Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Inca odata am nevoie de ajutorul vostru.....


Recommended Posts

Buna,draglele mele

Eu deja am inceput sa vad lucrurile altfel....poate dupa atata timp am ajuns sa-mi dau seama ca nimeni nu poate face ceva in viata mea.Chiar si Dumnezeu,El ne-a dat dreptul de a alege......si voi aveti dreptate spunand ca eu sunt de vina!Asa e eu sunt singura vinovata ca am inghitit atatea......

Ma gandesc ca poate undeva in lumea asta mare exista un suflet care sa fie si pt. mine.Ca exista cineva care sa nu ma fi facut atata sa sufar si pt.care sa nu am indoielo,incertitudini.Pt. care sa nu inchid ochii si sa-mi amintesc lucruri ingrozitoare.

Aseara a venit sa-mi spuna ca vrea sa ramana cu mine,dar ca el nu stie ce mai vreau eu,daca-l mai iubesc.......i-am spus ca in sufletul meu nu mai poate fi ce a fost,sa incerce macar pt. o clipa sa se puna in locul meu si sa vada daca el ar fi putut trece peste tot.I-am spus ca poate mai exista o sansa,dar nu stiu ce va fi in viitor......Pt. ca-mi doresc sa cunosc si pe altcineva,insa nu in acelasi timp cat sunt cu el.....pt. ca eu nu sunt de felul acesta.

Si m-am gandit ca in timpul cat el va fi plecat din tara(pt. 6 luni!!) o sa incerc sa ies si cu alti oameni....nu neaparat sa am alt gen de ralatiidar sa mai cunosc si pe altcineva......Lui nu i-am spus ce voi face eu cat va fi plecat......

Sper sa nu ma judecati prea aspru, dar asta simt, asta-mi doresc.....poate nu o sa iasa nimic,poate o sa-mi dau seama ca tot pe el il vreau,poate o sa gasesc marea iubire,nu stiu,dar nu credeti ca ma si eu dreptul sa incerc sa fac ceva cu viata mea, cu sufletul meu?!

Va pupic pe toti,

 

Elena-V.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 105
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Violeta, uite in sfarsit o hotarare inteleapta. Vezi cum vine ajutorul, numai sa vrei? Faptul ca pleaca pentru 6 luni e cel mai bun lucru ce ti se putea intampla in situatia asta. Profita de distanta fizica ca sa te reimprietenesti cu tine, sa te redescoperi, sa te convingi ca meriti o casnicie adevarata, o dragoste impartasita 100 % si nu duplicitara. Caci ceaa ce traiesti tu acuma se cheama circ. Cand ti-o fi greu sa-ti pui urmatoarea intrebare: bun, ramane cu noi, vei putea sa-i incretitezi viata si dragostea ta, asa cum se intampla intr-o casnicie, ii vei putea reda increderea, sau vei trai cu nesiguranta in san, cu gandul ca de fiecare data cand nu e langa tine isi traieste viata paralela de a voastra? Copilul tau chiar numai un tata cu jumatate de norma merita? Iar tu esti sotie cu norma intreaga pentru un sot care e numai jumatate langa tine?

Mult curaj.

 

pisici, flori si jucarele

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bravo Violeta ai luat o hotarare intzeleapta !!

multa bafta sa realizezi ceea ce doresti, acuma sper sa poti avea incredere in urmatorul barbat din viata ta si sa nu-l suspectezi tot timpul.

 

 

[cina2]

 

--------------------------------------

fericirea nu este sa ai ce-ti doresti, ci sa doresti ceea ce ai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adevarat, intr-o relatie care scartaie, distanta e cel mai bun doctor: o sa va ajute sa va clarificati sentimentele: tu, cunoscand si alte persoane, dupa cum ai spus ca intentionezi, o sa-ti dai seama daca il mai iubesti atat de mult incat sa-i mai acorzi o a doua sansa si el... nu stiu de ce dar tare am impresia c-o sa se intoarca in genunchi la tine! Numai sa nu fie prea tarziu. Din ce-ai povestit, el pare a sta cu fundul in 2 luntrii, isi asigura locsor cald si colo si colo, in cazul in care una dintre voi se satura sa fie sigur ca are unde sa mearga si cine sa aiba grija de el... periculosi mai sunt oamenii astia!

