Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasii din 2002 (12)


Recommended Posts

Buna ziua!

 

ma bucur pentru cele care ati fost in concediu si care mai sunteti si va doresc sa va bucurati pe deplin de aceste zile.La fel va multumesc de parerile despre biberon si oricum eram dar acum sunt si mai convinsa ca daca il vad ca renunta la lapte din cauza lui sa il dau iarasi.Problema la mine este ca am cunoscut un baietel care are acum 6 ani si isi bea laptele inca din biberon si parca nu mi-ar surade ideea si la noi.Am uitat insa cu problemele care le-am avut cu operatia de polipi a lui Alexandru sa ne laudam ca nu mai purtam pampers din aprilie.Cum am facut , zic eu ca afost f simplu si Alexandru ne-a ajutat f mult.Efectiv nu i-am mai pus pampers deloc si ca la o comanda a inceput sa spuna ca face pipi de fiecare data.La inceput au fost accidente in sensul ca nu reusea sa se tina prea mult si sa reziste pana aduceam olita dar intr-o saptamana s-a rezolvat.Acum e mandru ca a invatat sa faca ca baieteii la wc sau olita si chiar si la copac afara.Aici un rol hotarator a avut si faptul ca l-a vazut pe verisorul lui de 5 ani si ca sa nu fie altfel a cerut si el sa faca la fel.

Ieri in schimb a fost zi de tremurat, facea febra de 2 zile destul de mare si spunea ca-l doare burta.Am fost la doctorita si duma cateva analize facute la urgenta a iesit ca are o infectie mica urinara dar asta nu explica durerea de burta.Am fost pentru o certitudine la chirurgie si nu e vorba de apendicita.Deocamdata tratam infectia urinara care a facut-o in 2 saptamani de cand tot sta pe jos si se joaca in nisip.Dupa aceasta incepem controale de viermisori ca sa vedem in ce stadiu ne aflam.Oricum sper sa le biruim pe toate.

Sper ca nu m-am intins prea mult si speram sa revenim cat de curand.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna,

Anina_nid="red"> cam cat lapte ea Cristina pe zi, 500 ml pe zi e suficient, Julian bea mai mult pt ca ii fac cu cacao (foarte putina, 1/2 lingurita cacaco la 250 ml lapte), si il dau ba cu pai , ba in canita cand iesim la plimbare. In total bea pe zi 750 ml. Plus iaurt fara arome, si fara zahar vreo 150 g, pluso felie de branzica zilnic. Nu se prea da Julian la vorbit nici acuma, zice cateva cuvinte noi, si pare interesat sa vb dar nu poti purta o conversatie cu el, cu intrebari si raspunsuri. Il intrebi ceva, iti raspune ... daca nu nu ... Prefera sa fie singurel, sa se joace cu jocurile lui, tare linistit e, cand sunt numai eu cu el acasa parca nici nu am bb in casa, dar cand e tacsu sbiara, alearga se lupta amandoi.

ririna_ina2000id="red"> multa sanatate la Alexandru, sa fie totul bine, si sa iasa analizele de viermisori perfecte.

zinzi_anaid="red"> vai vai mamica cu capul numai la plaja [pup] nu mai uita latele copilului (ia uite cine vb, si mie mi se mai intampla sa uit sa ii iau lapte in cate o zi), lasa nu te supara, nu e asa mare lucru, o zi... Julian cand e fff cald afara asa in jur de 40 grade C nu vrea decat iaurt rece fara arome si far azahar, o zi intreaga, imagineaza-ti asta.

Lucia_Mirelaid="red"> ai mai fost la gradinita cu Liviu? cum mai sta cu racelile, si-a revenit? Sper sa nu mai faca raceli asa de repetate.

 

De azi si pana in August mergem la gradinita de 2 ori pe saptamana (lunea si martea) si am hotarat la innot sa il duc toata perioada veri, adica in fiecare zi pana la sfarsitul lui August. Asa ca azi cand revin de la gradinita ca mai arat opere de arta si va povestesc ce si cum, Luni merge la o invatatoare si Marti la alta, sunt curios daca pe a doua o place, pt ca pe prima o adora.

