Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasii din 2002 (12)


Recommended Posts

 

Buna si pupici fetelor..

ma pot considera o super mama in cazul acesta, ptr ca Maia este cam ca Andreea a lui Daisy, dar diferenta este ca atunci cand sunt eu cu ea e smirna..cand nu sunt, distruge tot..

din cauza ei am dat fara toate bonele, sau au plecat ele ca nu mai puteau.I ma educat sa fie independenti, si totusi, terorista de maia, ii zicea bonei, dezbraca ma tu ca eu nu pot..(mintea normal)si cand bona o dezbraca incepea sa urle ca a lovit o si i a rupt mana..asha copil am. Bona plangea la tel si se jura ca nu este adevarat si eu ii spuneam ca stiu...in final pleca..sau le vb in engleza..what?, i dont know what you say..luca, what is this?

ce sa va zic..frate, insa cand vine mama...a venit generalul..e cea mai miel si cea mai cea..hehehehe

afara, urla andrew de il aud eu de sus..si ce daca, ea ii zice..tati, wait putin!!

cum o strunesc? nu stiu, cred ca impun respect, iar daca ma supar pe ea nu mai avem ce discuta..se duce la ea in camera si cu mine a terminat o. Ai mei nu suporta sa nu vb mami cu ei..si vin singuri...mami, te rog sa ma ierti ca nu mai fac..hehehehe

am treaba, va pup pe voi si pebb

de party mai incolo

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna dimineata fetelor,

Irinaid="red">, imi pare extrem de rau sa aud de agresivitatea lui Alex...si Andreea le mai trage de par pe fetite si ii impinge pe baietei cand vor sa i-o ia inainte la tobogan dar in rest nu pot spune ca ii bate pe copii, din pacate da in noi din ce in ce mai des si arunca cu diverse obiecte.

Copilul asta chiar nu stie ce este frica, degeaba ii spun de Baubau (reactioneaza pe moment dar nu ca la o chestie de speriat, ci ca la cineva normal, aflat in decor de cand lumea) sau de Politie (ne ameninta ca va veni Politia sa ne ia daca nu facem cum si ce vrea ea).

Irinaid="red">, incearca sa ii umbli putin la partea de sentiment, sa-i povestesti ca ceilalti copii nu sunt asa de puternici ca si el si ca ii doare , ca poate si parintii lor sufera cand vad ca micutii vin acasa cu vanatai si ca ei plang si sunt micuti...etc. Eu asa am reusit sa o tin deoaparte pe Deea de bebelusii din carucioare caci altfel se tot repezea sa-i straga in brate si sa ii pupe pana ii naucea... Si pe aici nu prea e normal sa te repezi asa la pupat, astia se uita cam chioras cand vad ca te apropii de copilul lor, nici nu stiu cu sa fac, caci de fire si eu si ea suntem cam pupacioase :))

Gabriela,id="red">, partea proasta e ca degeaba incerc eu sa o trimit la ea in camera nu vrea si pace si ce-i mai nasol e ca nu avem posibilitatea sa-i incuiem usa (aici astia nu au broasca si nici alte sisteme de inchidere, sau cel putin eu nu am gasit una sa se potriveasca) iar de buna voie Andreea nu se exileaza in camera ei nici sa o pici cu ceara... In momentele de criza nici macar nu am senzatia ca ma mai aude (percepe), de aia am zis ca poate e grav, pur si simplu urla si...atat!

Si totusi e o fetita atat de sensibila si de afectuoasa, atat de inteligenta si de smechera incat ma gandesc ca e imposibil sa nu razbeasca in viata (chiar daca va fi peste cadavrul meu, din pacate)...

Acum prioritatea no. 1 este sa o educ cat se poate mai bine cu orice pret dar este extrem de greu si cateodata nu mai am resurse...ea, in schimb, e inepuizabila...

Sfaturi pentru impartitul jucariilor cu alti copii, aveti? (ca asta e unul din principalele motive de galceava)...

 

 

Cea care spera

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pashoshaid="red">,

Culmea e ca Andreea nu-si permite cu oricine sa faca circ, doar cu cei care i-au aratat ca o plac/ iubesc si care stau si ii permit sa ii loveasca, sa ii zgarie si sa ii muste... in rest, are persoane pe care le ignora total!

