Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce stiti despre divort?


Recommended Posts

In conditiile date, e normal ca divortul sa dureze mau mult, insa, pana la urma, divortul o sa-l obtina. Insa partea cu santajul mi se pare josnica. Pana la urma e sotia lui (nu o femeie oarecare ) si copiii lui.

Acum, ca ai postat aici si nu la "Probleme Legislative" si ca ti-am vazut postarile in care tot cereai lamuriri despre ce inseamna relatii si casatorii, ma bag in vorba si te sfatuiesc sa-l lasi pe colegul tau sa-si rezolve problemele singur. Nu vad rostul tuturor detaliilor relatiliei lor. Poate ca ar fi trebuit a ne impresioneze drama sotului "darnic" si sa ne indigneze sotia care-i cheltuie banii acasa, cu copiii ("trai neneaca")? Sau mai bine de copii nici nu ne mai intereseaza (sunt doar niste rezultate a unei casnicii intre 2 oameni care niciodata nu s-au potrivit la caractere sau conceptii).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

care santaj fato? [alcool] ca ii lasa jumate de apartament si bunuri care in total valoreaza peste 150 milioane contra unei semnaturi, ca sa nu se mai lungeasca cu atatea tribunale si procese, asta ti se pare santaj? ar fi mai bine sa o lase cu jumate de bunuri, cu care sa nu isi poata cumpara nici macar o garsoniera in care sa stea cu 2 baieti? [alcool] eu cred ca e generos, unde vezi tu santaj? [xx(]

 

si ce legatura are subiectul asta cu celelalte subiecte ale mele? sau le stii tu asa de bine pe toate, care esti nou venita? [xx(]

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]

Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]

Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu toate ca nu stiu cum sta treaba cu divortul in Romania, ma bag si io in vorba. deci doi oameni casatoriti timp de 12-13 ani cu doi copii si o situatie materiala buna nu se mai inteleg din motive de distanta si ev. ceva mai mult de atat. el vrea sa divorteze si sa-i lase totul inclusiv copiii. si vrea sa divorteze cat mai repede, din cate inteleg io. de ce? cu ce il incomedeaza ca nu e inca divortat? si de ce ii frica cc ca va dura mult? cateodata e bine ca perioada de gandire e mai lunga, poate oamenii se rasgandesc. ma rog, si daca se rasgandesc dupa divort, se pot recasatori.

 

aici, daca nu ai copii esti divortat in trei saptamani, daca ai copii ai termen de gandire 6 luni, dupa care esti divortat indiferent daca celalalt e de acord sau nu. ca doar dragoste cu forta nu se face. impartirea de bunuri nu se face jumi-juma, ci in functie de cati copii ai si cui in raman. bineinteles ca cel care ramane cu copii, ramane si cu marea majoritate a bunurilor. mi se pare logic si corect.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adela,nici aici impartirea nu se face la jumate,ci in functie de contributia fiecaruia la lucrul respectiv,se ia in calcul si munca prestata casnic de femeie.locuinta se repartizeaza,in functie la cine raman copiii si alti factori.mai presus de lege,poate fi insa invoiala partilor.cu o exceptie,toate lucrurile dobandite inainte de casatorie,premiile,obiectele personale (fara bijuteriile de valoare mare) si cele necesare exercitarii profesiei sunt proprii,nu se impart.toate celelalte sunt bunuri comune,indiferent dc sunt sau nu pe numele amandurora.

 

Ema

 

Picnic-ul mult asteptat

 

 

Calatorie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuze ca te-a deranjat raspunsul meu; nu am stiut ca e un subiect asa de sensibil pentru tine. Ia raspunsul ca un exemplu ca nu toti avem aceeasi scara de valori si nu pentru toti banii reprezinta totul. Daca tot te intereseaza problema lor macar fa un efort sa intelegi si " partea cealalta".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca se impart bunurile in fct de la cine raman copiii. eu stiu ca atata timp cat traieste parintele, face ce vrea cu bunurile lui, poate sa le lase mostenire cui vrea, nu neaparat copiilor. ma rog, nu are leg cu cazul de fata, pt ca aici el vrea sa lase bunurile ei si copiilor.

 

ma intreba cineva de ce atata graba. nu e graba, poate am uitat sa precizez, el incearca sa o convinga de un an sa fie de acord, numai ca de-abia luna asta a deschis proces, pt ca ea nu vrea nici in ruptul capului... [alcool] plus de asta, nu mai au viata sexuala de mai mult de un an [alcool]... asta nu e destul motiv de despartire?

 

si nu-mi spune de ce discut eu problemele altuia, pt ca nu am dat nume, ia-o pur si simplu ca pe o poveste din reviste, daca vrei. scopul a fost sa-l ajut pe colegul meu, care e cam pe dinafara la faze din astea, ca si mine, de altfel [bang]

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]

Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]

Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by claudi_72

Poate ca ar fi trebuit a ne impresioneze drama sotului "darnic" si sa ne indigneze sotia care-i cheltuie banii acasa, cu copiii ("trai neneaca")? Sau mai bine de copii nici nu ne mai intereseaza (sunt doar niste rezultate a unei casnicii intre 2 oameni care niciodata nu s-au potrivit la caractere sau conceptii).


id="quote">id="quote">

nu asta era ideea subiectului, ci daca cineva stie sa dea sfaturi, sau a trecut prin ceva asemanator, un divort. nu am cerut sa se judece daca e bine ce face el sau nu. nici nu ai avea cum, pt ca nu stii ce are omul pe suflet.

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]

Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]

Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonika, intervin si eu in discutie fara sa am habar de divorturi [:D] (sper sa nici nu am vreodata nevoie)

 

Nu pot sa nu fiu de acord cu claudi_72 intr-o anumita masura. Pentru ca ai prezentat unele lucruri pragmatic si doar din punct de vedere material. Este oare imposibil ca ea sa-l mai iubeasca inca si acesta sa fie motivul pentru care nu e de acord cu divortul? [:)] Nu ar trebui sa te bazezi doar pe ce spune colegul si sa o cataloghezi pe femeia aia intr-un anumit fel. Adevarul e undeva la mijloc.

 

Nu vreau sa te supar, dar nici mie nu mi-a placut cum ai prezentat lucrurile, desi intentia ta e doar sa-l ajuti cu un sfat bun pe colegul tau.

 

Peace![:D]

 

PS: Imi place la nebunie motto-ul tau (sau ce-o fi): Omul traieste pentru bunastarea pisicii... [pis][:-)))]

 


Some people stay in our lives and quickly go. Some stay for a while and leave footprints on our heart. And we are never, ever the same.id="size1">id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor[alcool]nu va luati de Ramonika ca ea a intrebat clar de divort! Acum ce facem ne apucam sa judecam ce si cum cind habar nu avem nimic despre situatie, ca a prezentat asa si nu altfel?[alcool][alcool]Mai bine raspundem daca ne pricepem....daca nu, sanatate. Divorturi si despartiri sunt de cind lumea.

 

"Le mariage est un merveilleuse institution

mais qui diable voudrait vivre dans un institution...."

http://http://dreamaway1.myphotoalbum.com/albums.php

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu declar cu mana pe inima ca nu m-am luat de Ramonika, daca la mine te referi. Cu atat mai mult cu cat e ieseanca de-a mea.

N-am judecat pe nimeni, doar nu mi-a placut ca femeia respectiva a fost prezentata intr-o anumita maniera.

Cred ca am dreptul sa-mi expun parerea pe un forum public, stralucitor1.

 

 


Some people stay in our lives and quickly go. Some stay for a while and leave footprints on our heart. And we are never, ever the same.id="size1">id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...