Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (11)


rrox3

Recommended Posts

Buna,mamici si bebici!

Ieri n-am reusit sa intru pentru ca de la ora 13 la 24 Alex a tinut-o intr-un plans,cu mici pauze datorate dragostei pe care ne-o poarta,raspunzand la eforturile noastre disperate de a-l inveseli,apoi iar plangea,micutul.N-am depistat nici o cauza logica:l-am hranit,schimbat,plimbat,jucat,mangaiat,apoi...palpat pe toate partile,mai ceva ca la examenele practice pe care le-am dat toata viata,si nimic[bang][bang][bang]Am ajuns la concluzia ca o fi deochiat;cand elimini cauzele logice,o explicatie se impune totusi,nu?[bang]

mamanati,m-ai intrebat ce pediatru ti-as recomanda.Deocamdata eu am dat in bara cu cei recomandati,mai raman doua nume,pe care nu le-am incercat ca n-a fost cazul.ti le spun si tie,caci am auzit numai vorbe bune,dar sper sa n-ai nevoie nici macar de "Buna ziua":dr.Leu si dr.Ciobanu,ambele la spitalul mare,judetean.

dariaevelin si dana j,v-am vazut pozele,lasand la o parte bebicii care bineinteles ca nu sunt mai putin decat superbi,voi sunteti artiste,niste frumoase implinite si mai mult de maternitate.sa va ajute Dumnezeu!

hiroral,sibip si mamanati,"La multi ani" si sa va bucurati de papuselele din viata voastra!

oanamc,bravo,grasanul meu mai are de facut exercitii pana ajunge la performanta voastra[:D].Trebuie sa-l invat cum sa faca curte unei domnisoare asa agile.[:D]

ocrainic,deci ne-a sosit"concurenta"in tara[:D]Nu-mi vine sa cred ce cuminte a fost,pupa-l-as!Bine ati vebit,din tot sufletul!

ligia,multumim ptr.gandurile bune;cred ca-i pregatit,caci ii place la baita si de cate ori il dezbracam,spre deosebire de alti bebei,se bucura.Cam nerusinat,nu?[:D]

gabriela,nu te speria,faringita trece repede si fara urmari la tratament corect,chiar si la bebei,iar cu rinichiul eu zic sa nu te alarmezi,va fi bine,vei vedea,posibil sa fie din cauza ritmului de crestere diferit.La noi,ca nu fac echo la bebei,si nu stim nimic,ramane valabil"fericiti cei saraci cu duhul",nu ne alarmam...

 

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Elliniaid="red">[flo], multumim pentru complimente, ne simtit printese amandoua :) vai de capul lui Narcis care trebuie sa ne faca poftele! :) Iti tin pumii sa nu faca Stefanut febra si sa nu sufere prea tare mititelul.

 

Ligia13id="red">[flo], multumim asemenea, eu as fotografia-o pe Sara mult mai mult dar vad ca am foarte multe poze in care doarme si parca atunci o prind si eu mai linistita desi ma topesc cand imi zambeste, abia astept sa creasca putin mai mare, cam ca Bianca, sa-mi zambeasca mai mult, acum de abia scoatem cate un zambet de la ea, mai mult dimineata cand parca are si pofta de vorba. De marsupiu nu stiu, nu mi-am cumparat desi uneori parca as vrea sa o iau pe Sara sa-mi mai fac cate ceva prin casa dar am noroc ca Narcis e cu mine tot timpul si ma ajuta.

 

Zuzunakiid="red">[flo], merci de complimete, uite cine vorbeste... si tu esti o frumoasa ca de altfel toate mamicile de pe forumul nostru[vampa][vampa][vampa], de puiuti ce sa mai zic ? Zic sa nu va certati pentru Bianca stiu ca e frumoasa [hippi]tare insa mai suntem si noi pe aici [amoras]si sa vedeti cand mai crestem nici nu ne mai uitam la voi de increzute :). Ce m-as bucura sa iasa cel putin o nunta [bis]intre copii nostri sa ne incuscrim pe aici pe forum. Imi pare rau de patania cu invitatiile, pacat ca nu mai poti sa le schimbi, lasa ca sunt frumoase si asa, important e ca tu ai sa eclipsezi tot in jurul tau, o sa uite lumea de culoare invitatiilor, cat despre soacra-ta sa se duca cat mai repede si mai departe, sa nu te mai super atat, esti si tu o mamica si vrei sa ai libertatea ta necesara in cresterea lui Alexandros.

