Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

soacra cere bani!


Recommended Posts

bai Mirela, socheaza-l cumva ca baiatul asta al tau e complet incalecat de maica-sa. Cum e posibil sa zica ca prioritatea e "tataie?

 

Aici nu merge ca-n dragoste cu diplomatie ...

Pune piciorul in prag si spune-i clar ca nu mai iese nici un ban din casa fara stirea ta. Prioritatea esti TU si copiii (scuze, dar nici nu stiu daca ai sau un copilasi), iar parintii doar in caz de boala grava.

 

 

 

 

Simona

http://community.webshots.com/user/simonabb

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetelor, eu nu va inteleg...de ce spuneti "ASTA E", desi nu va convine ceva? Aici nu e vorba de un capriciu al tau...e o intreaga tevatura, care tine de o gramada de vreme si care te deranjeaza la culme...

 

Nu poti spune simplu "Asta e", ca vei avea numai de pierdut.

 

Eu iti dau o sugestie. Eu lucrez in domeniul economic, sotul meu SI in cel informatic. Eu fac luna de luna un Excel in care incep cu veniturile noastre, continui cu cheltuielile, fac diferenta, aflu "profitul" si apoi il distribui...cheltuieli de casa (intretinere, telefoane, cablu...etc)...cheltuieli aditionale (rate...restituire datorii...mobila...dentist...Carrefour...etc)...iar RESTUL...LA BANCA cu ei...si nu oricat, ci fixez multe din cheltuielile aditionale in functie de cat vreau sa depun la banca.

 

Arata-i si lui ce va mai ramane daca luna de luna mai tineti si pe altii in carca.

 

Oho, iar cand va veni si un copil...atunci sa vezi distractie... La noi de atunci a inceput adevarata distractie... Un copil te toaca LEJER pe fiecare luna de cel putin cateva milioane...

 

Stabilieste-ti obictive de atins...ai vazut la mine...casa...mobila...luna de miere in Grecia...teren...casa la curte...

 

La noi stiti de ce a inceput sa functioneze atat de bine strategia mea? Pentru ca avem prieteni care muncesc enorm de mult ca si noi (eu acum sunt in ingrijire copil), care castiga bine, care nu-si tin parintii in spate sa-i cocoseze, si care au un nivel de trai peste medie. Si normal ca sotului meu nu ii prea cade bine la stomacel sa vada ca altii care castiga cam cat noi pot avea mai multe decat avem noi...

 

Am reusit intr-un final sa vada si el ca daca se mai strange la curea si nu arunca banii aiurea, cu banii stransi se pot face lucruri MINUNATE...

 

L-am intrebat intr-o zi: "ti-ar conveni sa te uiti in urma ta si sa vezi ca nu ai facut nimic? Nu ti-ar place ca la 18 ani sa ii poti face cadou fetei o casa asa cum mi-a facut mama mie? Dar sa ii mai iei si o masina? Nu ti-ar place sa o trimiti la scoala in strainatate? A...ba da...pai vezi?...atunci gandeste-te bine cum muncesti, unde, pe cat si ce faci cu banii."

 

Se pare ca m-a inteles PERFECT. Sunt o norocoasa, nu? Pai cum sa nu ma asculte, cand toti prietenii care au venit la noi i-au zis..."mama, ce frumos v-ati aranjat apartamentul"...bla bla bla...

