Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Inca o viata in Emiratele Arabe


Recommended Posts

Apsara, la ce te referi cand spui "turism sexual"[alcool] si "trafic de copii folositi pentru cursele de camile"[alcool]? Pasapoartele nu mai sunt retinute de angajator. Erau retinute, mai ales, persoanelor care lucrau ca si contabili, casieri, care aveau acces la banii firmei respective (din ceea ce stiu eu) ca mod de garantie insa, pasaportul se inmana oricand, la cererea angajatului, fara probleme. Cat despre schimbarea guvernului in Emirates[hot]...ma depaseste subiectul. Cornelia si Maya (06.07.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

daca dai o cautare pe google cu: children camel race emirates unul dintre articolele care apar este: http://www.unicef.org/pakistan/reallives_3027.htm si mai sunt multe altele: http://www.google.ca/search?as_q=children+camel+race+emirates&hl=en&num=10&btnG=Google+Search&as_epq=&as_oq=&as_eq=&lr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=&as_rights=&safe=images iar pe wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Dubai am citit: Human rights and labor Main article: http://en.wikipedia.org/wiki/Human_rights_in_the_United_Arab_Emirates "Dubai has approximately 250,000, mostly South Asian labourers working on real estate development projects such as the Dubai Marina.Living conditions of the over 250,000 expatriate laborers in Dubai who live in conditions described by Human Rights Watch as being "less than human"[43] have often been criticized.[44] NPR reports that workers "typically live eight to a room, sending home a portion of their salary to their families, whom they don't see for years at a time." The BBC has reported that "local newspapers often carry stories of construction workers allegedly not being paid for months on end. They are not allowed to move jobs and if they leave the country to go home they will almost certainly lose the money they say they are owed.[45] In September 2005, the Minister of Labour ordered one company to pay unpaid salaries within 24 hours after workers protested, and published the name of the offending company (Al Hamed Company for Development and Projects).[46] In December 2005, the Indian consulate in Dubai submitted a report to the Government of India detailing labor problems faced by Indian expatriates in the emirate. The report highlighted delayed payment of wages, substitution of employment contracts, premature termination of services and excessive working hours as being some of the challenges faced by Indian workers in the city. On 21 March 2006, workers at the construction site of Burj Dubai, upset over bus timings and working conditions, rioted damaging cars, offices, computers, and construction tools.[47][48][49] Prostitution, though illegal by law, is conspicuously present in the emirate because of an economy that is largely based on tourism and trade. Research conducted by the American Center for International Policy Studies (AMCIPS) found that Russian and Ethiopian women are the most common prostitutes, some African countries as well, while Indian prostitutes are part of a well organized trans-Oceanic prostitution network.[50] A 2007 photo-documentary reported that prostitution in clubs is tolerated by authorities and many foreign women work there without being coerced, attracted by the money." Lorelai [url="http://outdoors.webshots.com/album/559973801WZvvhb"]Haga Parken-Fluturi[/url], [url="http://home-and-garden.webshots.com/album/559993497RAaQiK"]Haga Parken-Flori de pai[/url] [url="http://family.webshots.com/album/559773339fLMqit"]Gabisor face "salata"[/url], [url="http://family.webshots.com/album/559640434CfyfWq"]Gabisor in parc[/url], [url="http://home-and-garden.webshots.com/album/559625888qmXXHK"]A inflorit iasomia[/url], [url="http://community.webshots.com/user/lorelaim"]Alte albume foto[/url] "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cornilia
Lorelaim, Apsara, ce bine ca ati gasit raspuns dilemelor voastre! Tinand cont ca, acum, aveti o imagine completa a Emiratelor si nu v-a mai ramas nimic de lamurit, nu prea mai vad ce as putea adauga. O zi buna tuturor. Cornelia si Maya (06.07.2004)
1 litru de benzina cit e?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cornilia, nu cred ca e cazul sa te superi. Ceea ce-am scris n-a fost din rautate. Pur si simplu am pus niste intrebari scoase din articolele pe care le-am citit de-a lungul timpului despre zona respectiva. Sunt de acord ca Emiratele reprezinta ceva frumos da´nu cred ca e cazul sa idealizam. Mie-mi place Spania da´asta nu inseamna ca o sa-i vad doar partea buna. A fi critic nu inseamna a merge impotriva curentului. Chiar e atat de greu sa vorbim cu obiectivitate? Nu stiu cum sunt altii, da´mie-mi place sa stiu cum e locul in care traiesc, ce se ascunde in spatele aparentei. Pentru cei care nu stiu, cea mai importanta familie din Emirate a fost acuzata ca ar detine controlul asupra traficului cu copii pentru cursele de camile. Copii de 2 ani sunt rapiti si tinuti in conditii precare pentu a nu castiga in greutate (lucru important pentru ca in felul asta camila alearga mai repede). La ora actuala, aceste curse sunt ilegale insa se practica si nimeni nu face nimic sa le impiedice.Asta nu apare in presa de acolo, nu-i asa? http://community.webshots.com/user/just_bluewind