 

Mamacitaid="red">[flo], cum a fost vremea la voi ieri ? La noi cand e timpul mai ploios sau mohorat mai face si Sara fite si chiar daca tot comfortul ii este asigurat plange sau scanceste fara motiv, imi dau seama ca a fost obositor pentru tine cat si pentru micutul Alex pe care il pupam si ii uram sa fie cat mai VEDETA [bonjovi]la botez si sa nu se sperie de ceremoniu! Mult succes si pupici pentru complimentele oferite, care sunt valabile si in ceea ce te priveste!

 

o zi buna tuturor[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumim mult tuturor pt urari,sunteti niste dragute [dual] multi de la Karen!

Sibip si mamanati id="red">La multi ani puiutilor sa creasca mari si sanatosi!

Gabrielaveres id="red">sanatate multa micutului Thomas!

La noi sunt niste calduri de..,iar printesei i-au aparut niste bubite rosii la ceafa si pe gatut la spate,cand vom merge sambata la control am sa vad ce zice doc.In legatura cu aerul conditionat cate grade sa las in camera si nu are nimik daca doarme cu aerul conditionat deschis,mi se pare prea rece,ce ma sfatuiti?Ca alfel nu se poate murim de caldura si ea vrea numai in brate...

In alta ordine de idei a fost f agitata azi,si de cateva zile nu mai face pipi atat de mult ca inainte,insa de baut bea f des acum cu caldurile astea.

De abia astept sa mergem la doc sa-l innebunesc un pic cu intrebarile mele.

La ce ora scoateti voi puiutii afara ca la noi de dimineta e cald tare, pe la 8-9 deja suntem in parc.

[pup] la mamici si bebici!!

 

 

Raluca&Karen(30 martie 2005)http://community.webshots.com/user/hiroral

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danna,a fost o vreme superba,dimineata chiar am iesit cu el in parc si a fost de o cumintenie exemplara,de se uitau toate babele si mamicile din parc,de-aia am zis ca l-or fi deochiat[:I]

Apropos de parc,hiroral,ideal ar fi pe la 9-10 sa fiu cu el in parc,altfel se face cald rau afara(am patit-o si ieri,cand ne-a prins 12 in parc[:I]) si el micutul se deshidrateaza.Cum nu-i dau nimic altceva decat san,fuga cu el la alptat.Noroc ca parcul e la 10 min de mers pe jos de casa,asa ca n-avem probleme.Daca e timp variabil,ies cu el in curte,ca de acolo fug iute in casa in caz de ploaie.

Micuta Karen are sudamina,de la transpiratie,nu te speria.Ia pe degetul tau niste pudra de talc(ca nu cumva sa inhaleze)si pune-i in strat f.fin pe unde are bubitele.In cateva ore,maxim 24,ii vor trece fara urma.

Sa-ti raspund si la intrebarea cu aerul conditionat:noi il setam pe 25 cool sau dry,depinde de umiditatea pe care o avem in casa.La noi insa e situat central,pe hol,si raceste toate camerele fara sa bata direct.Daca simt ca Alexutu'are degetelele si nasucul prea reci,mut pe 26 grade si e ok,deci functie de pitic,cum suporta si cum a fost obisnuit.Desi temp.din casa de la mine sunt mai mari decat cele indicate prin carti,la care eu as tremura in toata regula,vad ca Alex suporta mult mai bine frigul decat caldura.Cum sare de 26 grade incepe scanceala si frichineala.

Ce mai vroiai sa stii?A,cu bautul.si Alexandru bea f.des,la 1,5-2 ore,in schimb lapte gras,dupa cel apos,de foame,consuma cam la 4-6 ore.Ia in greutate constant(ne apropiem de 7 kg la cele 9 sapt si 1/2),face pipi mai putin ptr.ca ii transpira manutele,piciorusele,spaticul,in fine,toata suprafata de schimb,kaki ca de obicei de 2-3 ori pe zi(chiar cu caldurile astea a mai avut vreo 2 zile cand a facut de 5 ori,de ma cam speriasem,dar n-avea ce sa fie,atat timp cat ii dau numai san).Deci consider ca si Karen se comporta normal,nu-ti face griji.Ai mai pus poze?Eu incerc sa va trimit dupa-amiaza sau diseara unele mai noi cu micul Buddha.[:X]

Sper ca ti-am alinat nelinistile.[pup]sarbatoritei!