 

[pup] toate mamicile si totic bebici si bebicile [pup]

 

29.06.2002--- Patrick Marian --- id="blue">narcisa

29.06.2002--- Ana Cristina --- id="red">cristinutza

 

La Multi Ani Patrik Marianid="blue"> & Ana Cristinaid="red">, sa cresteti mari, sanatosi si sa aveti cararile vietii presarate numai cu bucuri si impliniri. [bum]

 

Narcisaid="red"> & Cristinutzaid="red"> felicitari copilasii vostri, sa fiti sanatoae si s ava bucurati de minunile vostrea. [floare3]id="purple">

 


Gabbriela [flo] & Julianid="blue"> [bibe]id="purple">

0 - 2 years 2 - 3 years

Opere de arte

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si copilutilor!

George e la tara, mai nou mai ramane peste zi la strabunica lui, care il adora, si pe care o asculta, altfel nu ar ramane sigur, pt ca e tare bolnava. Acolo mai vin alti copii si e universul lui. De vorbit... nu ii tace gura, doar ca nu spune "r" si unele combinatii mai grele. Repeta toate reclamele, ne innebuneste, ii place sa vorbeasca non stop, sa inventeze discutii, sa se certe la telefon cu "politzaii"... Si vrea la "coala"=scoala, pentru ca gradinita la care mai mergea el acolo e in cadrul unei scoli[:D]! Eu ii sugerez sa mearga la facultate direct... dar e decizia lui[:D]

Irina, noi am scapat de pampi odata cu voi[:D], ne-am sincronizat. Si eu zic acum ca am scapat usor, plus ca in oras daca iesim nu s-a cerut niciodata, si nici nu abuzeaza cu apa mult, pentru ca stie el de ce[;)], insa daca e cazul face din picioare la copac. Tu ce ii dai pentru viermi? Nici noi nu renuntam la sticluta, desi mai bea peste zi lapte din canita simplu, fara nimic.

Gabb, super programul vostru... ce bine e cand te poti ocupa de el si poti sa il inveti chestii noi si utile (cum e inotul). George refuza laptele in combinatie cu ceva colorat, fara zahar vrea si fara cacao si fara nimic. Pur si simplu, el vede cand mulge vaca si e foarte incantat ca participa la tot ritualul. Sper sa bea mereu lapte si sa consume lactate.

Nina, concediu noi avem pe bucati, pe rand, nu mergem nicaieri, stam pe rand cu George, asa avem noi de 2 ani incoace. Il scoatem in oras sau pe unde se poate, si la tara... Poate la anul se vor mai limpezi apele si pentru noi... speram!

Sanzi, cand vezi marea gandeste-te la noi... tare mi-o doresc, de 4 ani nu am fost si mi-e un dor...

Lucia, chiar asa, a mai scapat Liviu de raceli? Te intreb in cor cu Gabbriela[:D] Cu dintii sunt ingrijorata, pentru ca nu e placuta durerea de dinti mai ales. Sper sa fie asa cum spui si tu... ma gandesc ca e prea devreme pentru asa probleme, nu avem inca 3 ani si deja...

Daisy... constat si eu ca e scumpa fata ta... din descriere ca poza vad ca nu are. Insa se pare ca va fi fotomodel, dupa cum o prezinti[:D]

Va pup pe toate si numai bine. Si o intrebare: pentru dinti le dati ceva, pentru intarire, in afara de spalat pe care il practicam, dar nu f corect ca nu acceptam ajutorul lui mami...?!

Numai bine, Elena

 

Mamiid="red"> ”de George”id="blue">

Povestea_nasterii

Poze

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina sanatate multa puiului tau, va doresc sa scapati cat mai repede de infectie. Pentru viermisori incearca si Helmiflores profilactic cate 10 picaturi inainte de masa de 3 ori pe zi!

 

Gabbriela ma bucur mult ca Julian se descurca asa bine si parca te aud maine poimaine ca inoata singur.

 

Pe Liviu nu l-am mai dus la gradinita, am avut ceva treburi si nici nu am vrut sa ma grabesc mai ales ca nu a trecut inca o luna de la ultimul tratament. Slava Domnului, de 3 saptamani e bine, si a inceput sa manance si sa mai puna si el ceva pe el ca era slab ca un ogar.

