Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa-l aleg pe el sau pe copil? ....Final nefericit


Recommended Posts

estera,cum ti-au scris si fetele,ideea cintinuarii studiilor afara o gasesc buna,mai ales ca tu ai zis ca vrei sa termini facultatea.faci ceva si pt cariera si in acelasi timp poti avea sansa sa intalnesti pe cineva cu care sa cladesti ceva in viitor.dar pe de alta parte si eu iti scriu sa nu refuzi ideea cu netul.pt ca poate fi o sansa buna si nu stii de unde sare norocul.sunt multe site-uri unde sunt foarte multi barbati si femei care isi cauta jumatatea si multi barbati sunt din afara.si apoi foarte multe perechi s-au cunoscut prin intermediul internetului.eveident, ca si pe net sunt la fel ca si in viata reala: unii seriosi,de treaba,altii....fluturasi.insa,poti sa ai sansa sa gasesti ceea ce cauti.totul e sa stii sa selectezi! si crede-ma ca iti scriu din cele multe vazute ca poti sa ai norcul sa cunosti pe cineva care sa ti se potrivesca mai repede decat gandesti si sa si iasa ceva din asta! daca nu vei face nimic si vei gandi ca poate destinul iti va scoate in cale pe cineva,s-ar putea sa astepti ceva vreme,dar daca tu stii ca ai un tel, o dorinta eu zic ca trebuie sa te orientezi si sa faci ceva in acest sens.uite,o cunostiinta de a mea l-a cunoscut pe sotul ei care e din australia tot pe net.pe un site de anunturi matrimoniale! si se inteleg super bine,totul s-a petrecut in 6 luni de cand ea si-a postat anuntul si o poza pe acel site.nu e nimic rusinos in asta! daca ai aceasta dorinta de a-ti intemia un camin afara din tara,atunci de ce sa nu incerci si varianta ´´net´´´? si apoi, estera tu ai un avantaj bun: esti o femeie frumoasa si sunt convinsa ca barbatii intorc pe strada capul dupa tine,asta te poate ajuta sa gasesti mult mai usor un barbat asa cum vrei tu.orice ar spune cineva aspectul fizic e important la primul contact vizual,apoi normal ca vine si partea interioara, caracterul , personalitatea.deci,orienteaza-te in asa fel in cat sa ai posibilitatea sa poti intra in legatura cu persoane de sex opus conform dorintei tale,din afara.nu zic ca nu vei mai da,poate peste....mitocani,dar totul e sa cauti pana gasesti ce vrei tu.stii cum se zice: bate si ti se va deschide!iar chestia cu scoala continuata in strainatate e si ea o varianta buna!! multa bafta si nu uita! o femeie frumoasa si inteligenta nu trebuie sa sufere pt ceva, cineva care nu o merita! ridica-te, mergi mai departe si vei vedea ca pt tine exista ceva mult mai bun....fii convinsa de asta!! [flo]

 

Inca o zi(Mela)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Deocamdata nu ma simt pregatita pentru continuarea studiilor in strainatate. In aceasta privinta nu cred ca o sa adaptez prea usor. Insa sunt pregatita pentru o slujba. Si sper ca o sa-mi gasesc o slujba buna, aici in Ro deocamdata. Sa pot sa-mi permit o facultate de 600 de euro pe an, un concediu in strainatate, si in general un trai bun.

Mda.. cred ca acum voi urma sfatul primit de a sta linistita pentru o vreme. Am sa incerc sa fac abstractie de aceasta latura a relatiilor dintre un barbat si o femeie.

Parca am si inceput sa ma distantez un pic de amintirea lui, de planurile facute impreuna, de toate momentele frumoase, insa mai am si momente cand imi pare nespus de rau ca o relatie atat de frumoasa s-a incheiat, ca o dragoste atat de puternica a trebuit sa fie nimicita...

Apoi.. sa vedem ce-mi va oferi viata. Poate voi intalni barbatul visurilor mele (pe care credeam ca l-am gasit deja).

