Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Inca o viata in Emiratele Arabe


Recommended Posts

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Tatiana, scuze ca raspund asa tarziu, am fost cam ocupata. Reduceri sunt mai tot timpul, cateodata e bine sa stai deoparte de mall-uri ca uite asa te motivezi singur si cumperi mai multe decat ai nevoie [:D]...daca ma gandesc bine, perioadele constante de reduceri sunt vara, in iulie-august (cand pleaca strainii, adica noi, in vacanta si nu prea mai are cina sa faca shopping), in februarie cand e Dubai Shopping Festival, sunt reduceri la tot si la toate si in Abu dhabi, nu numai Dubai, inainte de sarbatori, spre ex. acum vine Craciunul si sigur or sa fie, cand se schimba colectia funct. de anotimpuri si mai gasesc ei motive de-o reducere. Acuma de ex. sigur au la Baby Shop si Mothercare [:D]...fiecare cu ce-l doare. La electonice noi luam de obicei din Carefour maruntisurile (si ei au mai mereu oferte de tot felul), iar. pt. o garantie mai buna la elec. mai scumpe alegem Plugins (nici nu stiu daca am scris corect). Sper sa fie de ajutor ce spun eu aici. Poate mai au fetele ceva idei. anca [gravi] 13+ mostly [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Fetelor care ati fost sau sinteti in Dubai, puteti sa ne recomandati un hotel ( sau mai multe) pt o famile cu 2 copii? Vom face escala si ne vom opri 2 nopti in Dubai, vrem un pic de shopping, un pic de distractii pt copii si un pic de vizitat asa ca daca astept sugestii va multumesc !!

 

-------

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna,

Am stat sa citesc tot ce ati scris,bune si rele despre UAE.

Ma mira sa aud ca se poarta si urat pe la aeroport, pt ca eu una, am ramas super incantata de cum s-au purtat cu mine.

Am calatorit cu doi copii dupa mine, de 6 si 3 ani,neimpliniti, deci va dati seama ca eram varza pana acolo, pt ca cel mic in avion vroia sa coboare, sa doarma acasa.....

oricum, ce vroiam sa va zic,eu nu am vazut oameni mai amabili ca acolo, cum ma vedeau ca am copii, veneau sa ma dirijeze pe unde sa o iau, pt ca eram aeriana,stiu ca terminasem de mers cu scarile lor interminabile si trebuia sa merg la control pasapoarte si am vazut niste cozi imense si mi-am zis ca acolo mor,pt ca cel mic imi dormea in brate, eu avem si bagaje,era cald...

Vazandu-ma cei de acolo, m-au indrumat spre un ghiseu unde eram singura,si incet incet am ajuns si eu la sotul meu care ne astepta cu emotii ...

La plecare, ca sa va spun iar de amabilitatea lor, am pelcat noaptea, cu Taromul, normal,si cand m-au vazut cu copil adormit in brate, mi-au carat si bagajele pana sa le pun pe banda,nea-u dus cu masinutele lor pana la lift,..ce sa zic, am numai cuvinte de lauda la adresa celor din aeroport.

Si, ca sa ma leg si de copii,eu nu am vazut oameni care sa indrageasca asa de mult copiii.Toti arabii ,cand il vedeau pe norris, baiatul cel mic, il mangaiau pe cap, ii pupau manuta daca se ducea la ei pe la terase...toti il alintau...la parfumuri statea sa fie parfumat ca un seic,se dadea cu o groaza de parfumuri...

in concluzie,au o ospitalitate fantastica ,pe care romanii nu o mai au de mult...pt ei timpul nu e un stres,asa cum este pt noi...

am sa mai scriu, daca mai e, oricum am sa astept sa mai scrieti si voi.

Da, pt Marimar, iti recomand sa mergi la mall of the emirates,unde faci si cumparaturi,copii merg la sanie,fac poze cu un urs imens la intrare in parcul de zapada, aveti ce vedea, oricum...

zoo,safari...

pup

sarbatori fericite!craciun fericit~

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

marimarid="red">,din pacate stati foarte putin in Dubai-deci greu de vizitat prea multe.

Pentru copii nu ratati Wild Wadi-parc de distractii acvatic + o bulgareala,joc in zapada,snowboard,sanie la Mall of the Emirates

in legatura cu hotelurile iti recomand asiatravel.com,vei gasi o oferta variata in functie de buget

reproduc deasemenea un fragment de la o alta postare de a mea,poate iti va fi de folos

Calatorie placuta si sper sa auzim numai de bine.

