Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa-l aleg pe el sau pe copil? ....Final nefericit


Recommended Posts

Draga mea,

Crede-ma ca nu e chiar asa complicat dpdv financiar sa cresti un copil aici in Germania,printre copilasii nemti [:D].Vorbesc din experienta,sotul meu e neamt de aici,vine dintr-o familie cu 3 copii,toti au facut studii superioare si mai mult,toti o duc f bine,etc.

In fine,pot sa-l inteleg pe sotul tau...cred ca mai degraba duce un fel de viata la care nu e dispus sa renunte pt nimic,deocamdata.

Nimic nu se compara cu viata cu copii dar e si greu,uneori foarte greu:nopti pierdute,adio concedii extravagante,etc.

Sigur,depinde mult si de ce joburi aveti.

Iti scriu toate astea pt ca am un exemplu in familie.Prietenul cumnatei mele(50 ani)spune ca el nu-si permite dpdv financiar un copil...el e director la Philips.Si lui ii plac copiii,teoretic [^].Sunt impreuna de aproape 10 ani si nu l-a convins,acum s-a resemnat si ea(aproape 37),cred ca s-au obisnuit cu viata asta.

Nu stiu daca sfaturile noastre te ajuta foarte mult,tu tre'sa simti daca s-ar lasa convins sau nu...

 

Eu iti doresc succes!

 

Alina

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Estera, nu te necaji chiar in prag de nunta.

Eu cunosc cupluri in care el spunea la fel...si acum

sunt parinti. Cunosc (chiar aici) o pereche, el se batea

cu pumnii in piept ca abia asteapta bebe dupa nunta, s-au

casatorit...si nu mai vrea bebe. Al tau cel putin e sincer

cu tine si asta e de apreciat, pe de-o parte. Daca spui ca-i

plac copiii, exista mari sanse sa se razgandeasca. Eu iti urez

sa vi se intample cat mai curand sa fiti parinti.

 

 

Carmi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie oare un pic de egoism combinat cu o doza de misoginism?! Nu te supara, ma-ntreb si eu...

Ma gandesc ca in mintea lui, probabil, este foarte clar pictat urmatorul tablou: copilul (cu-atat mai mult de-ar fi baiat) ii va rapi sotiei lui aproape tot timpul si toata dragostea; el, simtindu-se marginalizat, lipsit de acea doza consistenta de afectiune cu care se obishnuise pana la nasterea copilului, acordandu-i-se doar franturi de minute si resturi de iubire (desi, clar, sentimentele tale raman aceleasi). Pe de alta parte - el, acum la 40 de ani, la momentul unui copil mai imbatranit cu niste ani, firav si neputincios cand copilul ii va creste, cand va avea nevoie de tata. Parerea mea e ca el isi constientizeaza varsta si este ferm convins ca, daca nu profita acum (a se-ntelege si-n urmatorii ani) din plin de tine si de energia pe care el o are, atunci cand va aparea un copil i-ar fi mult mai greu si, probabil, mult mai tarziu...

 

Cununia noastra

Nunta

Pozici

Zenga

 

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

estera..eu nu inteleg ce tot o trage cu standardele copiilor de nemti??ca eu stiu multi copii de nemti 100% care sunt imbracati de la trödelmarkt si sa vezi ce buluc e la un markt de asta de copii...du-l sa vada ce bataie e pe haine si jucarii.Poate eu sunt considerata ..cumva de catre nemti ca nu l-as imbraca pe al meu de la second,chiar daca nu avem bani de-o batista macar de la esprit si tot reducerile de C&A sunt sfinte.

ceea ce vreau sa spun e ca asta mi se pare motiv..standardele copiilor de nemti..sunt copii ca si oriunde,cu bani sau mai putini bani,deci NU e un criteriu eliminatoriu ,daca faci sau nu copii.

Tu ai dreptate,nu.i cauta scuze pt explicatia asta!!M-am uitat la pozele voastre..sunt superbe si sunt facute in toata europa,trag concluzia ca aveti o oarecare siguranta materiala care v-ar permite si un copil-doi.

Nu accepta scuzele lui pe motive financiare,cauta motivul in alta parte.

Eu sper din suflet sa-l gasesti si sa rezolvati impreuna.

Tu oricum esti tanara,frumoasa,va iubiti..oamenii se mai schimba,casatoriti-va si daca in urmatorul cincinal nu se razgandeste..stiu ca suna cinic dar esi libera sa cauti potential tata si nimeni,NIMENI pe lume nu-ti poate interzice sa ai un copil,din cine stie ce motive egoiste.Si NIMENI nu te-ar judeca ca ai face orice pas,chiar divort,ca sa te implinesti ca mama.

Numai bine!

 

mi-am adus aminte doua cazuri..baiatul vecinei mele este steril.E casatorit de 25 de ani cu o femeie de milioane,au o situatie finaciara excelenta,numai croaziere cu Aida,vacante exotice etc.Si femeia asta care are acum aproape 50 de ani si isi plange in pumni cand vede copii pe strada.

pe de alta parte,o buna prietena de-a mea s-a casatorit din cea mai mare dragoste si sotul ei era la fel de plin de motive,de frica de responsabilitate si nu a vrut sa.i faca copil.Oameni foarte inteligenti,educati..degeaba,nu la convins cu nici un chip si cand a implinit 32 de ani,anul trecut, cu toata prietenia si respectul si armonia din viata lor ,s-au separat.Bine ca se adunasera multe frustrari din partea ei si dintr-a lui ca nu voia sa-i ofere singurul lucru care ar fi facut-o fericita.

