Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de martie-aprilie 2004 (60)


Recommended Posts

Buna, fetele,

Indraznesc sa va deranjez cu o intrebare. Ce le mai dati sa pape copilasilor vostri dimineata si seara? Ce program de masa au? Ce program de somn au? Dorm cu voi in pat sau in camera sau dorm in camerele lor?

Va multumesc mult.

K32

 

Kulta graviduta si BB Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Neata fetele!

 

Deja ma simt muuuult mai bine ca ieri, am inceput sa ma dau jos din pat ara probleme, si nici operatia nu mai doare atat de rau. Hai ca incet incet imi revin la normal, azi chiar mi-am permis luxul de-a o lua pe Malina in brate (stateam jos, ce-i drept), dar tot am facut ceva efort.

 

Acum sunt singura cu fetele....tati trebuia sa iasa cu Malina la cumparaturi, da' s-a lungit o gramada si-a adormit galusca, si a plecat singur. Asa ca Malina doarme iar daria e langa mine, se foieste in pat, astept sa atipeasca si ea imediat. Cea mai mare teama a mea e sa nu se trezeasca Malina, ca-i in patut, si n-am cum sa o iau s-o dau jos, asa ca presimt un concert de zile mari daca tati nu se va intoarce pana se trezeste moata mare.

 

Lumiid="red">, cu lapticul n-am nici o problema, mi-a venit imediat pentru ca la mine n-a fost cezariana la cerere, ci din contra deja intrasem in travaliu pentru nasterea normala (se rupsese apa, aparusera contractiile regulate) asa ca si lapticul era acolo. Iar Daria din fericire e o mancacioasa, spre rusinea mea n-am nici pic de lapte praf sau ceai de bebe in casa si nici biberoane pentru ea (am biberoanele Malinei, dar nu le pot folosi pentru Daria). Si sa vreau sa-i dau altceva tot n-as avea. Oricum nici cu Malina n-am avut probleme, si vad ca nici cu Daria. Iar furia laptelui a trecut nesperat de repede, a tinut doar o seara, am pus-o cat am putut de mult la san, m-am si muls....oricum a doua zi deja era mult mai bine. In continuare am lapte mai mult decat trebuie (tot timpul imi curg sanii, iar tre sa-mi fac provizii de tampoane) insa sper sa se regleze in timp cantitatea.

centura am dar nu vreau sa folosesc, o sa las muschii sa lucreze, asa am facut si dupa prima nastere si a fost ok.

 

Nu mai stiu ce voiam sa spun.....oricum m-am lungit o gramada. Poate mai reusesc sa intru zilele astea sa va mai povestesc ca acum sunt cu daria in brate. id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red"> si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004) [copil] Daria Mariaid="purple"> (22.06.2005)

 

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, ce papusele ai! Cum te descurci cu un bb mik si fetita mare? Eu nasc in curind si am un stres ca nu ma voi descurca.La mine vine boy asa ca voi avea si un baietel pe linga Danuta.

Sanatate

 

 

Kulta graviduta si BB Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kultaid="red"> uite ce papa Sebi al meu:

 

Dimineata la 5 cand se trezeste rade 3/4 de banana si 150-200ml de cei si pe urma nani pe la 7 pana la 9 10!

 

Cand se scoala are pregatit un gris cu lapte sau orez cu lapte sau un mar cu biscuiti ...mereu schimbat meniul! Mai papa tot la masa asta un triunghi de branza topita si jumatate de felie de sunca de praga sau york! Si bineinteles ceiucul!

 

La 1-2 papa ciorbica cu carnita sau ou! felul doi sa fie sincera prefera orez cu de toate pe langa - important sa fie orez! Ce inseamna de toate? pai legume... carnita in fel si fel de combinatii care mai de care mai traznite ca nu mai stiu cum sa i le fac!!!! Si bea 3/4 de cana de iaurt - nu stiu sa zic in grame sau ml ca nu am tinut cont iar iaurt bea din cel la galetusa! Seara pe la 6 mai papa din mancarica de la pranz si iar iaurt ( e innebunit dupa iaurt!) pana sa adoarma mai manaca o banana branza sau de ce mai are el chef! Intre mese ii dau biscuiti pufuleti grisine !

