplat.

Initial am avut secretie asa cum spui tu, i-am dat cu Genticol, si a trecut cam 90%, dupa care a tot revenit.

Noi am mers la Oftapro si prima data ne-a dat Tobrex si Nettacin, insa a spus ca nu crede sa fie canalul, deoarece cand a apasat la coltul ochiului nu a iesit mai nimic, iar a doua oara a spus ca s-ar putea sa fie. Deci totul era relativ, nu cert, insa, de obicei cand exista infectii repetate, cam asta e cauza.

Eu zic sa mai astepti, trece si de la sine.

Unde ai fost pana acum, la ce medic?

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinutaid="red">, hai ca m-ai linistit. Si eu i-am pus Genticol incepand cu a treia zi de la externare si pana acum doua zile (cam trei saptamani !!!) si degeaba!

 

Da, am observat prima data in maternitate, le-am zis asistentelor de la copii, si i-au pus ceva in ochisor acolo. Acasa a venit medicul de familie (e aceeasi doctorita care l-a crescut si pe sotul meu, din primele lui zile de viata) si mi-a dat Genticol. Ieri am sunat la asistenta, mi-a recomandat Tobrex, dar mi-a zis ca mai bine sa ma duc iar la medicul de familie. Din cate am inteles Tobrex e antiinflamator, asa ca n-ar avea de ce sa ni-l recomande: ochisorul nu e umflat, doar are o secretie...

 

Oricum, daca zici ca trece de la sine, e totul ok. Eu oricum ii pun ser fiziologic in ochisor de cate ori vad secretia aia, si apoi o sterg cu o compresa sterila imbibata tot cu ser fiziologic.

 

Multam' mult de raspuns, Crinuta!

 

Numai bine,

Chris

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chrisid="red">, i-ai facut analiza secretiei? Eu zic sa o faci si mergi cu rezultatul la oftalmolog sa iti dea tratament.

Nu se dau picaturi " dupa ochi".

Sunt multe subiecte cu problema asta la " Parintii intreaba...", unul e chiar deschis de mine si ai sa vezi diferite situatii.

La noi Tobrex nu a ajutat aproape deloc, asa ca l-am oprit.

Culmea e la inceput l-am dus inapoi la CF 2 sa ii daca dr Anca analiza aceea de ochi si ea ne-a dat Genticol, care trebuie sa recunosc a ajutat, insa, asa cum ti-am spus a revenit.

Peste vreo 3 luni in care nu era zi sa nu ii stergem ochisorul de secretie am repetat analiza la Medlife, si nu i-a iesit nimic, desi initial la CF 2 iesise stafilococ.

 

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor,

Nu am nascut inca. Bebe se simte foarte bine acolo unde e iar eu inca nu am pierdut dopul gelatinos iar colul este inca inchis asa ca domnul doctor a spus ca nu avem motive sa-l grabim sa vina pe lume.

Nasterea se poate produce oricand saptamana asta asa ca suntem in asteptare.

Ultima data bebe avea 3,700 iar ieri am uitat sa-l rog sa-mi spuna exact cu cat a mai crescut dar mi-a spus ca e mare.

Sper cava fi bine si va iesi rapid afara sa faca cunostinta cu noi.

 

Trei saptamani m-am rugat sa nu se nasca iar acum cand e tati din nou acasa el nu mai are chef sa vina afara.

 

Va pupam,

Alina si bebe 39 sapt +1zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by baicualina

fetelor,credeti ca dr.Nayel primeste o gravida in 36sapt. cu analizele la zi?astept raspunsurile voastre!Alina[gravi]28sapt.+


id="quote">id="quote">Eu zic sa incerci. De ce nu te-ar primi?Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Sunt si eu pacienta Dr. Nayel, am o sarcina de 27 saptamani, baietel si se pare ca voi naste pe 27 septembrie, asa zice d-l Dr.Inca nu stiu daca voi naste normal sau prin cezariana.

Mai e cineva printre voi care va naste atunci?

Voi de obicei mergeti la consultatii la spital sau la cabinet? La spital este mai aglomerat?

Si inca o intrebare: mi-a zis d-l Dr. sa iau materna, eu pana acum am luat numai tardiferon fol si magneziu, si am uitat sa-l intreb daca trebuie sa le iau pe toate sau sa continui numai cu materna? Voi cum procedati? Luati numai materna?

Si inca o intrebare, d-l Dr. poate fi deranjat si noaptea in caz de urgente? Adica raspunde la telefon si la ore mai nepotrivite?

Va multumesc anticipat!!!

Mary 27 +

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...