Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie (29)


Recommended Posts

Suntem tare suparati!!..

Am facut asera 39 .2!!!

Cred caa din cauza caldurii si a aerului conditionat din supermarket! Ca sa nu il mai las afara, l-am luat cu mine si inauntru era chiar frig! Si incins probabi...OFFFFF!

 

Am ajuns aseara laspital un,doi!

 

PLus ca aia de aacolo imi spunea ca nu are febra!!!! Eu ii luasem acasa si i-am spus ca aavea 37.8!Si ea imi spunea ca astaa nu e febra! Dar intre timp crescuse ca simtam cum ii ardea capsorul!!Noroc ca medicul a fost super si mi-a zis ca poate fi o gripa cauzata de trecerile astea bruste cald frig...

Nu ne0a dat antibiotic si s-a rezolvat doar cu un supozitor de Novocalmin si mult ceai!!

 

 

http://community.webshots.com/user/bestuta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Bestutzaid="red">, imi pare tare rau de Tudor scump! Micul de el! Sigur a racit de la variatiile de temperatura si de la vremea asta tampita. Bine ca i-a trecut febra. Doctorii astia sunt uneori chiar enervanti. Ne trateaza cateodata ca pe niste exagerate si chiar nu e cazul pt. ca de cele mai multe ori avem dreptate-de, instinctul. Ar trebui sa mai aiba incredere si in ce le spun mamele. Iti tinem pumnii sa fie bine.

Gabi.i id="red">si eu m-am bucurat mult de vestea cu legea. De asa o "binecuvantare financiara" nici macar tigancile nu s-ar fi putut bucura pt. ca ele au in general mai mult de 3 copii. Chiar nu vad pe cine au vrut sa avantajeze cu legea asta. Poate doar propriile peroane! Eu tot sper sa se revina la 85% din cat castiga fiecare, pastrandu-se evident si o alocatie pt. cele care nu au venituri, etc. si ma gandesc ca ar fi normala o astfel de lege in conditiile in care tot sustin ca sunt interesati de cresterea natalitatii. Na, ca mi-am varsat oful.

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

baietelul meu minunat

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Am fost cu retetele si NU AM REUSIT SA IAU LAPTE ca era inchis si scria ca nu au. [bang][q][q][q]

 

Eu am sunat-o pe dr. mea ginecolog de la Municipal si am intrebqt de abandonati si nu stia cati mai sunt, ca se schimba mereu nr. Dar a zis ca acolo e dr Culcer si nu fac aia prostii cu lapticul - asa ca Shobo sa nu-ti faci griji. Numai ca n-am reusit sa iau lapticul . Scria ca dupa 6.07. Stie cineva daca am fost pe 30 iun si nu aveau imi mai dau reteta pe 6 iul?

 

http://community.webshots.com/user/megg2005

 

 

Megg si bb Mara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mai vreau sa intreb pyt. cine mai stie legile: sunt obligati sa-mi dea laptele ala praf? E dreptul meu, nu? Ca am notat un nr. de tel. de la directia sanitara sau asa ceva sa sun acolo, dar sa stiu cum pun problema...

 

A propos, poate cineva sa mai cumpere vreo cutie de lapte sa strangem mai multe?

 

Multumesc.

 

http://community.webshots.com/user/megg2005

 

 

Megg si bb Mara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

 

Dragi doamne,

 

nu va mai suparati... Cornelia, io de cate ori intru pe ym scrie in dreptul tau ca revii dupa 22.00. Si asa cum s-a mai spus de multe ori, raspunde fiecare dupa cum se pricepe.

Io nu m-am priceput la faza cu ridicatul in picioare mai ales ca noi acum avem colici cu dinti (eh?:) ). Da asta nu inseamna ca te ignorez ci pur si simplu ca n-am stiut.

 

Zambiti, maine va fi mai rau! Cine stie ce lege mai dau astia?