 

Eu una sunt foarte multumita acum cum papa! A avut o perioada cand nu mai manca aproape deloc dar cauza erau dintii![:D]

 

Pupici [pup]id="purple">id="Comic Sans MS">

 

 

Nallyid="purple">id="Comic Sans MS"> [mamica] si [copil]Sebastian id="purple">id="Comic Sans MS">(14.04.2004)

 

Sebi la 1 An! [foto]

 

Poze nou-noutze cu Sebastian!!![foto]

 

Poze...Poze...Poze [foto]

 

* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!* [;)]id="red">id="size1">

 

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikyyy...ce sa-ti spun..nici la mine nu a fst cezariana la cerere; dupa ce mi s-a rupt apa (singura, acasa, cu 6 saptamani inainte de termen, fara explicatii rezonabile), au mai trecut inca 15 ore pana a iesit David. SI asta dupa ce 2 ore am tot impins iar si iar fara folos. Asa ca m-au bagat in blocul operator, ca pulsul lui David se duce in jos vertiginos.

Cu toate astea, lapticul meu a venit tarziu rau - 4 sau 5 zile dupa!! Esti o norocoasa si o fericita! Ma bucur din suflet ptr tine si Daria!

 

Kulta - David are vreo 4 sau 5 mese, functie de cat are pofta sa pape dimineata. Ii dau eu dimineata laptic cu cereale (daca e bine dispus mananca 210ml, daca nu - poate sa manance numai 180ml). Apoi il scoate mama afara o ora. Cand se intorc mananca branza cu fructe sau iaurt cu fructe, dupa care nani..La pranz ii da piure de legume cu carne (vita, sau pui sau curcan) +desert de vanilie, sau 200ml de lapte. Se joaca nitel, apoi iar nani. La 17h papa piure de fructe cu biscuiti si iaurtel, dupa care ies la joaca. Eu ii gasesc in general in parc. Seara ii dau putin piure de legume sa pape (fara carnita) si un biberon de 310-340ml lapte cu cereale. Si apoi nani pana dimineata.

(lapticul e ptr bebei intre 10luni si 3 ani, il cumpar din marchet, in cutii asemanatoare cu cele ptr noi, de la Nestle sau Bledina - nu ii dau lapte de-al nostru ca nu are vitamine ca asta).

 

Ela - pupici Cristinutei si mersic mult tare ptr urari! Esti o scumpica![pup][pup]

 

 

[pup]la toate fetele!

 

 

 

[majoreta] id="Tahoma">Luminita id="red"> [mamica] si [copil] DAVID - 11.03.2004 id="blue"> [bibe]

 

Povestea nasterii lui David[foto]

 

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nallyid="red">, multumesc pentru raspuns, inseamna ca Danuta mea papa bine. La mine vine in August bb2 caruia ii pun numele Sebastian si se pare ca, copiii nostri sunt de aceeasi virsta.

Sanatate si pupici.

 

 

Kulta graviduta si BB Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miky felicitari inca o data. M-am uita la poze sunt superbe fetele tale, nici nu imi vine sa cred cat au crescut intr-un an. Cand iti va fi greu (si cu sigurantza iti va fi) sa-ti aduci aminte ca ai doau comori.

Ce repede ti-au dat drumul. Stai linistita ca eu la nastere normala mi-am revenit f greu, m-a durut tare 2-3 sapt :-((( Asa ca nu eset de la felul nasterii ci de cum ai noroc. da chair esti super tare ca ami ai timp si de net.

normal ca am ratat nasterea ta in direct, cand imi dadeai SMs-uri noi eram in plina muatre si nu am vazut telefonul. :-((

si cum zicea Simoan nu face pe supermamica, ca o sa te pierzi in treburile casnice si o sa se bucure altcineva de fetele tale.