Eu iti doresc sa iti dea D-zeu intelepciune sa faci ce simti tu ca e mai bine pt. tine... in fond daca esti tu linistita si copilul e linistit si... asta conteaza!

 

Ionela [mamica] si Alex[copil] (DN 21.09.2004)

ALEX cantaretul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, aceasta despartire e cel mai bun lucru care vi se putea intampla amandurora. Timpul va face ceva ordine in mintile si sufletele voastre. Incearca sa te detasezi in aceasta perioada, pur si simplu sa nu te mai gandeti la el si la "cealalta", sa te concentrezi asupra ta si a copilului (fetita? Baiat? cati ani are?). Chiar asa, ia incearca sa fii mai egoista un pic... tot iti storci mintea cum sa faci sa fie bine pentru toti... ia, mai bine gandeste-te cum sa faci sa-ti fie bine tie si sa-i oferi copilasului tauliniste si multa iubire.

Cat despre cei doi "amanti"... mai da-i naibii, gandeste-te ca atat i-a dus capul sa faca pe lumea asta, si ca nu vor fi fericiti de vreme ce isi cladesc o relatie pe baza nefericirii tale.

Iar pe el (parerea mea) nu-l mai primi inapoi. Nu merita efortul. Nu-ti va oferi liniste nici daca va renunta la amanta, pentru ca acesti ani vor ramane in inima ta ca niste cutite care se vor rasuci din cand in cand... da-l naibii sa aiba ce-a cautat...

Si cand iti vine "cheful" sa-l ierti, asteapta, aseaza-te, ca o sa-ti treaca!

Subscriu acum la ce au scris fetele mai sus... daca era sotul meu, zbura pe geam, nu pe usa... si stau "doar" la etajul 7.

Te pupam, fii tare!!!!

Dora, mami de [copil] Ami

 

I'm the best, so "beep" the rest!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va multumesc pt. incurajari......Scarmanus(noi suntem prietene vechi,eu cel putin te tin minte si de la alte discutii!!!),Dora,Ionela,Alyah,Olim,Aprilie.....si celelalte,n-as vrea sa uit pe cineva.......sunteti tare dragute,iar eu simteam nevoia de incurajari......

Pt. ca oricum chiar daca i-am dat o sansa,de fapt a mia sansa .....i-am spus ca daca va vrea sa mai fie vreodata cu mine va trebui sa se poarte mai ceva decat atunci cand ne-am cunoscut si ca oricum eu nu stiu ce va fi in viitor,oricum nu mai stiu ce e in sufletul meu.......

Dar credeti ca a facut ceva?!

Nimic.....e la fel de indiferent......

Si eu nu stiu de ce mai astept,parca nu pot sa cred ca un om poate spune atatea si de fapt nu face nimic,sau vrea sa dea senzatia ca nu-i pasa......m-a intrebat de ce nu mai port verigheta si i-am raspuns ca nu are nici o valoare atata timp cat el si cu ea pe mana m-a inselat.......eu cel putin nu l-am inselat, dar nici nu mai pot sa o port asa de forma......

Poate ar trebui sa nu-mi mai pese de faptul ca e indiferent,poate ar trebui odata pt. totdeauna sa-l las in pace......si asta vreau sa fac cand va pleca,voi sta linistita si-mi voi vedea de viata mea....pt. prima data si de viata mea,

eu va sarut pe toti,cu drag,

 

Elena-V.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Violeta, faza cu amenintzarile shi shansele e exact ca la kupii, adeka daca-i spui kupilului tau de enshpe ori ca-l pedepseshti in cazul in care face fro prostie, da n-o faci, doar dai din gura, el va sfirshi prin a face tot felul de prostii fara teama ca va patzi ceva, ciinele care latra nu mushca...Aviz celorlalte persoane care amenintza mai des decit maninca, dar nu fac nika cc concret, shi sfirshesc prin a se resemna shi frustra, intrebind lumea de ce-s nefericite...

 

Iren dubla mamicaid="red">[zana] Bogdanelu nazdravanuid="blue"> [aerob] si Julia zbintuitaid="purple">[majoreta]

 

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

....aseara s-a facut bagajul si mi-a spus ca pleaca....ca pleaca la cealalta!Ca nu mai suporta tensiunea din casa,ca vrea sa aiba liniste sa invete,ca simte el asa ca aici nu o sa mai mearga......de fapt cauta nod in papura pt. ca nimeni nu a facut scandal, e o situatie incordata e adevarat,dar nu din vina mea......