Ii ticaie tare ceasul biologic si vrea optiunile deschise.

 

 

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Estera pui... ce se intampla cu noi ca tot dam pe-aici pe la "in unul sau in 2.."? si eu am probleme mari acasa cu socrii, din nefericire mai stau si cu ei in casa... Am fost si eu destul de aproape sa renunt la tot.. la nunta... la el.. Desi imi este alaturi si ma sustine ma gandeam ca totusi..sunt parintii lui.. In fine... sa revenim la problema ta.

Al meu are un copil dintr-o casnicie anterioara de care nu se intereseaza. Asta m-a cam pus pe ganduri si ii tot bateam apropouri despre viitorul nostru copil.. ce si-ar dori...etc. Imi raspunde la orice il intreb dar nu-l vad entuziasmat de idee. Ma doare nu zic nu dar eu tot ca mine fac! Adica dupa nunta mai astept putin (pana pe la anu' asa} si apoi voi incerca sa raman insarcinata. Nici nu concep sa-mi traiesc viata fara un copilas!!!

Eu zic asa: da-i timp!!! Vei vedea ca totul va fi bine! Nu renunta la el.. la voi doar pentru incapatanarea lui. Gandeste-te ca este stresat cu nunta acum si chiar nu are de ce sa se gandeasca mai departe. Dupa luna de miere readu subiectul in discutie. Nu cred ca nu vrea! Trece printr-o pasa mai proasta... Da-i timp!!!

 

Ca un raspuns scurt la intrebarea ta "Sa-l aleg pe el sau pe copil?".. Alege-i pe amandoi![;)]

 

Hai capul sus si gandeste-te ce mireasa superba vei fi![pup]

 

 

 


Incetisor, ca ma grabesc!

Roxy

Album poze

Nunta noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea,

Cand eu am ramas insarcinata la 36 de ani, sotul meu avea 50 de ani. El mai fusese casatorit odata si nu avusese copii cu fosta. deci, dupa casatorie, eu am hotarat ca vreau sa am un copil si am fost asa de ferma ca desi il vedeam ca ii este "frica", a acceptat ideea. Cu toate ca si el fusese obisnuit cu un anumit standard de viata, ca venirea unui copil ne-ar fi micsorat bugetul (eu atunci nu lucram) -ceea ce s-a si intamplat, nu am renuntat la idee si atat am lucrat la asta, incat astazi avem o mandrete de fetita cu care tati este tare mandru.

Deci, parerea mea este sa zici ca el si sa faci ca tine. Iar intre timp lucreaza la idee si sa vezi ca nu o sa-ti para rau. Sotul meu m-a invatat un lucru:"barbatul este capul familiei, dar femeia este gatul". Deci fa-l pe el sa intoarca gatul in directia dorita de tine. Nu este deloc greu. Incearca si nu vei regreta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

este adevarat ca eu nu am copii si nu stiu exact ce sacrificii materiale implica (desi am cateva cazuri in familie) si ca nu stiu conditiile din Germania, dar

 

daca ai bani sa vizitezi mai toata lumea - Belgia, Olanda, Franta, Spania, Italia, Elvetia,Turcia, SUA, Japonia, Egipt si cred ca nu doar acestea, nu mi se pare ca ar exista probleme financiare incat sa nu-ti permiti un copil... poate nu vrea sa-si taie din situatia actuala, asta e altceva, dar ca nu-si permite...

 

parerea mea [alcool]

 

--------------------------------------

fericirea nu este sa ai ce-ti doresti, ci sa doresti ceea ce ai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt conditii materiale, nu e momentul, etc ...pt mine toate astea sunt pretexte.

In toata lumea exista copii saraci si copii bogati, chiar si in Romania. Nu e toata lumea la acelasi nivel (nici inainte de '89 nu era, darmite acum...) Copii bogati ("de bani gata") nu sunt mai fericiti decat cei saraci. Nu cred ca a oferii unui copil haine de marca, jocuri sofisticate si alte prostii il pot face mai fericit si mai descurcaret decat un copil care trebuie sa se descurce cu ce are.

S-ar putea ca el sa se minta singur si s-a convins ca nu are conditii materiale de a creste un copil. Ar tebui sa poti discuta linistit despre asta si sa intelegi de ce nu vrea. Oricum tu esti tanara si mai poti astepta cativa ani.

 

 

didita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, aseara cand am citit subiectul am fost de partea ta, m-am gandit ca trebuie sa-ti fie greu. Azi insa am vazut si eu ca si fetele celelalte pe unde v-ati petrecut concediile si sorry,dar singura impresie pe care o mai am este ca te alinti putin. Scrii ca nu-i veti putea oferi o viata ca a "copiilor de nemti" si mai jos dai link la pozele voastre din locuri exotice, locuri care stiu din proprie experienta (zic asta nu ca sa ma laud ci ca sa elimin vreo suspiciune de invidie ) sunt foarte scumpe. Deci daca va permiteti treburile astea va permiteti si un copil pe care sa-l cresteti ca si "nemtii" . Asta nu e motiv, oare chiar l-ai inghitit? Noi o sa facem anul asta primul concediu in ( mai lung) in Europa.Pana sa vina Lara am fost plecati impreuna pe te miri unde,la capatul pamantului. Acum,daca am vrut bebe, stam si prin jurul casei,dar crede-ma ca nu suntem deloc mai putin fericiti, din contra,nu se compara!

 

Mama de [copil]Lara Celine id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...