Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

soacra cere bani!


Recommended Posts

Da si mie mi se pare ok sa-i luati alimente,eventual medicamente.Are totusi o pensie mica,insa asta nu trebuie sa insemne ca acu'trebe sa traiasca pe spinarea voastra.

Ea nu s-a gandit sa mai faca ceva sa-si rotunjeasca veniturile?Eventual sa aiba grija de un copil,de un batran.Stiu mai multe persoane care fac asta.Stiu pe cineva,tot batrana care are grija de un batran,ii gateste si ii face curat o data pe saptamana.(gatitul o data cam la 2-3zile).Mai stiu pe cineva care are grija de un copil.Si toate astea tot din cauza pensiilor mici si pt marirea veniturilor.

Ma rog..e o idee,sper sa nu te superi..

Din 2mil nici nu sti ce sa faci mai intai,da' daca sta cu tatal sau banuiesc ca si el are pensie,deci se face un cumul.Eu i-as face un calcul la utilitati si o suma de x pe saptamana pt mancare.As vedea de cat are nevoie si as ajuta-o cu atat cat e nevoie,da nu cu 5mil(deja sunt 7mil pe luna)pt ca e prea mult 5mil lunar si nu trebuie sa va lasati pe voi ca ea s-o duca mai bine ca voi.

Vrea fier tefal(altu mai ieftin nu-i bun?)sa-si ia singurica,da apoi sa nu se vaite ca nu are bani.

Tu degeaba te vaiti la ea,pt ca aveti doua salarii si ea n-o sa te bage in seama..ca doar stie ea ca aveti bani,nu?

Noi nu ne ajutam parintii pt ca nu avem de unde,deabia ne ajung noua banii si oricum tatal meu e tanar(s-a insurat devreme[:D])si inca lucreaza, iar socrii au pensii bunicele(ma rog pensia lu soacra-mea tot de 2 mil e,bine ca are socru-miu mai mult).Da uite ai mei merg la tara muncesc acolo sa mai aiba una-alta si sa nu mai dea banii in piata,soacra-mea la fel..incearca sa faca economii,nu se arunca la lucruri scumpe..sunt cumpatati..

De scapat n-ai cum sa scapi de ea,trebuie doar s-o faci sa inteleaga,cu vorba buna,ca nu trebuie sa se intinda mai mult decat ii permite propria plapuma.Iar sotului trebuie sa-i explici acelasi lucru,ca o ajuti cu alimente,eventual ii platesti o factura,daca ea nu-si permite,insa nu sa-i dati atatia bani.

Numai bine si bafta la negocieri.

Pupici cu lipici.

 

 

Judecand prea mult oamenii,uiti sa iubesti!!!

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetelor, si eu care ma gandeam ca sunt singura cu problemele astea.

Si la noi toaca nu gluma!

Sa o iau de la Adam si Eva cu ea: cand ne-am cunoscut sotul castiga mai mult de dublu fata de mine si cand sa mergem in concediu aflu ca asteptam salariul ca N-ARE bani!!!

Si salariul era chiar bun, eu deja aveam ceva economii!

DAR soacra isi schimbase masina de spalat, perdelele, cuverturile, chiuveta...cred ca ati inteles.

Si avea si ea card cu acces la banii lui.

Si cand eram in concediu scotea o gramada de bani, de doua ori a golit cardul sotului!

Sa nu ziceti ca nu o facea special!

Cum s-a rezolvat?

Si-a facut card la alta banca si nu i-a mai facut si ei. Dar ii dadea cam 6 mil pe luna plus orice cheltuieli mari separat: de Craciun a vrut frigider nou si ALTA masina de spalat ca aia a mea are mai multe turatii!

Si orice ne luam noi vrea si ea, de la canapea la mobila de bucatarie!

Ba vine si cu haine noi de sus pana jos, inclusiv geaca si ghete cum ma vede pe mine cu ceva nou.

Pai nici nu stiu exact ce s-a intamplat DAR sotul meu a inchis robinetul de vre-o trei luni.

Se plangea tot timpul de sanatate, are in fiecare zi programari la doctori, daca am dus-o noi la unul bun si i-a zis ca n-are nimic a schimbat doctorul!

Acu sigur ca la iarna o sa-i platim intretinerea, da vad ca chiar nu-i da NIMIC.

Acum sfaturi: cum adica ai tai n-au nevoie? Nu sunt la pensie? Da el ii dai si tu mamei tale. Si nu trebuie sa va ramana bani pt ea.

Nu stiu cum e sotul tau dar pt noi am luat ce-i mai bun/scump si ei ia cam luat de la oferta, adica mai ieftin.

Asa ca ia-ti tie fier de calacat Tefal si da-il ei pe al tau!