... ce mult l-am iubit..

 

estera

http://photos.yahoo.com/narcesteh

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

El vrea sa fim in continuare impreuna. Am mai spus asta de cateva ori. El vrea sa mai asteptam putin pana ne vom casatori, si pana atunci sa fim ca si pana acum. Nu el a vrut sa rupem orice legatura. Eu am refuzat sa mai vorbesc cu el. M-am simtit tradata. Nu ma asteptam ca el sa dea inapoi. Mai ales cand totul era pus la punct si nu mai ramasese decat sa depunem actele.

Nu stiu ce sa fac. Nu stiu ce vreau. Cateodata sunt hotarata sa merg mai departe de una singura, cu toate greutatile care s-au ivit. Iar alteori imi zic sa ne mai dam o sansa, asta pt ca ne-am iubit asa de mult, pt ca am avut o viata asa frumoasa impreuna si pt ca ne-am facut atat de multe planuri frumoase de viitor.

Sunt in continuare atat de confuza. Uneori sunt sigura ca voi ramane fidela hotararii pe care am luat-o, dar imediat izbucnesc in lacrimi si-mi dau seama ca sunt dependenta de el.

Mi-ar fi fost mai usor daca as fi vazut ca nu ma iubeste. Atunci as fi zis cu adevarat nu ma merita si nu mi-ar mai fi parut rau dupa el. Dar, cand el mi-a facut toate poftele, m-a dus prin atatea locuri deosebite in lumea asta, a investit atat de mult in mine si n-a existat un lucru pe care sa mi-l doresc sa nu mi-l ia... Poate par materialista. Va asigur ca nu sunt! Nu banii m-au atras la el. Am spus ca si daca am fi trait in Somalia tot fericita as fi fost, atata timp cat am fi fost impreuna. Incerc sa subliniez ca daca nu m-ar fi iubit nu ar fi facut atat de multe pt mine, tinand cont ca este egoist in ceea ce priveste banii. Nu ar fi cheltuit atat daca nu m-ar fi iubit. In aceasta privinta il cunosc bine. Si cred ca nimeni altcineva n-ar fi oferit totul unei alte persoane daca nu ar iubi-o.

Off fetelor.. De ce trebuie sa fie atat de greu? De ce nu putem sa trecem peste orgoliu? De ce nu mai ajunge iubirea?

 

estera

http://photos.yahoo.com/narcesteh

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Off fetelor.. De ce trebuie sa fie atat de greu? De ce nu putem sa trecem peste orgoliu? De ce nu mai ajunge iubirea?"

 

pt ca nu stii prea bine vrei...

parerea mea e ca omu' te iubeste si chestia cu copii s-ar fi rezolvat in timp; l-ai impins practic de la spate in chestia cu casatoria si probabil ca a facut-o doar ca sa iti faca tie placere; apoi a dat inapoi pt ca totusi e prea diferit de ce isi doreste el...

 

nu am inteles prea bine, tu esti sau nu la facultate in Ro? cu ce fel de viza ai stat per asta de 5 ani de cand sunteti impreuna?

dc esti cu el de 5 ani si el e neamt presupun ca ai invatat intre timp germana;

 

eu as face urmatorul lucru; dc stii germana incerci o bursa in Germania (de ex Copernicus) si obtii viza de student si intre timp te lamuresti si in privinta relatiei cu el;

dc nu stii, te inscrii la cursuri de germana acolo; costa da presupun ca el isi permite sa le achite; o s ai viza pe per cat faci cursurile.. si mai vezi cum merg lucrurile....

 

nu toata lumea vrea casatorie, chiar dc in Ro e o tragedie dc ai ajuns la 35 de ani necasatorit/a

nu toata lumea vrea copii, din motive mai mult sau mai putin egoise...

dar cand dragostea e mare se ajunge la o solutie de compromis...

