Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie 2005(25)


Recommended Posts

Buna dimineatza mamici si bebici

Am citit povestea cutremuratoare a acelui tata care asteapta rezultatele fiului.NOi sa multumim lui Dumnezeu ca avem copii sanatoasi,si ne putem bucura de ei

 

Oanaid="red"> multa sanatate lui Seb,lasa ca-i trece lui raceala pina se insoara [:D][:D][:D].Am vazut si pozele,e un frumos si are niste oki[il][il][il].

Anda id="red">am vazut-o si pe Irina balerina ,e tare frumoasa.

 

Vroiam sa mai scriu ceva dar povestea aceea m-a bulversat.Eu cind ma gidesc ca pot sa-l pierd pe Sebastian imi vine sa mor,cred ca as murii de durere.

 

Lavinia numai eu stiu cum am rezistat aici 3 ani,dar noroc ca am avut activitate,am lucrat si am fost la scoala ca altfel cred ca o luam razna.Numai cei care sint plecati ne pot intelege cit de greu e.Altii poate ne invidiaza,dar nu e ushor deloc sa stai printre straini.

 

Adana(adica io,batoza shefa)72 kg - 58-56kg

Alina Maria 48 kg - 43kg

Shinutza 56 kg- 53 kg

Alina Gabriela 70 kg - 60 kg

Crinuta 72kg - 56 kg

Lavinia345 76 kg - 58kg

Adita 73 kg - 60 kg

Leta 56 kg - 50 kg

Witchie 82 kg - 70 kg

Clara03 53 kg - 50 kg

Aurelursu 72 kg - 62 kg

 

Mamica de Sebastian

Sebastian

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Adana, iti multumesc![il] Are ochii lui George, cum vroiam eu, mari. Ai atins un punct sensibil, nu e deloc usor departe, printr straini, si mai ales sa ai familie care nu te ajuta, din contra...Asta este "la cerise sur le gateaux", cum zic francezii. Adica "picatura care umple paharul". Si pe mine m-a bulversat tare povestea aceea, si e oribil sa fi pus intr-o asemenea situatie cu puiul tau. Si am inceput si eu ca tine, sa ma gandesc la ce e mai rau cu Seb, cand vad cat de des se imbolnaveste. Ma gandeam alaltaieri ca, cred ca sunt cazuri de bebelusi care au murit de la o raceala, au facut febra...[alcool]

Stiti ce face puiul meu mai nou? Aseara il tineam in brate la calculator si radea la mine, dupa care se rusina, si punea capul pe mine. Asa facea cu altii, dar cu mine niciodata. Si cu o privire de hot...Si azi a repetat faza. Eram lesinata de ras aseara, si George la fel. Cand vine ii zic sa incerce sa-i faca poza sa ii vedeti fata.

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sebastiengrigore/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, imi pare rau sa aud ca si tu si Seb sunteti bolnaviori. Bine macar ca Seb e vesel. Urmati tratamentul si sa va faceti bine amandoi!

 

Adita, sa-ti traisca voinicelul de 9 kg! Se pare ca i-a priit la mare :)

 

Leta, felicitari pentru apartament, sa-l stapaniti sanatosi. [cheers]Si mult spor la amenajare. Poate pui niste poze gen "inainte si dupa". Si noi suntem in cautari. Initial voiam 3-4 camere, dar la preturile din Cluj (45-50.000 EUR 3-4 camere in blocuri vechi [xx(]) va trebui sa ne multumim cu 2.[bang] In alta oridine de idei, imi pare rau ca nu ti-ai rezolvat problemele de sanatate. Ai grija de tine si nu amana!

 

Gabi, stiu ca ai spus unde ai vazut leganutzul, dar nu-mi mai amintesc si nu am timp sa revad topicurile vechi. Daca nu te deranjeaza, mai spune te rog o data. Mercic

 

Mona si bebe Mihai (13 ian. 2005)

Poze

 

Motto: "The nicest thing about the future is that it comes one day at a time"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tomasa,id="red">

Mai ce silueta !!!Mai ,mai ,mai! Nici Tudor al meu nu are camera lui, ci doar coltul lui![q][q][q]

Chiar saptamana asta ma gandeam ce fAcem dc o sa mai avem si alti copii si I-am spus bunicii ca tr sa ne marim nr de camere, la care ea mi-a raspuns frumos:”Da cati copii vrei sa ai?”Ei de la chestia asta, iar mi s-a pus pata! Si acu e inchisa la culoare rau de tot!

 

Shobo ,id="red">

Ce frumusica e camera! Si ce bine ca e patul lat! Noi dc ne intoarcem deja dam cu capul de zabrele ca nu I-am pus perne ca sa reusim sa il vedem de la noi din pat!

 

Oana id="red">, mai ce mergeti pe picioare! Baieti mari,mari!