Si eu sunt Generalul (unicul si singurul din pacate caci din taica-sau face manusi iar altii in batalion nu mai sunt caci am emigrat singuri "printre dusmani") dar nu pentru multa vreme si nu pentru ca i-ar fi frica sa nu imi raneasca sentimentele; spune si ea "I'm sorry, mami" dar nu stiu cat e de convinsa sau pur si simplu speculeaza sa vada ca imi trec nervii si ca o iau iar in brate!

Medicul ei de familie i-a facut o programare la psihiatrul de copii sa vada daca nu este hyper, oricum, daca vor vrea sa o treaca pe medicatie, ma voi opune din rasputeri: mai bine eu moarta, decat ea leguma!

 

 

Cea care spera

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabb, pare mare distractie la voi la bazin...noi ne multumim cu apa marii deocamdata, si eu as vrea sa il duc la bazin, dar prietena mea care e profa de inot imi tot spune ca apa din bazin e prea rece, e murdara si sa mai asteptam...

oricum in toamna as vrea sa il dau...

 

cris, am vb cu LAura si mi=a spus ca de pe 4 iulie gradinita libaneza are program de vara...deci atunci te poti duce sa vb cu directoarea...si eu vreau sa merg si ma gandesc sa il dau nitel si pe DAvid la programul de vara...

 

DAvid nu prea face crize in ultimul timp, e foarte cooperant. dar il inteleg, pentru ca nu cred ca trece zi in care sa nu se dea in trenuletz, sa nu sara in castelul gomflabil din mamaia, sa nu se dea in masinute si am cu ce sa il santasez sa se se comporte frumos..

plus ca e innebunit dupa plaja si apa si daca vreau sa il pedepsesc nu il las sa intre in apa....

 

in schimb, cand pleaca de langa mine, nu se mai uita in urma si nu ii pasa daca ma mai vede sau nu...si imi e cam frica sa nu il pierd...ce sa fac?

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

Prin Mamaia si tati cu naufragiatulid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

La marea Neagraid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna,

irina_ina2000id="red"> ai incercat cu el lucru manual, sa ii dai sa faca ceva acasa, o lucrare cu lipici, farti si multe decorati si creioane.. bla bla... lucrari vezi si la mine in album la opere de arte.. ce fac pici de 2 ani la noi la gradinita, cu explicati cu tot la fiecare poza. Mai multa ,miscare in aer liber, aici parinti care nu isi permit sa isi duca copii la gradinita asa de mici (e cam scumpa pt buzunarul unora) ii duc in par de la 9 AM pana la 12:30 - 1:00 PM... cand merg acasa, iau masa si sunt franti .. dorm busteam copii... poate bunica lui va incerca asa ceva cu el... dupa masa inapoie in park si la primbari luni pe jos sau cu bicicleta... asta il va obosit, si e buna miscarea... decat sa stea la radi sa batuceasca cojita la lati copii, nu?

Daisyid="red"> cad are asa crize de personalitate si isterie, o iei pe sus, cu grija sa nu iti traga un pumn sau picior si o duci in camera ei, o pui intr-un loc sigur, unde nu se poate lovi, pe pat sau pe jos, si ii zici frumos si calma, cand iti trece iesi afara.

Cu jucariile, si Julian mai are apucaturi ca nu vrea sa dea anumite jucari, ii trece repede, ii explic ca trebuie sa imparta cand cineva e la el, altfel pleaca copii si nu mai vin la ei... daca Julian are o masina si al copil vrea aceeasi masina nu i-o dau, il duc pe copil sa isi ia alta de pe raft.. dar nici daca acel copil are una si Julian o vrea tot nu o primeste, ii explic ca X a avut primul masina si daca el o vrea trebuie sa astepte sa termine jocul si dupaia o primeste, dar poate sa isi ia alta de pe raft.. tine faza asta la noi... daca mai are si zile in acre nu tine si urla si se da cu fundu de pamnt il inttreb ce are, ii vb frumos nu vrea sa se potoleasca il iau pe sus si il duc in camera lui, nu inchid nici o data usa, dar el sta acolo..si marie si caraie si cand ii trece vine afara.

pashoshaid="red"> bine macar ca tu poti sa o controlezi pe Maia, ar fi fost si mai grav sa nu poti nici tu... Asa sunt copii ce crezi ca Julian asculta de tacsu nici vorba. Cand nu mai razbeste M cu el ii zice, lasa ca vine maicata vezi tu atunci [:D]

sinzi_anaid="red"> imi aduc si eu aminte de bazinele din ro, chiar ca erau murdare.. dar poti tu singura sa il inveti sa innoate in apa marii, ba chiar in cada cu apa ca e micut si incape inca. La noi e apa incalzita la bazin, dar ieri habar nu am ce sa intamplat... si e foarte curata... Ai grija sa nu iei ce va boala de piele copilul.

