Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie 2005(25)


Recommended Posts

Tomasa ,id="red">

EU tare mult as fi vrut terenul la Mogosoaia..E parca mai aerisita zona, mai impadurita..e mai faina!! Cand l-ati luat ? Si cu cat dc nu-s indiscreta! Noi l-am luat ast toamna ,cu credit si vad ca acu mai cumparara niste israelieni peste drum de noi…Dar ceea ce estenasol e ca acum a mai trebuit sa donam din teren ca sa largeasca strada ca sapoata aduce utilitatile…Voi aveti acolo deja utilitaile?

 

Shinutza ,id="red">

azi am vorbit cu o colega, logoped de 30 de ani care a auzit pe nu stiu ce conf univ pediatru, cum ca cei care isi sug degetul sunt copii f cuminti, indoi-m-as, si se autolinistesc ! Nu exista riscul deformarii palatului decat dc obiceiul persista peste un an!Pai dc se invata si persista?Ce fac atunci ? Asta ca m-a vazit azi cu copilul cu manusi in maini! Subtirele ce e drept, dar manusi! Adevarul e ca l-am studiat toata ziua ieri! Si intr-adevar ! Se scula se juca manca , cand obosea pac, se conecta si a fost intr-adevar tare cuminte! Acu nu mai stiu ce sa cred!

 

Meggid="red">

Mama draga nici nu se pune problema sa o mutm de aici pe bunica !!!! Dar ce e mai rau e ca nu se pune nici problema sa plecam noi! Ca dc stiam ca nu vrem sa stam nu trebuia sa venim! Pai ii spunem ca vrem sa stam si aici, dar cu intrare separata! Putem sa stam si aici dar intre casa noastra si casa ei tr sa existe o usa prin care ea sa poata comunca cu noi! Pai usa exista , dar pe afar! NU sa intre direct la noi!

 

Shobo , id="red">

Mare noroc sa fie omul intelept si cu simtul limitei! Mare dar de la Dumnezeu! Dar asta vine din cultivarea interioruluii cu siguranta!

 

Dana!id="red"> Pune supa in biberon! Eu asa fac cu sucuriel ! Faceam! Dar decat sa il edau jumate costumasului si pe urma sa maltratez costumasul cu scos pete , mai bine asa!

 

 

Azi am fost invitata la serbarea clasei pe care am avut-o eu! Si tare am fost impresionata cand mama unei fetite cu sindrom Down a venit la mine si mi-a multumit pentru faptul ca i-am primit fetita in clasa!Venea cu draag la scoala si ca a inceput sa vorbeasca in prezenta altor persoane!Il avem pe Tudor in brate si imi veneau lacrimi in ochi gandindu0ma la cat de sacrificate sunt mamele acestor copii! Fetita mai are doi frati mai mari perfect normali! Ce sacrificii si ce suferinta!Asta imi aduce aminte de o alta generatie in care am avut o fetita cu deficienta mintal provenita dintr-o familie cu 12 copii! Familia este catolica si toti copiii extrordinari! AM fost plecata cu ei De mama nu mai vorbesc! O am tot timpul in minte si o admir profund! Era legata de toti copiii si vorbea de toti cu mare satisfactie! Tereza, fetita de care va spun era si ea un copil cuminte si foarte, foarte talentat la desen! Fiecare sfarsit de an imi aduce nenumarate amintiri dragi!

 

http://community.webshots.com/user/bestuta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cam 33, Shinutzaid="red">asa este am tras o spaimaaaa ,dar ma rog acum m-am linistit ca Iustin este bine dar parca totusi tine minte sperietura ca mai tresare uneori sau plange din senin ceea ce la el nu se intampla pana acum.Si aveti dreptate nu poti realiza spaima traita in acele momente decat daca o traiesti ceea ce nu doresc nimanui.

Shinutzaid="red"> mie mi- zis o prietena ca a luat leagan din Obor cu 780.000lei in ianuarie si are trei pozitii la scaun deci nu fortezi copilul sa stea in fund ,il poti tine si culcat in el.

Adita ai niste copii superbi cred ca te simti tare mandra cu asa copii frumosi .Felicitari si toata admiratia mea pentru curajul de a creste trei copii la diferente asa mici de varsta.

Fetelor eu stiu ca mancarea pt bb trebuie gatita in fiecare zi si cu ingrediente cat mai proaspete (ma refer la legume).