 

 

Azi am limbaritza,

Pupici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ileanacz

Fetelor, sunteti mici copile pe langa mine, credeti-ma...Eu am 26 ani, sotul meu are 27. El munceste de 5 ani, eu de 3. Din clipa in care s-a angajat ma-sa l-a tocat de bani pana la ultimul leu, daca va vine sa credeti. Iar el, ca un copil "generos" si "milos" ce era ii dadea ma-sii aproape TOT salariul.Si uite asa, cand l-am cunoscut eu pe sotul meu acum 2 ani, cand m-am dus la el acasa (stiam ce salariu are de la fostul meu prieten - erau colegi de serviciu), am ramas incremenita: haine vechi de ani buni, nici un ban pus deoparte...nimic...nimic...doar o combina si un TV...atat reusise saracul sa isi ia din toti banii pe care ii castiga lunar.


id="quote">id="quote">Mi-e rauuuuuuu! Sigur nu te-ai maritat cu sotul meu? [:-)))] Glumesc desigur, dar parca l-ai descris pe Mihai al meu. Si el tot asa pana sa ma cunoasca pe mine toti banii ii dadea in casa iar pentru el nu isi cumparase nimic. Nici macar haine. Dar sa revenim in zilele noastre. Intre timp socrii s-au pensionat, pensii care aduna pana in 5 milioane. Banii lui socra-miu se scad (5-3=2) pentru ca el nu participa la nici o keltuiala, principala lui preocupare fiind [alcool] Booooon. Evident ca si de la noi banii au curs garla multa vreme dar nu am ajuns la sume exorbitante cum ar fi acum 5-7 mil, dar pana la urma nici nu ar fi de mirare sa se fi intamplat asta pentru ca de nervi nu mai calculam cat vine pe luna, ca ii dadea fi-su de cateva ori. Ma rog, acum cand mergem la cumparaturi nu exista sa nu le cumparam si lor detergent, un pui, carne, mezeluri, ulei, zahar, faina, de toate, cafea... absolut ce iau pentru mine tre sa iau si pentru ei. Asta de vreun an incoace si incep sa ma nevrozez incet incet...[bang] Nu ma intelegeti gresit: sunt de parere sa ii ajut nici o problema, mai ales ca in afara de Mihai ei nu mai au copii deci noi suntem singurul sprijin. Dar macar facturile casei sa si le plateasca, frate! Nu nene, acum fro 3 ani au stat pana le-a taiat lumina, si cine credeti ca a platit si restantele si taxa de rebransare...? Moi [bang] Iar acum iarna este stabilit cine achita intretinerea. Ok, mancare noi, intretinere noi si cu toate astea fara alte nevoi deosebite soacra-mea urla ca-n gura de sarpe de bani. Nu mai zic de sarbatori ca tre sa cumparam 2 porci, 2 miei si totul de doua ori [bang]Am incercat si eu metoda sa keltui tot ca sa nu mai ramana si pentru ei, am facut si rate dar nu merge. Solutia ideala este sa-l faci pe el sa inteleaga ca acum aveti alte prioritati, ca ma-sa poa sa calce si cu altceva decat tefal, ca nu cade cerul daca ii ia si o janghina de mobil la mana a doua etc. Pana nu intelege el asta si pana nu este el suta la suta de acord cu asta tu te zbati degeaba. Mai rau te enervezi si mai rau strici relatia cu el. Exact cum spun si fetele, scutura-l nitel, dar nu prea tare [:D] oricum el trebuie adus cu picioarele pe pamant, discutiile cu soacra-ta sunt inutile. Mergi, iubita la dentist ce vrei sa ramai stirba pana crapa al batran? Ce tre sa-ti dea el voie? Te duci ca te doare si cu asta basta!Hai te pup si ai grija cum rezolvi problema [pup] Andreea mamica lui [bb] Filip StefanPozici cu Filip
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, draga, intrucat sunt fetitza desteapta, mi-am activat PM. Daca vrei sa facem o incercare, "be my guest".

 

Sigur nu m-am maritat cu al tau sot...ah...imi scapa ID-ul tau...dar cert este ca sunt destule astfel de exemplare pe lumea asta...

 

Insa eu sunt convinsa ca in viata fara tarie de caracter si o vointa de fier nu faci NIMIC!

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana, Andreea, nu cumva sotii nostri sint frati?!?

