Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie 2005(25)


Recommended Posts

Shobo, daca te uiti la gingie trebuie sa vezi un mugure alb prin piele...la bebe Andrei se vad foarte clar, si sunt crescuti pana dupa jumatatea gingiei...si baiatul meu face exact la fel cum povestesti tu cu maini in gura si freaca gingia cu tot ce prinde si lui, saracutul, ii cresc 5 deodata, 4 sus si jos caninul din stanga si se pare ca cel de jos il mananca cel mai tare...

 

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Crinuta id="red"> si Tomasa id="red">Culcer e o bombonica si m-a ajutat enorm. "A facut scandal" in sens metaforic. Iar la 6 luni cat are Victor nu se mai pune problema de luat in greutate de la lapte. El ia 500 de grame pe luna (cat trebuie de altfel)dar eu (nebuna) vroiam mai mult si am decis sa dau cereale ca sa ajunga si bebe al meu din urma[bang]. Dar daca fac socoteala pana acum a luat 22 cm si vreo 5 kg (doar greutatea initiala a fost mica). Asa ca "laptaru a fost bun" ca s-o citez pe doctorita. Culcer m-a ajutat enorm, ea m-a facut sa trec de la bibe la san. Si citeam e adevarat (imi amintesc cu nostalgie si placere) pentru ca mesele lui bebe mic durau mult (vreo 40 min la inceput). Asa ca m-am exprimat gresit si nu maerita asa o interpretare.

 

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama, mama ce harnicute sunteti...Am citit cat am putut si cam in diagonala - vad ca s-a dezbatut problema alaptatului.

Eu de felul meu am niste tzatze minuscule si cat am fost insarcinata m-am rugat la D-zeu sa pot alapta macar o luna. Am nascut la Municipal si in salonul in care am stat am vazut de cel putin 3 ori un film suedez despre alaptare. Pe usa salonului era o hartie cu beneficiile laptelui matern de care ma loveam de cate ori ma duceam la toaleta. Colega mea de salon avea sfarcurile formate, din care taznea in jet laptele iar ale mele erau mici si ombilicate. Alex s-a caznit in primle zile sa suga - poate nici eu nu stiam sa o pun (eram si cu fundul vraiste de la cusatura) - a luat ceva grame dar sanii mei erau sange. Nu suportam nimic pe deasupra (nici camasa de noapte, nici tricouri largi) Mergeam aplecata, tinand la distanta orice material textil care m-ar fi putut atinge. Am ajuns acasa si primul lucru a fost sa plang de durere, ascunsa in camera mea. La inceput Alex statea cel putin 2 ore la o masa - tragea de 2 ori, sufla ca o locomotiva de alte 7 ori, iar tragea de 2 ori, iar sufla...si uite asa ne trecea timpul. Dupa o ora si ceva ii era iar foame. Noaptea manca in tot atatea 120 de minute...si totul era o continua papaciala. Eram atat de obosita ca as fi adormit si sprijinita de perete. Un moment m-am gandit ca cel mai bine ar fi sa o trec si pe lapte praf...

Nu pot sa neg ca aveam lapte, sanii mei curgeau de cate ori o auzeam pe Alex ca maraie putin. Poate am fost nebuna, dar in prima luna am incercat sa-i fac program de supt la 2 ore. Ma uitam cand termina de mancat si peste fix 2 ore o puneam la san. Si uite asa, cu acest program fata mea a luat 500g. Pediatra m-a amenintat ca daca peste 2 saptamani nu i-a ca lumea in greutate, laptele praf ma paste. Am ajuns acasa mai mult plangand. Nu intelegeam: daca i-ar fi fost foame ar fi plans dar asa copilul meu era linistit si vesel. Am "mancat" o cutie de Galactogil (de stimulare a lactatiei) si am continuat sa beau tone de ceai de chimen cu anason. O puneam sa suga si la o ora daca simteam ca nu ar fi satula.

