Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere naturala, epidurala sau cezariana?


Recommended Posts

Roxi, poti citi tot ce se scrie pe tema cezariana pro/contra , pe unde o gasesti, intreaba un medic, doi, trei (dar medici normali nu din cei care pun pe Nu in fata gravidei) ce parere au despre starea ta vizavi de operatie-anestezie si daca intr-adevar ti-e frica si nu ai contraindicatii pentru cezariana nu ezita sa ceri - nu pune mai presus de tine motivul cu cele schpe biliarde de femei care au nascut natural -esti tu si frica ta si gindurile tale; viziteaza maternitatea, sectia de nasteri daca poti si gindeste-te bine ce poti si cit poti indura; frica ta , stresul tau sint motive foarte serioase sa te gindesti sa ceri cezariana - bebi are nevoie de o mami intreaga la cap ; e decizia ta si trebuie sa o iei in cunostinta de cauza si dupa cum iti dicteaza inima;

 

iris

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am nascut prin cezariana din motive medicale.

Dar, daca tu si bb sunteti ok, iti recomand nasterea normala cu epidurala.

Nu e asa de speriat! Prietenele mele care au nascut normal mi-au spus ca uiti repede durerea (care, din cauza anesteziei, va fi muuult mai mica decat ce ai auzit tu) si vei avea mai repede laptic.

Epiziotomia trebuie sa ti-o faca un doctor bun, aici ar putea fi mici probleme de recuperare.

Dar daca te coase cine trebuie, dupa 2 zile o sa fii ca noua (ceea ce nu se poate spune despre cezariana...)

Bafta si curaj! Totul va fi ok. La urma urmei, nu sunt decat cateva ore.

 

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,ceea ce trebuie sa va preocupe pe voi cu adevarat este sa va gasiti un doctor care sa se preocupe de voi cu adevarat,adica acel doctor care nu te consulta rapid si-ti zambeste incontinuu sperand sa iesi cat mai repede din cabinet si sa-i lasi banutul,care e preocupat de ce mananci,de starea ta fiziologica,psihica si de tot tacamul.El este cel care iti aduce pe lume copilul si iti alunga temerile legate de orice tip de nastere.Eu am nascut normal,dupa o nastere fara probleme,dar din cauza unui doctor incompetent care se crede Dumnezeu si care crede ca poate planifica el o nastere,era sa-mi pierd copulul.Am avut noroc pana la urma si acum am un copil sanatos si frumos,dar ii datoram totul moasei.Cu toate acestea recomand nasterea normala.Durerile sunt suportabile,nu trebuie sa va speriati de ele,nu tin o vesnicie(cateva ore-dar fata de cate luni ati asteptat ca sa va tineti in brate copilul nu inseamna nimic),si veti fi asa de mandre de realizarea voastra...Dupa cateva ore va pute-ti da jos din pat sa aveti grija de puiut.Nu veti avea dureri de cap ca la cezariana iar cele de la epiziotomie se pot evita usor cu o alimentatie potrivita dupa nastere,cu ceaiuri si creme.La sfarsitul celor 40 de zile nu vei mai avea nimic.Dar totul tine de ce sfat iti da doctorul.Nastere usoara!!!

Hana&Vlad

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Roxi,dupa cum se vede nu prea scapi de mine[;)]La ambele nasteri am vrut cezariana dar din 2 motive n-am facut si acum sunt multumita:la prima in "89 nu se facea decat cu interventii era pe vremea lui nea'Nicu,iar la a doua am avut o doctorita extraordinara care pur si simplu mi-a zis ca ea este langa mine si ma va ajuta.sincer la a doua mi-a fost putin teama ptr ca aveam 33 de ani si copilul maricel(3700)Ei acum dupa aproape 5 ani ma bucur din suflet ca am ascultat-o.Deci nu trebuie sa-ti fie teama,trebuie sa gasesti un medic bun,care daca-l suni la ora 2 si-i spui ca ai venit la spital sa nasti ,el la 2:15 este acolo.Cred ca m-ai inteles ce vreau sa spun!Cum au scris si fetele,doare dar trece ,mai ales cand vezi puiutul,numai simti nici-o -durere!Asa ca nu-ti mai fa 1000 de pr ca o sa fie bine.iti urez sanatate multa si tie si la[bibe] puiut,gaseste un[medic] bun si tinem legatura.Sarcina usoara[flo][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...