Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Inca o viata in Emiratele Arabe


Recommended Posts

 

quote:Originally posted by dodo

O singura neplacere am avut:nu sint transparenti, nene, cu greu smulgeam informatii de la nurse, le e frica sa spuna


id="quote">id="quote">

 

ei - de nasteai in RAK dadeai de indience care apoi chiar au secrete mari - de nu erau filipinizele nu ma descurcam cu [balcon] - sa n te gandesti la prostii dar nu era [bebic] pe faza (infometata) atunci adio invatat cum sa alaptezi -caci filipinezele stiau dar le era somn - cum dormeau chair nu stiu caci erau cel putin 10 [bb] care urlau dint toti rarunchii dar ele - keep smiling - no problem-sleep-

dar cum nu mi-au dat formula magica

 

Cu rabdare si perseverenta limita e cerul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:Originally posted by Luna75
quote:Originally posted by dodo NICU[flo]...
id="quote">id="quote">[:D] cine e NICU ? [:-)))]serios - [flo]Cu rabdare si perseverenta limita e cerul
id="quote">id="quote">Neonatal Intensive Care Unit[medic]. E mai bine ca n-ai avut ocazia sa afli[flo], nici nu doresc cuiva sa fie in asa situatie, nu de ingrijire, ci ca situatie in sine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! Multumesc de info fetelor![pup] Eu tot la Corniche vreau sa nasc. Am asigurare toatala pe maternitate, la orice spital vreau, dar l-am ales pe asta ca stiu ca-i cel mai bun din zona. Nu fac cezariene la cerere ca la particulare, dar eu vreau naturala. Cu epidurala (nu 100% naturala[:D]) ca mi-e frica de mor, si ofera serviciul asta 7/24 mai nou, e la cererea pacientului, la orice dilatatie. La mine scrie mare in dosar WANTS EPIDURAL, ca sa vada ei de cum ajung, sa nu cersesc. Stiu asta ca am facut cursurile prenatale la ei, le poate face oricine, nu-i musai sa nasti acolo si sunt gratis. si mai ofera si cursuri de gym terapeutica plus de recuperare dupa nastere (poti veni cu bb-ul), consulatatii la dietetician toate gratis. de asta m-am ingrasat cat china, ca daca erau pe bani poate ajungeam [:D]. A, si au lactation clinic, tot gratis, dai buzna la ei si nu te lasa pana nu reusesti, cica nu exista femeie care sa nu aiba lapte.Asa sa fie. M-au ajutat mult cursurile, cu o australianca le-am facut si ne-a zis ca orice problema sau nelamurire avem, venim la spiatal si primim ajutor, pe ideea ca mai toti aici suntem expats. si sa nu ne simtim chiar singuri. Taticul participa la nastere, de la cap la coada, e chiar antrenat sa-ti fie suport moral acolo si mai ai voie inca o persoana de sex feminin (mama , prietena), mai mult nu ca le e greu apoi sa controleze traficul de persoane in zona. Si in caz de cezariana are voie, ca numai 1% se fac cu anestezie generala, restul epidurala...cica te recuperezi mult mai usor asa si nu recomanda rahie. Tare faza cu filipinezele, astea chiar zambesc non stop. De asta n-or avea riduri deloc. Oare nu le puteai reclama ca dorm in post? Dodo, ce coincidenta ca ai nascut tocami la Corniche! Sa-ti traiasca baietelul, ca e un luptator. Cred ca te-ai speriat tare sa nasti la 25 sapt.. Sa nu ne uiti cand ajungeti prin Abu Dhabi! Luna, ma duc sa citesc la jurnale, m-ai facut curioasa! [pup] anca [gravi] 37+ [baietel]bb Adam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai spitalul era si relativ aproape, stateam in Khalidya iar cumnatele mele toate au nascut acolo si spitalul e pe profil,ca sa zic asa, au tot ce le trebe..Musai sa le fac o vizita cind om ajunge pe-acolo, ajunsesem "veterana", ma stiau toti pe-acolo, pina si security nu se mai oboseau sa ma-ntrebe la intrare, eram calul breaz[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dodo O singura neplacere am avut:nu sint transparenti, nene, cu greu smulgeam informatii de la nurse, le e frica sa spuna
