Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasii din 2002 (12)


Recommended Posts

Irina, am vazut ca esti din Botosani...si finii nostrii sunt din Botosani, mi-a placut tare mult orasul...si lui DAvid, mereu cand se joaca cu un tren spune ca mergem la "botsani"...

Si parcul e frumos...

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

Prin Mamaia si tati cu naufragiatulid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

La marea Neagraid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

Buna fetelor,

acesta va fi u mesaj mailung, ca am tare multe sa va spun..si pe rand intai

, noi am adoptat copii pentru ca am vrut, eu pot sa fac copii si chiar invara asta vrau sa raman insarcinata, ce ma omoara va fi drumulpe avioane pana in Australia(24 ore +2 escale) cu 2 copii si unul in burtic..darsavedem.amaoptat pntru ca am dorit sa ajut doua sufletele nevinovate, care intre timp au devenit lumina ochilormei. Ai dreptate, exista DC si acolo , dar , "fie painea cat de rea, tot mai buna-i casa ta"..eu si Vitoria Lipan, impamantenite aici, dar asha cum a spus si Lucia, viitorul bebeilor este mult mai bun acolo, eu nu am stiu de punce si alte chestii, se vede treba ca la mine sta altfel, eu nu am statut deemigrant cica..asha mi-a expicat sotzul, dar sa stii si tu ca in Melbourne spre exemplu(acolo sunt cei mai multi romani), nu mai suntem comunitate ci suntem minoritate deja.o saiti trimit site-ul..deci, nu este chiar rau, de asemenea, cu tot ce pot sa va ajut, am s-o fac...numai sa imi spuneti, penru ca trebuie sa recunosc ca eu nu ma duc la nimic acolo, asha ca, daca va pot ajuta pe cele carevreti sa emigrati, cu cea mai mare placere o fac.Ati vazutfilmul GREEN CARD? Cam asha amfost noi la interviu in Belgrad, ce mananca, ce bea, cum dorm, ce imi place..si tot felulde intrebari ciudate.

La mine a fost diferit ca la voi, dar unlucru stiu sigur, pun foarte mare pret pe educatie si pe engleza...dacastii f bine enleza, dejaai trecut jumatate de est din start.

IRINAid="red">, nu au cum sanu iti primeasca baiatul la dansuri sportive, pentru caai mei copii fac de 6 luni, iar Maia cand a inceput avea 2ani si 8 luni...e adevarat ca eu am dat o atentie si facem ore acasa, dar am vazut copii si de 3 ani jumate, sau 4 ani..iar costurile erau acceptabile, chiar f bune..

Multa multa sanatate va doresc si sa nu mai auzim de suferinte la astia mici

Eu in locul tau LUCIA, de cand o vedeam pe tipa ca mananca in fatza copilului ii ziceam cu tupeu sa isi bage ciocolata in geanta sau sa dea copilului, pentru copii sunt fiara!! Eu nu inteleg unele femei, nu au suflet , fetelor?

Ti-am citit e-mailui, de altfel si sotului i lam tradus, sia spus clar ca dac e nevoie, cu ce putem va ajutam..

SANZIid="red">, eu seara laculcare, le aprind veioza si le citesc o poveste, ei aleg, dar cu conditia sa o asculte cu ochii inchis, pentru ca sha pot vedea zanele, sau si o pot imagina pa cenusareasa..etc..nici nu apuc sa termin povestea si au adormit..sau citesc inca una, pana adorm.stand cu ochii inchisi fara sa isi dea seama adorm.Despre figuri si incapatanari.eu nu stiu ce sunt alea!!Ai mei nu fac asha ceva,daca cer ceva si nu au, da frate le iau, dar daca au acasa, lespun clar acasa.Oricum, noi tot ce cumparam mancam numai acasa, pentru ca nu toti copiii au..si ei au inteles.Cat despre crize, Maia a facut una singura odata pe la 2 ani jumate.In secunda in care a inceput sa urle,am luat o in urlete de ureche si am condus o pana in casa si i am explicat.Te porti frumos stai afara si suntem prietene..nu? Atunci rabzi in casa si cu mine nu ai ce vorbi(cea mai mare pedeapsa la noi in casa e s o vada pe mami suparata pe ei..ca nu le vorbeste deloc)heheheheheh

FETELOR,SUNT NASHA!!

Astazi buna mea prietena a avut cununia civila, maine avem nunta...astia mici spun la oata lumea..noi suntem nashii mici!!Snt asha de haioshi, si nu pot sa va descriu cumarata ei asha imbracati de nunta..cel putin Maia, au inlemnit toti can au vazut o cu palarie si geanta si ochelari de soare. [cool]

Azi a fost imbracata toata in roz si luca in bleo..maine ea si mireasa vor fi in alb iar luca in beige...sunt asha mandra de "nashii mici"!!

