Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Inca odata am nevoie de ajutorul vostru.....


Recommended Posts

Se pare ca inca iti mai iubesti intr-un fel sotul (sau cel putin te simti in nesiguranta fara el).Chiar daca veti ramine intr-un final impreuna, lucrurile tot se vor schimba,in sensul ca-ti vei schimba sentimentele fata de el.Intr-o buna zi iubirea ta pentru el va fi consumata (va dispare pur si simplu,de la o zi la alta sau intr-o perioada relativ scurta-pur si simplu iti vei da seama ca nu mai ai nici o afectiune pt. el).

 

Faptul ca doresti sa ramii intr-un "echilibru" nu schimba datele problemei...Schimbarea tot va veni.De data asta din partea ta si va insemna "inceputul sfirsitului".

 

Intrucit esti inca angajata emotional fata de el cauti solutii ca sa puteti pastra familia.E un lucru bun ( mai ales ca aveti un copil impreuna)dar care te va costa in continuare.Suferinta si umilinta.

 

Ca sa se limpezeasca un aspect al problemei ,unul important (cel putin in aceasta privinta sa stii "cum stai"),cere test de paternitate. Trebuie facut lumina in aceasta problema odata pt. totdeauna !!

Una e ca el sa aiba un copil cu aceasta femeie, alta e ca ea sa-l santajeze folosind o minciuna ordinara !

Daca sotul tau se lasa "prostit" de atita vreme, nu mai permite acestei individe sa te fraiereasca si pe tine,alaturi de el.

Daca copilul nu e al lui, tipa si-a batut joc pur si simplu de voi amindoi,zduncinindu-l pe el (la gindul ca e tatal copilului ei) si amarindu-te pe tine.

E timpul sa afli adevarul.

 

Daca e copilul lui nu e un capat de tara.Te astepti la asta asa ca nu te va surprinde prea mult.

 

Problema nu sta aici,totusi."Buba" e ca te-a inselat (si inca o mai face,se pare) fara scrupule ani de zile.

Personal, nu cred ca ai sa-l poti ierta (tradarea e prea mare).

Si pina la urma, chiar daca l-ai ierta , nu te poti minti singura la infinit : tipul nu te mai iubeste.Nu faci asa ceva cuiva pe care-l iubesti ! Daca doresti (si poti) trai alaturi de un barbat care nu te iubeste atunci ai sanse sa ramii impreuna.

 

As vrea sa-ti pot sugera o solutie miraculoasa, care sa le "rezolve" pe toate, dar nu am.Cazul tau e complicat si dureros.

 

Fie ca bunul Dumnezeu sa-ti vindece sufletul ( e Singurul care poate)si sa te binecuvinteze pe tine si pe copilasul tau !

 

cu compasiune, Aprilie

 

 

In acest caz

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Creat
  • Ultimul răspuns

E usor de dat sfaturi dar mult mai greu sa gasesti solutii cand esti tu implicat in probleme... Incerc sa-mi dau seama cum as reactiona eu daca as fi in locul tau.

In primul rand nu cred ca as fi rezistat la atata suferinta atat de mult timp. Daca prin absurd as fi facut-o, cred ca acum ar fi fost momentul in care pur si simplu l-as fi pus la zid. Ori...ori...Ori amanta ori sotia. Sa se hotarasca ce vrea si sa va dea sansa, si tie si celeilalte, sa va continuati vietile. Daca opteaza pentru tine (ceea ce se intelege din ce ai scris tu) ar fi timpul sa inceteze ORICE relatie cu cealalta. Dar orice relatie. Daca nu-si poate da seama daca este sau nu copilul lui...sa plateasca un test de paternitate (chiar daca este scump, cred ca meritati toti cei implicati, sa plateasca macar atat).

Fii hotarata, nu-i mai permite sa se joace cu viata ta si a copilului vostru! Pune piciorul in prag, farmecul in evidenta si punctul pe "I". Spune-i ca "s-o gatat" rabdarea ta si bunavointa pe care i-ai aratat-o atatia ani a ajuns la limita. Nu merita sa-ti petreci viata in incertitudine (e doar una).

Astept o veste buna. Poate ca si el tocmai asta asteapta, sa vada ca esti hotarata, ca esti puternica (in sensul ca poti trai si fara el) si ca nu mai esti dispusa sa-l mai imparti cu alta nici macar un minut (si ca preferi sa nu-l mai ai deloc decat asa).

Fii tare si demonstreaza ca te iubesti si pe tine, nu doar pe copil si pe sot!

