Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept-oct 2004 (53)


Recommended Posts

quote:Originally posted by ana_a

herra, eu nu stiu de ce anume zici de la Farlin, dar m-ar interesa si pe mine daca ar fi asa cum ai scris [:D], chiar ma gandeam ca as avea nevoie de asa ceva, sa pot pastra papica rece sau calda cateva ore sau chiar o zi intreaba daca vreau sa ies din oras pentru ca Stefan nu mananca de la borcanel[bang]


id="quote">id="quote">

 

eu retin ca Mihaela zicea ca si-a luat; eu am vazut chiar azi la Sensiblu, arata ca un cilindru albastru; dar mai au o chestie rosie, care parca are in interior o cutie, pentru lapte praf...nu mai stiu de care spuneau fetele.

si daca sunt bune de ceva;

eu am un rucsac pentru excursiile bebeului, care contine si un cilidru pentru biberon; dar e mult mai ingust ca ala de la Farlin si pastreaza mancarea doar calda...

si Vlad oricum nu mananca nimic din biberon;

deci mie mi-ar trebui ceva care sa pastreze rece iaurtul, branza ...

 

in ultima instanta imi iau o gentuta frigorifica - am vazut in Gima.id="Comic Sans MS">id="green">

 

 

Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...id="Comic Sans MS">id="limegreen">

 

[loveyou] Cristinaid="red"> & [baietel] Vlad [copil](23 septembrie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Lia a fost si fornaita- a racit si de acolo febra. Asa ca am iesit ieri dar doar la o ora de oras si ne-am intors seara.VRoiam sa mergem la lacuri in nord-dar oricum a fost rece saptamana asta. Am fost si intr-un loc in care sunt tot felul de magazine care vand cu reduceri produse de marca si am cumparat hainute pentru Lia- pana la 1 an si cateva pentru Alex pentru la toamna, nici nu va mai spun cat am cheltuit. Plus ca am cumparat papuci de bebe-(sunt ca niste botosei, dar partea de sus se poate desprinde si arata ca pauci de casa obisnuiti), cine sa-si imagineze ca Nike are papuci de bebei ???I-am luat si o minge in miniatura si spre mandria mea stie sa o impinga spre tine si tu o impingi inapoi, si apoi iar o impinge spre tine...

 

Bebe3-daca e baiat e Liam Edward ,daca e fata avem mai multe variante Alisson Rose, Amy Leigh, Melissa...asteptam sugestii pentru nume de fetite...

Eu zic ca e baiat, sotul fata, voi ce credeti?

Calatorie placuta celor care ajung la mare anul asta...

 

Lilia- e si normal sa fie mai slabuta Amelia ta, prin cate trece saracuta...

aissa- aici e un lapte special pentru bebe cu diaree, se da doar de la 6 luni in sus.Si Similac il are-si parca am inteles ca similac se gaseste in Romania.Stiu ca lapte fara lactoza se da la cei cu intoleranta cu lactoza...

roandre- bubitele sunt probabil de la caldura...Lia face de la transpiratie si la fel sotul...au piele mai sensbila decat mine si Alex...n-ai cei face, dar da-o cu o crema hidratanta pe tot corpul ca mai protejeaza...(eu folosesc crema hidratanta, dar pe altii am auzit de talc de bebe)...

 

 

 

 

 

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005id="blue">

poze de copii cuminti

 

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anamari daca tu simti ca e baiat atunci e baiat[:D] Eu, desi mi-am dorit o fetitza, am simtit de la inceput ca va fi baiat...sotul nu avea nici o preferintza, si baiat a fost!Oricum sanatos sa fie!Si pe cand veti sti exact ce este?

 

Eu l-am convins pe Stefan sa-si manance portia de legume cu carnitza abia pe la ora 18!Si de la 12 pana la 18 nu mancase nimic!Treaba lui....sa speram ca sunt dintisorii si nimic alceva.Oricum, eu il supraveghez indeaproape[:D]In caz ca dureaza prea mult mofturile astea ...ufuf

 

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004)id="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana_a, eu nu rezist sa-l vad ca nu papa si nu ma pot abtine sa nu insist. Poate si pt ca lipsa poftei de mancare e cronica la Ianis. Sau am devenit eu obsedata de treaba asta, nu stiu... De-aia am si zis ca mi se pare putin 8.5kg la 9 luni. In lungime nu stiu exact cat are, avea 70-71cm la 8 luni.

Nici Ianis nu mananca bine, nici nu stiu daca sa incerc feluri noi sau sa mentin legumele si carnita in variantele cunoscute deja... Am incercat sa-i dau peste, si-a facut greata de la prima lingurita, am incercat spanac (a 3-a oara), la fel, bleah...

