Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasii din 2002 (12)


Recommended Posts

Gabb, asa face si DAvid... acum parca mai coopereaza, dar avea o perioada in care se trantea pe jos pentru jucariile altor copii, ce sa mia vorbesc de ale lui!!!

Cand vine Andrei la noi (cu care de altfel e prieten) nu il lasa sa puna mana pe nimic, daca David se joaca cu ceva si il vede pe Andrei ca pune mana pe altceva se duce si ii smulge din mana....si iti dai seama ca nu prea imi convine...

In parc odata s-a jucat cu masinuta unui baietel si cand acesta a plecat si i-am dat jucaria inapoi a plans si a urlat pana a vomat!!!!

 

Eu incerc sa il "pacalesc" stiu ca nu e educativ dar tine "daca ii dai si lui jucaria ta sa se joace, iti ia mama alta mai mare" sau "daca il lasi si pe el pe tricicleta ta, o sa te lase si el sa te sui pe masinuta lui care e mai mare si frumoasa si o va aduce maine" sau alte "abureli" de genul asta...de cele mai multe ori functioneaza...

 

 

Vezi ca am pus poze pe linkul "la mare" cu Mariuca si David azi la plaja!!!

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

Prin Mamaia si tati cu naufragiatulid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

La marea Neagraid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Gabbriela si Sanzi eu sunt convinsa ca fazele astea sunt normale la varsta lor, chiar daca pana acum s-au comportat exact invers, adica asa cum ar fi trebuit. Nu stiu daca exista vreun copil care sa nu fi luat jucariile din mana altora. Si Liviu desi nu e mereu asa, s-a intamplat sa ne viziteze o vecina cu un copil mic si uneori sa il lase alte ori sa ii ia absolut toate jucariile din mana.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

 

Super-desenele lui Liviu - iunie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sinzi_anaid="red"> am incercat sa il pacalesc, sa il mituiesc, nimic nu tine... asa ca l-am lasat in camera lui singur sa se calmeze, dupa ce ia trecut nadufu a iesit, si au sarit impreuna in trambulina.

Luciaid="red"> stiu ca sunt normale pt doi ani asa iesiri, si nu pot sa fie copii tot perfect, dar cum nu sunt invatata cu asa iesit de la el, nu prea stiu cum sa il controlez in aceste incidente, nu stiu cum sa reactionez nici eu macar...

Sper sa ii treaca bazdici curand ca ma lasa nervii si ma apuca marea jele iara, si e pacat sa bocesc in asa zile frumoase de vara.

 

Anina_nid="red"> unde esti, cand apari cu povestioare din vacanta? si pozici multe sa ne aduci [pup]

Scumpelor am reusirt... am reusit... azi dupa ce sa trezit de la somnicul de amiaza am fost la o plibarica cu carutul, pe la magazin sa luam laptic, si o babana care a devarat-o rapid... si dupaia am mers in park la copii. Erau foarte multi copii azi cu varstra intre 2 si 12 ani... peste 25 erau (era un meci pt juniori "8 - 10 ani" de baseball)... si fuga in sus pe scari la topogane, fuga in jus, dar nu indreznea singur asa ca s-a dat de 2 ori pe cel mare cu mine (pana la etajul I inaltime si are 2 bucle uriase), sa mai dat de vreo 4 ori cu mine pe cele mici (pana la etajul I dar are o singura bucla), si dupaia il vad numai ca se suie singur pe cel mic si numara pana la 10 & GO! isi da drupu tipa WEEEEEEEE si se aplauda ... si inca o data si inca o data... IA TRECUT FRICA... dupaia "ciurda" de copii se muta la topoganele mari si el dupa ei... asa sunt de bucuroasa nici nu va dati seama.

[pup] toti bebici si mamici [pup]

id="purple">

 


Gabbriela [flo] & Julianid="blue"> [bibe]id="purple">

0 - 2 years 2 - 3 years

Opere de arte

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va povesteam eu odata ca am cumparat cartea Copiii sunt din rai. Acolo a m citit despre metode de educatie pozitiva fara tipete la copil, fara bataie si fara pedeapsa. Am incercat si inca mai incerc din rasputeri. Dar va spun, e ingrozitor de greu, si vorba ta Gabriela, de multe ori nu stiu cum e mai bine sa il iau. De multe ori prefer sa il ignor cand are istericale aiurea, alteori il duc cu vorba distragandu-i atentia, dar de multe ori simt ca nu ma pot controla pe mine si imi vine sa tip la el.