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate toate mesajele voastre si as vrea sa mai scriu si eu ceva . Benzina e foarte ieftina , cam 1.7 dolari amricani pentru un galon ( 1galon = 3.8 litri - sper sa nu gresesc ) . Gazele si curentul sint de asemenea ieftine . Despre copiii folositi la cursele de camile ... am inteles ca acum vreo citiva ani seicul din Dubai a fost judecat in America pentru folosirea minorilor veniti din tarile sarace ale Asiei ca jockey . Nu este admisibil intr-adevar , am fost si eu socata cind am citit despre asta . Mai ales ca la banii pe care ii au puteau sa foloseasca de la inceput acei roboti despre care se vorbeste acum aici si in Qatar. In procent mare copii au fost trimisi in tarile de origine incepind cu 2005 cind s-a dat legea care interzice folosirea minorilor sau angajarea lor . M-am cutremurat si cind am aflat ca inca sint parti ale Asiei sarace unde fetitele sint omorite la nastere pentru ca din tz motive se prefera baietii , am vazut zile in sir in fata ochilor si aceasta fotografie a lui Kevin Carter care a socat lumea : http://www.maglavais.ro/articole/stiri/pulitzer_1994_kevin_karter.html Viata nu e dreapta de multe ori ... orice copilas merita mai mult decit atit . In foarte multe cazuri ajung aici femei si barbati din tari sarace prin intermediul agentiilor de recrutare mai putin serioase , contra sume mari de bani . Toti spera ca din salariul din UAE i-si vor plati datoriile in scurt timp dar nu e intotdeauna asa : ajunsi aici constata ca viza lor este una de vizita , sau contractul de munca este de trei , sase luni sau un an , timp in care datoriile de acasa nu se pot plati . Asa ca la expirarea contractului ,fie ca se gasea sau nu un altul , oamenii nu plecau de aici cautind ''de lucru'' . Femeile ajung sa lucrezeca servitoare , iar daca sint fortate sa se prostitueze in mod sigur nu au viza si deci nu se pot plinge politie pentru ca pina anul trecut se facea inchisoare urmata de trimiterea in tara de origine pentru sedere fara viza in UAE. De curind s-a renuntat la pedeapsa cu inchisoarea si foarte multi ''ilegali'' pleaca de aici . Se face si prostitutie de voie si aici , ca oriunde in lume - e cea mai veche meserie din lume pina la urma . Barbatii gasesc de obicei de lucru in constructii , salariile sint mici , conditiile de lucru sint foarte grele , dar cei 250 de dolari inseamna in tarile lor o gramada de bani pe care facind acelasi lucru acolo nu-i pot cistiga . Multi ramin aici la munca . O servitoare in legalitate primeste cazare , mincare , bilet de avion catre casa o data pe an si un salariu in jur de 200 de euro . Daca se ajunge aici cu un contract serios de munca , angajatorul e obligat prin lege sa-ti ofere un salariu din care sa-ti poti permite sa platesti lunar o chirie , cheltuielile legate de casa , mincare , etc . , se plateste un bilet de avion dus intors catre tara de origine anual , se ofera asigurare medicala - adica un trai decent... Femeile si copii pot veni si pentru reintregirea familiei dar in acest caz sotul trebuie sa aiba un salariu mai mare decit 1500 de dolari . Daca esti in legalitate aici , faci parte din sistem si nu esti lasat sa mori de foame . Nu mai ai servici ...ti se anuleaza viza si pleci acasa in termenul stabilit de firma la care ai lucrat . Bogati si saraci sint peste tot in lume dar saracii aici sint mai bogati decit sracii de prin alte parti , Asia si Africa de exemplu . Tara asta nu e perfecta , are si rele si bune . Nu trebuie decit puse in balanta .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu ... Nu as vrea sa se creada ca subiectul asta e o ''oda '' la adresa Emiratelor . Nu e o tara perfecta , dar e bine inca , mai bine decit in Romania . Forma de guvernare este monarhie absoluta . Emiratilor le e foarte bine , legile sint facute in favoarea lor , pina acum 2 ani au avut un seic care a avut mare grija de ei : luau imprumut din banca sa-si faca un concediu in Europa , sau sa-si cumpere un teren ,sau sa-si faca o casa , sau pentru nevoi personale ? Cu drag ! Ca venea Ramadanul si seicul platea datoriile localnicilor - ca economia tarii mergea bine . Prima nevasta a unui localnic era si ea localnica ? - primea baiatul cadou de la stat un loc de casa .Educatia e gratuita pina la sfirsit pentru ei , tot ce tine de spitale e iar gratuit , fetele care vor sa faca facultate primesc 1000 de euro pe luna de la stat - hai sa le stimuleze cumva ! Vrei a-ti faci o firma ? Poti dar ai nevoie de un ''sponsor''cu pasaport de Emirate care nu va facedecit sa-ti ia niste bani in fiecare an : suma fixa sau procent din profit . Dupa ce seicul a murit , regulile sint inca in picioare cu exceptia uneia : nu se mai platesc datoriile localnicilor de Ramadan ( dar daca economia tarii merge bine se vor achita de la bugetul de stat, de data asta ,dupa vreao 5 ani ) si sint pusi la munca , fiecare firma care are mai mult de 100 de angajati trebuie sa aiba minim 2% ,localnici . Iar daca nu sint buni pentru vreun post , ia se mai angazaja un rezident care sa-i faca aluia munca , localnicul da si el cu semnatura ....si asta e . Pai cine sa vrea sa schimbe guvernul in conditiile astea ? Ar trebui sa fie nebuni ! Si ceva rau despre Emirate din punctul de vedere al rezidentilor : nu exista taxe pin urmare nu beneficiem de pensii . Destepti , nu ? Atita timp cit esti tinar si muncesti esti platit , cind ai imbatrinit si nu mai poti muncii esti trimis acasa ca doar nu o sa te plateasca daca nu le faci nici un serviciu .Taxele de scolarizare pentru copii sint destul de mari iar nivelul educatiei este mai jos decit in Europa , in ultimul timp si chiriile au crescut foarte mult , nu se obtine cetatenie sub nici o forma , noi sintem rezidenti temporari cu drept de munca (cam 80% din populatia tarii )care trebuie sa plecam acasa sau in alta parte cind hotarim sa nu mai muncim . rhea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...