Si uite ca avem 4 luni jumate, papam numai tzitzi si mami e fericita. Intre timp, mesele de 2 ore au devenit de 10 minute. Papam in continuare la 2-3 ore - ziua si la 4 ore noaptea (adica ma trezesc de 2 ori/noapte). Nu pot sa merg singura prea departe - am alergat sa-mi iau un taior pentru botez, am alergat sa ma tund, am alergat la cosmetica...toata viata mea de mama e o continua alergatura si calcule pe ceas. Astept cu nerabdare diversificarea sa pot sa fac si eu mai multi pasi si sa nu mai fiu asa stresata. Imi amintesc cand la 6 saptamani, Badiu ma astepta la control si eu am facut zeci de calcule la cat sa-i dau sa suga astfel incat sa nu planga de foame pe umarul bunicii. Iata ca alaptarea la san are si ceva bile negre.

 

M-am intalnit cu d-na Culcer o singura data, in maternitate, dar am ca si prietena o dr. rezident care lucreaza cu dansa. Pot sa va spun ca patima dansei in ceea ce priveste alimentatia la san s-a transmis si la cei cu care lucreaza.

 

 

www.ubi.ro/alexandra

www.ubi.ro

http://www.ubi.ro/botez/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult Amaya,

 

nu-mi dau seama ff clar dar se pare ca da, sint niste muguri albi in gingie, parca 2 jos ... nu prea ma lasa sa ma uit atent, baga limbuta si nu mai vad. dar miriie asa destul de des. acum adoarme, acum miriie si se arcuieste de mijloc de parca ar avea ciulini sub spate, in pat.

 

nu mi-a zis nimeni, cam cite zile dureaza pina sparge gingia???

 

oooooooooof, si miercuri mai avem si vaccinu' de 4 luni iar marti dupa amiaza mergem la Stamate la echo. sper sa trecem cu bine peste toate astea ca deja am emotii!

 

 

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

Codrin

Camera lui Codrin

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aditaid="red">, multumesc. Maine am sa incerc si eu supa d-nei dr.

Crinutaid="red">, dr. Liliana Calapod. Medicover Victoria. mie mi-a palcut, este rabdatoare, calma, examineaza tot ce se poate, da sfaturi bune, etc. am auzit numai vb bune de ea.

Saraid="red">, La multi ani![bis][bis][bis]

 

Noi deocamdata am renuntat la suc de fructe/fructe, pentru ca facea crize de colici rau de tot -cel putin asa interpretam eu- cum nu i-am mai dat, nu mai are. atunci o apuca uraltul din senin, ii dadeam sab simplex, si cam dupa 15 minute de plins scotea gazele afara si se potolea. Acum ii dau doar cereale de orez, 2 lingurite dimineata/2 seara si am inceput cu supa. Cu fructele o mai las o perioada.

 

 

[mamica] Patricia si [copil] Rebecca (05.02.05)

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/danana_me/my_photos

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shobo uite aici un link http://www.askdrsears.com/html/10/T106500.asp sau http://www.reclama mascata.ro/site1/sanatate/html/aparitie_dinti.htm poate iti mai clarifica problema un pic...

Si noi tot miercuri facem vaccinul de 4 luni...oricum am inteles ca acesta este vaccinul cu cele mai putine efecte secundare, asa ca stai linistita...

 

Crinuta sa-ti traiasca minunea, este o frumusete de baiat...multumesc mult pentru schema.