Cat trebuie de fapt sa pape ca sa stau eu linistita? Cat lapte, cate "solide"?

Roandre, bubitele au aparut si la noi pe brate, torace, abdomen, spate. Multe, mici si rosii. Se estompeaza la racoare, se vad mai bine la caldura. Pediatra l-a vazut de mai multe ori, a zis ca n-am ce-i face, se va obisnui cu temperatura si vor trece de la sine.

Aissa, sper ca sunteti mai bine cu kk. Ianis e, de vreo 3 zile, exact invers. Adica face kkreze, precum un mielusel. Si nu i-am schimbat nimic in meniu, nu's de la ce o fi.

Sa ma mandresc si eu! Al meu printz a luat-o in sfarsit in 4 labe. Credeam ca va vrea direct in picioare, ca in tarc sta in picioare si se invarte si se pune si iar se ridica - de vreo luna, cred. Dar de-a busilea nu dadea semne... De vreo 2 zile a descoperit ca prinde viteza in 4 labe si acum exploreaza de zor. Ca un facut, a descoperit cablurile, stecherele si prizele, si trage de ele si vrea sa roada. Asa ca azi am avut zi de "securizat" casa impreuna cu tati. Am mutat cablurile pe sus si am golit unele nise din mobila in care deja isi baga manutele - mi-a tras pe jos video-ul...

Nu stiu ce am mai vrut sa va povestesc. Mai citesc din urma si mai intru o data.

 

Iid="blue">aid="orange">nid="green">iid="red">sid="blue">, Mom's sunshine (14.09.04)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Aissa,

eu ii dau de obicei Milumil 3 si asa i-am dat si in perioada asta. Bine, dupa prima zi i-am luat si Milupa pt. diaree, dar nu l-am folosit, n-a fost cazul. Eu personal nu cred ca-i bine sa-i scoti laptele, incearca o formula delactozata ca sa fii sigura, dar nu-l scoate de tot. Noi n-am folosit nici medicamente deloc-deloc, pt. ca dupa aproape 2 sapt. de caca moale si-a revenit practic in ziua in care i-am dat prima oara mucilagiu de orez.

 

Ii dadeam lapte dimineata si seara (seara 2 mese) la masa de fructe mere coapte si la legume orez cu morcov la inceput.

 

Bine la inceput de tot... abia mancase fructele la 11 si i-am dat la 12-1 mucilagiu de orez si a papat tot-tot nici nu mi-a venit sa cred. Deci gol-golut fara altceva si nu era ora de masa si el uneori facea scandal si la sfarsitul mesei de fructe ca nu mai vroia.

 

Si dupa aia si-a revenit practic... de atunci ii dau la masa de legume orez cu morcov, orez cu dovlecel si carnita si tot asa si vad ca ii place foarte mult orezul, asa ca in sfarsit nu mai avem nici o problema cu masa de legume care la noi era un chin!

 

 

Dixie

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Avem si noi bubite de la caldura. Motiv pentru care, in ciuda teoriilor, cam folosim aerul conditionat. Cu precautii maxime, ce e drept, si pana acum bebe nu s-a resimtit.

 

Face insa in continuare bube de la peste, desi il papa foarte cu pofta. Il tai de la portie.

 

Eu tot in viteza, joia viitoare e targul si am o banuiala ca pana atunci nu voi mai dormi... ei, le trecem noi pe toate.

 

Azi in premiera Matei a mancat masa de pranz pe strada.... intr-o parcare din zona Unirii, plecasem la cumparaturi si ne-am lungit. Insa nu a facut pe nebunu, a papat ceva=ceva, nu ca acasa dar totusi destul.

 

Va pup si ma intorc la lucru.

 

Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004

http://community.webshots.com/user/vizigotu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by herra

am citit acum ceva timp discutiile voastre despre chestia aia de la Farlin, care arata ca un cilindru; pana la urma si-a cumparat cineva?eu am vazut si albastru si rosu; care e deosebirea? pastreaza alimentele calde sau la temperatura la care le pui acolo (de exemplu la temperatura camerei)?;poate fi folosit ca o mini-gentuta frigorifica - adica pastreaza rece un borcanel scos din frigider?id="Comic Sans MS">id="green">Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...id="Comic Sans MS">id="limegreen">[loveyou] Cristinaid="red"> & [baietel] Vlad [copil](23 septembrie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">