 

Elena mie nu mi-a recomandat medicul nimic pentru dintisori, insa eu ii fac tratamentul acela homeopat de care spuneam si care trateaza organismul tot inclusiv sistemul osos si dintii, il intareste pe toate planurile. Asa ca asta sper ca ne va ajuta mult.

SAnatate la toata lumea!

 

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

 

Super-desenele lui Liviu - iunie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

fetelor, va pup,

tare ma mai bucur cand va citesc peripetiile..momentann eu sunt stresata stiti voi de ce , si colac peste pupaza luca tisheste,maia are probleme cu stomacul..si eu ducandu-ma sa ajut o amica, am dat de belea...ce belea? Cititi-mi subiectul la ajutor umanitar va rog......mult mult de tot...

ce parere aveti? Vreau sa stiu daca credeti ca fac bine ce fac sau nu...subiectul are semnatura mea...

pupici multi

 

pashosha mami lui Luca si Maia

 

where is a will, there is a way !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna pashosha,

sa stii ca ma gandesc la ziua ta mult asteptata si tit tin pumnii ca sa se termine cu totul bine.Waw daca as fi in Bucuresti cred ca as chema fetele sa faca galerie la usa unde trebuie sa primesti acordul .Lasa ca termini tu si cu asta si pe urma sarbatoresti pe deplin.

Lucia multumesc de sfaturi cu Helmiflores.Stiu despre ce este vorba dar la noi nu prea a ajutat.Problema ca nu ne-au iesit niciodata la analize ca are viermisori pana cand oxiurii nu am ajuns sa ii vedem cu ochiul liber.Atunci am aplicat niste clisme cu usturoi carel-au ajutat.Eu insa imi pun problema ce fac daca nu ii ies la analize.La noi cred ca aceasta problema este ff veche.de cand l-am luat acasa la 9 luni el a tot frecat piciorusele si s-a agitat f mult.Am zis ca este de la dinti, apoi masele dar dupa am zis ca totusi nu este aceasta cauza pana am ajuns sa-i vedem cu ochiul.Sa nu credeti ca am stat fara analize -dar nu iese niciodata nimic.El manaca binisor, nu este chiar un copil slabut dar cred ca avem totusi probleme.

Oricum am terminat cu febra acum doar mai tusim un picut, dar se simte ca nu mai are polipii deoarece raceala e mai usoara si fara probleme de nas infundat.

Elena sa stii ca eu i-am dat de la 9 luni zimafluor si am de gand sa-i dau in continuare.Stiu sigur ca apa de la noi din oras este fara fluar , pe langa asta el bea doar apa filtrata care chiar nu are fluor.E drept ca mai si papa din cand in cand cate un pic de pasta dar de cand se distreaza cu scuipatul apei am reusit sa il fac sa nu o mai inghita.

Cu lapticul si noi suntem tot la 500 ml , ceva branza calcica pe la 2 zile.Am incercat lapte cu fulgi de toate natiile dar refuza.In schimb mananca fulgii asa goi ca pe bombonele.Eu am zis ca e bine si asa.

Numai bine la toate si astept numai vesti bune de la pashosa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Phashosa pot sa iti dau eu destule hainute, ca le-am pastrat in ideea ca voi face bb2. DAr acum daca suntem pe picior de plecare, le pot da.

Numai sa vedem cum ne putem intalni. Faza e ca eu sunt singura toata ziua cu bb, si nu pot pleca cu el prea departe, da vedem noi, facem o manevra, si nici masina nu am, adica are sotul dar eu nu mai conduc de mult, asa ca nu ma pot deplasa repede si usor. Oricum, trimite-mi mail si vedem cum facem. Sunt hainute de cand s-a nascut Liviu pana la aproape 1 an.

 

Irina de ce nu incerci un tratament homeopat? Eu am mare incredere in asa ceva si sa stii ca da f. bune rezultate pe f multe planuri. E adevarat, e de durata, dar merita. Doar sa poti gasi un medic homeopat bun la tine in oras.

Sanatate multa!!

