Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa-l aleg pe el sau pe copil? ....Final nefericit


Recommended Posts

Estera draga, ne spui ca el vrea sa fiti ca mai inainte, adica? Te bombardeaza cu telefoanele de cand a plecat? Face ceva? i-ti trimite flori? Mesaje pe mail, etc.? Daca este asa, incearca sa discutati si sa-i explici de ce este importanta acea hartie pt. tine(certif. de casatorie). Capitolul copil, lasa-l putin, dar nu prea mult caci apoi va spune ca este prea batran. Explica-i de ce vrei un copil cu el, stii uneori barbatii fac pe batutii in cap si inteleg mai greu, este nevoie de comunicare...multa.

Spre ex. eu nu am vrut copil cand sotul meu si-a exprimat pt. prima data dorinta.Sigur ca s-a suparat, insa i-am explicat din ce motiv nu vreau, ca nu este o hotarare definitiva, insa am nevoie inca de timp. Pe atunci eu nu aveam de cat 23 de ani si ceva, el aproape 30, dar a acceptat alegerea mea si nu m-a mai intrebat niciodata nimic despre subiect. In 2001 am spus ca anul viitor vonm incerca si noi sa facem un bb. A spus da imediat, apoi m-a lasat pe mine sa hotarasc totul, ce si cum, iar in iunie 2003 s-a nascut Sebastien. El vrea un al doilea copil, stim asta amandoi, dar eu iarasi nu ma simt pregatita acum imediat, insa am timp sa ma obisnuiesc cu ideea caci la anul pe vremea asta va trebui sa raman insarcinata, caci ne-am spus noi ca n'ar fii rau sa avem un alt bb in 2007.

Bref... m-am cam indepartat de subiect...deci....daca te cauta insistent, discutati, daca nu, duca-se pe pustii cum este o vorba pe la noi pe acolo[;)]

[pup][pup] si nu te lasa caci esti tanara... si nu indeparta ideea de a gasi pe net pe cineva...multe fete au facut-o si sunt fericite.

 

http://community.webshots.com/user/delphinoi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Creat
  • Ultimul răspuns

estera!!![flo]de ce scrii ca poate ne-am saturat de tine??? cred ca fetele vor scrie ca si mine : ne bucuram ca putem sa iti fim alaturi si ne gandim ca poate,mai discutand aici cu noi, vei trece mai usor peste tristetea din suflet. mai iti scrie o fata ceva,mai iti scrie alta fata altceva referitor la problema ta si uite asa , mai gasesti o solutie sau macar te simti mai ´´usoara´´sufleteste cand poti sa scrii, sa intrebi si sa citesti apoi opinii despre ce si cum ar face altii in situatia ta!!am indraznit sa vorbesc in numele fetelor,dar cred si sper ca ele sa nu se supere si sa fie de acord cu mine, si anume ca nu ne-am saturat de estera si ca o vom sustine in continuare!!! suntem aici....virtual,dar aproape de tine,estera!! cred eu ca te ajuta cand poti impartasi cu cineva o problema,chiar si virtual! deci....[pup] si nu uita: noi suntem aici si cand te simti singura sau inconjurata de amintiri care inca dor...scrie-ne!!!fiecare are un gand,o idee care te poate ajuta![flo]

 

Inca o zi(Mela)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Estera, ma intreb cum de stii tu sigur ca inca te mai iubeste? asta ma nedumereste pe mine? sa-ti explic de ce: unu la mana nu exista ceva de care sa fi sigur decat daca iti apartine, sentimentele altuia, nu reprezinta sigurantza suta la suta, doi la mana stii tu vorba ia sanatoasa:"vorbele ca vorbele, dar faptele conteaza"...O sa fiu dura cu tine, dar sper ca nu te superi [pup]...A regretat ce a facut, a venit in genunchi la tine in weekend? ca daca isi permite sa se plimbe prin toata lumea, isi permite sa vina si in persoana un weekend la Galati...sincera sa fiu, mie imi da impresia ca te vrea, doar asa caldutza in pat, un barbat la varsta lui stie ce inseamna respectul pentru o femeie, si putetzi sa datzi sau nu cu pietre, eu cred ca daca un barbat nu vrea sa se casatoreasca cu tine, nu te iubeste indeajuns...ce inseamna chestia asta, sa continuati tot asa, cat timp?...te foloseste draga mea, unu la mana, ca sunteti de multi ani impreuna, deci nu e chestia: te-am vazut, te-am placut, te-am luat...doi la mana, nu-ti vrea fericirea, caci tu fericita din toate mesajele tale, ai fi daca ai sta cu el tot timpul in Germania, ce relatie e aia, ne vedem acu, ne mai vedem peste un an, daca nici macar nu sunteti un cuplu in adevaratul sens al cuvantului...adica nu trebuie neaparat sa va casatoriti, aici in Olanda, stau cuplurile cu act de "concubinaj" cred ca vine pe romaneste, "locuit impreuna"...dar asta presupune si drepturi si obligatii, nu daca stam impreuna si gata mi s-a sculat, mi-am geamantul, am plecat si pa si pusi...doi oameni care fac un "commitment" au deja responsabilitati si drepturi de impartit.

