Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pestisori, pestisori...(12)


Recommended Posts

Emilly cand au dat legea cu 85% din salariul mediu brut se hotarasera sa sprijine natalitatea in felul asta... Probabil s-au nascut prea multi copii intr-un an de zile [:-)))][:-)))][:-)))] si gata, n-o mai spijina... oricum nu mai inteleg nimic...

Am inteles ca de fapt cf. acestui proiect de lege n-ar mai exista nici concendiul de crestere al copilului... aia 3 mil. ii primesti ca un fel de alocatie pt. copil, indiferent daca stai acasa sau lucrezi... Adica daca te duci la munca oricum angajezi bona pe care o platesti cu minim 3 mil., nu stai acasa cu bb, lucrezi si aia 3 mil. ii iei ca sa-i dai.

Dupa parerea lor cum iti mai alaptezi copilul? [bang][bang][bang]

 

Dar nu-mi pasa... Plec vineri la mare [bis][bis][bis]

Ce-o fi o fi... oricum cele care beneficiem de cic dupa legea veche nu au cum sa nu ne dea banii astia... pt. bb 2 e problema...

Insa pe mine nu ma orpeste nimeni si nimic... tot mai fac un bb... Ca oricum cu banii astia care ii iau acum tot nu acopar toate cheltuielile pt. bb...

 

[pup] Elianaid="size4">
id="right">


Poze cu Elenaid="size4"> – 23 octombrie 2004id="size3">id="red">

 

Elena – iubita noastraid="size4">id="blue">id="Script MT Bold">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna seara, pestisori!

V-am citi si ieri putin, dar nu am avut timp sa va raspund.

Sa zicem ca sunt putin, dar f. putin mai bine.Asa cum v-am relatat am fost la Ploiesti duminica dupa-masa si m-am jucat cu fetita mea preferata, ne-am iubit, mi-a cules visine si mi-a adus sa mananc..Era asa scumpica, dormea cand am ajuns , dar cand m-am apropiat sa o pup s-a trezit, si era transpirat si avea toti carliontii si mai carliontati...Poate reusesc sa pun poze , ca i-am facut, ii place...Vreau si eu o fetita, dar cu cine?

Elyanne, concediu plakut si sa aveti vreme buna, calda!

Marutule , mai da si tu un semn de viata?Cu rolele , zici?Spor la cura de slabire!

Crismir, ma bucur ca iti place sa conduci, poate imi dai si mie din elenul tau!

Salisa, felicitari pt. examen, sarcina usoara 1

Emilly, tie ce sa iti urez, sa nu te mai trezeasca gaza noaptea!

Despre Nally, banuiesc ca este la Buzau, asa cum a anuntat, se bucura de puiul ei...

 

Dana

 

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emily in Ontario nu e 85% din salariul brut.Ai ci ai minimul intre 410 pe saptamina si 65% din salariul brut, daca 65% din salariul brut e mai mare ei iti dau 410. Ca sa stii, dc l avoi in montreal e 85% , ceea c ema indoiesc, ca stiu ca legea e pe canada, e f. bine sa stii.

In rest eu zic ca e bine si as ae nromal sa stai 1 an acasa, 2 ani mi se pare f. mult, ca te rupi tu ca mama de toate, si stiu ca ideal e sa duci copilu la cresa=daycare la 2 ani, dar dc nu ai bunici sa stea cu ei e bine si la day care, cel putin aici.

Numai bine si felicitari Daniela pt testul de daneza.

 

Denisa

[gravi]9+

[/url"]BEBIK

Zambeste, si maine e o zi!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denisa tu stii mai bine, asa o fii.Eu am aterizat aici gravida si ce stiu, stiu din auzite nu m-a interesat niciodata subiectul atata vreme cit nu beneficiez de nici un ajutor din partea lor dar e bine de stiut.Deci undeva pe la 1600 pe luna...nu-i asa rau...si suma e pe tot anul aceiasi??

 

Ati auzit ca in America sunt doar 6 saptamini concediu postnatal???cumplit de putin!!!

 

salisa la voi cum e cu ajutorul de maternitate si cit e concediu platit?dar alocatia lui bb?

 

nani bun!!

 

 

 

Emilly cu[/url"] gaza ei[9cer]id="size1">

Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. (Albert Einstein)id="violet">id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e in America sunt 6 saptamini, f. putin.

Emily da suam e pe tot anul aceiasi dc inainte ai lucrat nuamrul d eore, vreo 900 care isneamna sa lucrezi vreo 8 luni,asa ca nu e rau, dar 1600 sunt impozabili, de aia am spus eu for sure vreo 1200-1300 in mana.Cam asate pe aici, si eu zic c anu erau, ca totul e gratuit, nu dai nimic la doctor, nimci la spital si toate ecografiiel si analizele de gravida sunt gratuite.

