Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere naturala, epidurala sau cezariana?


Recommended Posts

Dragele mele gravidute, am o mare dilema , tinand cont de faptul ca in oct. o sa se nasca bebe iar mie imi e ft frica as vrea sa optez pt. cezariana chiar daca nu va fi cazul, dar as vrea sa aud si parerile voastre... m-=ati ajutat mereu cu sfaturi sau o vb buna si de aceea apelez la voi si va multumesc! roxi si bebe darius de 23 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Draga Roxi,frica de nastere cred ca este ceva normal.Totusi nasterea in sine e un fenomen normal,natural. Si eu sunt gravida in 18 saptamani si am o fetita de 2 ani pe care am nascut-o normal.Pana in momentul nasterii nici nu m-am gandit cum va fi pt ca mi s-ar fi facut teama.M-am gandit ca e ceva normal si poate fi asa rau.Doare e adevarat dar trece si uiti f repede.Mai gandeste-te.Vb cu medicul tau si gasiti o solutie.

 

Nastere usoara!

 

Raluca si Ioana (09.04.2003) si bb mic(DPN 22.11.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici pe forum s-au purtat discutii nesfirsite in favoarea uneia sau alteia din metode. Cele mai multe au dus la certuri. Poti intra la "Nasterea pe glob" si ai sa gasesti mai multe topicuri cu aceasta tema.

Pentru ca fiecare mamica iti poate face recomandari strict prin prisma experientei personale, deci pareri subiective.

Mai bine discuta cu medicul tau care sint avantajele/dezavantajele fiecarei metode, pentru cazul concret al sarcinii tale.

 

Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Roxi

Nu te stresa de pe acum si incearca sa te informezi cat mai bine in ceea ce priveste metodele prin care il poti aduce pe bb pe lume. Eu sunt in sapt 29 si prefer sa nasc natural, daca imi va permite sarcina si medicul. E mai sanatos si pt tine si pt bb. Nu te speria si daca nu ti-a indicat inca medicul tau un centru pt gravide, cauta tu unul si sa vezi ca acolo o sa poti sa discuti cu multe viitoare mamici sau mamici la a doua sarcina care o sa iti dea sfaturi.

Medicii si multe mamici opteaza pt nasterea naturala pt ca asa e firesc si nu trebuie sa ne complicam cu o operatie destul de complicata doar pt ca ne e frica. Eu m-am linistit si sper sa ma ajute cursurile pe care le-am facut sa pot naste natural.

 

Ai ales sa ai un copilas si gandestete ca el are nevoie de tine cat mai repede......nu sa te mai chinui cu recuperarea inca o perioada destul de buna. Capul sus si mult curaj ......in fond si mamele noastre asa ne-au nascut.

 

Iti doresc mult curaj, un [copil] sanatos si iti tinem pumnii.[bis]

 

ludmmyla 29 sapt

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Roxi, cred ca ar trebui in primul rind sa te sfatuiesti cu doctorul tau - el-ea sunt cel mai in masura pentru ca iti stiu evolutia sarcinii. Eu, personal sunt pro nastere naturala, sigur, daca nu exista contraindicatii medicale la ea. Eu asa vreau sa nasc. Trebuie sa recunosc ca nu ma gindesc deloc la acest lucru, pur si simplu nu ma preocupa.

Daca se va putea face epidurala, voi vorbi cu doctorita mea, o sa o intreb si cit costa si alte detalii - stiu ca daca ti-o fac prea devreme sau prea tirziu, dai banii degeaba. Sa vad, o sa ma hotarasc la fata locului.

Iti tin pumnii sa iei o hotarire benefica pentru tine!

[pup]

 

[gravi] 20+2

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Roxi, parerea mea este ca cel mai bine te poate sfatui medicul care iti urmareste sarcina, nu? Eu, spre exemplu, voi avea la sfirsitul acestei luni o programare cu medicul in care vom discuta asa numitul "plan al nasterii" (asa e aici cel putin) abordind deci fiecare modalitate de a naste cu implicatiile ei aplicate pe cazul concret al sarcinii mele (sunt acum in sapt. 25) astfel ca sunt convinsa ca in final vom lua decizia cea mai buna pentru bebe si mine. Tu vei naste tot in octombrie, eu la fel, esti deja pe listuta noastra a mamicilor de sept.oct.? Daca nu, noi te asteptam cu placere.

Sarcina usoara in continuare si mult curaj.

Dana Lucia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa ai o discutie serioasa cu medicul tau si sa iti explice pe larg care sunt fazele nasterii, si normale si cezariane, sa evaluezi starea ta de sanatate si sa optezi pentru una dintre ele.

Eu una am facut cezariana pt ca sanatatea nu mi-a pertmis altfel, am miopie forte galopanta, acum in noiembrie o sa nasc din nou, tot prin cezariana, povestea mea nu este atit de fericita, am avut complicatii dupa si nu cred ca as putea avea o parere justa si neviciata de prejudecatii.

Ambele variante au cazuri fericita si nefercite, acum la nasterea naturala exista si epidurala care micsoreaza considerabil durere.O evaluare buna a ambelor solutii iti va oferi tie o solutie .

 

Lavi

http://community.webshots.com/user/lavinia295

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxi, nu te mai framanta inca de pe acum. Daca nu ai contraindicatii medicale pentru nasterea normala, inca nu ai de unde sa stii care va fi situatia ta la nastere. Cred ca o sa te poti hotari doar atunci cand o sa fii mai aproape de momentul nasterii, in ultimele saptamani, pentru ca o sa vezi cat e de mare bebe, in ce pozitie sta, daca are sau nu circulara de cordon, etc.Lucruri care sunt hotaratoare pentru modul in care o sa nasti. Sau gandestete ca poti fi una din mamicile pe care le apuca contractiile si pana ajung la spital, au deja dilatatia necesara si intr-o ora au si nascut.

Parerea mea asta este, nu putem hotari inca cum vom naste. ( in afara de faptul ca avem deja recomandare ptr. cezariana din motive medicale)Totul se va hotari atunci cand se va apropia momentul

nasterii.Eu sunt in aceeasi situatie, astept sa vad cum vor sta lucrurile atunci.

Mary 26 +

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu si eu la ce au spus celelalte gravidute: trebuie sa porti o discutie cu medicul tau si in functie de starea ta sa poti lua o decizie. De multe ori vrem sa nastem natural, dar nu se poate din diverse motive. Depinde si de tine cum suporti durerea. Din cate am auzit e o durere care o uiti repede. Nu vorbesc din experienta! Acum este si epidurala care ajuta foarte mult. Eu voi naste normal, cu epidurala daca tot decurge normal Asta a fost sfatul dr si daca tot decurge normal ma conformez! Daca va trebui sa nasc prin cezariana, asta este.

 

BB sa fie sanatos, restul chiar nu mai conteaza!

 

Sarcina usoara si sa iei decizia cea mai buna!

 

[pup],

Mary 27+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cata vreme nu exista indicatii materne sau fetale pt cezariana, nasterea naturala cu anestezie peridurala este cea mai indicata. atat din puctul de vedere al refacerii mult mai rapide a mamei, cat mai ales pt evolutia postnatala a bebelului. Mi se pare total deplasat sa vrei cezariana doar pt ca ti-e frica; asta in nici un caz nu este un motiv medical. Mai ales acum, cand exista anestezia peridurala. Eu am nascut asa, am exclus tot timpul ideea cezarienei daca nu era cazul, medicul meu a fost total de acord si nu regret nici un moment alegerea facuta.

 

Andra,[mamica]de printesa [fetita](15 noiembrie 2004)id="teal">id="Verdana">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...