Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

soacra cere bani!


Recommended Posts

va multumesc tuturor pt sfaturi si idei

eu si azi am o zi de ...

dupa ce muncesc 11h/zi si ma duc acasa si pregatesc una alta ptr spital...si ma scol dimineata sa fac mancare sa ii duca bunicului mancare calda, se trezeste ca nu ii place mancarea k e nesarata si k lui sa ii duca branza si rosii (in conditiile in care tre sa manance regim)

asa k...merita efortul?

 

[flo] MirelaV

pupicei pe burticei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • 3 weeks later...

Draga mea,

sfatul meu este sa-i arati sotului tau toate aceste mesaje,ca el sa inteleaga ca pe tine te deranjeaza intr-adevar aceasta situatie, ca nu esti rau intentionata si ca de fapt nu ai nimic cu soacra si bunicul.

 

Scopul tau este de a vedea rezultatul muncii voastre in exces.

 

Problema este ca banul nemuncit nu este pretuit. Este pacat de orele petrecute in plus la serviciu daca nu sunteti respectati. Atat tu cat si sotul tau.

 

Soacra ta trebuie sa fie constientizata ca munciti pentru viitorul vostru in primul rand.

 

Sotul tau trebuie sa inteleaga problema si sa stabiliti ajutorul la strictul necesar.

 

Alaturi de lista de cheltuieli a soacrei, arata-i si lista voastra de cheltuieli. De asemenea vorbiti cu cumnata si stabiliti o alocatie lunara acceptabila. Cheltuielile neprevazute vor fi discutate inainte de voi si cumnata si doar apoi platite.

 

Suma alocata trebuie sa le asigure doar strictul necesar nu luxul.

 

In rest sper ca nu e prea tarziu.

 

Sper ca nu va suparati de ce o sa spun acum:

 

Ce face cu banii? risipa sau se faleste in sat cu cat are ea si altii nu au.

 

Imi cer scuze pentru asta, dar e pacat de timpul vostru muncit si de bani.

 

 

Eu am parinti pensionari, care primesc impreuna pensie de 8 milioane lei vechi pe luna.Traiesc la oras si se descurca cu atat cat au.Nu accepta bani de la noi. Si eu lucrez 12 ore pe zi. Mama imi gateste, face curat si impreuna au grija de fetita. M-am rugat de ea o ora ca sa primeasca 2 milioane si sa-si cumpere un aragaz nou.

Cu socrii nu am probleme,uneori ne imprumuta ei si noi restituim banii,apoi invers.

 

Cred ca este o chestie de bun simt si respect pentru voi si munca voastra.

 

Pupici de la Angi [copil]Cristinutza si Emil.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bunicul e inca in bucuresti. acum e cu el la ultimul control (sper) inainte sa plece acasa. simt k ma lasa nervii. aseara mai venisera si alti 2 musafiri..din care 1 a plecat (tot de-ai soacra-mii). astept din moment in moment sa ma sune sa imi spuna daca plecam sa ducem bunicul acasa maine...offf..cedez nervos

n-am timp de mine..de casa..de noi..ce sa zic..abia daca ne vedem cateva min/zi k el si-a schimbat tura sa fie ziua disponibil ptr spital si noaptea munceste. eu muncesc ziua...si tot asa..abia daca mai stim cum aratam [:D]

cumnata-mea ii da bani maica-sii..dar IMPRUMUT. cam asta e situatia. astept sa plece si sa ramanem noi 2...

 

[flo] MirelaV

pupicei pe burticei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc tuturor ptr raspunsurile si gandurile bune pe care mi le-ati impartasit.

am decis acum sa incerc sa ma linistesc si sa incerc sa vad lucrurile putin altfel sa pot lua o decizie corecta. oricum..se pare k el a inteles cum sta problema..asa k astept reactii..noi oricum..suntem ocupati cu altceva [:D]

rog moderatorii sa inchida acest subiect. va multumesc!

 

[flo] MirelaV

pupicei pe burticei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E fetelor,eu sunt super norocoasa[cheers]Din contra soacra mea ne ajuta cu bani pe noi[cool]E adevarat ca eu nu lucrez doar sotul.Are un salariu destul de bun.Soacra are ceva mai mult ca noi,si ne ajuta mai mereu,nu este egoista,e o femeie super buna.E mai ceva ca mama mea.Nu mai zic ca ea a platit totul pt botez,noi nu am dat nici un ban din buzunar,plus cite si mai cite la fata.Zilele trecute ia cumparat o piscina caumflabila sa se joace fata in ea.A zis,lasa mama ca daca Dumnezeu ma ajutat sa am ceva mai multi bani decit voi de ce sa nu va ajut.Deocamdata stau acasa ,dar vreau sa lucrez,insa sotul vrea sa stau acasa sa ma ocup de fata.Am o familie supe buna.Sa dea Dumnezeu la toti asa!![majoreta]

 

Rody si puiul Elodie!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...