 

 

Gabica mamica alaturi de Rebeca(11.12.2002) si Iustin(04.02.2005)

POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bestutzaid="red">, noi l-am luat in vara trecuta si am dat 5 EURO pe mp. Avem doar gaze si lumina la strada si speram ca va fi si apa curand (pompele de apa exista dar sunt nefunctionale). Tu esti invatatoare sau profa? Frumoasa meserie.

Apropo de deget si eu l-am tinut pe Tudor multa vreme cu manusi.

Gabi.iid="red">, cred ca te-ai speriat! Bietii de voi! Din pacate toate o sa trecem prin din astea. Norocul tau a fost ca ai avut medicul aproape. Pupici lui Iustin cel curajos!

Crinutaid="red">, Culcer nu tipa in sensul ala nasol, e mai mult mistocara sau cel putin asa mi se pare mie. Ideea e ca nu e de acord sa nu-i dai san cand ai lapte, doar pt. ca ti se pare tie ca nu ia suficient in greutate copilul sau pt. ca nu stii cat mananca sau pt. ca altele dau lapte praf si cereale. Eu am inteles ce ai vrut tu sa spui dar nu e genul ala de doctorita, si pe mine ma mai cearta dar e stimulativ, nu deranjeaza, sau cel putin nu pe mine. Mie mi s-a parut ca ne vrea binele.

Imi pare tare rau ca si la Rayan au inceput durerile de dintisori. Va tinem pumnii sa-i treaca repede. Noi am folosit Calgel si in caz de nervozitate mare Nurofen.

Amayaid="red">, bine ca ne-ai mai dat un semn de viata. Eu te-am mai strigat pe aici dar nu ai raspuns la apel...[:D]Ce mai face Andrei? Va inscriem in clubul dintosilor, sa stii! [:D]

 

Cand vad ce greu e cu diversificarea asta ma cam apuca[help]. Eu care abia astept sa-i gatesc lui Tudor si sa-l invat gusturi noi, sper sa nu ajung sa regret vremurile astea linistite.

 

 

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

baietelul meu minunat

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil, dar eu asa am perceput-o din ceea ce am citit, insa sunt nenumarate cazuri in care copilul chiar nu se satura la san, deoarece este extrem de putin lapte, si atunci sorry, eu nu las copilul flamand doar ca asa trebuie.

Asa a facut Lali cu Dragos de a pierdut bietul copil 500 gr, si asta pentru ca s-a ambitionat sa ii dea numai san, desi nu avea mult lapte.

La fel a fost si cu Rayan, iar eu sunt convinsa ca am luat cea mai buna decizie atunci cand am decis sa ii dau si lapte praf.

In prima saptamana el plangea de foame si eu ziceam ca are colici. De fapt el nu a avut niciodata colici, dar mi-a luat ceva timp sa inteleg ca lui de fapt ii era foame, dovada fiind faptul ca imediat ce i-am dat lapte praf nu mai plangea, era clar ca e satul.

El statea si 30 de minute la san, si dupa aceea urla de foame, si nu iti spun in ce pozitie stateam, deoarece el accepta sanul numai cu aparatori de sani, iar alea nu stateau lipite de piele, iar eu trebuia sa le tin cu o mana.

A fost un cosmar pentru mine, si totul pentru nimic, de aceea am si decis sa renunt complet, deoarece ce mananca de la mine era o nimica toata, chiar daca eu am avut lapte 3 luni, dar era prea putin.

Pentru mine a fost a usurare cand am renuntat la san, deoarece ne chinuiam unul pe altul, si chiar nu vad rostul, deoarece exista formule de lapte super puse la punct.

Tin minte cum povestea Ana Maria cum citea ea in timp ce alapta. Asa mai zic si eu, e o placere, dar la mine chiar nu a fost cazul.

Daca urmatorul copil va fi mai harnic la capitolul supt, foarte bine, daca nu, nici o problema pentru mine.

 

 

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amayaid="red">, am uitat sa iti multumesc pentru poze, sunt foarte frumoase.

Scuze, sunt o aiurita.

 

Witchieid="red">, deci si Irina mananca carnita? Foarte buna ideea ta referitoare la portionare.

 

Tomasaid="red">, cati dintisori are Tudor acum?

