Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vreau sugestii!!


Recommended Posts

As dori sa aflu cateva pareri legate de problema mea si anume: - am o operatie de peritonita(operatie facuta in 1992); - o alta operatie de extrauterina (facuta in 2000); - o fertilizare in vitro (2004) din care a rezultat un [copil]superb, pe care l-am dorit de multi ani. Nasterea a fost prin cezariana, la cerere. In urma fertilizarii s-au obtinut patru embrioni (doi au fost congelati, iar din ceilalti doi s-a lipit doar unul si a rezultat [copil]). As dori ca peste un an sa mai fac un alt embriotransfer (imi este mila de ceilalti doi embrioni ca stau "in frig"). Totusi, as vrea sa stiu parerea voastra referitor la intrebarea "Daca mai fac o alta cezariana (presupunand ca s-ar lipi doar unul din cei doi embrioni) mai suporta uterul meu o a treia operatie pe uter?! Nu vreau sa mi-o luati in nume de rau, dar pun aceasta intrebare deoarece ma gandesc si la sanatatea mea! Astept sugestiile si parerile voastre! [dc] "Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

in romania ginecologii sunt mai reticenti...dar stiu din surse extrem de sigure ca in strainatate, in franta, de ex se fac fara prob si 5-6 cezariene...deci de putut se poate...depinde ce spune ginecologul tau..noi degeaba ne dam cu parerea pe aici...

 

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Badjoke, operatia pt extrauterina cel mai probabil nu a necesitat sectionarea uterului, pt ca sarcina a fost in afara uterului, asa cum ii zice si numele. Cu atat mai putin cea de peritonita, ca n-are treaba cu uterul. Asa ca ai doar o singura data uterul taiat, la cezariana.

Bineinteles ca numai medicul iti poate spune ce e mai bine sa faci, dar in principiu n-ai avea de ce sa te temi.

Eu iti urez succes, poate te hotarasti sa faci ET si ne spui daca ai reusit. Si eu am trei embrioni crioconservati si o cezariana si ma gandesc la acelasi lucru ca si tine, ca trebuie sa le dau si lor o sansa.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un membru DespreCopii, din Romania, care urmeaza sa nasca cu cezariana spunea ca doctorita ei a asigurat-o ca poate avea fara nici un pericol 5 nasteri cu cezariana.

 

Membrul se numeste Ioana75 si sunt sigura ca ti-ar da mai multe detalii, poate si numarul doctorului care a afirmat asta.

 

Felicitari pentru bb1 si succes cu bb2 si 3.[greutati]

 

_____________________

Aici poti face viata unui copil mai acceptabila! id="size3"> - Webid="blue">

Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!

 

 

Lucia sotia lui Csaba

Poze Bunnyid="size1"> [iepu]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by anemona

Badjoke, operatia pt extrauterina cel mai probabil nu a necesitat sectionarea uterului, pt ca sarcina a fost in afara uterului, asa cum ii zice si numele. Cu atat mai putin cea de peritonita, ca n-are treaba cu uterul. Asa ca ai doar o singura data uterul taiat, la cezariana.


id="quote">id="quote">Asa e. N-ai avut decat o taietura la nivelul uterului.Andra,[mamica]de printesa [fetita](15 noiembrie 2004)id="teal">id="Verdana">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Cand am ajuns eu intr-o seara la urgenta, era acolo o femeie mai amarata, de la tara, care era la a treia nastere cu cezariana si o certau dr ca de ce a mai facut copii, dar oricum, cumva trebuia sa nasca. Presupun deci ca se poate. Dar tu oricum nu ai 2 cezariene, ci una.

 

Mami-Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

 

POZE CU MINUNEA MEA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...