 

Un bun start pentru a cunoaste acest superb oras este o plimbare prin zona Jumeirah. Acolo se afla un parc si o plaja superba si de asemena cele mai luxoase si frumoase hoteluri din Dubai,printre care si celebrul Burj al Arab,singurul hotel cu 7 stele din lume,simbolul Dubaiului.

 

 

Ansamblul de vile: Jebel Ali, Dubai, United Arab Emirates

 

Poze foarte reusite cu hotelul se pot face direct de pe plaja atat ziua cat si noaptea.Amatorii de lux si inedit se pot caza acolo pentru o noapte cu o suma incepand de la 1000 $ sau o alta optiune mai la indemana un tur al holului principal al hotelului contra sumei de 60 $ , fotografiatul nu este permis insa.

 

 

 

In acceasi zona se gaseste si o superba moschee -Jumeirah Mosque

Pentru a continua cu opulenta o plimbare pe Sheikh Zayed Road artera principala a Dubaiului este mai mult decat binevenita pentru a face cunostinta cu zgarie-norii in diverse culori capodopere de arhitectura moderna,futurista si renumitele hoteluri ale lanturilor internationale.

 

Ramanand in zona luxului si a banilor nu uit nici de mallurile renumite,unde merita sa mergi chiar daca nu esti fan al cumparaturilor si nu pentru a casca ochii la vitrine ci la frumusetea arhitecturala a mallurilor.Le mentionez in ordinea care imi plac mie (bineinteles parere subiectiva ) Ibn Batutta Mall, Mall of Emirates (se pare ca ar di cel mai mare mall din lume cu aproape 5000 de magazine unde se afla si parcul de iarna cu partie de schi si snowboard) ,Wafi Mall, Mercato,si nu in ultimul rand City Center Deira,un mall mai vechi care nu atrage prin frumusete insa preturile sunt accesibile.

 

Si ca sa termin cu cumparaturile,sa mentionez celebrele bazaruri : Gold Souq ceea mai mare piata de aur din lume,apoi in imediata apropiere,piata de textile ,piata cu mirodenii si de ce nu piata cu pesti vii sau piata cu fructe.Bazarurile si pietele sunt un excelent loc pentru o incursiune in viata autentica traditionala araba si un bun prilej pentru a face cumparaturi dintre cele mai diverse.

 

Pentru a fi in ton cu trecutul recomand o plimbare cu barca de lemn traditionala-abra un fel de taxi pe apa care poarta calatorii de pe o parte a orasului pe alta,Dubaiul e compus de fapt din doua orase,Dubai si Deira despartite de raul Creek.Plimbarea cu barca ofera o priveliste minunata si este deasemena o buna ocazie pentru un minitur al orasului.

 

Cei interesati de istorie pot face o vizita muzeului fortareata Al Fahidi,Muzeului National,o alta atractie o constituie casa umila,micuta devenita muzeu a seicului Saeed al Maktoum constuita prin 1900.

Odata terminate cumparaturile si vizitele la muzee,poate veni distractia,una din cele mai gustate o constituie safariul in desert ,o adevarata aventura cu masini de teren de ultima ora.

 

Cu aceeasi ocazie se pot face plimbari cu camila prin desert,se serveste o cina traditionala araba,se poate fuma sisa iar doamnele pot sa isi aplice henna pe maini in traditionalul stil arab cu putin noroc,chiar de catre o beduina.

 

O zi petrecuta la Wild Wadi, un mare parc de distractii acvatic nu trebuie nici ea ratata,se afla chiar in partea opusa a Burj al Arabului.

 

 

 

 