Soacra-mea, dupa ce a mutir socru-meu acum vreo 12 ani, l-a pus pe sotul meu sa munceasca, ca sa stea ea acasa!!! Asta mama! A intrerupt scoala, apoi a reluat-o cu chiu cu vai, ca deh, doamna tebuia sa stea acasa! Cu munca lui, pe linga scoala, a facut o mica afacere, adica avea un mic magazinas de diverse, in cartier, in Bucuresti. A muncit de-a rupt (si avea putin peste 20 de ani!), a angajat om la vinzare, ca trebuia sa mai faca si scoala si mai lucra si in alta parte. A strins niste bani in banca, nu f. multi, dar erau ceva bani, prin '95. Si se trezeste scorpia ca nu e bine, s-o lase pe ea la vinzare, ca ala de vindea ii fura! Si ce credeti? In citeva luni a tocat tot-tot, inclusiv banii din banca, cel putin asa zice ea. Apoi a aflat sotul meu ca mai erau bani in cont, dar nu vroia sa-i dea lui (unicul copil!). Si... a falimentat! Cind l-am cunoscut eu, era vai de lume! Tot ce avea erau lucruri vechi, de cind ii mergea bine, nu-si mai luase nimic.

 

Bineinteles ca dupa ce m-a cunoscut pe mine, a inceput madam cu fitze si figuri, ii cerea bani pt. absolut orice, ca doar deh, era pensionara, acasa (la 50 de ani!). Ca o paranteza, parintii mei au 65 de ani si muncesc!

 

Iar la nunta a zis ca nu vine ca... nu are incaltari de gala! Si fraiera de mine, ca sa nu sufere el, i-am zis sa-i dea din banii NOSTRI (ca noi am facut nunta si ai mei ne-au ajutat, cam 40%) si sa-i ia scorpiei incaltari! Nu a dat nici un sfant la nunta! Nu ca aveam nevoie de la ea, dar avea casa plina de lucruri, unele de mare valoare, etc, iar sotul meu chiar e singurul copil!!!

 

Ba a inceput dupa nunta si cu alte lamentari cum ca nu are bani si alte alea. Dar de muncit, nuuu, frate, cine, ea, o doamna?!? (si credeti-ma ca nu e doamna, e o mare parvenita!). Noroc ca la botez (bebe venit destul de repede) a facut figuri urit de tot la noi in casa (adica la mine) si i-a spus si sotul meu ca nu mai are ce cauta acolo!

 

Apoi am avut si noi o perioada mai grea, iar cind ne-a fost mai bine, am facut rate la tot felul de chestii, ca doar nu era sa-i dau babei! A, da, ca sta si bunica sotului meu cu ea, deci sa tin 2 babe in spinare!!! Adica ai mei muncesc de dau in brinci si madamele nu pot!

 

Cam asta! Macar sotul meu si-a dat seama ca nu meita deranjul ma-sa (ca altfel nu pot sa-i spun) si el declara ca noi sintem singura lui familie, ca fara noi ar muri, ca celelalte nu-l iubesc!

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu)

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

voi ziceti de soacra...dar eu ce sa zic de mama?

 

cand am plecat acum doi ani instate am vandut apartamentul ei si am lasat-o sa stea in apartamentul meu- 3 camere, ca sa poata sa si inchirieze una din camere - sa-si suplimenteze venitul + banii din aprtamentul ei.

Intr-un an a facut praf toti banii-si desigur eu am fost de vina...

apoi ce mi-au auzit urechile. Desigur ca-i trimit bani, dar din ce in ce mai multi? Si asta in conditiile in care nu lucrez si avem tri copii, a-l trilea pe drum si vrem si noi sa ne luam o casa, sa ma reintorc si eu la scoala ...de unde?

la inceputul lunii i-am trims 300usd -acum zice ca vrea sa se duca la o nunta si tacamul e 200 usd...da ce-i sotul meu? masina de facut bani?

 

offf, imi varsai si eu naduful acum...

 

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005id="blue">

poze de copii cuminti

 

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...