 

Pupici

 

 

Salvati viata lui Mihaita!

http://www.site.neogen.ro/mihaita.hogas

http://www.hogas.go.ro

 

Alina si puiul Luca

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data ma crucesc de multitudinea de probleme, situatii imposibile, ce pot aparea in viata unor oameni.

Bineinteles ca din afara se vede altfel, dar eu zic ca mai bine, mai obiectiv (de fapt asta si este motivul pentru care ai scris aici).

Situatia este incurcata si cred ca, dupa atata vreme, trebuie sa-i pui capat. In orice fel.

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sotul tau nu ia o decizie pentru ca tu ai acceptat situatia asa cum este: nici alba, nici neagra. Cu siguranta ii este greu sa se hotarasca, iar faptul ca tu nu il presezi, il determina sa amane luarea unei decizii. De ce tot spune ca ii este mila de ea? Ca sa se mute cu ea si apoi sa spuna ca ii este mila de tine??

Multa pace sufleteasca iti doresc.

 

 

Ana-Maria

 

"Some people see things as they are and ask WHY?

I dream things that never were and ask WHY NOT?"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sa-ti spun mai multe si mai bune decat ceea ce au spus fetele pana acum.

Am sa fac doar un rezumat...poate te ajuta.

Tu ai zis ca vrei liniste ,normal ca asta vrei.

Aduti aminte ca trebuie sa te iubesti si respecti tu in primul rand ca apoi sa te iubeasca si sa te respecte cei din jurul tau.Iesi in lume,rupe-te un pic de rutina.

 

Nu mai permite sa fi incarcata cu problemele celeilalte.spune-i sotului tau ca la balul asta tu n-ai fost si nu e drept ca tu sa faci curat dupa ei.

Aialalta il ameninta ca-l da in judecata pt paternitate .Asta implica niste cheltuieli pe care ea le va plati....n-are decat sa o faca,dar sa o faca ea,macar asa si acel copil va sti cine-i e tata (e unul din drepturile lui) si apoi si tu vei sti in ce ape inoti.

 

Cum adica ea iti vine acasa sa-ti faca scandaluri,iti da telefoane si mesaje tie?De ce-i permiti?

Draga mea,stiu ca nu vrei sa faci rau nimanui,dar nu-ti face nici tie cu manuta ta.

Spune-i sa inceteze altfel o denunti la politie.Ai mesajele ei pe telefon,nu pot sa cred ca niciun vecin n-a vazut-o la usa ta.

Ai toate mijloacele sa pui capat povestii asteia intr-un fel sau altul.

Indreapta coloana,deschide bine ochii ,nu tine capul plecat si fii un pic barbat(de data asta)!

Si apoi o sa mai vezi tu ce si cum faci cu sotul tau,in functie de cum evolueaza lucrurile,ca din cate inteleg il mai iubesti.Nu ma intreba ce-as face eu cu el ca in mod sigur cred ca sti.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Heloooo!

Nu s-au terminat barbatii... Dar ai o singura viata.

 

Are stea in frunte sotul tau de i-ai inghitit atatea 3 ani de zile? Pai al meu ar fi zburat urgent.

Nu mai astepta sa ia el decizia, ca nu esti carpa. Ia tu decizia.

 

Stiu, va fi greu, dar crede-ma, iti va fi mai usor decat iti e acum. Daca vrei liniste, singura trebuie s-o obtii, ceilalti nu au nici un interes sa ti-o ofere, degeaba astepti.

 

Parerea mea: ii spui ca ori inceteaza orice legatura cu cealalta si isi asuma toate consecintele, ori inceteaza orice legatura cu voi.

Gata, a sosit momentul adevarului, ai asteptat destul sa se hotarasca si nu s-a hotarat.

 

Nu esti bataia lui de joc. Mie mi se pare ca el asa crede.

Pei cei mai multi barbati nu-i bate asa vantul, eu nu cred ca il doare sufletul ba pentru ea, ba pentru tine. Cred ca e nesimtit si se complace in situatia asta.

 

Si ce daca il da in judecata pentru paternitate? Daca e al lui copilul, e bine pentru ca vei sti adevarul. Daca nu e al lui, e si mai bine. Calatorie sprincenata!

 

Si ei spune-i ca degeaba te suna. Scandalurile si lamentarile ei iti sunt indiferente, la fel si persoana ei, poate sa latre pana raguseste. Si asa trebuie sa fie. Calm pe toata linia.

 

Rupe pisica in doua, Violeta. Bafta si curaj!