 

O iubire mare nu inseamna tot ce ai descris tu...el te-a "rasfatat" material, asta e altceva, i-a facut placere, dar nu inseamna ca gata s-a si "implicat sentimental" indeajuns.

 

Poate am fost dura, dar multe femei se amagesc in anumite relatii, ca el ma iubeste...si cand le intrebi: de ce crezi asta? pai...ca mi-a zis-o, dar faptele dovedesc altceva.

 

Multa putere Estera [flo]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lena as zice si eu, dar ai zis tu prea bine.

Estera Cand un barbat vrea sa mai astepti, de fapt nu vrea deloc. Dupa 5 ani ??!!! Inca nu e pregatit ? Si pe urma eu nu intelesesm ca va vedeti numai in vacante. Draga mea, iarta-ma daca sunt dura, dar esti convinsa ca tu erai perechea lui ?

Nu crede ca te-a rasfatat pe tine daca te-a dus pe colo si pe colo, s-a rasfatat pe el !!! Si-a oferit o satisfactie care nu se compara cu nimic pentru un barbat : sa te vada topita toata de generozitatea si cavalerismul lui.

Asta e parerea mea. Din experienta personala iti recomand sa nu faci compromisuri si sa nu accepti nici un fel de amanari. Pentru ce sa incepi sa faci compromisuri de la 25 ani ? Nu ai o viata intreaga inainte pentru asta ?

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

http://community.webshots.com/user/axia1

Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;

spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by axia

Din experienta personala iti recomand sa nu faci compromisuri si sa nu accepti nici un fel de amanari. Pentru ce sa incepi sa faci compromisuri de la 25 ani ? Nu ai o viata intreaga inainte pentru asta ?


id="quote">id="quote">

 

Draga Estera,

Nu pot da nici un sfat, nu inteleg foarte bine situatia, dar subscriu ca un compromis nu ar fi in avantajul tau. (Asta la nici o varsta, si chiar daca nu ai fi atat de frumoasa :))

Nu ca nu ar fi bune deloc compromisurile, dar in situatia asta te-ar pune in inferioritate.

Ai rabdare si fii tare, noi tinem cu tine.

Vei vedea ca tot ce se intampla este spre binele tau.

mariuta

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii ceva? orice sut in fund e un pas inainte!Sunt convinsa ca e greu, ca nu crezi ca mai poti trai asa cum o faceai inainte sa-l cunosti, dar daca vrei sa mai fii verodata fericita, sa simti ca traiesti, lasa in urma trecutul si margi mai departe.imi pare rau sa-ti spun asta, insa am indoieli in ceea ce priveste dragostea lui.Da, tu "il iubesti de-ti sare smaltu'", dar el ce-a facut sa-ti arate dragostea lui? A anulat nunta in al 12-lea ceas? Nu vrea un copil pe care tu ti-l doresti mai mult decat orice pe lume? Halal iubire, scuza-ma! Fii tare si arata-i ca lumea nu se invarte in jurul lui!Termina-ti studiile, fa-ti prieteni de varsta ta si invata sa-ti traiesti tineretea asa cum o fac toti cei de 25 de ani.Amintirile nu ti le poate lua nimeni, sunt ale tale inainte de a fi ale "voastre".Pastreaza-le asa cum sunt, frumoase, si ia viata in piept, cu un nou inceput si fii sigura ca si in Romania se poate trai frumos.Exista oameni si in Galati, oameni impreuna cu care sa te poti bucura de viata.Important e sa hotarasti ce vrei sa faci: sa te umilesti in fata lui sau sa o iei de la capat cu fruntea sus.Daca te vrea cu adevarat, nu un moft de moment,sa-ti dovedeasca asta!

 

Momentul e greu de depasit, sunt sigura, dar numai de tine depinde sa hotarasti ce vrei sa faci cu viata ta. Crezi ca daca va impacati vei fi cu adevarat fericita si implinita?

 

curaj...

 

mult curaj si fii cerebrala...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am fost cam dura...

 

poate nu de asta ai nevoie in acest moment, dar nici sa te compatimesc nu pot...

 

Eu sunt in galati si daca ai nevoie sa vorbesti "pe viu" cu cineva da-mi un mesaj.Chiar mi-ar placea sa ne intalnim si sa vorbim mai multe...

 

inca o data CURAJ!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...