 

Leta,id="red">

Felicitari multe si crede-ma caa din cand in cand vreu sa ma vad si eu in partaamentul meu cu 4 cam! PE unde e?

Eu nici acu nu am ajuns la control! Ce sa facem mai, dc e bun ! Nu-mi da asa veste proasta ? Nici macar atat nu mai face?????????Eu am trimis deja pe 4 tipe la el! UN naste in septembrie , una in oct , doua fac tratamente de fertilitate! NU MAI TRIMIT PE NIMENI!Glumesc! Eu l-am cunoscut pe net!M-a cucerit cu fraza asta : “Oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca dezvoltarea intrauterina a organismului uman, de la stadiul de o celula pana la cel de fat pregatit sa infrunte de unul singur viata din afara, recapituleaza dezvoltarea vietii pe Pamant, de la aparitia sa sub forma unei simple celule pana la aparitia omului”! Fascinant, nu? Mi s-a parut extraordinar!! Si asa am ajuns acu exact un an la el! SI nu l-as schimba pt nimic in lume! Doar ca nu as mai vrea sa fie asa “trendy”,nu?id="red">

 

Acu vreu si eu o lamurire! Poate eu sunt absurda si dau importanta unor detalii care nici macar nu merta luate in seama!

Sa va spun!

Iei a venit de peste mari si tari nasa de botez a sotului meu! Toate bune si frumoase pana cand aprope de plecare eu ii dadeam sa manace lui Tudor si a inceput sa spuna ca o sa vad eu cand o fi mare! Cum o sa fie cand pleaca si nu mai da un tel-asta vezi bine ca eu nu o sun pe soacra mea ,- ca din moment ce te-ai casatorit cu cineva inevitabil tr sa ii accepti parintii! Dc il iubesti pe el ii iubesti si pe parintii lui !id="red">id="size4"> Tras la indigo ce spune bunica !

 

Noi, ieri dimineata am fost plecati la inot si bineiteles ca au avut Timp sa ma toace marunt, marunt pe tocator! Am explicat frumos , ca iubirea copilului pt parinte si invers, e unica ! Un strain respectiv nora sau ginere NU POTE FI IUBIT precum copilul tau! Eu una m-as simti chiar frustrata,sa imi spuna Tudor ca ma iubeste la fel ca pe soacra lui! Serios!

 

E cam aiurea sa spui ca iti iubesti nora cand de fiecare data cand e vorba de un ajutor spui ca e greu sa vii de la 20 de km-sta in Rahova si noi la Podul Constanta, iar cand e o aniversare,petrecere parca sunt 2 m!!

 

Nu vreau sa fiu rea, dar traiesc momente destul de grele, gandindu-am cat de aproape am fost de a avea casa noastra si cum am dat cu piciorul! Acum cinci ani cand am venit la la bunica sotului am luat casa aprope de la zero …Nu era nimic din ceea ce numim confort! Cu greu am pus-o pe picioare si asta in conditiile in care investitiile le faceam in numele bunicii, bunica avand patru mostenitori!

 

IN fine a venit dupa trei ani jumate momentul actelor! Bunica il intreba pe sotul meu la ce ii tr acte, ca nu il da nimeni afara! Cand am vazut cum sta treaba aveam avans de casa si ne-am dus si gasisem la 4 cam la Ozana! Departicel de servicii, dar am zis ca ne descurcam..Cand a auzit ca ne mutam a inceput sa palnga ca o parasim, ca eu vreau cu tot dinadinsul sa il indepartez de ea si tot asa! Ne luasem gandul de la investitii si ziceam ca atunci cand se va vinde ne vom recupera banii si gata, punct!

 

IN FINE EA I-A DAT SEAMA CA PLECAM SI PAC A SCHIMBAT TACTICA!Merg la notariat si sotul meu imi spune ca tot intreaba la notar cum poate sa faca sa ii treaca casa doar pe numele lui! MA rog, nu s-a putut, dar stiu ca atunci tare s-a mai suparat sotul meu! Eu am inteles situatia: e normal ca parintele sa vrea sa isi protejeze copilul! Dar sa vii sa imi spui ca ma iubesti ca pe fiul tau si sa afisezi lozinci din astea chiar mi se parea culmea cinismului!

 

Am ajuns in faza in care eu dc vreaau sa zic ceva sau nu imi convine ceva si replic imi baga faza cu actele! Ca vezi , m-am schimbat de cand s-au facut actele! Degeaba I-am explicat ca vrem si noi sa ne facem separat, sa ne supraetajam ca avem un copil ca poate mai facem si avem nevoie de spatiu, replica e ca vrem sa o izolam si sa o indepartam si tot asa!Dupa ce moare ea putem face ce vrem, cat traieste , nu!!Si nu putem face nimic caa pe urma cine stie poate sa zica ca stam separtat si noi avem obligatia intretinerii!