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

 

Super-desenele lui Liviu - iunie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

29.06.2002--- Patrick Marian --- id="blue">narcisaid="purple">

29.06.2002--- Ana Cristina --- id="red">cristinutzaid="purple">

 

La multi ani, sarbatoritilor ! Sa cresteti sanatosi si voiosi ! [pup][pup]

Felicitari, parintilor ! [flo] [flo2] Sa va traiasca si sa va umple mereu sufletele de bucurie ![:)]

id="blue">id="Comic Sans MS">

 

Buna, dragi mamici ! [hia]

Sinziid="purple">, ce fain ca sunteti la mare, totusi ! [:)]

Gabbid="purple">, nu pot sa iti spun cat lapte/zi, bea Cristina, pt. ca nu bea. [bang] Mananca cate 1-2 iaurturi mici, branza Almette pe paine prajita, zilnic, restul despre care am scris in mesajul anterior, doar cateodata. Are 14kg si 98 de cm. Arata subtirica ! [majoreta]

Am sa o duc peste cateva zile la doctorita, pt. un control general, caci nu am mai fost din sept., anul trecut. Sa vedem ce va spune despre ea !

Elenaid="purple">, eu nu-i dau nimic pt. dinti(doctorita nu ne-a recomandat nimic) si folosim pasta de dinti cu fluor, pt. dinti de lapte, de la Vademecum sau OralB, tot asa, pt. copii mici.

Nici Cristinuca mea nu are dintii perfecti, parca ar fi patati si eu banuiesc ceaiul de aceste pete, ea fiind o mare bautoare de ceai cu miere. Bine ca ii place sa-si spele dintii de 2-3 ori/zi. [:D]

Irinaid="purple">, sanatate puiului tau ! [pup]

O zi frumoasa in continuare ! Pe maine ! [pup]id="blue">

 


Ninaid="red">, mami deid="blue"> [zana] Nina-Cristinaid="red"> (10.01.2002), Povestea nasteriiid="blue">

 

Copilasi din 2002

id="blue">

 

Copii capricornid="blue">

Scorpiuteid="blue">
id="right">id="size2">id="Times New Roman">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Gabbriela

alinatentid="red">si eu ii dai suzeta numai pana adoarme, dupai ao fur [:D], vreau si eu sa scap de ea dar nusunt pregatita sufleteste de nopti cu curlete si sot nervos canu poate dormi si la 5 AM trebe sa plece la lucru.Cum ai descoperit ca e deformat maxilarul... da mai multe detali te rog.Bafta la op olita...id="purple">


Gabbriela [flo] & Julianid="blue"> [bibe]id="purple">0 - 2 years 2 - 3 yearsOpere de arte
id="quote">id="quote">Gabbriela, scuze ca iti raspund acum numai dar n-am mai intrat pe forum de vreo 3 zile. E greu acum ca sint amindoi pustii cu noi si nu imi vad capulCum am descoperit? Simplu. L-am pus sa inchida gura si am observat ca nu inchide decit pe canini si molari, incisivii nu se ating. Eu am terminat stomatologia, si stiam mai mult de efectele sugerii degetului si mai putin a suzetei, de aia nici nu l-am stresat, mai ales ca ziua nu ii trebuie, adica ar vrea el, dar nu o primeste.M-am ingrozit cind am vazut cum musca cu dintisorii si am intrat in panicaIntre timp m-am mai consultat si cu ceva colegi (recunosc ca eu lucrez mai putin cu copiii) si mi-au zis sa nu ma ingrijorez prea tarela dintii definitivi ar fi o problema mai mare, daca ar inchide asa. oricum la dintii de lapte nu se fac tratamente ortodontice sau mai rar, asa ca o sa il urmaresc si oricum sper ca pina la 6 ani cind ies definitivii sa scapam de suziLa olita, cind cum. Merge greu ca nu totdeauna spune. il intrebam noi de obicei si daca il scapa, atunci vine la wc si face, daca nu, nuNoaptea mai are scutec si azi dimineata pina sa il pun la wc, a facut kk in scutecMai avem pina scapam de scutec de tot, dar bine macar ca a inceput sa mai faca la wc sau olita ca eram disperata. Noi avem 2 rinduri de scutece, ca si la cel mic ne trebuieBogdan a devenit foarte curios, uimitor ce mult s-a schimbat intr-o luna jumate cit a sts la bunici. intreaba tot timpul ce e aia sau aia sau ce ai acolo, inclusiv m-a cautat sub bluza si m-a intrebat ce e aia, se referea la sini[:D]http://pg.photos.yahoo.com/ph/alina_tent/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...