 

 

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, eu nu as stinge-o de git pe individa ci l-as stringe de git pe sot. El de ce e nehotarit? Mie mi se par 2 iesiri din acest impas:

- daca nu mai tii la el atunci divorteaza mo matter what

- daca mai tii la el spune-i sa se hotarasca ce vrea si daca nu vrea sa ramina cu tine divortezi. Daca alege sa fie cu tine atunci chiar ca trebuie sa scapati de nebuna. va mutati, schimbati numerele de tel. etc... dar asta numai daca sotul tau e 100% htarit sa stea cu tine. daca e un om moale atunci mai bine vezi-ti de viata ta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

va multumesc pt. tot ce ati scris ...ma ajuta,nu neaparat sa iau o hotarare,dar cel putin sa tin cont de niste pareri si mai ales sa-mi dau seama ca nu sunt singura si ca oamenii pot fi si altfel.Ca de fapt nu toti oamenii sunt rai.....

Apoi imi pare rau ca nu pot sa va raspund fiecaruia in parte,pt. ca timpul nu-mi permite.....si de aceea am sa fac cateva lamuriri.

Ceea ce am indurat eu atata amar de ani a fost,la inceput, datorita faptului ca-l iubeam.N-am putut intelege de ce se intampla toate astea pt. ca in fapt chiar daca am mai gresit(ca orice om!) nu avea dreptul sa faca ceea ce a facut fara sa discute mai intai cu mine.Si el a recunoscut asta......

Apoi in timp totul a fost pus pe seama geloziei mele(excesive-citez!!!) si de cate ori incercam sa lamuresc lucrurile mi se spunea ca el nu are nimic cu nimeni,ca e o nebuna care vrea sa-i faca rau, ca el nu se ceatra cu lumea asa degeaba......ca pana la urma am inceput si eu sa cred ca poate am luat-o razna.

Si de cate ori se intampla sa ne certam pe tema asta mi se promitea ca in termen de....o luna,sau doua....se va rezolva problema.Si e adevarat ca asa se intampla, o luna , doua era "mai bine" dupa care o luam de la inceput.

In cele din urma am cedat si eu si am hotarat de comun acord sa divortam.Dupa ce am aflat de copilul ei.Copilul am inteles ca face 1 an in iulie,nu stiu cu cine seamana si nici nu ma intereseaza......Pe ea o cunosc din timpul facultatii( si nu are o reputatie prea buna,de altfel e la cel de-al doilea divort...sau ma rog, a terminat cel de-al doile divort!!), dar altceva nu cred ca vreau sa stiu de ea.Pur si simplu nu vreau sa am de-a face cu astfel de personaje.....

Din ce mi-a povestit el( ca acum suntem prieteni.....) copilul seamana cu ea si l-a dorit mai mult ca sa-l faca pe el sa ramana acolo.Vrea sa fie cu el, sa faca o alta familie cu el.....si printre altele mi-a spus ca se duce si la vrajitoare sa-i spuna ce o asteapta in viitor.Dar eu cred ca face mult mai multe decat spune,desi eu sunt convinsa ca Dumnezeu e atotputernicul si nimic nu poate sa-mi faca rau pt. ca El ma protejeaza.

In sfarsit,nu pt. copil am ramas cu el,poate nici pt. mine,sau pt. mine si copil.....e ceva ce nu poate fi explicat si tocmai ca nici eu nu inteleg v-am rugat sa ma ajutati........

Cert este ca aceasta e ultima sansa,dar nu sunt multumita cu decizia pe care am luat-o.Adica ca i-am mai dat o sansa.Poate ar fi trebuit sa-l las sa plece la ea sa vada cum e.Poate ar fi trebuit sa incerc sa fiu singura o perioada sa vad ca se poate si fara el,poate ar fi trebuit sa cunosc si eu pe altcineva care sa ma iubeasca asa cum merit(si pe care sa-l iubesc la fel!!!).....poate ar fi trebuit.....nu stiu ce !!!!

 

 

 

Elena-V.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o nedumerire...ce ti-ai dorit de la un barbat cu care sa iti petreci toata viata? Pentru ca sunt convinsa ca ai avut si tu niste principii de viata, niste valori pe care sa le descoperi la cel de langa tine ca sa ramai alaturi de el...

 

Spune-mi...ce s-a intamplat cu dorintele tale? cu valorile tale? Eu cred ca s-au dus pe apa sambetei. De ce? Simplu: pentru faptul ca ai ACCEPTAT sa ti se intample toate astea, pentru ca i-ai PERMIS sotului tau sa iti faca toate astea...

