Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi si copilasi de mai-iunie 2004 (48)


Recommended Posts

Carmen , imi pare nespus de rau.

 

Ca sa nu se deshidrateze da-i pedialyte. Ai incercat morcov, banana, ajuta contra diareei. Daca nu vrea sa pape nimic, nu insista, cred ca e bine ca bea numai lapte acum.

 

Ma mai interesez si revin.

 

Mamica de[copil]Explorator pe nume Patrick(31 mai,2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu se prescriu medicante in cazul diareei pentru ca de obicei schimbarea regimului alimentar trateaza problema.

E foarte bine ca bea formula si e foarte indicat sa maresti cantitatea lichidelor baute, cel putin 2 oz/ora. Alimente indicate:piure de banane,orez alb sau cereale de orez, cartofi, macaroane, proteine - carnita de pui. De evitat celelalte fructe si legume pentru un timp. Cu cit mai repede accepta solide, cu atit mai repede scapa de diaree, nu-l forta insa.

 

Nu-ti face probleme, in 2-3 zile, diareea va disparea, dar sa mentii pentru citeva zile acelasi regim dietetic, fara lactate in afara de formula.

 

Pupici lui Eric sa se faca bine!

 

 

Mamica de[copil]Explorator pe nume Patrick(31 mai,2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irinusha noi vom merge la Tel Aviv, nasii nostri lucreaza acolo si trag de noi de la Craciun sa megem. Au si ei o fetita tot de un an. Deci vom zbura cam 2 h si ceva.Chiar as fi curioasa sa-mi spui impresii. Eu ma intreb daca o sa suporte sa stea locului, desi zborul e de noapte. Vom vedea.

Cornelia nu te ingrijora ca nu merge. Baietii sunt mai puturosi. Si eu am zis ca nu mai merge odata si acum as vrea sa mai stea macar un pic locului. Cand isi da drumul nu-l mai opresti.

 

Mai nou pasiunea lui este sa zgarme in ghiveciul cu flori si sa manance pamant. Am o rama si nu stiam [:)]

 

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

http://community.webshots.com/user/axia1

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Carmenbr

Fetelor, ajutati-ma va implor![q][q][q][q]Ieri dupa-amiaza Eric s-a sculat cu febra 38.2 C. Spre seara si mai mare. Am fost la doctor, l-a consultat-nimic. Acolo a facut diaree, dar doar apa, nimic altceva. Doctorul a zis ca este o infectie la stomac si nu i-a dat nimic, ca cica trece. Dar noaptea trecuta i-am schimbat pampersul de 7 ori. Tot mereu numai apa. I-am dat ceai de menta, abia inghite putin orez, refuza sa manance de ieri de la pranz, se chinuie tata cu el si nu vrea sa deschida gurita. Vrea doar lapte, dar stiu ca laptele nu e bun la diaree. Sunt ingrijorata sa nu se deshidrateze de la atata diaree, iar doctorii astia nu-i dau nimic.Cineva imi spunea ca poate fi de la dinti, dar nu mai stiu ce sa zic.Please, ajutati-ma cu sfaturi ca nu mai stiu ce sa fac. [q][q][q][q]Carmen & Eric (15.06.2004)