Numai bine[pup]

 

Denisa

[gravi]9+

[/url"]BEBIK

Zambeste, si maine e o zi!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Mai fetelor din Canada,fericite sa fiti ca va dau atatia bani si atata concediu...ca eu in America am platit de [bang](ma rog,eu am avut si statutul aiurea)...si intradevar acolo nu este mai mult de 6 saptamani concediu ,insa daca mergi la un doctor(gen de familie,sau ginecologul),iti mai poate da el maxim inca 6 saptamani...hehehe...si uite asa te scoti de 3 luni...da ce putin este[bang],mare tampiti la chestia asta americanii....oricum eu daca ar fi sa mai nasc o data tot acolo as face-o[:D]...conditile si doctorii au fost impecabili[cool]!...iar despre ajutorul de dupa,hmmmmm,si asta am inteles ca e cam nimic,foarte mic,si in functie de venitul din casa...ce dobitoci[bang],au si ei chestii care lasa de dorit,insa e adevarat ca acolo te descurci bine si cu un salariu!...dar vroiam sa va zic fetelor din Canada,ca din punctul asta de vedere canadienii sunt cei mai tari,ca viata de familie si sociala sunt cei mai buni,merita sa traiesti acolo,comparatie cu America unde se fac bani,dar mai putine lucruri bune din celalalte[:D]!

 

Felicitari SALISA,pt testul de daneza,hmm,ma gandesc ca tare grea e limba asta[:D]...eu sunt un antitalent la limbi![pup] pt bebe din burtica!

 

DANIELA,trebuie sa te apuci de ea ca apoi vine si elanul...la mine asa a fost ca si eu am amanat din iarna[:D]...[pup] si numai bine!

 

[pup] fetelor ca plec sa mai fac ceva chestionare!

 

Mirela si bb Robert Cristian(19 octombrie 2004)

http://community.webshots.com/user/crismir100

http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna pestisori,

Multumesc de felicitari, dar de acu vine greul..., ca se complica putin lucrurile si limba asta nu e asa de usoara.

In fine sper sa o scot eu la capat.

In ceea ce priveste concediul de maternitate si alte indemnizatii pentru copii, aici lucrurile stau cam asa:

Fiecare copil primeste(ca alocatie )cam 1200-1300 de dkk pe luna care in euro ar fi aprox. 180 de euro, si am socotit eu ca in mod normal ar ajunge pt pampersi, laptic si o hainuta, doua, trei. Nu sunt multi banuti dar nu e nici foarte rau.

Sistemul medical este gratuit atat pentru copii cat si pentru viitoarea mamica...ei se ocupa de tot, adica analize, echografii, si alte investigatii pe perioada de sarcina.

Apoi concediul de maternitate...va spun din ce am auzit ca eu nu lucrez aici in Danemarca: Daca ai cel putin un an vechime inainte de a ramane insarcinata poti beneficia de concediul de crestere a copilului ( pana la 1 an ) cu salariul platit suta la suta, daca ai mai putin, beneficiez doar de 3 luni, iar restul pana la un an (daca vrei sa stai cu bebelusul), angajatorul iti ofera jumatate din venitul tau.

In sfarsit dupa cate am vazut aici nu stau prea rau treburile, alt exemplu ar ca daca esti mama singura statul danez iti mai da ceva in plus si iti da, adica nu glumeste.

Aici natalitatea este foarte crescuta si tocmai din acest motiv ca statul are grija de mamici si mai ales de copii.

Cam asta ar fi aici.

De ex. sotul meu isi va lua concediu de paternitate, 15 zile platite suta la suta si apoi firma la care este angajat, care este o firma americana foarte mare, ii da posibilitatea sa-si ia inca 3 luni de concediu de crestere a copilului platit suta la suta.

Dar asta doar pentru ca eu nu lucrez ca daca as fi lucrat el nu ar mai fi beneficiat de cele 3 luni.

Noi intentionam sa luam si cele 3 luni si sa incercam sa mergem in Romania poate sa stam mai mult timp si apoi poate ne mai si plimbam prin Europa, dar asta va fi la anul pe vremea asta.

Despre legislatia din Romania, stiu cam cum stau treburile, si nu e prea bine, dar poate candva se vor remedia.

Noi de asta am plecat...din cauza sistemului si mai ales coruptiei.

Pupici si numai bine la toate!

Salisa 15+

 

 

 

AO

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela multumim... nu mai am rabdare... abia astept sa ajung sa ma balacesc...

 

Crismir superbe pozele in gradina... Wow, tu mai poti sa il ti in marsupiu? Eu am renuntat de mult, ca ma durea spatele ingrozitor... Cu toate ca "fotomodeala" mea are acum la 8 luni doar 6,9 kg.

 

[pup] Elianaid="size4">
id="right">


Poze cu Elenaid="size4"> – 23 octombrie 2004id="size3">id="red">

 

Elena – iubita noastraid="size4">id="blue">id="Script MT Bold">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crismir, frumos baiat! O floare intre flori!Scump foc, vesel ca si mamica lui!Am vazut la tine o manichiura interesanta un gen de french, parca, negru sau o culoare inchisa si cu alb?Zi cum e ca sa ii spun si eu manichiuristei mele sa imi faca.Cum mai merge soferia?Hai ca te-am bombardat cu intrebari.

Va doresc la toate numai bine si realizari in ceea ce va propuneti!

 

Dana

 

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...