 

e o lupta de lunga durata, inarmeaza-te cu rabdare ca TU vei avea castig de cauza in final!

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela, grea viata ai!!!

Idee, stiu ca nu e bine sa-ti minti sotul, dar situatia asta cere masuri extreme si in plus e pentru binele casei: spune-i sotului tau ca le dai bani alor tai (ce daca pana acum v-au ajutat ei? poti sa-i spui ca au si ei o perioada mai grea) si ia o suma lunar si pune-i in banca. Macar nu ii mai toaca soacra si faceti si niste economii...

 

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sunteti mici copile pe langa mine, credeti-ma...

 

Eu am 26 ani, sotul meu are 27. El munceste de 5 ani, eu de 3. Din clipa in care s-a angajat ma-sa l-a tocat de bani pana la ultimul leu, daca va vine sa credeti. Iar el, ca un copil "generos" si "milos" ce era ii dadea ma-sii aproape TOT salariul.

 

Si uite asa, cand l-am cunoscut eu pe sotul meu acum 2 ani, cand m-am dus la el acasa (stiam ce salariu are de la fostul meu prieten - erau colegi de serviciu), am ramas incremenita: haine vechi de ani buni, nici un ban pus deoparte...nimic...nimic...doar o combina si un TV...atat reusise saracul sa isi ia din toti banii pe care ii castiga lunar.

 

Eu am amutit, pur si simplu... Apoi ne-am mutat impreuna...banii la COMUN...altfel nici nu as fi acceptat sa raman cu el...fluturas cu ce salarii avem si asa ne planificam cheltuielile. Extrasul lui de banca venea acasa la ma-sa, pana intr-o zi, cand m-am prins ce facea nenorocita...i-l deschidea, vedea cat are salariul in fiecare luna, asa ca nu ii era jena sa ceara nici 20.000.000!!! Cand am vazut (nu lipise stampila bine tampita, si de aia m-am prins), am simtit ca imi fuge pamantul de sub picioare...

 

Eram cu nervii la pamant...trebuia sa ne achitam nu numai datoriile casei, dar sa si punem deoparte vreo 200.000.000 intr-un an ca sa ne facem nunta. Iar ea nu mai continua cu cerutul, iar el cu datul. Ai mei imi dadeau pe o parte, soacra lua pe alta parte...

 

Si am zis...pai stai asa...ca noi nu castigam zeci de milioane ca sa ne toace soacra-mea de ei. I-am facut scandal sotului...nimic...l-am luat cu vaicareli, socoteli...nimic... Iar eu care sunt un om dintr-o bucata, i-am zis asa: "inteleg ca tu castigi dublu fata de mine, dar asta nu iti da NICI un drept sa dai cui si cati bani vrei tu!" Tu ai un salariu mai mare, eu am casa, tu ai parinti care cer, eu am parinti care muncesc inca pentru mine...asa ceva NU ACCEPT. Daca vrei sa mai ramanem impreuna, gasim alta solutie, ca eu nu am chef ca un sfert din banii munciti de noi cate 14 ore pe zi CEL PUTIN sa mi-i toace maica-ta care nu stiu ce mama dracului face cu ei, dar in casa nu se vede nici o schimbare"...

 

Certuri...certuri...si am zis "Gata! Muncesti pentru maica-ta? Du-te si traieste cu ea!" De mentionat ca ai lui aveau bani destui sa se intretina (apt si casa la curte) Deci? Eu nu sunt fraiera...muncesc doar pentru mine si familia mea...ATAT si nimic mai mult...

 

Asa ca sotul meu a schimbat foaia...L-am luat de mana si l-am dus la banca...toate extrasele veneau la noi acasa, deci scarba nu mai era la curent cu salariul lui...apoi am stabilit o "renta" lunara de 3.000.000 ...apoi de 2.000.000...apoi de 1.000.000. Pana cu cateva zile inainte de nunta cand le-a dat 12.000.000! Am vazut negru in fata ochilor si i-am jurat ca daca dupa nunta face tot asa, IMEDIAT divortez de el...si ma cunoaste ca mie nu imi trebuie mult...

 

Asa ca nunta am facut-o cu banii nostri...280.000.000...si astia stransi numai noi stim cum...si ma-sa NU I-A DAT 1 LEU LA NUNTA...decat 3 paturi (1.000.000 lei)...S-a simtit super prost, iar eu am vrut sa fiu rea si am pus sare pe rana la greu...

 

Si dupa aceea m-am tinut de capul lui si am aranjat casa...9000 EUR credit...nici acum nu am scapat de el...apoi alt credit de 6000 EUR pentru alte datorii...si tot asa...acum avem un copil...mi-a intrat in cap sa ne cumparam teren...da-i si strange 25000 EUR...apoi vrem casa...100.000 EUR...si culmea!...sotul nu zice nimic. Vreau sa imi duc fetitza la scoala americana...iti trebuie bani...deci? NU AVEM DE DAT!