id="quote">id="quote">Ai incercat cu supa de morcov? Pui la 1 litru de apa 0,5 kg de morcov si lasi sa fiarba pana infloreste morcovul sau mai bine spus e mooooaaaaleee de se farama! Se face foarte bine la oala sub presiune! Lapte delactozat si mucilagiu de orez . Scriu mai jos dintr-o carte se numeste Alimentatia Sugarului de Mara Ricman mie mi-a fost de ajutor pe percursul ultimului an! La tulburari digestive spune asa :Daca scaunele sunt diareice, prima masura este de a suprima orice fel de alimentatie si de a o inlocui cu lichide sub forma de ceaiuri, apa fiarta si racita, apa sau ceaiuri sarate( olingurita de sare la 1 litru de apa). Ceaiurile pot fi de menta, chimen, afine, anason indulcite cu o lingurita de glucoza la 100 ml de lichid.Dieta Hidrica adica administrarea lichidelor mai sus enumerate, este obligatorie cel putin 1-2 mese, in care timp se va urmari evolutia copilului. Daca exista si varsturi, administrarea lichidelor se va face u lingurita la intervale mici, o lingurita la 5-10 minute . Durata mentinerii dietei hidirice depinde mai ales de toleranta gastrica (Daca copilul varsa). Nu se depaseste 24 deore fara avizul medicului! Cantitatea totala in 24 de ore va fi de 150 -200 ml / kilogram corp, cu ata mai amre cu cat pierderile de lichide prin scaune sunt mai abundente!Cand toleranta digestiva a fost restabilita (copilul nu mai varsa) se trece pe alimentatia cu preparate cu actiune antidiareica! Cel mai des folosite sunt supa de morcov si mucilagiul de oerz!Supa de morcov :500 gr de morcov de buna calitate1 litru de apau n varf de cutit de sareSe aleg morcovii, se curata, se spala se taie in felii se pun la fiert intr-un litru de apa rece.Se fierb pana morcovii se farama usor. Dupa fierbere se paseaza bine. Se adauga sare, se completeaza apa pierduta la fierbere. Amestecul se pune la fiert din nou 3-5 minute. Se pastreaza la frigider cel mult 24 de ore. Este indicata ca preparat antidiareic in prima faza de boala, in toate tulburarile digestive acute ale sugarului.Durata exclusiva a supei de morcovi este in medie de 24 de ore. Semnul de orientare pentru introducerea si a altui preparat alimentar, este aparitia scaunului de morcovi, scaun mulat, ca un dop, continand morcovul nedigerat, dar care a absorbit apa si resturile nedigerate din intestin. Folosirea mucilagiului de orez ca aliment antidiareic se va face, mai ales, in cazurile in care copii refuza supa de morcovi. Desi orezul are calitati antidiareice certe, rezultatele obtinute cu supa de morcovi sunt net superioare!id="blue">Multa sanatate puiului scump! [pup] Sper sa iti fie de folos ce am scris! [flo] La noi a functionat de minune cand a fost Sebi cu enterocolita acuta! id="purple">id="Comic Sans MS">Nallyid="purple">id="Comic Sans MS"> [mamica] si [copil]Sebastian id="purple">id="Comic Sans MS">(14.04.2004)Sebi la 1 An! [foto]Poze nou-noutze cu Sebastian!!![foto]Poze...Poze...Poze [foto]* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!* [;)]id="red">id="size1">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mutli ani tuturor puilor de Mai-Iunie! [s]id="red">id="size4">

 

Sa cresteti mari si cuminti![il] Maicilor sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii! [pup] [flo]

 

Bun venit si mamicilor mai noi! [flo]

 

Va pup pe toate! [pup]id="purple">id="Comic Sans MS">

 

 

Nallyid="purple">id="Comic Sans MS"> [mamica] si [copil]Sebastian id="purple">id="Comic Sans MS">(14.04.2004)

 

Sebi la 1 An! [foto]

 

Poze nou-noutze cu Sebastian!!![foto]

 

Poze...Poze...Poze [foto]

 

* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!* [;)]id="red">id="size1">

 

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen,imi pare atat de rau de Eric-mai ales ca e nascut in aceeasi zi cu puiul meu...Sper ca toate sfaturile fetelor sa-ti fie de folos si sa vii sa ne spui ca Eric e bine...Iti tin pumnii si va doresc din toata inima insanatosire cat mai grabnica...[mamica]

 

Nici puiul meu nu merge inca,dar are o viteza fantastica la mers in 4 labe...de abia il prind...Doctorita a zis ca are lipsa de calciu,de aceea nu i-au iesit dintii si nici nu merge...ne-a prescris ca-sirop...eu nu sunt foarte incantata de suplimentele acestea,dar mi-e frica sa nu i le dau...voi mai dati Ca la copilasi?