 

De fapt suparara principala e ca nu iilas pe ei sa stea cu copilul , sa umble sn brate in brate , sa il plimbe si sa mi-l dea cand incepe “Iarta-ma” sau alta prostie sau pe urma sa imi mai auda urechile ca e obosita sau ca s-a imbolnavit de oboseala! Si plus ca eu am nevoie de ajutor la mancaare l calcat la piata nu la plimbat copil!! Asta vreau si eu sa fac! Tare imi face placere sa ies in parc sau sa ma plimb cu rolele …

 

Si acu vreau si eu un mini sfat pentru cine le are cu legile:eu vreu sa faac un act de renuntare la partea mea in favoarea sotului meu! Sa aiba valoare juridica, dar sa nu fie taxat la valoarea imobilului si sa nu mai trebuie sa inlocuim actele.. Sincer eu nu mai suport santajul asta..

 

Plus ca nu prea o am cu diplomatia! Cumnata mea mi-a zis aseara sa spun ca ii iubesc la fel ca pe mama mea, ce, ma doare gura ? Ei bine, nu pot !

 

Voi cum faceti pana unde e diplomatie si unde incepe franchetea?

 

 

 

http://community.webshots.com/user/bestuta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, hai ca intru si eu putin pe fuga sa va salut pe toate si sa va spun ca mi-ati lipsit muuuult zilele astea.

Nu am apucat sa citesc decit pe sarite, mai multe dupa ce mi se repara internetul. Acum am provizoriu de aseara un modem dial-up, care merge ca un c..... RDS-ul nu stiu cit mai dureaza, de vineri este stricat si cica s-a furat exact de la cutia de la etajul nostru nu stiu ce piesa importanta...asta e...in tzara asta se fura tot ce misca.

 

Nu mai stiu cine ma intreba de Rebecca. Se simte bine acum, i-am pus Tobrex si i-a trecut okishoorul. Marti am facut vaccin, s-a comportat f. bine si nici nu mi-a facut febra deloc.

Are acum 6 kg si 63 cm, daca mai intra cineva, plssss [:D]

 

Mie imi convine intilnirea in orice zi, si sint de parere ca tot intre noi fetele ne-am simti mai bine. Daca vin si sotii, ii trimitem la o bere[alcool]

Tot am apucat sa citesc ca Tomasaid="red"> are trandafir galben, dupa care eu ma topesc si vreau si eu [:D], eu am unul mare si rosu, care nu a inflorit insa decit un singur boboc cind am nascut-o pe Rebecca, asta dupa ce fusese complet uscat, batz, ce sa mai...Acum are doar frunze, dar e superb, nu stiu de ce nu a mai facut flori, sta la geam, e udat, i-am pus si ingrasaminte....poate de acum incolo...

Letaid="red">, felicitari pentru apartament, sa il stapiniti sanatosi. si noi vrem sa facem in viitor asa schimbare, dar inca visam la o casutza....

 

Cam atit deocamdata, ca nu am prins mai multe idei. Sper sa inlocuiasca astia repede piesa [:D]

 

[mamica] Patricia si [copil] Rebecca (05.02.05)

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/danana_me/my_photos

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bestutza, e complcata situatie voastra, dar parerea mea este sa faci cum credeti voi ca e bine, pentru ca, astfel nu regretati dupa ca nu ati fcaut asa. Legal, nu stiu ce sa iti zic. Pune o intrebare la juristii de pe site, ei stiu bine ce si cum. Legat de iubirea fata de soacra, sunt de acord cu tine. Da, Seb , numai in picioare vrea, cred ca nu mai are mult si o ia la galop, ca in patru labe aproape se ridica, de fapt se ridica cateva secunde si se lasa dupa, dar el o face in continuare. Merci![pup]

 

Leta, felicitari pentru apartament, ma bucur tare pentru voi!

 

Patricia, eu intrebam de pe Rebecca, ma bucur sa aud ca este mai bine.

 

Mona, merci frumos scumpo!

 

Anda, poate ai avut un motiv intemeiat sa te intorci, cum si eu am avut un motiv intemeiat sa plec.[:D]: George, cu care eram prietena de 4 ani. Si in noiembrie facem 9 ani de cand suntem impreuna.[:)]

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sebastiengrigore/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, a 3-a noapte cind n-a mai fost nevoie de nici un ceai [bis]

 

se pare ca sotul meu are noroc cu bebe- nu se mai trezeste deloc vad intre 12 si 6 dim. a papat la 6:30 si a mai dormit pina pe la 8:30 cind gata, joaca de dim. dar seara la culcare, dupa baie papa si 30 min (in rest el saturindu-se doar in 5 min) si dim. la 6 papa cam 15-20 min si adoarme bustean.

