Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie 2005(25)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Amayaid="red">, imi mai dai o data adresa de mail sa iti trimit poze?

Galaxyid="red">, eu iti spun cum am facut eu ultima data orezul, intr-o forma simplificata, deoarece eu nu am rabdare sa stau mult in bucatarie:

Deci, pui migdalele in apa fierbine, eventual sa fie fiarta si le lasi. Numai asa le poti curata de coaja usor.

Apoi le pui la calit pentru cateva minute impreuna cu stafidele ( eu am adaugat si arahide), timp in care pui si orezul la fiert.

In mod normal se pune fidea in putin ulei, apoi se puna apa( 500 ml) , 1 cub de Maggi, si apoi mai dureaza cam 40 de minute pana sa fie gata,dar, asta imi iesea doar in Arabia Saudita, aici probabil ca nu gasesc tipul acela de orez, asa ca am luat un orez care e gata in 10 min si e asa cum imi place mie, bob cu bob.

Dupa ce e gata orezul il amesteci cu migdalele, stafidele si arahidele ( daca vrei).

Dupa ce ai amestecat, iei ori o forma de tort ( daca se poate cu fund detasabil) si dupa ce o ungi bine cu unt si presari faina pui o foaie de placinta ( eu am pus aluat de placinta, si mi-a iesit f pufos, e gen foitaj). Prima foaie de placina trebuie sa acopere toaota suprafata formei, chiar sa depaseasca marginile.

Apoi pui acolo amestecul de orez, migdale, stafide, etc si acoperi totul din nou cu alta foaie de placinta.

Daca vrei ungi cu galbenus de ou ( nu e musai) si pui la cuptor.

Iti dai seama dupa foi cand e gata.

Sper ca ai inteles ceva.

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by PatriciaArdeleanu

 

Aditaid="red">, multumesc pentru modificare!

Buna ideea cu congelatul. eu ieri am facu supa, i-am dat 2-3 linguritze si o sa o arunc, doar nu o sa o beau eu [:0]


id="quote">id="quote">Eu am facut supita dupa reteta de la dr.Culcer si ce n-a incaput in tavita de gheata am baut eu, a fost foooarte gustoasa.[:D]

 

quote:eu am doua dr pediatre: una la policlinica de familie si una la Medicover, care imi place, sint multumita de ea. Cea de la poli nu prea, mi se pare superficiala la consultatii, dar merg la ea pt retete, vaccin, etc.


id="quote">id="quote">Si la noi e cam la fel situatia, avem dr de la policlinica, de care imi place destul de mult, dar si o dr de la Medicover la care apelam in situatii mai grave, pt a doua parere

 

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[bb], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor![hopsieu]

 

Tin in primul rand sa va dau de stire ca suntem cu totii bine , sa imi cer scuze ca nu am intrat sa va anunt ca o perioada nu am sa mai intru pe forum dar iata ca m-am intors si totul este ok.motivul: am fost plecati in romania si numai de net nu am avut timp..stiti voi, intalniri cu rudele, prietenii si asa mai departe[cool].nu am apucat sa va citesc dar sper ca sunteti bine atat voi cat si bebelacii.

despre pot sa va spun ca, creste, papam , ne jucam , dormin si iar o luam de la capat si de la 3 luni ma striga pe nume , adica " mama"[il][aerob]

 

rog pe cine se ocupa de modificari sau adaugari sa treaca si la noi la 4 luni -9 kg si 68 cm, papa numai san.am pus si poze noi sa va mai aduceti aminte ....

 

acum va las ca astazi este si ziua mea si am ceva treaba si toate cele... asa ca incerc sa va citesc mai tarziu

 

 

pupici

 

[gravi]Sara si [copil] David Ran,DN 08.02.2005

album poze bebe David Ran id="blue">id="size4">[foto]id="Georgia">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor!

Ieri am facut 5 luni si cu aceasta ocazie am fost la doctor.Fata are 7.300kg si 62 de cm...nu pricep cum are 62 cm ca luna trecuta avea 64cm.Oricum am schimbat doctorul si vad ca fiecare doctor masoara diferit.Am facut si vaccin si fata are acum temperatura,a plans atat de mult ca m-am speriat.I-am dat Calpol dar sunt tare ingrijorata,e foarte maraita,nici la san nu se linisteste.Noul doctor mi-a spus sa incep sa-i dau supa facuta din morcovi,cartofi si dovelecl pe care sa le mixez bine.Am parte numai de doctori pediatri ciudati.Primul mi-a zis sa-i dau supa cu pui la 4 luni asta sa incep cu dovlecel din prima.Nici nu mi-a zis ce efecte are vaccinul,daca sa-i fac baitza sau nu.Sunt atat de superficiali,nu vorbesc cu mine deloc...o consulta,o cantareste ii face vaccinul si la revedere.

Shobo multumesc pentru pontul cu scutecelul in capul bebelului dar la noi nu a mers.Am fost ieri la plaja si am incercat cu scutecul dar fata mea da din manute si a tot dat la o parte scutecul,ea e obisnuita sa-mi bage manutele ei in gura in timp ce suge....A trebuit sa merg la dusuri,unde au si scaune,sa te poti schimba si acolo am alaptat fata de doua ori.Mai mult de 15 minute nu a dormit la plaja,desi am incercat toate cele.Nici in carut nu adoarme daca e plimbata,doar la san.Desi in casa nu e asa acolo nu stiu ce are.Seara doarme destul de bine,si-a schimbat programul,se culca pe la 21.30 si pana pe la 3-4 dimineata nu se mai trezeste.Apoi dupa o portie mica de 5-10 minute de supt doarme pana pe la 6.30-7.00.

Pupici la toate!

 

Lavinia si Natalia(17.01.05)

http://community.webshots.com/user/lavinia171

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

merci mult, crinutaid="red">

 

intru sa scriu repede ca nu mai ma lasa fi-miu cam deloc... nu stiu ce are dar toata ziua ieri a fost miriit tare, azinoapte s-a trezit plingind la 3:30, a primit ceai de la tati, a mai plins totusi si a aodrmit intr-un tirziu pe la 4... pina pe la 7, papa si somn dar de la 8:30 asa e miriit rau, il luam in brate, pupacit, una alta si tot miriie, chiar plinge. acum a adormit dar se trezeste repede. sa fie oare dintii??? ca isi baga toate degetele in gura rau de tot si se prinde tare de gingia de jos si trage miriind rau, chiar plinge asa miriit... si nu-i prea mai intri in voie cu multe. aaa, si baleste tare tare... eu i-am gabat un deget si am pipait gingia acolo si nu simt nici o ridicatura... cum ar tb sa simt/vad? nici de vazut nu vad nimic, dar poate nu ma pricep eu! dar prea se prinde de gigia aceea si cind vreau sa-i scot miinile din gura se aude cum trage de ea tare si-i zvincneste cind ii da drumu'.

care sint semnele mai clare cind apar dintii??? el marti abia face 4 luni totusi, nu-i prea devreme? si cam cit dureaza pina sparge gingia?

 

nu pot sta mai mult, scuze!

multumesc mult

 

va pup.

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

Codrin

Camera lui Codrin

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...