id="quote">id="quote">Chestie din aia de la farlin am luat eu. Este pentru bineron si este termoizolanta. Eu am folosit-o doar pentru biberon, ca sa tin apa pentru lapte calda. Presupun ca tine si rece. Nu am incercat. Cald tine cam 2-3 ore. Eu puneam apa fierbinte si dupa 3 ore era la temp. buna pentru biberonul lui bb. Ala albastru este pt. un biberon si ala rosu este pentru 2 biberoane. Cel putin asa am vazut eu pe un site. In sfarsit Elena are scaun de masa... i-a luat matusi'sa [:D]... Si e foarte incantata... Are biroul ei... Am pus cateva poze...Am fost la magazinul chicco si am vazut niste haine superbe de bb, dar preturile sunt exagerat de mari. Nu stiu cine cumpara haine de la ei... O palarie de in, foarte frumoasa intr-adevar... 700 si ceva de mii, un costumas de vara, bluzita si pantaloni din bumbac... 1.800.000 ... Am crezut ca nu vad bine [alcool]... Numaram zerourile... [bang]Azi am fost un pic la padure si ne-au mancat furnicile, gazele, toate cele... in rest a fost foarte bine, ca era muuuuult mai racoare ca in Bucuresti. Am pus poze cu fotomodeala mea...Am mai facut niste modificari pe la listuta... l-am adaugat si pe Samuel in lista... bine ai venit Any71.Legat de lista... [help] zicea cineva ceva de modificat sau adaugat link cu poze... nu va suparati pe mine dar am atat de mult de lucru ca abia apuc sa citesc... si n-am retinut cine zicea[bang]... si acum nu mai gasesc... ca as fi modificat... pe cuvant...
[pup] Elianaid="size4">
id="right">
Poze cu Elenaid="size4"> – 23 octombrie 2004id="size3">id="red">Elena – iubita noastraid="size4">id="blue">id="Script MT Bold">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poze de la padure si poze cu scaunul de masa... Bine-nteles ca e foarte serioasa.. la birou... d-na directoare... atatea griji pe capul ei...

 

Am reusit sa vad pozele mai noi cu pitici... cu Amelia, cu Alexia si Moss, cu Diana, cu Stefan, cu Alexandra (Ellen), cu Vlad... si parca mai erau... dar zau daca imi mai amintesc la ora asta... aaaa... si cu Samuel

Toti sunt niste puiuti scumpi, care au crescut mari si fac prostioare... ce repede a trecut timpul...

 

[pup] Elianaid="size4">
id="right">


Poze cu Elenaid="size4"> – 23 octombrie 2004id="size3">id="red">

 

Elena – iubita noastraid="size4">id="blue">id="Script MT Bold">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eliana, chiar ca e o "mica printesa draguta" Elena, asa cum scrie pe tricou. Chiar tare, tare draguta, as adauga eu[:D]

Noi suntem bine, Alma e super activa si vesela, dar eu nu am mai avut timp sa intru azi ca am fost pe la socrii mei azi sa o mai vada o data pe nepotica lor iubita inainte de a pleca in vacanta (pleaca maine in Scotia). Apoi am vrut sa mergem in Arnhem la cumparaturi, dar am fost blocati vreo 2 ore in trafic si cand am ajuns la centrul comercial s-a stricat sistemul de racire de la masina si am aterizat cu ea la reparatii. Asta da "noroc" pe capul nostru! Si cand am ajuns acasa intr-un tarziu m-am apucat de gradina ca arata jalnic, plina de buruieni, dupa ploile de saptamana asta. Azi bineinteles ca era pamantul deja beton dupa caldura de ieri si azi. Dar asta e, mai sunt si zile din astea.

Acum plec la nani, dar revin maine, cand sper sa am parte de o zi norocoasa. Aici e ziua tatalui maine si trebuie sa inventez ceva in colaborare cu Alma, of course. Pupici la mamici si bebici si noapte buna tuturor,

 

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Alma, sufletel mic si iubitid="teal">

 

[iepu]Alma, sufletel mic si iubit -[foto]noiid="teal">

[iepu]Alma, sufletel mic si iubitid="teal">-[foto]si mai noi

[iepu][foto]cele mai noiid="teal">

 

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ana- poate ca e si de la caldura...nici eu nu mancam bine in timpul zile cand locuiam in Bucuresti.De fapt mancam doar dimineata si seara si Alex la fel...

diana-felicitari Ianis. aici am citit 120 g solide de 3 ori pe zi...daca nu-i plac legumele amesteca cu fructe, de ex. putin mar ras...si apoi scazi treptat cantitatea de mar sa-l obisnuiesti. eu pe Lia asa am pacalit-o si acum mananca destul de bine solide...

 

mina-aici toata lumea foloseste aerul conditionat. Daca ar fi atat de daunator pentru bebei iti imaginezi ca toti bebeii de aici ar fi bolnavi...Eu zic ca decat sa sufere bebe de la caldura sa-l folosesti, cu masura...

 

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005id="blue">

poze de copii cuminti

 

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...