Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (11)


rrox3

Recommended Posts

An-k, eu sint, ca intotdeauna, de acord cu Rrox. Nu poti compara cantitatile pe care le bea din laptele de mama si din formula. Laptele de mama are un tranzit mai rapid, de aceea sint unele mamici care si acuma alapteaza de 7-8 ori sau mai mult in 24h in timp ce cu formula ajungi la 5-6 mese. Si chiar si intre formule exista diferente: pe cutia de Enfamil scria ca bb maninca 5-6 mese/zi a 180 ml, iar Gallia 5mese a 150 ml. Explicatie: Gallia are o formula ingrosata, este necesar sa manince mai putin.

Concret doctorul mi-a spus sa nu-mi fac griji pentru ca Julia se incadreaza in grafic si nu trebuie sa-i schimb laptele.

Inca un exemplu: verisoara sotului si-a alaptat cele 2 fetite, pe prima pina la 8 luni si a 2-a pina la 6. Amindoua au fost sub greutatea normala, chiar ieseau din grafic. Mama nu si-a pus probleme, a alaptat in continuare. Acuma fetele au 6, respectiv 4 ani si sint sanatoase, dar tot slabe, nu maninca mare lucru. Nu cred ca e un ex care sa te linisteasca dar l-am dat ca sa-ti spun ca exista si copii slabuti si perfect sanatosi. Scuze daca sint incoerenta, Alex e in bratele mele si vrea neaparat sa butoneze calculatorul.

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Creat
  • Ultimul răspuns

An-k, ti-am vazut pozele, pai e asa de dragutza fetita ta, are asa niste obrajori rotunzi, e vesela...zau ca n-ai de ce sa te ingrijorezi!

 

Andira, am vazut si pozele tale, e tare frumoasa fetita ta, sa-ti traiasca! Mi-a placut mult poza cu palaria cazuta pe ochi!

 

Ellinia, poate prin supermarket sa gasesti biscuiti fara gluten, nu stiu ce marci ti-as putea recomanda.

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rox, marox, elinia, sunteti asa dragute sa ma ascultati si incurajati, acum chiar ca m-am linistit[pup], nu stiu ce m-as face fara voi, am mai scris o data si ma repet, sper sa nu fiu si la al doilea bb asa, ca acum simt eu ca o iau razna cateodata dar atunci va inebuni al lor tata, ca deja nu mai poate[:D] dar inca sustine ca vrea fratior pt Bia

of..., de fiecare data dupa ce ma calmez imi dau seama ca am exagerat

va pup dulce, dulce, dulce, si va multumesc din suflet

 

[pup][pup][pup]

 

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

zuzunaki,adseana,sa va traiasca bebelusii(printre care si sotul lui zuzunaki[:D])!andira,ai o papusa,sa-ti traiasca!In poze pare tare cuminte,asa este si in realiate?

Noi am scapat de vaccin ptr.maine,din cauza botezului de sambata(sa nu faca vreo reactie postvaccinala mai ciudata si sa ne dam botezul peste cap);a ramas pe luni,la 10 sapt,cred ca e ok,dr.de fam.asa mi-a spus.

[pup]

 

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

mor de ciuda ca nu pot sa vad pozele de pe yahoo! Nu stiu ce are site-ul cu Yahoo dar la mine nu mai merge ce ceva vreme si mor de ciuda!

 

An-kid="red"> bine ca te-ai mai linistit! Bianca e f bine si eu zic ca si celelalte fete ca nu ai motive de stres! Va pup pe amandoua si salutari lui Hugo!

 

Noi suntem bine, maine face Sara 2 luni si mergem la vaccin, sper sa fie totul bine si sa scapam repede de vaccin. Maine ne si cantarim si masuram, dupa cum o vad eu pe Sara parca a mai slabit sau poate a crescut ceva mai mult dar ni se pare mai firava!

 

Zuzunakiid="red">, La multi ani sotului tau!

 

Ma duc ca ma cheama iubita lui mami care mi-a dormit azi toata ziua, poate pentru ca a fost o vreme mai mohorata iar ieri a plans ceva mai tare si mai mult decat sunt eu obisnuita cu ea! Sper sa fie toate bine cu puiutii nostri!

 

Noapte buna fetele si a... Marox La multi ani Juliei Diana pentru cele 3 luni !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ellinia, parca tu intrebai daca poti sa pui marar in supita. Cred ca da. La noi pediatrii chiar recomanda apa fearta cu marar sa-i dai la copii impotriva colicilor. Asa ca nu-i va dauna.

Eu apa plata o fierbeam ca nu are nici 2 luni bubulina mea. Dar mi-am facut o idee din mesajele postate de celelalte mamici si nu voi mai fierbe apita.

An_k, o sa-i dau si eu fetitei mele Evian (eu beau mereu, dar ei ii dadeam alta) poate si asta o ajuta sa faca kk mai repede ca mari probleme mai avem. Azi cind a facut treaba dupa 4 zile era mare sarbatoare in casa.

Andira, frumoasa papusica mai ai! Si ce trasaturi expresive are.

Ninocikap, mare si dulce e bubulinul tau. Si tu arati foarte bine.

 

Miine merg la coafor sa ma tund si sa-mi vopsesc parul ca treptat o sa ma prefac in monstrulet.

Fetelor, imi pare ca nu s-a discutat aici daca e voie sa faci masaj. Nu dauneaza daca alaptezi? Eu de 2 zile fac si tere bine ma mai simt. Ma relaxeaza. Doar pe coapse , picioare si poponeu e foaaaaarte dureros! Doamna vrea sa scap de celulita. [:D]

Si inca ceva: daca alaptezi ai voie sa te scalzi in apa de mare? Nu-mi inchipui sa stau 2 luni in Eforie si sa nu bag piciorul in apa.

Fetelor, vaccinul de la o luna se face in piciorus in Romania? Aici se face in poponeu (cred ca la fel si cel de la 2 luni) adica intramuscular.

Mamacita, vroiam sa te intreb daca vre-un pediatru(medic de familie) ar putea s-o consulte pe Demi cit vom fi in Romania(sper sa nu fie cazul dar vreau sa ma asigur). Imi po-ti recomanda pe cineva. Daca nu e cazul sa postez numele cuiva iti dau un PM. Mersi anticipat.

 

Pupici la toate. Noapte buna.

 

 

B.N.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamanati, eu nu iau evian dar mi-a fost recomandata impreuna cu cea pe care o iau(louise- e locala), Bianca face mult mai bine de cand i-am schimbat apa, sper sa functioneze si la voi

 

Dana, mai esti treaza?[:D]

 

Hhai sa va povestesc bilantul de azi al copilei- 670ml lapte+ 190ml apa, cred ca nu-i chiar asa rau, dar vedem ce zice dr. vineri

 

pupici tuturor[pup]

 

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...