 

Pentru ceea ce ne-am propus sa facem NU IMI PERMIT sa mai dau nimanui nici 1 leu degeaba, decat in cazuri urgente. Insa sotul meu a stat de vorba cu maica-sa...mai brutal, mai serios...si a inteles (se pare...ptiu...sa nu se deoache...) Acum se descurca amandoi cu 8.000.000 lei pe luna, dar pana acum DE CE nu s-au descurcat?

 

Si sotul meu a deschis ochii...MARI de tot...acum nu mai avem probleme...

 

Dar retineti...daca eu nu eram in stare sa il las, iar el nu era in stare sa o repezeasca pe ma-sa nu eram aici. Iar cu bani dati fara stirea mea...NICI O SANSA. Toti banii de pe carduri ii scoatem IMPREUNA, iar banii ii gestionez EU...mi-am castigat acest drept, pt ca nu sunt o risipitoare. Iar el are incredere in mine si eu in el...

 

V-am relatat in detaliu in speranta ca exemplul meu poate va folosi cuiva.

 

Va pup, fetelor, si numai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corect, Ileana!

 

Nici eu n-am scapat de vrajitoare pina n-am capatat exclusivitate la gestionarea banilor in familie.

 

Si ce ma oftica e ca sotul meu mai are un frate si aluia, ii baga ma-sa si pe gura si pe [indecent] tot ce se poate - masina, casa, mincare, excursii afara.

 

Si numai de la noi cerea cu imprumut "pina vine pensia , mama" si pe urma uita sa-i mai dea inapoi [bruta].

 

 

 

 

 

Simona

http://community.webshots.com/user/simonabb

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea parearea mea este ca daca nu ii spui tu vrede in fata si sotului si soacrei ca nu mai poti continua asa nu o sa scapi in curand pentru ca asta deja e cam nesimtire(scuze ca-ti zic in fata)dar ce parinte e ala care il lasa sufletul sa ceara atatia bani de la copilul lui mai ales ca stie ca munceste zi lumina

eu asa am retezat anumite legaturi cu diverse neamuri care cereau pe datorie "vesnica"si uite acu stau linistita si imi pot permite sa traiesc linistita din banii pe care ii castig eu si viitorul meu sot

chit ca risti sa te certi oleaca cu sotul tau dar va realiza si el mai tarziu ca ai avut dreptate

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca daca el nu e de acord cu tine, tu nu prea ai ce face. Trebuie mai intai sa te intelegi tu cu el.

Si noi ne ajutam parintii cu bani, dar sporadic in functie de nevoie si ne spune unul altuia cati bani am dat, vorbim, facem planuri etc.

E mama lui, iti dai seama ca nu va suporta ideea ca ei sa ii lipseasca ceva. Ce as face eu ar fi sa port o disctutie cu el si sa facem un plan strict: adica x bani pt cheltuielile de intrtinere, mamei atat pe luna etc, din care sa nu iesiti.

 

Pupici!

 

 

"So if you tried to understand me

Would you crucify or damn me

Or stand by me

Like smoke around the flame" Vaya con Dios

http://community.webshots.com/user/flafi1

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Citesc si ma crucesc ! Portabil ! Fier Tefal!

Fetelor, trebuie pus clar piciorul in prag. Daca sotilor nu le convine le spuneti clar ca va opriti din lucrat ca , se vede treaba. nu lucrati pentru voi !

Bravo, Ileana !

 

Si eu imi ajut mama, dar, draga de ea, are atit e mult bun simt ca nu cheltuie decit strictul necesar. Tre' sa o cert la telefon ca sa-si cumpere haine noi.

 

Mi se pare o lipsa cunta de bun simt sa te servesti fara nici o jena din banii cistigati cu greu de copii.

 

MirelaV, pina una alta, pune mina si noteaza pe un carnetel cit si cine i-a dat si daca a spus ca e cu imprumut. Fa un prim total, sa zicem pe 3 luni ca sa vezi suma ! Iti recomand sa stai pe un scaun cind faci operatia asta. Daca e cu imprumut (buna gaselnita a babei!) data viitoare cind iti cere spune-i ca tocmai de gindeai sa-i ceri o suma inapoi ca ai ceva urgent de cumparat.

Si mai ales trebuie discutat clar cu consortul ce trebuie facut. Ce suma pe luna sau ce cheltuiala precisa i-o dati.