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma refeream la cazul tau Crinutaid="red">. Nimeni nu cred ca e nebun sa lasa copilul sa planga de foame sau sa piarda din greutate, Doamne fereste! Chiar i-am scris mai devreme Anei Maria ca unul dintre semnele ca nu exista lapte suficient este o curba ponderala stationara sau descendenta. Ideea e ca nu trebuie sa-i dai lapte praf doar pt. ca nu a luat in greutate cat ai vrea tu sau cat au luat altii. Fiecare copil are ritmul lui de crestere. Unii copii iau mai putin in mod ereditar si nu s-ar ingrasa prea mult nici cu alt fel de mancare. Si atunci ce te faci? Renunti si la san aiurea si nici nu reusesti sa-l ingrasi cum ti-ai dori. Sunt cateva semne clare ca sugarul nu primeste suficient lapte si ele trebuie luate in seama, asta-i firesc, ca doar nu traim in secolul trecut, sau in padure, vorba exemplului cu caprioara. Ma rog, ideea e ca pe mine Culcer ma distreaza cu felul ei de-a fi. De ex. cand il vede pe Tudor zice: "ia sa vedem ce mai face bulache asta?" sau "ma...pe tine o sa te insele nevasta cu tine in pat...". Asta e felul ei, mistocar. Pe mine m-a ajutat ca daca nu era ea probabil nu reuseam sa alaptez, ea m-a informat in multe privinte si m-a stimulat sa nu renunt.

 

Tudor are 2 dinti. Unul e deja iesit destul de mult, altul abia a spart gingia.

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

baietelul meu minunat

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tomasa,id="red">

Ati luat super terenul! Noi am dat 11 euro si e camp! Acum turnam gardul si vin cei cu utilitatile! Intai cei de la lumina! Dar mai intai tr sa ne dea primaria strada si numar! Deci e de durata! Adica pana spre toamna! Ce nu imi place este insa ca desi exista un proiect al zonei rezidentiale care pp ca tot cartierul sa aiba fosa comuna se pare ca fiecare vrea fosa lui si mie mi se pare aiurea ca nu se stie fiecare cat contribuie la umplerea ei si dc cineva nu sta acolo...ma rog avem noroc ca toti sunt ineri si deschisi la minte si seajunge oarecum usor la intelegere!!

 

http://community.webshots.com/user/bestuta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bestutzaid="red">, poate ca al vostru a fost putin mai scump fiind zona rezidentiala. Plus ca noi ne-am inteles cu vanzatorul la pret inca de primavara trecuta deci s-a facut un an si ceva de atunci, actele s-au finalizat in vara trecuta. Poate o sa pun cateva poze cu terenul, desi nu se vede nimic deosebit. Noi anul asta am facut un gard de plasa. Si mie mi se pare chiar aiurea faza cu fosa...

Crinutaid="red">, eu de fapt am vrut doar sa spun ca ea e bine intentionata si unui om care are intentie buna eu ii pot scuza multe. Putea sa nici nu-i pese de chestia asta cu suptul la san (ca nu cred ca are ea vreun interes personal) asa cum multora nu le pasa dar stiu sa iti ia banii.

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

baietelul meu minunat

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu portionez mancarea copilului si o bag la congelator, ca n-o sa fac in fiecare zi 2-3 lingurite, cat mananca el.

in legatura cu suptul degetului, Nectarie a fost singurul meu copil care deprinsese obiceiul asta, si intr-adevar e si foarte cuminte, pare a fi o legatura, ca se linistea asa si nu plangea nici de foame. nici de somn.am incercat sa-l distrag, ii mai dadeam cate o jucarie, sau ii dadeam sa pape si vad ca s-a dezobisnuit

Gabi.I, multumesc

 

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[bb], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor!

 

Uite, deja a trecut inca o saptamana... La multi ani bebeilorid="red">![bis]

 

Multe discutii, sper ca nu va suparati... Cu pediatrii, nici noi nu suntem chiar asa multumiti cu a noastra. Robert cum o vede incepe direct sa planga. Dupa ce terminam cu vaccinele (mai avem 3 de facut), vrem sa o schimbam. Deja a facut reflex conditionat. Nici ea nu se prea "joaca" cu el asa...

 

Cu dormitul pe burta... ma alatur fetelor, ale caror copii fac flotari.[:D] Ii place mult sa se intoarca de pe spate pe burta, dar nu-i place sa stea pe burta.

 

Fetele, v-am vazut bebei, sunt minunati. Adita, ai niste dulcici.

 

Crinutaid="blue">, poti sa-mi zici reteta-ta de orez cu stafide si migdale? Mersi mult.

 

Va pupam si weekend placut!

 

io, tati si Robert(22.01.2005)

http://numar.trei.ro

In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away.

id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...