 

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shoboid="red">, scuze ca nu am scris nimic pana acum dar am fost plecati toata ziua si abia acum am citit. Da, dupa manifestari se poate sa fie dintii. Asa cum ti-a spus Amaya, intai se vad niste muguri albi in gingie, pe urma se vade o liniuta alba pe gingie, putin mai in spate (mai spre limba) decat locul unde ii va iesi dintele. Cel putin asa a fost la Tudor. Poate dura mai mult de o luna de cand baleste, se scarpina, etc. si pana ii iese dintele propriu zis. Cand sparge gingia poate sa curga putin sange (asa a fost la al doilea dinte al lui Tudor). In gen. iese intai un coltisor care se simte la pipait (pe mine m-a taiat cand i-am dat cu Calgel) sau zdrangane in lingurita [:D]. Si nu, nu e prea devreme la 4 luni. Gandeste-te ca sunt si copii (putini e adevarat) care se nasc cu dinti. Primul dintisor al lui Tudor a spart cu o zi inainte sa implineasca 5 luni, al doilea cu o sapt. mai tarziu si cica ar avea si gingia de sus plina de muguri dentari. Tu intreaba oricum medicul la controlul de 4 luni. Poti sa-i dai oricum cu putin Calgel, asa preventiv, sau o lingurita de Nurofen inainte de culcare.

Laviniaid="red">, va tinem pumnii sa va faceti bine repede.

Ubiid="red">, ai toata admiratia mea [flo].

Ana Mariaid="red">, si eu simt exact ca tine in ceea ce o priveste pe dr. Culcer. Ii datorez multe atat in privinta alaptatului cat si in altele. De-aia m-am si simtit datoare sa-i replic Crinutei, desi nu mi s-a adresat mie si poate ca a fost cam aiurea sa incerc sa-i explic eu ceea ce credeam ca ai vrut tu sa spui. Simteam ca i se face o mica nedreptate, banuind ca tu nu ai spus ca a tipat in sensul in care se foloseste de obicei.

Amayaid="red">, [;)]

Saraid="red">, ai un baietel f. dulce. Sper ca v-ati distrat in vacanta.

Aditaid="red">, ma bucur ca ti-a placut supa. Sper sa o aprecieze pana la urma si Nectarie.

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

baietelul meu minunat

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, e clar! ne-am uitat si eu si tati si se vede clar unul jos in stg si parca inca unul in dr. dar nu incisivii centrali! ci parca cei 2 din vecinatatiel imediat apropiate.

multumim mult Amayaid="red">, acum citesc acolo.

sa inteleg ca nu e regula de ordine a aparitiei?? eu retinusem ca centralii apar primii, insa vad ca nu. eu nu am in casa calgel -sa iau de la farmacie si sa-i dau pe gingie acolo fara sa mai sun medicul? ca medicul nostru are un necaz in fam si ...... nu-mi vine sal sun acum... poate miine. dar sper sa fie ok ca acum doarme, desi tb sa-l trezim sa faca baitza si sa pape si apoi speram sa doarma cit de cit bine la noapte. a mai miriit dar vad ca acum e mai linistit, adica adormit.

 

voi i-ati dat chestii din alea de muscat, care au apa in ele si pe care le pui la congelator? eu am una luata si acum i-am pus-o la congelator si am sa i-o dau sa vad daca o baga in gura. el nu are inca dexteritatea necesara sa poata tine in gura ce-i dau in mina... le cam scapa, dar vom vedea...

 

pupici

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

Codrin

Camera lui Codrin

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumim mult si tie, tomasa id="red"> [flo]

mamaaaaaaaaaa miaaaaaaaa, o luna pina sa sparga gingia??? si il poate durea o luna intreaga??? [b)]

bine ca il vede d-ra miercuri sa vedem ce zice.

 

n-am nici calgel nici nurofen in casa [bang] (nu m-am gindit, recunosc!) dar nici nu da semne ca il doarme asa tare acum... momentan doarme, sa vedem dupa baie cum o mai fi. in cel mai rau caz am sensiblu la 1 km. daca nu. luam miine. calgel sau nurofen astea se dau gratuit pe pediatrie? ca sa stiu ce-i cer si pediatrei.

 

Ubiid="red">, la fel, [flo]

 

Laviniaid="red">, multa sanatate micutzei!

 

Saraid="red">, LMA!!! ai un dolofan scump foc! l-am vazut si eu asa repejor printre miriielile lui Codrin [V]

pupici tuturor

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

Codrin

Camera lui Codrin

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...