 

 

 

 

Mik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta cu suma fixa am incercat-o dar n-a tinut. ba ca mama are nevoie de nush ce, ba k tataie are nevoie de medicamente...ca am uitat sa va zic ca si medicamentele lui tot noi i le cumparam.

io-l inteleg ca-l doare ca e mama lui..dar si pe mine ma doare sa vad ca nu reusesc sa mi le fac pe ale mele ptr ea.

sa va spun ultima bomba..acum 1h am vb cu el si i-am zis ca tre sa ajung neaparat la dentist. la care el imi zice.."stai sa vedem ce facem cu tataie si apoi o sa mergi si la dentist" .. in conditiile in care ieri eram la sv si ii ziceam la tel k ma doare rau un dinte si a zis ca vine imediat sa ma ia sa ma duca la dentist. de unde schimbarea asta brusca de la o zi la alta? ce se intampla?

nush..uneori simt k ajung la nebuni

cred ca ea are impresia k noi castigam zeci de mil/luna si nu avem ce face cu banii.

 

[flo] MirelaV

pupicei pe burticei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveti copii? Care dintre voi castiga mai mult si cam cat de mare ar fi diferenta (nu neaparat cifre exacte!).

 

Tataie nu mai poate astepta, dar tu "da"?

 

Eu, sincer, nu ii inteleg pe barbatii astia care sunt asa...stiti cum ii numesc eu? MAMALIGI! Astia, care nu sunt in stare sa-si refuzele mamele cu nimic! Iar astfel de mame? Niste IPOCRITE, care n-au muncit la viata lor, care nu s-au straduit sa realizeze mai multe, iar acum stau ca parazitii si incearca sa-si vada visele implinite pe spinarea copiilor.

 

Mama mea are O GRAMADA de datorii, dar NICIODATA nu ne-a cerut 1 leu si stiti de ce? Pentru ca mama a muncit SINGURA pt noi si stie ce inseamna munca si banul!

 

Parvenitele astea au impresia ca e dreptul lor sa se "infrupte" din munca copiilor, fara a se gandi macar o clipa ca, poate, copiii lor vor sa realizeze mai multe in viata decat ei. Dar daca ce iei pe mere dai pe pere, cum sa traiesti mai bine si sa te descurci mai bine?

 

Problema nu e la tine, ci la "tolomacul" (scuza-ma) tau de sot, caruia i se inmoaie sufletul de fiecare data cand vine "mami" la el "smiorcaindu-se"...

 

Dar daca taci si inghiti, nu rezolvi nimic. Ii convine sa stea din scandal in scandal cu tine pe tema asta? Fa o incercare! Al meu nu a rezistat! Rezistenta mea a fost mai mare...nu am dat inapoi deloc! Si credeti-ma ca nu a fost usor!

 

O sa fie tentat sa iti ascunda din bani. Nu fi fraiera! Spune-i sa vina acasa cu fluturasul si salariul intreg, si impartiti cheltuielile impreuna. Unde nu esti de acord, revolta-te, nu sta si inghiti, ca asa o sa inghiti mult si bine, si nu se va schimba nimic. A, ba da, se va schimba ceva...SOACRA-TA O VA DUCE DIN CE IN CE MAI BINE pe seama voastra.

 

Asta vrei? Nu cred! Atunci, scutura-l bine pe sot, dar bine de tot...sa il ia ameteala... Astia numai asa se trezesc...

 

Stiti ce mi-a zis sotul meu? "Daca cineva mi-ar fi zis intr-o zi ca nu ne vor ajunge banii pe care ii avem (si...avem...destuul), nu l-as fi crezut."

 

Si i-am zis: "Aveai impresia ca esti putred de bogat incat sa iti permiti sa arunci cu banii in stanga si in dreapta? Vrei sa iti demonstrez ca, indiferent cat de multi bani ai avea, de fiecare data vei mai avea nevoie de mai mult?"

 

Insa eu sunt foarte infipta de felul meu. Soacra-mea stie ca cu mine nu glumeste. Odata a facut tam-tam la mine in casa (si daca era casa noastra sau a sotului, la fel procedam) si i-am zis: "Aici nu tip decat eu si sotul meu. Restul, care vrea sa tipe, AFARA!" Si afara a zburat!

 

De atunci si dupa alte magarii de-ale ei, stie...AICI vine cu permisiunea amandurora (de-ar indrazni sotul meu sa o cheme fara stirea mea...oho...nu-i doresc sa greseasca asa!), iar bani, DACA are nevoie, cere de fata cu amandoi si JUSTIFICA pt ce ii vrea.

 

Pai ce? Eu n-am copil? Eu muncesc pt copilul meu, sa aiba tot ce e mai bun, sa nu-i lipseasca NIMIC...in nici un caz sa fac mendrele soacrei...

 

 

Pupici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...