O zi buna si sanatate la toata lumea [pup] si la toti bb [pup]id="purple">

 


Gabbriela [flo] & Julianid="blue"> [bibe]id="purple">

0 - 2 years 2 - 3 years

Opere de arte

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Daisy nu dispera, si nu te desconsidera, e normal ca cei mici sa ne incerce rabdarea. Incearca totusi pe cat posibil sa nu iti exprimi sentimentele negative in fata ei. Cel mai bine, asa cum spunea GAbriela, e sa o lasi singura putin, sa pleci in alta camera, dar evita pe cat posibil sa plangi si sa tipi si sa te descarci in fata ei, pentru ca o vei deruta. Stiu ca e greu, si eu mai tip, il mai las singur in camera cand face istericale, dar ma lupt din rasputeri sa nu ma mai descarc in fata lui. Autocontrolul ar fi solutia salvatoare pentru a capata puterea de a o lua de la capat cu vorba buna, canalizandu-i atentia catre altceva. Poti sa incepi sa ii povestesti ca si tu cand erai mica faceai ca ea si cate si mai cate, sau poti sa ii canti ceva cand vezi ca plange aiurea, incetul cu incetul poate reusiti.

 

Irina vad ca si voi sunteti cu probleme. Vorba GAbrielei incearca niste joculete, incearca puzzle, sau jocuri cu desene, acuarele, sau creioane colorate. La noi functioneaza. Sau tot ideea GAbrielei, daca ai timp si spatiu si cu cine, poti organiza cu cateva mamici activitati educative pt copii, bineinteles si cu participarea mamicilor,macar o data de doua ori pe saptamana.

Sanatate la toata lumea si succes!

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) Povestea-nasterii

 

 

"http://pg.photos.yahoo.com/ph/lpircalabu/album?.dir=/9e95&urlhint=actn,ren%3as,8%3af,0"]Super-desenele lui Liviu - iunie 2005[/url]

 

Poze cu Liviu proaspat tuns

Liviu tunsul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca noi (eu si Anca cu copiii) eram azi in Mamaia pe ploaia aia groaznica, ba am fost pana la Cazino cu trenuletul si inapoi tot cu trenu, ca ne-a prins o rapaiala nasoala in trenuletz ca eram amandoua ca niste curci plouate (copiii erau mai bine ca aveau pelerine de ploaie) si de abia am gasit un taxi sa ne ia asa ude si cu carucioarele jegoase!! In concluzie azi am ajuns la 21 acasa!!!!

 

DAvid era in culmea fericirii ca a fost pe ploaie afara si foarte suparat ca nu l-am lasat sa mearga pe plaja!!!!

 

GAbb, nu prea ma chinui sa il invat sa intoate, deocamdata e micutz...ma bucur sa ii place sa se balaceasca in apa si ca face miscare!!! Il las sa faca ce vrea in apa...e marea lui pasiune!!!

 

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

Prin Mamaia si tati cu naufragiatulid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

La marea Neagraid="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,

Tocmai ce ne-am intors si noi de la piscina... Andreea a fost teribil de incantata, nu insa si ceilalti de prin preajma...urletele ei le puteau concura pe cele ale defunctei Maria Callas, avea senzatia ca oricat si oricum as tine-o ea tot la fund va ajunge...[inec]. Am intrebat-o daca vrea sa iesim, raspuns categoric:NU!!!

"Ti-e frica? DA, dar e bine!!!"

Voi ce mai intelegeti din asta?

Se pare ca fii-mea e amatoare de senzatii tari.

Ne-am intors o buna bucata de drum pe jos, am poposit si la utza (in parc) apoi am luat autobuzul si am venit acasa.

Acum e franta[|)], papam[papica], ne spalam pe dinti [dint]si NANI[nani]...

