Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici/tatici din Timisoara (9)


Recommended Posts

Vopseaua de par "henna" intra intr-o alta categorie, si anume a colorarii naturale. Este facuta din plante si nu distruge parul in urma vopsirii, ci din contra ii ofera un aspect sanatos si ingrijit. Dezavantajul este ca pe parul colorat cu henna nu mai prinde nici un gen de vopsea, iar de nuanta nu se mai scapa decat cu... foarfeca.

 

HENNA,

 

un vechi produs vegetal iranian cu utilizari moderne.

 

Henna este un colorant rosu- portocaliu, cu care se pot obtine nuante diferite, in functie de modul de aplicare. Se extrage din frunzele unui arbust care creste in Iran, India si pe coasta mediteraneana a Africii; este folosit in cosmetica, parfumerie si medicina.

Distilarea florilor de henna, prin fierberea pulberii intens aromate a lor, duce la obtinerea culorii brun-galbui, care se transforma in rosu aprins prin amestecarea cu o substanta alcalina. Tulpinile de henna sunt folosite in industria colorantilor pentru a se obtine culoarea rosie.

Vopsirea cu henna a parului, palmelor si talpilor este un mod traditional de impodobire, care dateaza din timpuri stravechi. Pulberea de henna era transformata in pasta prin adaugarea altor substante, obtinindu-se o frumoasa culoare portocalie. Amestecul putea fi folosit apoi ca rimel. Culoarea odata aplicata se mentine trei-patru saptamani. Avicenna (980-1038) afirma ca frunzele de henna sunt eficiente in tratarea inflamatiilor si arsurilor, leziunilor mucoasei bucale si gingiilor, in prevenirea tulbulrarilor nervoase si ajuta la vindecarea fracturilor. In regiunile in care radiatia solara este foarte intensa, se recomanda vopsirea pieii capului cu henna. In Europa henna a fost folosita pentru tratarea reumatismului si pentru a grabi regenerarea pielii dupa ranire. Fiertura de frunze de henna in amestec cu frunze de piersic se utilizeaza pentru tratarea eczemelor.

Pentru vopsit in violet, in amestec se adauga alti coloranti in cantitate mai mare. Daca henna este combinata cu suc acru de fructe sau zeama de lamaie efectul ei este intarit, obtinandu-se o culoare mai frumoasa. Pentru ca parul sa devina blond, se amesteca o parte de flori de revent cu doua parti de henna.

Henna era cultivata in mod traditional in provinciile Baluchistan (Belucistan) si Kerman, unde era considerata planta indigena.

 

Sper ca te-am lamurit.

Acum pe scurt, e buna ca este din plante, dar acum, exista atatea produse performante, incat, chiar fiind intre ele zilnic, nu pot tine pasul, noroc cu seminariile in care se prezinta produse noi...

 

Doris [mamica] si printesa mea, Ines [copil]

 

Poze cu micuta Ines:

http://community.webshots.com/user/ines_andrada

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Giulia, pai trebuia sa iei cu copy/paste mesajul si sa-l pui aici [;)] Daca tot te-ai chinuit sa-l scrii [:D]

 

Asa e, metoda pantalonilor e mai comoda decat a foliei, dar parca si sa dai o gramada de bani pe ei si sa se rupa... nush zau... [bang]

 

Simina, bravo pt. fratiorul tau [bis]

Sa ia note cat mai mari si la celelalte probe! Tinem pumnii [pup]

 

[pup]

[biz]

 

 

hey.. I could be wrong ! ..but at least I'm breathing..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, l-am gasit.

Sfarsit cap.9.

Trecem la 10, cu cea mai frumoasa urare, aceea pentru printesa mea!

Doamne ajuta, sa ajung la inimile voastre, sa va pot transmite macar o farama din fericirea ce imi inunda sufletul...poate chiar si o sclipire de lacrima in coltul ochilor...

 

Doris [mamica] si printesa mea, Ines [copil]

 

Poze cu micuta Ines:

http://community.webshots.com/user/ines_andrada

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...