Va pup si ne auzim

Afost tare luuunnnggg

Pashosha mami lui Luca si Maiaid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari nasilor! Petrecere frumoasa si sa fiti toti sanatosi si fericiti!

Phasosha nu stiu daca mai exista femei ca tine, si te admir, sincer, sa infiezi 2 copii cand stii ca ii poti avea pe ai tai si cand vremurile sunt asa cum sunt in Ro. Bravo tie!

M-am bucurat mult sa aud ca sunt asa multi romani in Australia si ca la nevoie, cineva ne poate intinde o mana. Filmul Green Card nu l-am vazut. Ce sa mai zic, cu engleza sotul sta f. bine, eu binisor, iar cu educatia, mai mult decat f bine, asa ac sper sa stam la fel de bine si cu norocul.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

 

Super-desenele lui Liviu - iunie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pashosha, nu te supara dar cati ani ai???

Nu de alta dar mi-ai luat-o inainte, asta e si dorinta mea... sa infiez un copil (nu chiar acum dar peste vreo 5-6 ani). Nu mai vreau sa nasc alt copil, dar mai vreau sa mai am un bebe...Acum ma cam lovesc de Radu care nu e de acord, dar cu rabdare si tact sunt sigur ca va cadea de acord cu mine (mereu a facut-o!!!)

Ma gandesc ca daca toata lumea care desi ar avea copiii ar si infia nu ar mai exista copii fara parinti!!! Un vis frumos, deocamdata utopic...

 

Aseara am fost in Mamaia si l-am dat pe David iar in trenletz de cateva ori, ba chiar l-am lasat singurel la un moment dat...ca se obisnuise si vroia sa ma duc in alt vagon...asa ca...

L-am mai dat in niste barcute tare haioase si a fost tare fericit...

Apoi am fost pe malul marii si desi era ora 9.30 seara nu am putut sa il tin si a facut o baie in apa cam rece...dar...vad ca nici nu stranuta!!! Asa ca l-a calit, ce pot sa spun acum?

Se uita lumea la noi ca la urs...mai eram cu o prietena al carei baietel tot de 2 ani era in apa cu David...

2 mame denaturate!!! ies cu copiii noaptea sa faca baie in mare!!!! hihi...

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

Prin Mamaia si tati cu naufragiatulid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

La marea Neagraid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUna pashosha,

 

te admir si eu pentru decizia de adopta 2 copii in situatia in care tu poti sa ai proprii copii, cred ca ai un suflet mare si iti doresc tot binele din lume si sa te vezi realizata si inplinita cand vei avea si propriul tau copil.Sa stii ca si eu am incercat cu cititul povestilor la culcare dar nu merge , pentru Alexandru pana nu mai intreaba el cate ceva, sau nu ma corecteaza daca uit cate un cuvant pentru ca efectiv invata in 2-3 zile cate o noua poveste .Am incercat sa-l las singur in pat dar o zbugheste repede de acolo si vine la noi, i-am lasat cate o caseta muzicala dar nu a stat nici asa.Pe el nici oboseala nu-l ajuta sa adoarma mai repede cu doar il face sa fie mai greu de potolit si de bagat in pat, iar cu adormitul pe urma e un adevart chin.

Spui ca tie copii nut-i fac probleme prin magazine si te felicit.Nici al meu nu e chiar asa de greu de stappanit dar a avut momente cand asteptand la doctor sa il vad ca se tavaleste dintr-o data pe jos( si stiu cum m-am simtit atunci fata de ceilalti , mai ales ca nu puteam renunta sa stau sa intru sa-l vada ).La el nu prea merge cu trasul de urecehe , palmute si chiar daca dupa discutii indelungate iti spune frumos ca el nu are voie: sa tipe, sa bata copii, sa planga fara rost etc are momente cand tocmai aceste lucruri le face.Atunci am eu impresia ca nu stiu sa educ copilul si sunt in cumpana cu ce ar trebui sa fac dar inca nu am descoperit calea prin care sa ajung la rezulattul dorit.Mai merge cateodata cu ideea ca imi pun lacat la gura si nu vorbesc cu el dar si atunci ca sa ma determine sa vorbesc se urca pe pat sa sara de acolo si sincer strig sa se potoleasca si el rade.E greu sa ii determini sa faca asa cum gandesti tu cand uite el merge la cresa unde vede 2 baietei de 4 ani care sra din patut, de pe canapea si care tipa si imi spune mereu ca asa face...E timpul cand el imita ce vede si pana va ajunge sa si gandeasca ce e bine si ce e rau mai e un pic.

Sanzi asa zic toti care ajung in Botosani ca e un orasel frumos.Nici eu nu sunt nascuta aici ci in Buzau si tot il compar cu Buzaul si zic ca e mai frumos in Buzau dar sunt multumita ca e mai putin intins si ca ma pot misca repede si asa castig timp.In schimb uite ca ducem lipsa de f multe locuri: stranduri, patinoar, locuri mai multe de joaca pentru copii, scoli de vara si nu as vrea sa mai insir pe aici.Oricum incerc sa ma descurc cu ce este si sa fac sa se simta bine cel mic.