 

fetelor, nu stiu cum sa-l fac sa doarma si pe burta, ma gindesc ca e cel mai sanatos pt. a scoate gazele si el nu vrea! asta fiindca m-am luat eu dupa cele de la maternitate si nu l-am pus deloc pe burta pina la 3 luni si acum NU MAI VREA! adica daca e adormit bustean nu stie ca-l pun asa dar se trezeste in maxim 25 min si face nasol de tot, zici ca l-ai surghiunit, enervari mari... mi-e o mila, da' tot vreau sa-l invatz si nu stiu cum sa mai fac... am zis sa-l pun ziua asa da' uite acum doarme frumos in carutz si nu-mi vine sa-l deranjez sa-l intorc pe burta ca ii stric somnu' si il mai si fac sa urle. sa renunt oare???

asa mi-a zis Culcer sa-l culc numai pe burta, ca asa scoate toate gazele si nu se mai trezeste dim. plingind de durere de burta, caci asa face de multe ori... pe la 7, dupa ce adoarme la 6:30. si daca-i dau cu feonul la burtica 3 min adoarme la loc pt un timp, da' sa te tot trezesti asa de la 6 pina pe la 8 e nasol. si se mai chinuie si el saracul.

asa ca daca am reusit sa-l facem sa doarma toata noaptea e super, dar acum as vrea sa-l invatz sa doarma si pe burta. da asta chiar cred ca e mult mai greu... vom vedea!

 

sa ma uit si eu dupa pampersi de plaja. i-am luat piscina aseara.

da, tomasaid="red">. toti cred ca visam la o casa pe pamint... si noi la fel, numai ca deocamdata e greu sa ne apucam de asta! iti tb. terenul intii si apoi sa faci casa... si in Buc e fff greu sa o iei asa de la 0. doar daca ai ceva mosteniri.

si imi imaginez ca e ff greu sa stai cu bebe in camera, te trezeste orice plescaiala a lui, imi dau seama... e bine zic si eu sa va mutati in sufragerie, e mult mai bine si pt voi si pt bebe. asa e, sint sacrificii, dar ce nu faci pt bebe?! niste prieteni de ai nostrii care au tot 2 camere tot asa au facut pina si-au facut casa mult visata la curte,... au lasat pe bebe in dormitor si s-au mutat in sufra. acum se pregatesc sa se mute la casa :)

 

Laviniaid="red">, eu cind mergeam in parc si ii mai dadeam tzitzi il conectam repede sa nu se vada tzitza si ii aruncam pe capshor un scutec usor, alb, din finet si ma uitam la el asa pe sub scutec sa vad daca e ok si sa aibe ceva aer totusi. a mers. cred ca asa voi face si pe plaja, desi la 2 mai sint atitea toppless-uri [8D] [olala]ca eu nu mai am ce arata in plus, decit ca e un bebe care suge... de asta isi doreste sotul binoclul tot timpul [:D]

 

 

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

Codrin

Camera lui Codrin

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shobo, Seb al meu a dormit numai pe burta de la 3 saptamani. Daca il puneam pe spate se trezea dupa cateva minute urland, invers fata de tine. Eu cred ca fiecare copil prefera o anumita pozitie de dormit. Nu stiu ce sa te sfatuiesc, cum sa-l convingi, intr-aevar ca scoate gazele pe burta, mai ales daca are si o pernita sub cap. Dar uite, de ceva timp Seb se intoarce singur in comn, doarme pe-o parte, pe spate, iar pe burta...Sunt la varsta la care se intorc, oricum.

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sebastiengrigore/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oanaid="red">, cum mai e Seb? si tu? sanatate multa!

 

bestutzaid="red">, daca vrei se poate face DONATIE intre soti (implica o declaratie scrisa la notariat si pt care se platesc taxe ca si cind ar fi o vinzare normala) insa nu are valoare, deoarece sotul respectiv poate invoca oricind chestia ca a fost santajat sa zicem sentimental de sotie sa faca asta si isi poate retrage donatia [:D]. parerea mea ca ati cheltui bani DEGEABA! NU EXISTA VINZARE INTRE SOTI! cel putin in legile din RO.

 

zic sa o lasi asa ca nu rezolvi nimik, ba faci mai multe subiecte de birfa/discutii inutile! iti doresc sa ai liniste si sa nu-i mai bagi in seama, lasa=i asa in plata Domnului! este energie consummata aiurea si vei obosi teribil si fizic si mental; si toata energia asta e demna de o cauza mai buna!!!

 

pupici

 

Letaid="red">, sanatate multa! vaaaaaaaaaaai, nu pot crede ca a juns in halul asta dr-ul nostru preferat! offfffffff [q][q][q] si asa barbat dragutz mai [:I][olala]

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

Codrin

Camera lui Codrin

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...