Si cu toate ca-mi doresc o perioada de liniste,nu pot sa inteleg de ce pleaca tocmai la ea,de ce nu se muta in alta parte unde sa vrea sa fie singur si sa se linisteasca asa cum spune.Pt. ca eu i-am spus ca de fapt asta urmarea sa faca de mult si acum n-a mai putut si da vina pe mine.......vorba unei prietene daca nici eu n-am facut nimic pt. relatia asta atunci nu stiu cine ar fi indurat atat........si totusi de ce simt ca s-a darmat cerul pe mine, de ce vreau sa plece dar in acelasi timp nu vreau.Sunt oare o femeie slaba?!

Stiu ca nu o sa ma judecati prea aspru,dar in acelasi timp stiu ca o sa fiti sincere cu mine......eu nu ma pot intelege!

 

Elena-V.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-l sa plece. Tu vei avea liniste. Incetul cu incetul te vei impaca cu situatia. Vei vedea viata cu alti ochi.

Dar sa nu-l mai primesti inapoi. Este posibil sa vrea sa se intoarca, la un moment dat.

Impacate cu gandul ca s-a terminat si cauta in alta parte frumosetea vietii.

Fii tare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Violeta, povestea ta seamana foarte mult cu a mea, de pe vremea cand eram casatorita cu primul meu sot. Am fost casatoriti 10 ani. Diferenta este ca al meu nu avea copil cu cealalta. Tot vreo 3 ani a durat si relatia lor. Timp in care eu taceam si inghiteam totul de dragul copilului nostru. Venea acasa cand vroia, pleca cand vroia, bani imi dadea doar cand si cat vroia. Dar stia sa gaseasca motive de scandal din orice. Chiar vroia sa mi-o aduca in casa, ca sa fim prietene. Mi-a si adus-o o data, de Craciun, "ca e si ea singura si nu are cu cine sa petreaca Craciunul". Pana intr-o zi, cand m-am saturat si am zis: GATA! s-a terminat. De acum incolo alegi: ori cu mine si copilul, ori cu ea. Si-mi spunea ca nu vrea sa ma lase nici pe mine, ca sunt prima si sunt nevasta lui, nici pe cealalta. Si ca nu poate renunta la ea. Atunci mi s-a ridicat sagele la cap si i-am spus ca asa cum vrea el, nu se poate, cu amandoua. Apoi, in perioada urmatoare l-am ignorat complet, ca si cum nu ar fi fost in casa. Si cand imi cerea mancare, il intrebam daca aia nu i-a dat sa manance, de ce nu i-a spalat aia rufele si tot asa. A fost o tensiune in casa...pana intr-o zi. Cand m-am intors de la serviciu l-am gasit cu toate lucrurile impachetate in saci si a venit un prieten de-al lui sa-l ajute si s-a mutat. Pe moment am simtit in primul rand furie si dispret pentru el, ca a preferat o curva, in locul meu si al copilului lui. Si mi-am dat seama ce putin valoram de fapt eu in ochii lui.

Si bine a facut ca a plecat. Am fost foarte linistiti eu si copilul meu. Mai tarziu am intalnit si eu un om minunat, care ma iubeste si pe care il iubesc, care imi iubeste si copilul si cu care m-am casatorit. Acum suntem toti trei foarte fericiti impreuna si in curand vom fi patru, pentru ca baietelul meu o sa mai aiba o surioara.

Violeta, eu zic ca e mai bine asa, ca a plecat. Duca-se! Se merita unul pe altul. Si tu meriti ceva mult mai bun. Si vei avea, crede-ma. Undeva in lumea asta este si perechea ta. Gandeste-te ca "orice rau este spre bine". Nu te mai chinui si nu mai suferi, ca suferi degeaba, nu te merita. In primul rand dupa ce pleaca, da-l in judecata pentru pensia alimentara a copilului si evita-l cat poti.

Iti doresc sa treci cu capul sus peste aceste momenta grele si sa fii la fel de fericita cum sunt eu acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...