Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce stiti despre divort?


Recommended Posts

Mey, da' multe amanunte a dat colegutzu... nu vreau sa fiu pe post de Guestus (ptiu, ca iar il citez, dupa ce m-a enervat de mai multe ori), da' nu cumva se da la tine, Ramonika? Ca barbatii se dau ranitzi atunci cand vor sa fie luati sub aripa. Altminteri exista avocati, doar sa vrea sa gaseasca. Ca am inteles ca nu e chiar parlit, isi poate plati una bucata consultatie si se lamureste din prima cum sta.

 

Si la faza cu nevasta care ii mananca banii, mey, nu ma pot abtine sa nu spun (desi eu nu sunt nevasta!): nevestele administreaza banii comuni, mai ales cand sunt copii la mijloc, asa cum prevede legea romana si anume ca amandoi sunt datori sa contribuie! Aceasta precizare e razbunare pt. o amica de a mea care are un prieten casatorit si m-a innebunit cu "ce bun e el si ce nevasta nepotrivita are si-i mananca banii si refuza sa stea in scaunul cu rotile, se incapataneaza sa mearga si sa-i deranjeze pe dumnealor".

 

Acuma, daca dati cu rosii virtuale, ok, poate le merit ca sunt cam sloboda la gura, dar asta gandesc.

 

"Nu recunosc alt semn al superioritatii decat bunatatea" (Beethoven)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by relyana

Mey, da' multe amanunte a dat colegutzu...da' nu cumva se da la tine, Ramonika? Ca barbatii se dau ranitzi atunci cand vor sa fie luati sub aripa. Altminteri exista avocati, doar sa vrea sa gaseasca. Ca am inteles ca nu e chiar parlit, isi poate plati una bucata consultatie si se lamureste din prima cum sta.


id="quote">id="quote">[^]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ramonika

relyana, vede-te-as mama detectiv... [detectiv] [^]


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]Omul traieste pentru bunastarea pisicii...
id="quote">id="quote">pai cred ca mi-ar place."Nu recunosc alt semn al superioritatii decat bunatatea" (Beethoven)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ramo, eu am o prietena care divorteaza. Are 30 ani, el 35 ani. Au 2 copii, unul de 9 ani si unul de 12 ani.

 

Mama e jurista si se va ocupa de divortul ei. Insa as putea sa iti spun:

 

1. faptul ca ea nu este de acord sa divorteze, NU conteaza;

2. in cazul in care sunt copii la mijloc, CHIAR DACA parintii decid IMPREUNA la cine raman copiii, instanta tot va desemna pe cineva de la Autoritatea Tutelara sa vada cui este mai bine sa fie incredintati acesti copii (faptul ca ea e mama nu inseamna ca automat copiii ii vor fi incredintati ei!);

3. atata timp cat sunt copii minori la mijloc, instanta NU accepta ca motiv de divort "nepotrivire de caracter" (chiar daca ar fi asa!)

4. el poate specifica motive legate de relatia lor propriu-zisa;

5. bunurile le pot imparti de comun acord sau le pot face jumi-juma daca sunt cumparate in timpul casniciei.

 

Si inca ceva: un divort poate tine mai mult de 1 an in general atunci cand sunt mai multe bunuri la mijloc si sotii se cearta pe impartirea lor. In cazul de fata, divortul poate fi finalizat dupa maxim 7 luni.

 

Daca mai vrei si alte detalii, poate te mai pot ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am divortat prima oara prin parasire de domiciliu (a lui) si am adus un singur martor - pe fratele meu, care a confirmat sub juramint ca asa este, a plecat si dus a fost (fratele meu locuia la mine atunci). Nu a mai fost nevoie de alt martor. S-a judecat in lipsa, el nefiind in tara. Dupa o singura infatisare s-a rezolvat. A durat 1 luna jumatate (aprox.). Dar nu aveam copii de impartit!

 

Succes!

 

 

Editez ca sa adaug ca nu am avut nici un avocat, in schimb m-a sfatuit despre tot ce sa zic si sa fac o pacienta de-a mea (la vremea respectiva) - judecatoare la Curtea de Apel. Si se pare ca a fost suficient. Si noi eram despartiti in facto de aproape 2 ani!

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ileanacz

4. el poate specifica motive legate de relatia lor propriu-zisa;

Daca mai vrei si alte detalii, poate te mai pot ajuta!


id="quote">id="quote">

mersi mult Ileana... [dual]

totusi nu mi-e clar punctul 4. ce alte motive legate de relatia propriu zisa se pot aduce in cazul de fata? ca nu stiu daca poate demonstra ca nu prea sunt relatii intime, ea ar putea zice ca sunt, ca sa salveze situatia. [}:)]

ce motive, asta e intrebarea? [:D]

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]

Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]

Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, scumpo, am vorbit cu mama, i-am prezentat cazul, atat cat am putut culegand informatiile date de tine, si parerea ei a fost urmatoarea:

 

1. indiferent daca sotia se pune contra divortului, in ziua de astazi instantele judecatoresti desfac destul de repede casniciile, pe motiv ca nu poti tine 2 oameni legati daca cel putin unul dintre ei nu-si mai doreste lucrul asta;

2. va fi desemnat un reprezentat al Autoritatii Tutelare in vederea incredintarii copiilor unuia dintre parinti;

3. ca motiv pe care sotul il poate invoca citez: "absenta relatiilor sot-sotie in ultimii 2 ani, de cand fiecare lucreaza in 2 orase diferite, aflate la o distanta destul de mare unul de celalat, facand ca frecventa intalnirilor sa fie de 1 data/luna". Martorii lui ar putea sa declare ca nu i-au vazut impreuna decat extrem de rar;

4. in ceea ce priveste bunurile, daca sunt de acord sa ii ramana ei, atunci trebuie sa se realizeze o tranzactie = act prin care partile se invoiesc la cine raman bunurile, act ce va fi semnat de ambele parti in fata presedintelui instantei sau la notar.

5. durata divortului, avand in vedere ca judecatoriile sunt in vacanta acum, in cazul in care se incepe cat mai curand, se va finaliza pana la sfarsitul lui noiembrie;

6. daca divortul incepe dupa terminarea acestei vacante, se va pronunta in mai putin de 2 luni;

7. divortul se va pronunta "din culpa ambilor".

 

Multumita?[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana, sarumana... [pup] [flo]

i-am printat colegului ce ai scris tu si o sa ii dau foile imediat ce ma vad cu el...

el a angajat un avocat in orasul in care are resedinta, adica in vest, nu aici in Iasi, dar avocatul respectiv nu a inceput actiunea si l-a "amenintat" ca daca ea nu este de acord, poate sa dureze si pana la 2 ani... [alcool] [xx(] ca cica sa vina cu motive clare si cu martori...

nu isi explica colegul meu de ce sa dureze 2 ani daca, vorba ta, dragoste cu sila nu se poate... [xx(]

deci el a vorbit cu avocatul, i-a dat un avans, i-a dat copii dupa acte, dar el nu cred ca a deschis inca actiunea. probabil vrea sa mai traga de timp/bani...[xx(]

 

multam fain inca o data si daca mai alfi ceva, mai scrie. [dual]

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]

Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]

Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...