 

Laura sa te bronzezi si pt noi. biroul este pt noi, a 4-a camera vrem sa o facem birou.

 

claudelu merci, asa asa fsot parchetul, noi doar l-am raschetat si paluxat. bine ca ati terminat si voi cu renovarile.

 

simo meric. danut nu este asa de inalt, este exact ca al carte. 76cm.

 

mariana este ap la bloc destul de vechi, 4 camere, suprafatza este mica pt un ap cu 4 camere, 80mp (asa ne zice lumea). dar oricum fatza de 2 este incomparabil mai mult spatiu. doar balconul este un mare minus ca este doar unul si minuscul, dar asta este ne adaptam.

ne simtim super. nu am avut nici un regeret cu prvire la celalalt. de miercuri de cat am mutata toto nu am mai fost de loc acolo, nu am simtit de loc nevoia. am dormit super bina din prima noapte. totul a venit f natural.

cu tunsul ne-am descurcat super, super. eu l-am tuns (desi nu am mai tuns pe nnimeni pana acum), bunica l-a tinut in brate si i-a facut goange. dar a stat singur linistit. nu e chelut, are parul cat degetul. o sa pun poze.

chai cand trebuie sa nasti?

 

nally eu as vrea sa-l ami ducem si pe el undeva un timp...ca in fara de 4 zile cand am fost plcati in anglia (si nu am apucat sa ne fie dor ) nu ne-am dezlipit de el. ma uitam la pozlee voastre ca aveti scaunul de masa la fel ca al nostru. pupix

 

pupici [pup]

Malina si[copil]Danutz id="blue"> (5 aprilie 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kluta asta aeste meniul nostru

7 250 lapte + 100 pireu fructe cu biscuiti. mai nou vreau in loc de pireu sa-i dau ousor moale, sau parizer +cascaval, sau samntana cu paine.

11(11:30) supa (cu taietei, galusti, painica,ciorbitza de dovlecei) + pire de legume (cu ou, carnitza sau ficat) cu totul aprox 350

15(16 in functie de cat somn baga) la fel ca la pranz, aceeasi supica, dar ca incerc ca piureul sa fie altfel.

seara 250 lapte + 100 piueru.

 

danutz nu manca de loc iaurt pt ca ii face rau.

intre mese biscuiti, pufuleti, fructe, gogoasa, ceai, suc de fructe (dar cate putin ca sa nu-i strice pofta de mancare).

 

pupici [pup]

Malina si[copil]Danutz id="blue"> (5 aprilie 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele ne-am dat noi cocosi ca rezistam pana joi dar azi plecam la Buzau sa il luam!!! Daca nu erau cateva lucruri de rezolvat acum de dimineata plecam de ieri dupa amiaza cand ne-a pocnit pe amandoi plansul de dorul lui!!! Asa ca azi in cateva ore il voi tine in brate pe sufletelul meu scump!!!![disco]

 

Malinaid="red"> asa spuneam si noi inainte ca ce bine ca v-a sta departe de noi o perioada si ce o sa ne mai facem noi de cap sice soamne o sa tragem ca in vremurile bune!!![:o)] Aiuuuureeeeeaaaa![8D] Numai cu ochii cascati pe tavan cand era de somn iar de alte dealea .... [xinpat] nici nu ne-a ars prea multa asa cum ne asteptam noi!!![ups] Numai cu gandul la Sebi am stat... ce face? a papat? doarme? a picat ? s-a lovit tare? ce mananca? cat manaca? a facut baita la ora stabilita? si fel de fel de intrebari si telefoane peste telefoane la mama de saraca mi-a zis ca o sa ignore cand o sa sune telefonul ei daca o mai terorizez atata!!!![:D][:p]