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[alcool] Am venit de la vaccin. Gata, mi-am luat de-o grija pe inca doua luni. L-a controlat doctorita, a zis ca-i totul in regula, l-a pus si in funduletz, i-a controlat gingiile, m-a linistit. A plans la intepatura, mai ales ca i-a bagat serul mai incet si a tinut mai mult da' l-am luat in brate dupa aceea si s-a linistit. In urmatoarele cinci minute a si adormit si mi-a rupt miinile pana acasa. Am avut niste emotii asa de mari incat am plecat de acasa in papuci de casa, noroc ca mi-am dat seama in fata blocului. Tot timpul ma agit asa, trebuie sa invat si eu sa fiu mai calma.

Sper ca sunteti bine cu toate, va doresc o seara cat mai placuta!

 

Cristina si bebe Stefan Costin (25.02.2005)- Rinu-Balerinu'

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multe luni si ani sarbatoritilor de azi!id="red">

Mamacita,Elliniaid="blue">,multumim pentru aprecieri [:I]!. Sanatate tatalui tau, Mamacita si bafta la vaccin,Ellinia.

Ocrainicid="blue">,bine ati ajuns in tara! Vi se pare schimbata?

Ligia13id="blue"> de-ai vedea caseta video!!!Acum cumparam placa de tranfsormat inregistrarea in filmulet de pus pe calculator si,daca vei vrea,ti-l trimi pe mail.Dar e mai infiorator decat pozele. Fotograful,sotul meu,inpreuna cu intreaga familie si niste prieteni,stateau sus,la observator.Tavanul are o cupola de sticla de unde urmaresc studentii interventiile chirurgicale. Sora mea e la medicina,iar nasul nostru e directorul spitalului judetean.Datorita lor a putut fi toata lumea alaturi de m ine.Altfel...nu stiu daca e voie.

Gabiid="blue">,nu te speria.Ai vazut ca a dormit linistit?! Si Brien a avut laringita,simtome asemanatoare cu farinngita si i-a trecut cu bine.

Zuzunaki,scuze,n-am stiut ca ati curtat si voi aceeasi domnita.[:X]Dar nu-i nimik,cu cat mai multi pretendenti..cu atat mai bine pentru ea.[olala]

Danna_Jid="blue">, Sara Narcisa e minunata![olala]>Frumos foc si David, Ocrainicid="blue">.

 

 

Daria si Brien

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dariaevelin/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

In primul rand La multi ani! sarbatoritilor saptamanii: Alicia, Sonia Mara, Julia Diana, Karen, Iosif, Rada Valentina, Stefan, Sara Narcisa, Vladimir si Delia Melissa. La unii copii le-am urat anticipat, deoarece eu intru mai rar si sa nu se supere pe mine. [:D] Sa creasca mari si frumosi si sa va bucure mamici grijulii ce sunteti.

Noi suntem bine, in afara faptului ca ne-am alintat si vrem numai in brate ca-i vine mamei sa se

[bang] [bang] [bang] [bang].

Alexia a inceput sa vrea numai in fundulet sa se uite cum vorbeste lumea prin jurul ei ( sper sa nu-i fortez prea mult coloana). Apropo fetelor cum iti dai seama ca e suficient, nu de alta dar ea cum vrei s-o culci incepe sa urle.

Cu diversificarea cum stati ca eu am disperat. Bea suculetul numai intr-un urlet continuu. Si i-am dat si de mere, si de morcovi si de piersici, si de nectarine, si de caise. Se pare ca ala de portocale ii place un pic mai mult, dar nu foarte mult. Saptamana viitoare ma duc la controlul de 4 luni si vreau s-o rog pe doctorita sa-mi recomande o asistenta sa vina la mine sa-mi arate cum s-o hranesc pe fetita.

Ce sa fac daca am pe cea mai mare mofturoasa la casa?

[mamica]

Acum plec, sper sa mai pot intra si mai tarziu, daca ma lasa bebe strumf. [:D]

 

Va pup,

Oana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ligia, Bianca a fost pusa in marsupiu pt prima oara la 2 luni, cand a mers cu noi in supermarket, de atunci l-am folosit de vreo 5 ori, e foarte comod si pt tine si pt ea, iti simte caldura si adoarme bine, noi avem BabyBjorn, cu sustinere a coloanei pt amandoua utilizatoare[:D], in general sunt multumita, dar sa-ti spun si ce nu-mi place: ii atarna piciorusele si mi-e greu sa le calculez distanta asa ca mai lovim cate ceva, carutul de la magazin etc..., cand e cald ne incingem amandoua de numa, daca depasim ora incep sa ma doara umerii, a- al meu e reglabil pana la 86cm, se regleaza si ataseaza usor, nu-i "distractie" mare cu el

sa ne spui la ce te-ai hotarat[pup]

 

 

 

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...