 

mie mi se pare ca tu esti tareeee orgolioasa si in acelasi timp nehotarata... vrei sa iasa ca tine totul; dar in acealsi timp iti e teama sa joci doar pe cartea sta...

asa ca poate ar trebui sa te analizezi pe intai pe tine si apoi pe ceilalalti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles si sper sa nu gresesc varsta ta este de 25 de ani sfatul meu este sa cauti pe cineva care sa te merite si sa te iubeasc si care sa-si doreasca un copil pt ca este cel mai frumos dar pe care poate sa-l aiba orice femeie actualul cu care esti acum poate e prea egoist sau poate nu poate avea copii la asta te-ai gandit.Ai grija de tine si sper sa te ajute micul meu sfat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

porumbita [asia], tocmai am citit postarea ta: eu nu as spune ca estera este egoista si asta pt ca si-a dorit casatoria cu el si un copil, ci dumpotriva a dat dovata de iubrie adevarat fata de el si asta pt ca : din cate am inteles estera nu are nici o viza care sa-i permita sederea permanenta in germania langa el.asa am dedus eu cand ea a scris ca el a plecat,iar ea pt ca nu avea cum , a trebuit sa ramana in rom.ma gandesc ca pe parcursul celor 5 ani ei s-au vazut in concedii ( in cazul lui) sau in vacanta ( in cazul esterei),si atunci iti dai seama ca de fiecare data cand se desparteau ma gandesc ca pt estera era trist ( normal si pt el) si mi se pare corect ca dupa 5 ani sa se decida ce si cum.Daca ea avea acte care sa-i permita sederea in germania,ma gandesc ca nu se punea problema din partea ei ca sa se casatoreasca.nu era nici o problema,stateau in germania impreuna si nu aveau nevoie de certificatul ala de casatorie.dar asa....ce sa tot faca? sa astepte concediul sau vacanta pana sa se vada?? dupa 5 ani e normal( mai ales ca l-a iubit mult) sa vrea sa imparta viata de zi cu zi cu el si nu numai o perioada.iar dorinta de a avea un copil....o vad normal la ea; cand iubesti pe cineva asa de mult, de ce nu?? e asa cum zici tu ca aici multi stau asa,impreuna fara sa se casatoreasca,dar nu-i scoate nimeni afara din tara ca au actele in regula, pe cand in cazul ei si al lui era un pic altfel.

 

Inca o zi(Mela)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Estera , parerea mea este sa va impacati .....sunteti asa de frumosi....pacat ca sa intampla asa.Eu zic ca timpul le rezolva pe toate.Si ce daca nu vrea nunta acum.....te tine in loc o hartie?Si ce daca nu vrea copil acum.....cand o sa se vada in fata faptului implinit , nu o sa zica nu....eu consider ca problema voastra e o incercare grea , dar care in cazul unei impacari , o sa va uneasca si mai mult.Mai ales ca si el iti simte lipsa....

 

My pictures

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da inca o zi, m-am saturat de drumurile periodice in Germania. Imi doream sa pot sta tot timpul cu el. Ca o adevarata familie. Si am tot asteptat sa-i vina gandul cel bun... Ba voia, ba nu voia. De data asta am crezut ca o vom duce pana la capat.

Nu stiu ce sa cred. in continuare sunt confuza.

 

 

estera

http://photos.yahoo.com/narcesteh

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, suntem asa frumosi. Toata lumea ne-a spus ca suntem o pereche foarte reusita...

Mare pacat, nu-i asa?

Cred ca v-ati saturat de mine. Pe voi va inteleg perfect. Insa in continuare nu pot sa inteleg ce s-a intamplat cu noi doi. Si nu reusesc sa ma vad pusa pe picioare dupa aceasta durere. Nu reusesc sa-mi revin.

Poate a fost atat de important pt mine din cauza ca a fost primul meu iubit, prima mea relatie, prima mea dragoste. M-am maturizat alaturi de el (si poate ca m-am maturizat prea mult, pt ca la 25 de ani ma simt mult mai batrana decat ar trebui la varsta asta).

 

 

estera

http://photos.yahoo.com/narcesteh

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...