Sper ca la voi e cald si placut si puteti merge la plimbare.La noi aplouat , bate rau vantul si e rece asa ca stam mai mult prin casa/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o pb...va rog sa ma ajutati...

De 3-4 zile David mananca foarte mult...si sunt cam ingrijorata...oare sa il las asa?

Mananca asa pe zi :

8.00 - un castron cu cereale cu lapte

10.00 - un sandwich cu 2 felii paine, cascaval, carinita

12.30 - un copanel, o salata (2 rosii, ardei, ceapa) si o garnitura (legume, orez, piure, cartofi prajiti)

16.00 - o placinta, un danette

18.00 - un castron cu fructe si o banana sau alt fruct

21.00 - o farfurie de ciorba si poate un danette...

 

Mi le cere el, caci de obicei mananca cam jumate din ce am enumerat aici...

Imi e frica sa nu ii se faca rau...nu e prea mult???

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

Prin Mamaia si tati cu naufragiatulid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

La marea Neagraid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanzi vezi cum suntem noi mamicile? Rau daca bb mananca putin, rau daca mananca mult. Niciodata nu ne convine. Rau ca doarme pre mult, rau ca doarme prea putin.

Eu zic ca e normal, a mai crescut, poate consuma mai multa energie si e normal fiind in crestere sa aiba nevoie de hrana mai multa. Ca a inceput sa se manifeste acum si nu mai devreme, nu e nici o problema, mai ales daca nu i s-a facut rau sau altceva.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

 

Super-desenele lui Liviu - iunie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, mamicutelor

Si eu am un nazdravan nascut in 25 aug 2002, Bogdan, baiatul cel mare. Cel mic, Horica are 6 luni si o saptamina

Bogdan sta mai mult la bunici acum, pina la toamna cind mergem la gradi

E un scump, saptamina viitoare il aducem cu noi pt 2 saptamini, de abia asteptam, ne e dor de el

Bucuria noastra cea mare e ca se cere la pisu, pina nu demult nu voia sub nici o forma olita sau WC ul. El singur mergea si isi aducea scutecul sa i-l pun

Cu kk stam mai prost, ca nu prea se cere, cred ca nu isi da bine seama ce se intimpla

In rest, stie tot, vorbeste bine, spune poezii, povesti, mai si trage cite o injuratura, cinta, si invata sa si deseneze

Are multa energie, alearga enorm, e neobosit

 

Va pupam si o sa va mai scriem despre noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sinzi_anaid="red"> nu are nimic, nu i se face rau, lasa copil sa mance, are doar o perioada de pofta de mancare, va pune pe el ceva kg si dupaia se va innalta si nu o sa fi enici un bai.. pareti bine ca mananca, pana acum numai mamici care se plang in perioada veri am intalnit... si Julian are asa perioasa, asta sa te linisteasca.

pashosaid="red"> te admir si eu pt curajul care lai avut sa iei doi copii a lui nimeni si sa ii cresti ca find ai tai.. FELICITARI [pup]. Cu avionu nu e greu, eu am fost cu bb de 8 luni la drum, si cu bb cand avea 2 ani si 5 luni. E chiar ushor.. dac avrei iti dau si detali dar pe e-mail sa nu mai zapacesc iara fetele cu asta, ok? [:D]

 

Stapanitul la copil, nici al meu nu e zvapaiat, si ma intelege daca ii zic nu, si in magazin nu intreaba, nu pofteste nimic. In schimb mi-a facut o faza urata ieri in park, dar acuma mia trecut suparea. nu mai vroia sa mearga nici jos de pe topogan pe scari nici sa isi dea drumu, urla intruna "No no no mama, don't go mama" de parca asi fi plecat pe luna.. in fine dupa multe explicati si insistari tot nu am reusit , asa ca l-am laut acasa.. asta poveste in pare pe ziua de ieri.

alinaid="red"> bine ai venit, o sa il trec si pe Bogdanid="blue"> pe lista mai tarziu dupa ce temrin cu treaba si culc copilul. Si o sa sc atunci mai multe.. ok? [pup] [flo]

 

O zi buna si sanatate [flo]id="purple">

 


Gabbriela [flo] & Julianid="blue"> [bibe]id="purple">

0 - 2 years 2 - 3 years

Opere de arte

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e...mereu ne facem griji, pana acum ma plangeam ca nu mananca si ca e prea slab acum ca mananca prea mult...dar ma gandesc sa nu il indop prea tare!!!!

 

Gabb , David e super independent...habar nu are daca eu dispar...si asta nu e prea bine, caci era sa il pierd de cateva ori...pot sa ma ascund cat vreau, ca nu da 2 bani...

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

Prin Mamaia si tati cu naufragiatulid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

La marea Neagraid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...