 

Cum adica ii e mila de amanta? Daca as fi auzit eu asa ceva din gura sotului meu, in clipa urmatoare nu ar fi iesit pe usa, ci pe GEAM. Dar tu ce esti pentru el? Femeia de acasa, cu care e insurat, cu care are un copil si de care poate sa isi bata joc? Nu te supara, dar asta e adevarul... Sotul tau si-a batut si isi bate joc de amandoua, si de tine, si de tampita aia...

 

De ea nu mai spun...o nenorocita din cap pana in picioare...o nemernica pe care nu a interesat-o ca barbatul ala avea o sotie, un copil, o familie... Iar mama ei, care are TUPEUL sa te sune (???)...o alta idioata... Imi dau seama ce pramatie trebuie sa fie si aia de "plange" pentru "fetitza" ei care a reusit aproape sa destrame o casnicie...

 

Sotul tau nu cred ca are prea multe pe lumea asta de facut de a putut sa se complice asa. Putin i-a pasat ca azi se culca cu amanta si maine cu tine (sau poate in aceeasi zi!). Fata de el nici nu mai vreau sa comentez... Sunt convinsa ca nu are nici un principiu sanatos in viata, ca nu are valori pe care sa le respecte, si, mai grav, nu are nici respect fata de femeia care inca ii este sotie.

 

Iar tu? Spui ca il iubesti... Eu am spus dintotdeauna si o mai spun si acum... Vina e doar a ta...dupa ce ai aflat ce se intampla. TU ai fost cea care a PERMIS toate astea. Daca erai o femeie cu capul pe umeri si tineai la tine, ca om, nu te lasai batjocurita 3 ani (?!). Inteleg ca il iubesti pe sotul tau (desi NU POT intelege CUM mai poti iubi un asemenea om), dar pe tine te iubesti, macar un pic???

 

E alegerea ta cum iti traiesti viata, dar tine minte: cine a apucat sa calce stramb o data, o va face si a doua oara. Garantat! Daca tie iti convine sa faci dragoste cu un barbat care s-a culcat si cu alta, daca iti convine sa traiesti cu gandul ca asa cum te mangaie pe tine o mangaie si pe alata...asta e... Si chiar daca acum nu s-ar mai culca cu amanta, candva a facut-o. Iti convin toate astea?

 

Ia spune-mi: tu i-ai face asa ceva sotului tau? Sunt convinsa ca NU! Atunci de ce accepti ca el sa iti faca asa ceva? Poti sa il ierti? Sa ii dai a doua sansa? Dar daca are si un copil cu aia (un test de paternitate e in jur de 13 milioane)? Poti trai cu gandul asta? Bravo tie!

 

Spui ca l-ai lasat sa plece si nu a plecat... Pai chiar il crezi fraier? Tu ai impresia ca amanta e ca tine, sa ii permita sa-i faca ce ti-a facut tie? Fii serioasa... Spui ca a ramas, dar nu e dedicat intrutotul tie si copilului vostru. Ce om poti sa ai langa tine...

 

Asa cum spuneam, pe el pot sa il condam mult si bine. Dupa parerea mea, TU esti mult mai vinovata decat el, pentru ca te-ai lasat calcata in picioare atata timp (sau poate nu???). Atunci chiar nu inteleg: de ce te plangi? Daca esti femeie hotarata si stii ce vrei, ia o decizie privind relatia voastra, dar o decizie sanatoasa.

 

Mor pe femeile care spun:

"ii mai acord o sansa...a gresit" (de parca nu ar mai gresi niciodata! cine crede povesti din astea se imbata cu apa rece)

"il iubesc prea mult, nu pot renunta la el" (il iubesti sau iti e teama sa ramai singura si sa infrunti viata?)

"avem un copil si trebuie sa creasca alaturi de tatal lui" (aha...dar tu, ca femeie, nu ai nevoie de un sot care sa iti impartaseasca aceleasi sentimente si aceleasi principii de viata?)

 

Copiii cresc, maine poimaine se duc la casele lor. Si nu am auzit pe nici un copil sa ridice "statuie" mamei care a ramas alaturi de sot doar ca sa creasca copilul cu tatal natural...

 

E viata ta si faci ce vrei cu ea, din ea... Eu una am alte asteptari de la sotul meu. Si daca ar fi sa mi se intample asa ceva, sotul meu ar zbura de langa mine si copil in secunda urmatoare...

 

Pupici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...