Pai ce, inca n-ati invatat ca trebui sa-l cheme pe shefu, care la randul lui isi cheama shefu, care si el la randul lui isi cheama shefu etc. [alcool] un banal scaun am vrut sa iau si am vb cu 4 shefi! Una peste alta, azi merg la dr... ma ia de cap numai cand ma gandesc [bang] Btw cat mai costa o nastere naturala sau cezariana? ------------------------ Someone's pleasure is another's pain! Alergic at stupidity.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi aduc bine aminte era 3000dhs pt. nerezidenti...Parca asa era, oricum stiu ca dublu fata de rezidenti era totul:analize, spitalizare, nastere, consultatiile. Acum 2 ani, nu stiu de actualitate. Mey, nu dadeau info ca le era frica, asa aveau ei protocolul, numai medicii sa discute evolutia, si si aia iti dadeau informatia trunchiat, noroc cu netul, saracul, ca ma informam si-i luam la intrebari, vedeau ca vin cu lectia facuta si nu puteau s-o cirmeasca. Tipa din RO mi-a zis ca nu au voie sa dea relatii medicale in afara de "e bine", din cauza barierei de limba in primul rind, mai toti vorbesc engleza, insa nu toti inteleg termenii medicali si-atunci dr. le revine sarcina sa explice pe intelesul pacientilor conditia medicala. E de inteles, unii pot fi mai panicosi si s-o ia razna daca interpreteaza ceva gresit, eu insa eram obisnuita cu starea de aici, unde poti sa te uiti in fisa de observatie, sa intrebi orice si sa primesti raspuns adecvat, nu au voie sa-ti ascunda sau sa treaca cu vederea. Acolo la voi e altfel. Si mai am un of cu organizareaaaa...E o nebuneala, dom'le!!!O intreaga istorie cu hirtzogaria, aproape ca-n RO[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca s-au schimbat preturile, cel putin la Corniche Hospital. E 1000 nasterea naturala si 1500 cezariana. de DHS vorbesc. La spitalele partic. e in jur de 5000 Dhs, probabil cu variatiuni de la unul la altul. Consulatia peste tot 150, analizele lab. 50, eco 8o, la partic. e 150 cu 250...ma rog, daca esti asigurat nu mai conteaza. Eu am preferat sa urmaresc pana acum sarcina la o clinica privata, ca vorba lui Dodo, ma omorau astia cu hartogaraia. si partea cea mai nasoala e ca la Corniche ei nu vor sa aiba de-a face cu firmele de asig., adica platesti totul cash, ei completeaza formele pt. firma de asig. si apoi te duci tu sa claim the money, teoretic vin in 15 zile, practic nu inainte de o luna. Annie, te pregatesti sa-l faci pe al 2-lea?[:D] anca [gravi] 37+ [baietel]bb Adam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, cer plata cash, eu am crezut ca numai noua, ca nu sintem rezidenti dar vaz ca e general, m-am linistit[:D](de parca as mai avea chef sa ma apuce nasterea prin calatorii[:D]). Hai, Ache, mai ai o sapt.si intri-n linie dreapta, facem galerie pt. bb Adham[pk][bis]! O sa fie bine! Ce zice Abu-Adham? E pregatit, stie sa schimbe pampers? [:D] Al meu a schimbat o singura data si i-a pus cu fata la spate, m-am stricat de ris cind am vazut fapta[:D] si de-atunci a decretat ca el nu mai schimba vreodata unul! Si culmea, chiar nu a mai schimbat, insa asta nu l-a impiedicat sa dea sfaturi "competente"[:D] de tehnici de schimbare a pampersilor[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...