Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iulie-august 2004 (74)


Recommended Posts

Ah, ce bine cand vad ca si altii papa mult! Eu sunt stressata de la o vreme...De fapt,ma stresseaza altii ca imi spun ca e Codrut prea gras si ca eu sunt de vina ca ii dau prea mult sa pape si "ii maresc capacitatea stomacului" etc,etc.

Asa ca: 1. e obez copilu' meu? Spuneti cinstit !

2. mananca asa: 1.lapte 230ml;

2.masa de pranz, cam 200 g (legume+ carne/galbenus/branza de vacietc), uneori cu un borcanel Hipp fructe desert

3.200g iaurt cu o cupa cereale/banana+o cupa cereale;mere+cupa cereale

4.270ml lapte cu 3-4 cupe orez.

Ziceti, ii dau exagerat de mult?????

 

 

 

Adema&Codrut

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Adema...ce as schimba eu...borcanelul de fructe l-as da la 9-10..si nu ca desert. mai nou se indica si la adulti sa consume fructele nu ca desert ci la cca o ora dupa masa....Si daca -i dai cereale...nu-i mai dai in aceeasi zi orez/sau alte fainoase...

Papa///acum este greu de dat un dg si tratamet prin internet...Ce este important ..este hidratarea. In US primul lucru care-l recomnada este 7-UP sau Sprite...au minerale ....in Ro eu nu am auzit asa ceva..aici este primul pas...daca copilul are peste 1 an. Da-i ceai de menta...neindulcit, orez (pilaf+morcovi)...sau mucilagiu de orez...Poate fii de dintisor..si sa speram ca asa este...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))][:-)))][:-)))]nu mai pooot de riiiis!!!! [:-)))][:-)))][:-)))]e criminala marmotaaaa!!! ioi ce poze misto!!!

Adema, si eu zic ca Olivia, daca ii dai cereale nu ii mai da si orez sau alte fainoase. in rest...nu cred ca maninca exagerat de mult. parerea mea[:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

 

Asta este mesajul pe care ma chinui sa-l trimit de doua seri:

Multumim mult la toata lumea care ne-a felicitat ieri! Am fost si noi la controlul de 10 luni, Stefi are 10 kg fara 60 de grame si 70 de cm! Este sanatoasa, in parametri, totul este OK. Numai eu am uitat sa-i spun dr. ca Stefi mai doarme noaptea cu gura deschisa, oare este o problema? Nu sforaie, nu pot sa-mi dau seama daca respira de nas sau gura, dar nu prea imi place.

Noi cu dormitul, asa si asa. Doarme foarte superficial (si cel mai mic zgomot o trezeste de cele mai multe ori) si se foieste foarte mult. Drept urmare ajunge intr-o pozitie care nu-i convine si incepe sa planga, iar eu trebuie sa ma dau jos din pat, sa o intorc si sa-i dau o gura de ceai. Din fericire readoarme cu biberonul de ceai. Mai nou, cand ajunge pe burta, da sa se ridice in patru labe si apoi in fund. Citeodata reuseste si incepe sa planga cu ochii inchisi, ca de, ea nu vrea in fund, ea vrea sa doarma! Si asa, ma dau jos din pat cam de 4-5 ori pe noapte.

Am si eu niste intrebari. Cat lapte le faceti seara la culcare? Ei ii fac (240 ml) si mai vrea. Mi se pare cam mult. Ii mai fac inca 120, dar nu-l bea tot. Si cand puneti cereale cu lapte in lapte cum faceti? Inlocuiti o masura de lapte cu una de cereale[?]

 

 

Pupici,

Andrea si Stefania (13.08.2004)

Stefania - printesa mea

 

[cit] O poveste despre o raza de soare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuze, uite aici link-urile: http://community.webshots.com/photo/310263149/310264711bIeKgL

http://community.webshots.com/photo/310264825/310264825VMkSxI

Cheesecake: (scuze ptr cele care o au deja)

Blat: 150g biscuiti (digestivi zice reteta originala, puneti de care aveti chef), 50g unt topit, un pachetel zahar vanilat. se maruntesc biscuitii, se amesteca cu zaharul si untul topit. rezulta un amalgam ciudat si neformat, pe care il puneti pe fundul unei forme rotunde intr-un strat de aprox. 1cm , apasind bine. puneti la frigider. intre timp faceti

Crema: 500g branza de vaci (merg la fix 2 cutii de fagaras) se amesteca cu 4-5 linguri de zahar (gustati amestecul, depinde ff mult de ce fructe puneti - adica de cit sunt de dulci si de cit de dulce va place, bineinteles), un plic de zahar vanilat, fructe cam 300g si un plic de gelatina dizolvat in sucul de la fructe sau in apa simpla. amestecul se toarna peste blatul de biscuiti, se acopera cu cling film si se da la frigider ptr cel putin 6 ore. cel mai bine o faceti deseara ptr dimineatza. se poate face cu orice fructe moi, e superba cu piersici, capsuni si fructe de padure. nu o incercati cu fructe tari (ananas, mere, struguri..etc) ca nu merge. se orneaza cu fructe proaspete si daca vreti cu jeleu de fructe deasupra.

(tip: folositi daca aveti o forma din aceea cu fundul detasabil, asa ca puteti scoate bordurile ff usor si se taie bine, fara sa se sfarime, plus ca o puteti prezenta chiar asa)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kimm, roxana, cand am spus ca pun orez in bibe de seara,k m-am referit la cereale cu orez, nu orez ca atare.M-am exprimat prea pe scurt si s-a interpretat.

Deci nu mananca prea mult cantitativ, nu ???

kimm....ureaza-mi o "noapte buna", ca tu stii ce mult inseamna[:D]

 

Adema&Codrut

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca a mers.

 

Liliana, bine ai revenit. Si eu vroiam sa te intreb. In ce oras este Adeluta? Mi-ar placea sa fie in Iasi, sa ma intalnesc cu ea si cu bunica ei.

Roxana si eu vreau reteta de cheese cake, te rooooog!

Si au l-am vazut pe Uka dormind. Este asa de scump!

Domnisoara mea a inceput sa faca mofturi la mancare. Adica mananca, dar fara pofta. Pireul ei de legume cu de toate nici sa nu-l mai vada. Nici nu stiu ce sa-i mai dau. Azi i-am facut ficatel cu cartofi si supa de rosii. Ea mai intai mancanca felul 2 si apoi felul 1, pentru ca daca ii dau supa/bors mai intai nu mai mananca felul doi.

Intrebareid="red">. Vreau sa-i fac mazare maine. Voi puneti ceapa. Sau numai un pic de rosie si marar?

Stefi mancanca la 6 iaurt cu biscuite sau un borcanel de cereale cu fructe sau niste compot, la culcare 240 ml de lapte si dimineata la 6 mai rade un biberon de 240 ml.

Eu am de lucru in aceasta seara, dar mai trag cite un ochi si pe aici.

 

Pupici,

Andrea si Stefania (13.08.2004)

Stefania - printesa mea

 

[cit] O poveste despre o raza de soare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...