Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Inca o viata in Emiratele Arabe


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Adiereamarii Ceva bun tot am facut.Am invatat araba singura si acum stiu bine,chiar daca multi spun ca nu imi foloseste la nimic.
Felicitari! a cunoaste o limba in plus e un avantaj chiar daca sunt sanse putine sa o folosesti Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Spunea cineva adineaori ca UAE nu e o tara perfecta...na ca sa vezi.Ia spuneti voi care tara e perfecta ca io inca nu am auzit de asa ceva.[batcap][alcool] Anca,[url="http://community.webshots.com/user/cristil102"]Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05 [/url][auto] "Happyness is the key to your heart"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
rhea - m-am topit citind mesajul tau ... eu am fost in Dubai (ce-i drept, in vacanta) si mi-a placut asa mult De ce a trebuit sa explici toate astea ? Se stie ca Dubaiul e atat de deschis, de cosmopolit .. By the way, o casa a ajuns sa coste cam asa si aici Si iti multumesc cu detaliile despre viata lor, aveam tot felul de curiozitati pe care mi le-ai satisfacut ! cristina1974 -hmm ...cred ca are ceva magic locul ala ...eu am fost o singura data si am luat brosuri cu case de vanzare Lore - e un loc minunat pt luna de miere ... Eu sper sa ajung iar la anul acolo ... cornilia - s-a terminat Hydropolis ? Dar The Palm ? Hmmm mai era ceva ce voiam sa vad ...Aaa, partia de sky :-) adiereamarii - hmmm...mi-am amintit si eu tot de o dimineata devreme in Dubai; cand am ajuns am fost asteptati de un sofer trimis de hotel ...si am vazut ca soferul limuzinei i-a explicat f precipitat ceva si era agitat si vamesul statea cu picioarele pe birou si fuma ostentativ si a avut o privire atat de urata si iscoditoare si trufasa ...Eu stiu ca era problema cu femeile necasatorite ...si cum eram in honey-moon inca nu aveam pasaportul pe acelasi nume cu sotul; cred ca asta nu-i convenea ...Atunci am uitat repede dar acum ca ai povestit tu asta mi-am amintit. Poate ca asta era, ca erai femeie singura, venita din Romania, in tara lor, pt munca... [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=108952"]Sonia are nevoie de sufletul tau bun[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by apsara
Am si eu cateva intrebari. Cum e cu libertatea presei? De ce nu se poate schimba guvernul? Cum e cu turismul sexual? De ce multi patroni iau pasapoartele angajatilor straini? De ce inca continua traficul de copii folositi pentru cursele de camile? Nu neg aparentele Emiratelor da´stiu ca Human Rights Watch denunta toate cele de mai sus. http://community.webshots.com/user/just_bluewind
De ce nu se poate schimba guvernul? Ha...asta-i cea mai tare intrebare...[:D] Anca,[url="http://community.webshots.com/user/cristil102"]Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05 [/url][auto] "Happyness is the key to your heart"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adiereamarii Intr-adevar,o limba straina in plus iti poate folosi,sau nu-ti poate folosi.
Draga Adiereamarii, Felicitari pentru a fi invatat limba araba, se stie ca nu-i lucru usor. Eu sunt convinsa ca orice limba in plus e ca un brat in plus, chiar daca nu vei ajunge niciodata sa locuiesti pe termen lung intr-o tara vorbitoare de araba, e foarte mare probabilitatea sa-ti foloseasca. Chiar si faptul de a putea pune o limba straina in plus pe un CV, in aproape orice domeniu, e un atu. Si, de exemplu, in Statele Unite in ziua de azi daca iti cauti o slujba legata de politici publice/relatii internationale, limba araba e un mare atu [:)] Si pentru 'imbogatirea' ta ca persoana, dintr-o data iti sunt deschise atatea usi noi, spre alte culturi, prin literatura, filme, muzica, prin posibilitatea de a comunica la un alt nivel cu atat de multe persoane pe care nu stii niciodata unde le poti intalni. Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu locuiesc in UAE din aug anul trecut.Mie imi place aici desi nu m-am obisnuit cu caldura mare.Eu nu lucrez,sotul da. Cumnatii mei (arabi) sunt amandoi doctorii,au avut ceva greutati pana si-au gasit de lucru.Bineinteles ca au luat examenul.Ea si-a gasit mai repede,fiind ginecolog,el mult mai tarziu ca medic generalist.Daca ai pe cineva din familie aici poti sa-ti prelungesti viza de vizita.Oferta de munca pt medici e mica,e foarte mare pt ingineri,muncitori,etc pt ca se construieste in prostie. Mai zicea cineva pe aici...muncitorii au salariile super mici dar cei din India reusesc sa stranga sa-si faca vila in tara lor. Mi-a povestit sotul ca a fost o problema in urma cu cativa ani cu prostituate din Europa care au imbolnavit de sida pe unii.De aceea se intra greu in UAE daca esti femeie tanara din anumite tari. Adiereamarii,cum sa nu auzi de teatre,balet,etc?In fiecare zi pe Dubai One Tv vad reclama la teatru,balet,expozitii desfasurate in Dubai.Tot timpul e cate ceva. [url="http://family.webshots.com/album/560929521txkkOm"]Poze[/url] Elena [baietel]34+ AMR 6 Sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by darene cum sa nu auzi de teatre,balet,etc?In fiecare zi pe Dubai One Tv vad reclama la teatru,balet,expozitii desfasurate in Dubai.Tot timpul e cate ceva. Perfect adevarat! doar timp sa ai...si cat mai multi bani! zilele astea am primit o invitatie la balet...Spargatorul de nuci Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

quote:Originally posted by luxe

 

Multe lucruri interesante...iar Dubaiul e pe lista de vizite....de-abia astept !!!!

 


id="quote">id="quote">

 

[cool] sigur nu o sa-ti para rau!

mai multe despre Dubaiul vazut de mine http://www.supereva.ro/info.asp?id=1017

 

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...