 

cius22

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Axia,multumesc pentru incurajari...ma simt mult mai bine acum...L-am vazut pe Tibi...e un BB SUPERB-sa iti traiasca puiul mic si sa te bucuri de el,sa fie sanatos si sa creasca mare!

quote:Originally posted by axia

Cius si puiul meu face la fel. Poate ca il dor dintii sau pur si simplu vrea in brate. Cand il luam sa doarma cu noi nu se mai trezeste. Eu ma gandesc ca poate viseaza.Andreea, mama lu' Tiberiuhttp://community.webshots.com/user/axia1


id="quote">id="quote">cius22
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CUCU! [il]

 

Mona scumpa, ai grija cu masina, sa faci pauze dese sa te dezmortesti si sa iei aer, si mai ales sa bei multe lichide (asa-mi zicea mie dr. cand eram gravi si plecam la drumuri) ! Succes si drum bun!

 

Axia, Lara mea a facut pana acum 8 zboruri cu avionul si a fost mereu super. A dormit mereu cu spor si m-a lasat pe mine sa mananc si sa ma odihnesc ca la carte. A fost extrem de cuminte de fiecare data. Nici urechiusele nu au durut-o l aaterizari si decolari, caeodata a acceptat sa bea ceva in timpul acestora cateodata nu, dar niciodata nu a facut figuri. Noi o sa zburam din nou la jumatatea lui Iulie spre insula Lanzarote, o sa fie un zbor mai lung, vom vedea cum ne descurcam,de data asta e si taty cu noi,prima oara..

 

Hihi, ce povesti cu suzetele, noi am uitat de ele, pe la 10-11 luni Lara nu a mai vrut sa puna suzeta in gura deloc, a decurs totul asa frumos de la sine,mai mare dragul. Cand mergem la grupa de bebei mai fura cate o suzeta de la altii si roade la ea dar nu de cauciuc ci de plasticul ala de care se tine. DIntr--o data a parasit-o. Ce m-am bucurat, mai ales ca eu una nu suport sa vad copilasi mai maricei cu suzi in gurita, mai vad cate unii, la vreo 3 anisori,arata cam ciudat.

 

Maine avem vaccinul ala cu 6 boli in el, yuck ce nu-mi plac,sper sa fie ok..

 

Irinusha, noi locuim la 10 km de Stuttgart,in Ludwigsburg, nu e oras mare dar nici mic nu e, are ca. 90 000 de locuitori, cred ca e cam ca Ingolstadtul,desi eu nu am fost acolo,am doar cunostinte multe (sasi din SB)

 

 

Noapte buna mamici si bebici!

 

Mama de [copil]Lara Celine id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cius chiar azi noapte a facut un episod de plans cu ras cu agitatie si l-a luat maica-mea sa doarma cu ea. La ea in pat s-a linistit si a dormit pana dimineata. Eu o am pe mama, care se chinuie noptile - locuim impreuna si eu lucrez, deci s-a oferit sa se sacrifice. De pe la 6 luni face figuri din astea. Noi il luam intre noi in week-end si doarme ca un inger. Cred ca nu mai vrea singur, desi a dormit singurel de cand s-a nascut - intai in cosarca la capul patului nostru si cand am inceput eu serviciul, la 3 luni, l-am mutat singur in camera lui si a fost OK. Eu am rabdare, cred ca isi va reveni. Nu are probleme medicale, asa ca.....pupici, mangaieci si nani nani.

Lauraa probabil ca-mi fac prea multe griji, dar este tare neastamparat in ultima vreme si ma gandesc sa nu se agite in avion. Cu urechile e o problema, pe mine ma dor rau la aterizare ..... sa speram ca va suporta bine. Abia astept concediul !!!!!!

 

Multumim pentru complimente

Poate reusim sa-i mai facem poze mai noi. Tati il filmeaza, avem filmulete, dar poze nu i-am mai facut.

Carmen si eu stiu ca diareea la BB mic se combate cu mancarica nu cu medicamente. Multa sanatate puiutului.

Pupici la toti bebeii vostri

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

http://community.webshots.com/user/axia1

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...