Sper sa pot sa ma tin de chestia asta cu piscina ca se pare ca o cam vlaguieste de energii (ceea ce in cazul ei e grozav si in al meu si mai si)!!!

Va pupam,

 

Cea care spera

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult la toate pentru sfaturi.In sfarsit am avut ieri o mica victorie : dupa atata teorie care i-am tinut-o lui Alexandru a reusit ieri sa nu se atinga de aceea fetita dar nu scapat prilejul la alti copilasi.Pana la urma sper ca daca voi insista cu explicatiile sa fie bine.Problema este ca el face acest lucru numai la cresa in rest foarte rar atinge vreun copilas.Nu am probleme prea mari cu el la locurile de joaca , adica intelege ca nu sunt ustensilele lui pentru nisip si nu le poate lua daca nu i le da copilasul care le are, nu bate copii la topogan sau la leagan doar din cand in cand se ia la intrecere cu ei si mai impinge cate unul.Acasa mai face el mofturi dar oricum sunt controlabile.In schimb la el nu merge partea cu obositul pentru ca atunci efectiv nu am sanse sa ma inteleg cu el si adoarme si mult mai greu.Acasa incerc si eu sa-l atrag la activitati de genul : scris , colorat, lipit dar nu prea merge-prefera sa-mi puna cartile in mana sa-i citesc sau sa-i desenez eu cate ceva.Cu puzzle nu au avut sorti de reusita decat cele cu litere,cifre iar cele cu cuburi pe care le-am gasit cu animale sincer sunt prea grele pentru el.Dar lupt in continuare si sper sa o scot la capat.

Daisy cu izolatul in camera lui sa stii ca nici eu nu am nici o sansa, iese de acolo si se plimba ca un catelus dupa mine, iar mie mi-a fost frica sa-l incui in camera ca sa nu se sperie mai rau.Cu bau baul eu nici nu vreau macar sa incerc sa-l amenint pentru ca nu as vrea ca mai tarziu sa aiba cine stie ce frica cand umbla prin intuneric .

Pashosha si eu sunt singura persoana de care asculta dar vezi ca nu sunt mereu cu el.Eu l-am dat la gradinita ca sa se mai rupa de mine un pic si sa se invete in colectivitate, dar cred ca e nevoie si de cadre bine pregatite pe acolo pentru asa ceva.

Gabriela eu imi fac curaj sa rezist pana pe 15 septembrie cand sper sa fie alt colectiv , alti copii ( e o grupa mixta), sa aiba alte preocupari decat aici unde este acum.Eu tot cred ca la cresa este lipsa de preocupari la el, pentru ca uite am venit cu el din Bucuresti 8 ore cu autocarul cu o oprire de 30 min. si a fost un copil care nu mi-a creat nici o problema tot drumul, a inteles ca trebuie sa stea acolo si ca nu are voie sa plece de pe scaunul lui.E drept ca nu mi-a tacut gura si am citit foarte mult, ca am invatat si repetat nu stiu cate poezii si cuvinte in engleza dar a stat cuminte.

sanzi daca ai stii act se bucura si al meu cand ploua si cum alearga prin ploaie si cauta toate baltile.

Numai bine la toate va doresc, week end placut si fara ploi!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

va pup fetelor,

ma scuzati ca nu raspund, va citesc zilnic dar nu imi ies cuvintele deloc...De ce? Pentru ca am intrat iar in febra adoptiei..

Mai sunt 6 zile pana la proces..iar am inceput sa am crizele mele de teama si nici nu mai stiu ce sa zic..

depind de cum se trezesc judecatorii joi dimineatza...

iar vineri , am protectia copilului acasa, cu psiholoaga, ca sa incheiem procedura de post adoptie la Maia..legal, am terminat perioada de post adoptie, si acum nu mai poate veni nimeni sa ma intrebe de ea..

deci joi si vineri sunt in focuri

intre timp incerc sa ma prefac ,ca nu se intampla nimic..maine mergem in Branesti la o birthday si un gratar, iar duminica scoatem finii la biserica si o ciorba...stati sa vedeti de luni..

va jur ca imi vine sa plang intr una

va las ..si scrieti in continuare ca eu va citesc

pupici

pashosha, mami lui Luca si Maia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...