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DRAGA RHEA, IMI PARE TARE RAU CA AM DESCOPERIT SUBIECTUL TAU ASA TARZIU, DAR AM IMPRESIA CA ESTE REPLICA LA BLOG-UL MEU. DRAGA MEA, EU AM SCRIS CE SIMT EU. CHIAR AS FI VRUT SA STIU CUM SE SIMT SI ALTE FETE IN EMIRATE. MA BUCUR MULT CA ATAT TIE, CAT SI ALTOR FETE CARE AU POSTAT AICI ,VA ESTE BINE. TOATE CUNOSTINTELE MELE DE ACOLO AU ACEEASI PARERE CA SI MINE. EU AM SPUS CA ESTE FRUMOS DAR EU NU MA VOI SIMTI NICIODATA LIBERA ACOLO. ACUM, CASATORITA SI CU COPILUL DUPA MINE, E ADEVARAT CA MA POT PLIMBA PE UNDE VREAU. DAR CAT AM FOST SINGURA, ERA ABSOLUT IMPOSIBIL SA IES PE STRADA FARA SA MA ALEG CU URMARITOR SAU SA MI SE SOPTEASCA CINE STIE CE IN SUPERMARKET. SI NU AM PURTAT FUSTE SCURTE SAU DECOLTEURI. BA DIMPOTRIVA, MA IMBRACAM FOARTE DECENT. PE PLAJA PUBLICA, IMI SPUI CA POTI SA MERGI NEINSOTITA DE UN BARBAT SI NU ESTI PRIVITA DIN TOATE PARTILE? ( SAU PRIVITA AR FI PUTIN SPUS ) DACA ZICI TU CA E ASA..S-OR FI SCHIMBAT LUCRURILE DE CAND NU AM MAI FOST EU PE PLAJA, CA SUNT VREO 3-4 ANI DE ATUNCI, RECUNOSC. SI APOI..ASTA ABSOLUT NUMAI DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE, EU NU GASESC DISTRACTIA NICI IN SHOPPING LA MALL, NICI IN MANCATUL INTR-UN RESTAURANT DE LUX, NICI IN PRIVITUL CLADIRILOR, CE-I DREPT SUPERBE ACOLO. EU MA INCARC ATUNCI CAND VAD NATURA ADEVARATA, CAND VAD MUNTII NOSTRII IN TOATE CULORILE, NU CEI DIN PIATRA ROSIE DE ACOLO, SAU CHIAR SI ATUNCI CAND MA PLIMB PRIN PARC. APROPO, SPUNE-MI TE ROG, UNDE ITI SCOTI COPILUL LA AER VARA? PRECIZEZ INCA O DATA CA ASTA E PAREREA MEA PERSONALA DESPRE EMIRATE SI IMI CER SCUZE DACA OPINIA MEA DERANJEAZA PE CINEVA Vicky mami de Elissa , [gravi]cu gemeni 39+ [fetita] [fetita] http://picasaweb.google.com/nickydrag/BestOfElissa jurnalul Elissei - http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=103718 viata mea in Emirate - http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=103958
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vicky, se pare ca tu te simti ca pasarea-n latz..Imi pare rau pt. tine, cred ca iti este greu pt. ca nu esti dispusa spre adaptare si senzatia mea e ca nu e tara de vina ci ca tu nu te simti in largul tau afara din RO. Intr-adevar, unii oameni nu sint facuti sa "creasca"in pamint strain, altora schimbarea de sol este ca ingrasamintul pt. plante, le dau puteri inzecite..Cit am stat in Emirate mergeam zilnic singura cu taxiul la spital, unde puiutul meu a stat 3 luni la NICU, am fost prin magazinele din apropiera casei si spitalului si te asigur ca nimeni nu m-a urmarit sau privit nu stiu cum, cu atit mai mult sa indrazneasca sa ma atinga sau sa-mi vorbeasca de aproape..Dar bineinteles ca nu am stat sa numar hirtiile de pe jos, sa scot in evidenta pubelele pline inca de la pinz pina a 2-a zi dimineata cind le ridicau[8D], iau imaginea de ansamblu, care mie-mi place si as vrea sa traiesc acolo, chiar si pe termen limitat. Deocamdata este locul nostru de popas de cite ori venim spre Europa si Orientul Mijlociu, unde sta mare parte din rudele noastre si ne simtim binevenitzi chiar de la biroul de check-in...E drept ca pe noi nu ne intreaba in detaliu scopul vizitei, unde stam etc., probabil si din cauza tarii de pe pasaport, o fi si asta un avantaj.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma lasa muta de uimire pretentiile si nemultumirile unora.Vor tanga pe plaja(si sunt si peste masura de indignate ca se uita localnicii la ele), muntii si flora ,eventual fauna din Ro. in desert! Pe adiereamarii o inteleg putin,o mare parte din frustrarile ei vin din faptul ca din nefericire lucrurile nu au mers asa cum si-a dorit ea.Chiar daca incearca sa nege,rasismul se simte de la distanta mare! Vicky,zic si eu ca dodo.Emigrarea nu-i pt. tine!Nu o zic cu rautate.Din mesajele tale razbate suferinta ta ,dorul tau de casa ,de natura "adevarata" si toate frustrarile acumulate le reversi asupra localnicilor in diferite forme,critici,ironii... Imi pare tare rau ca sunteti nemultumite dar cu sinceritate va zic ca pretentiile la tanga ,concubinaj , natura "adevarata" , "indieni de la mall" , "un indian in locul unui alb" si "indienii mirositori" m-au dat pe spate. Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vicky, am citit jurnalul tau si sincer, cred ca ai un sot extraordinar; de dragul lui si al copiilor, eu as incerca sa ma adaptez in Emirate, sa las nostalgiile cu parcurile si muntii din Romania deoparte, si sa nu-l bat pe el la cap cu astea; http://www.floriinro.ro/ Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...