Aseara ne-am hotarat sa plecam sa il luam ca nu se mai poate!!!![^] E sufletul ... e lumina ... e cheful nostru de viata... e aerul nostru, mana asta de carne scumpa numita Sebi, fara de care nu suntem nika !!![^]

 

Va pupic dulce pe toate mamicile [pup] si va rog si eu ceva daca imi permiteti [;)].... pupati buciurile comorilor voastre pana se inrosesc ca tare scumpi sunt!!!! [dual]

 

[flo]id="purple">id="Comic Sans MS">

 

 

Nallyid="purple">id="Comic Sans MS"> [mamica] si [copil]Sebastian id="purple">id="Comic Sans MS">(14.04.2004)

 

Sebi la 1 An! [foto]

 

Poze nou-noutze cu Sebastian!!![foto]

 

Poze...Poze...Poze [foto]

 

* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!* [;)]id="red">id="size1">

 

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, tare slaba activitate pe la noi! Si ieri v-am citit, dar nu am mai apucat sa si scriu.

 

Malina, si ap nostru de 4 cam e tot 80 mp. Probabil ca in poze pare mai mare. Si al nostru are un hol lung, de te plictisesti pana ajungi in capat! E aproape gata de aranjat (cu parchetul mai avem treaba), dar mie nu imi vine sa ma mut in el; vreau altul, tot aici unde stau si acum [q]! Ma bucur pt voi ca va simtiti bine in noua casa. Voi ati schimbat zona?

 

Mickyyy, tare ma bucur sa aud ca Dariuta e cuminte! Sper sa fie tot asa. Vorba ta, macar atat! Sa ne pove cat mai multe de voi, ca tare mi-e drag sa stiu cum va descurcati.

 

Vad ca noi am dat tonul la lasatul copiilor la bunici! Aud de Laura, apoi Nally. Nu-i asa ca-i naspa fara pici??? De atunci nici eu nu l-am mai lasat si nici nu stiu cand se va mai petrece un eveniment asemanator!

 

 

Noi am fost ieri in parc. L-am dat pe Stefan cu hidrobicicleta. A fost super incantat! A stat cuminte cam o tura de lac, dupa care au inceput pretentiile: vroia sa dea si el la pedale [:D], ii trebuia sa bage mana in apa etc. Asa ca nu mult am stat, ca nu l-am mai putut stapani. Apoi am fost la topogan, leagan si...pietrii. Da. E innebunit dupa pietre. Doamne, daca l-ati fi vazut cat era de fericit cand s-a vazut cu curul in ele! Si le punea si in cap! Acasa am gasit 2 pietre si in pampers. A fost o zi reusita.

Dar sunt si suparata un pic. Stefan a avut ieri un accident. A fost cu bunicii in vizita la un verisor in spital. Si fiind foarte neastamparat si bunicul neatent, un asistent a iesit dintr-o camera si l-a lovit cu usa in picior la unghiuta mare [q]. In ce fel arata! Il doare f tare. Pe jumatate i s-a dezlipit de carnita. Tare ma tem ca o sa-o pice! [q] Asa mi-e de mila de el!!! Cand a ajuns acasa de la spital, l-am vazut suparat si l-am intrebat ce are, iar el, ca un om mare, a inceput sa-si lase buzica, sa-mi arate ce-l doare, m-a luat in brate, m-a tinut strans si plangea de mama-mama! Doamne! Mi s-a rupt sufletul! [q] [q] [q]

 

Ma duc sa [rufe], iar apoi inca o tura de [spala]. Sunt harnicuta [:D].

[pup]

 

 

[8**] Marianaid="size2">, [hot] Stefanid="size2"> (20.04.2004) si [gravi] (30 sapt.)

 

pozicile noastreid="size2">id="blue">

O poveste de sufletid="size2">id="purple">

 

Sanatate Maxima!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...