Azi dimineata am fost cu prietenul lui si cu Liviu la tuns. Amandoi de aceeasi varsta. Andrei se urca primul pe scaun, de fapt primul si ultimul. Si sta cuminte tot timpul tunsului. Liviu care cu greu fusese convins sa vina si acceptase pana in momentul in care s-a terminat tunsul lui Andrei, a inceput sa urle din greu si sa se opuna asa ca am renuntat dar am ajuns la concluzia ca il vom tine fortat si tunde acasa ca nu se mai poate, ziceai ca e fetita cu parul deja destul de lung. CAnd iesim ne priveau mirati o parte din personalul salonului de tuns, cica :"asta mare plangea?" la care eu zic "sunt de aceeasi varsta, diferenta de 5 zile" insa Andrei e cu un cap mai mic. si "da, asta mare plangea"

Asa ca l-am tuns pe seara cu forta, cu urlete si agitatie mare. O sa pun maine poze.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

 

Super-desenele lui Liviu - iunie 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va salut si eu mai rarut dar mai des nu reusesc.

Lucia si Mariuca a plans la tuns dar mititica nu s-a miscat deloc.Acum cand o mai iau cu mine la coafor deja riposteaza cand vede ca ma apropii de locul cu pricina.Pana la urma o conving ca nu-i face nimic ei[:)]

Gabbriela am fost plecate la revederea de 10 ani de la terminarea facultatii.A fost foarte frumos si emotionant totodata.

Asta seara scumpa mea Mariuca a intrat singurica in magazin si si-a cumparat o cioco papi.Mi-a adus si rest[:-)))]Era atat de incantata de situatie.Noi am asteptat-o afara si a inceput sa strige de bucurie si sa ne spuna ce a facut ea.Maine poimaine o trimit sa cumpere paine.

va pup pe toate si pe copilasii vostri dragi.

 

Cristina si Mariucaid="blue">

Povestea nasterii

 

Mamaia,Iunie 2005id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor!

Desi nu am scris de mult timp, sa stiti ca va citesc aproape zilnic...

Si eu ca si Irina am senzatia ca am cam picat examenul de mamica...pur si simplu, situatia ma depaseste, am momente cand stau langa ea si plang (ea urla si eu plang), nu mai gasesc nici o iesire din aceasta situatie! Crizele de nervi si dorinta furibunda de a-si impune vointa cu orice pret ma ingenuncheaza...

Andreea este si un copil foarte puternic si chiar in momentele ei bune cand se apropie de cate un copil cu dorinta de a-l strange in brate sau a se juca frumos cu el, reuseste pana la urma sa strice bucuria momentului deoarece ori il strange prea tare ori il forteaza sa faca ce vrea ea (tarandu-l de mana pana respectivul ajunge in genunchi, impingandu-l pe tobogan ori urland la el sa pape tot nisipul din galetusa). Va dati seama cum ma simt eu in acele momente! Toti parintii sunt deja pusi in tema (de catre altii care au avut copiii "victime")si deja vad ca ne ocolesc, nici nu mai stiu unde sa o duc si apoi nu cred ca izolarea este solutia.

Nici ceilalti copii (majoritatea) nu impart jucariile dar datorita "precedentului" numai a mea este acuzata. Andreea de obicei acapareaza jucariile altora insa pe ale ei le imparte cu ceilalti dar le impune regulile ei in joc (normal ca iese circ). Culmea e ca nici macar nu realizeaza de ce mama este suparata pe ea si de ce copiii nu vor sa se joace cu ea, comportamentul ei i se pare cat se poate de normal in ciuda rugamintilor si amenintarilor mele, privirilor rautacioase ale celorlalti parinti...

Nu mai am nici o solutie!

Are si zile bune cand, vorba Irinei, e ca un inger, ma pot intelege cu ea, facem planuri, ne tinem de ele, avem activitati frumoase insa cand incepe, abia astept sa ajung acasa sa o culc cu speranta ca a doua zi se va trezi mai blanda, mai cuminte, mai calma...

Eu nu mai gasesc nici o solutie, le-am epuizat pe toate!

Voi ce spuneti?

 

Cea care spera

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Daisy,

am zambit un pic amar cand am vazut ca mai este cineva in aceeasi situatie ca mine.Dar sa stii ca ieri am patit o rusine si mai mare.Dimineata dupa ce l-am dus pe Alexandru la cresa a venit una dintre mamici a unei fetite tare potilite si la locul ei sa se planga ca fata ei nu mai vrea sa vina la cresa din cauza ca al meu copil o bate.Am zis ca imi cade cerul in cap sincer nu altcevamai ales ca am crezut ca voi avea parte de astfel de reprosuri dar ceva mai tarziu.Binenteles ca am inceput dupa amiaza reprosuri, discutii, explicatii si toate pe un ton cat mai normal si mai calm.Dimineata inainte de al lasa la cresa din nou aceeasi povesteste cu explicatii de fata cu doamnele de acolo.Ce crezi insa ca a facut a tacut , s-a uitat fix in ochii mei si atat dar sincer cred ca va face la fel astazi.Si cu toate astea in rest este numai laudat : ca vorbeste f frumos, corect , ca-i invata pe copii cum se face cate un lucru, cum se tine lingura si furculita, ce au voie si ce nu au voie -chiar daca el nu respecta tot ce spune ca nu e voie.Sincer eu debea astept sa il duc din toamna ca gradinita unde au activitati fata de aici si unde daca este cooptat sunt sigura ca se va mai potoli.La cresa doar lise mai citeste cate o poveste si dusi in sala de joaca dar in rest nu au alte activitati ori el cam asta vrea: sa citeasca , sa cante , sa numere ,sa aiba activitati in comun de gen intreceri , sa cladeasca din cubulete cu alti copii, si binenteles sa i se citeasca mereu.Oricum eu continui cu explicatiile dearece altceva nici nu prea am ce sa fac.

Numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

irina_ina2000id="red"> imi pare rau sa aud asa ceva despre Alex... si cel mai bine e sa gasesti o gradinita unde sa aiba activitati, copilul tau se plictiseste acolo, deaceea face asa de multe nazbati. Incearca santajul... poate ca da roade... ceva de genul:

Nu esti cuminte azi la gradinita si cineva se plange de tine, iti iau jucaria preferata. O iei si o pui deoparte, nu o mai vede pt cateva zile, cand face o fapta buna ii dai jucaria inapoie, ca rasplata ca a fauct ceva bun... si iei la jucari pana le iei toat edac anu e cminte, va intelege in cele din urma ca orice fapta are si o consecinta.

Daisyid="red"> nu ai esuat ca mamica, nu mai zice asa ceva nici o data. Curaj, capul sus si cu forte inainte, unii copii sunt mai tari la personalitate, in sensul ca nu vor ceda ushor cand ceva le intra in cap, cand face crize de siterie, cel mai bine e sa cobori la nivelul ei, te uiti la ea in ochii si ii dai optinuea:

- esti cuminte si te potolesti, vom face X treaba impreuna, daca nu mergi la tine in camera si cand iti trece supararea iesi afara deacolo.

La mine metoda asta e foarta reusita, sta si urla si plange si cand ii trece iese.. dupaia cand e calm ii explic care e faza si ce trebuie sa faca...

crig72id="red"> Mariuca e o scumpa, ai fata mare deja, merge la cumparaturi.. acuma sigur stie ce sa faca atunci cand prinde banii in mana. Cum a fost intalneala de 10 ani, tia placut, sau schimbat tare colegii.. cele care erau HOOOOOTTTTTT erau acuma tot asa sau nu prea? pupici [pup]

Lucia_Mirelaid="red"> eu nu situ cum sa reactionez cand sunt in park cu el si din te miri ce i se pune frica in cap si nu mai vrea sa faca nimic.. azi mia zis de ce nu merge pe topogan a zis ca "bau bau down, mama"... deci avea el motivul lui bine intemeiat ... era bau bau acolo... dar i-am zis ca nu e bau bau .. si ca e ok sa se dea si nu a facut mofturi sa suit sus si a inceput sa se dea pe topogat ca si cu o zi in urma... sper ca am terminat cu frica de bau bau cel putin in park sa nu mai aiba teama de el.

 

La innot azi a fost oribil, si eu ca om mare dardaiam de frig, apa era rece, afara adia un vant, toti bebelaci clantaneau din dinti si erau vineti la buze. Cred ca de firg nici nu prea a vrut sa faca nimic, a sarit de pe marginea bazinului cu placere, cu forta sa scufundat o data, si de nevoie a trebuit sa umble pe crocodil ... de dat din maini , si de plutit si restul activitatilor era NO NO NO NO.. sper ca mine nu o sa mai fie asa de rece... Acasa am vrut sa il bag in bazin cu mine, dar nu a vrut, asa ca am tras eu o balaceala... in cele din urma a acceptat sa sada pe marginea bazinului si sa dea din picioare in apa, e si asta un inceput.

Dupa innot Janice si micuta Kate au rama spr 2 ore la noi, au laut masa pitici imreuna (macaroane si branza), sau jucat si sau si certat nitel, ca Julian nu vroia sa ii dea si ei o masinuta, dar l aplecare sau imbratisat si pupacit pe obrajori, tare scumpi au fost.

Atatica pt azi.. o zi buna si sanatate la toate mamicile si toti bebicii [pup]id="purple">

 


Gabbriela [flo] & Julianid="blue"> [bibe]id="purple">

0 - 2 years 2 - 3 years

Opere de arte

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela multumesc frumos de incurajari si de sfaturi.Si eu banui ca el se plictiseste dar la noi in oras nu mai functioneaza nici o gradinita pana pe 15 septembrie cand va merge binenteles si el la gradinita ca toti copii.Am incercat si sa vad ce face daca ar sta cu cineva acasa , cu mama mea dar dupa 2 zile a cerut singur la copii deja era plictisit de ce facea acasa.Programul de dupa gradinita oricum il avea cu plimbare, topogan( asta e cea mai noua preocupare a lui-ieri am zis ca inlemnesc cand s-a dus pe cel mai mare topogan si s-a dat ),nisip si ce ne mai trece si noua prin cap.E un oras in care nu avem unde sa il dam la inot, la scoli de vara asa ca noi ca parinti trebuie sa suplinim aceasta lipsa de activitati.Si sincer nu stau decat sa vad cat mai este pana la toamna si pana la concediu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...