 

 

 

 

Anda, mama Irinei

fotografiile Irinei

Roll over, Beethoven

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata

azinoapte mi-a facut puiul meu o surpriza si iar nu s-a trezit deloc. a dormit de la 22 la 7 [bis]... ce sa fac eu, puiutz drag, sa se repete mereu??? ooooh, de as stii![cool]

 

Witchieid="red">, ca de obicei cu simtul umorului. bravo tie![:D]

 

cu legea aia oricum pe mine m-au ars deja cu 7,8mil, ce sa mai zic de 3 mil... ma gindesc cu groaza sa nu fi avut sotul venitul pe care-l are... ce am fi facut?

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

Codrin

Camera lui Codrin

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bestutza, imi pare rau pentru Tudor. Insanatosire grabnica![pup]

 

Anda, esti mortala fato, mie imi trec supararile cu tine.[:D]

 

Am fost la pediatra, am facut vaccinul, nu am plans, ca de obicei, avem 65 cm si 7,560 kg, 45 cm circumferinta capului, a zis ca suntem incadrati la normal, suntem in mijlocul curbei. A ramas doctora [:0][:0][:0] cand a vazut ca sta singur in fundulet si ca aproape merge in patru labe, a zis ca, vazandu-l, ma crede ca se ridica singur in fundulet, si a zis ca nu ar mira-o sa mearga pe la 8-9 luni. Si mi-a repetat ca nu este nici o problema ca sta in picioare si in fundulet, corpul o cere. Cat am stat la ea numai in patru labute si in fundulet si in picioare a stat. Ne-a dat startul la papica si noua, azi o sa ii dau si eu piure de legume sa pape, a zis ca pe la 7 luni ii baga carnita. Am intrebat de decalotare, si s-a uitat, si a decalotat un pic, asta ca sa ma linisteasca pe mine ca nu are nimic, si putzica lui Seb era decalotata, si asta numai cu ajutorul naturii, eu nu am atins-o niciodata. Nici nu a simtit baiatul meu cand a facut dr. A zis ca pot sa fac si eu din cand in cand (m-a pus sa fac de fata cu ea ca imi era frica), ca e deja decalotata. S-o mai spal la baie. Dar a zis ca nu se mai face ca in timpurile bunicilor, sa decalotezi putzica cu forta cate un pic, se face singura. Si in cazul lui asa a fost. Am stat cred ca trei sferturi in cabinet sa ii pun toate intrebarile, sa se joace Seb cu toate jucariile. E o pediatra excelenta, vine cu jucarii de acasa ca sa se joace copilasii cu ele, sa nu ii afecteze vaccinul. Totul este bine si sunt o mama fericita.

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tomasa si Amaya, e bun Tardiferon sa iau pt caderea parului? ca si eu as face orice numai sa nu-mi mai cada in halul asta. sau mai am Fe-ul lui bebe dat de pediatra, se cheama Ferum si e lichid. tu de asta zioceai?

 

tomasa, noua ne-a facut Culcer hemograma sa stim cum sta bebe cu Fe cica, sa nu-i dau asa aiurea, ma rog... si o sa trec pe la ea sa ne cioteasca rez. sa vedem. l-a intepat in deget pt. asta.

 

 

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

Codrin

Camera lui Codrin

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, miine ma duc cu Megg si cu inca o colega la Municipal, la bebeii abandonati. O sa mergem cu 11 cutii de lapte, ceva hainute si biberoane. Daca mai are cineva ceva de dat, va rugam sa ne anuntati, ca sa le putem "colecta" azi.

 

Tomasaid="red">, inteleg ca tu ai avea citeva hainute pt. bebei. As putea sa trec pe la tine prin zona azi cnd plec de la serviciu. Daca e ok, please, da-mi un PM.

 

Corneliaid="red">, nu te supara, poate chiar n-a stiut nimeni sa iti raspunda. Eu am intrat mai rar in ultima vreme si am postat citeva lucruri despre ce mai face fetita mea. Mamicile ai caror bebei au "manifestari" asemanatoare pot gasi in asta un "raspuns".

 

In privinta caderii parului - cred ca v-am mai zis, parul cade la 3-6 luni dupa ce moare. Deci parul care va cade acum a "sucombat" cind ati nascut. Deci este o cadere de par cu cauza cunoscuta si va trece chiar daca nu veti lua tratament. Tratament de obicei se face cind nu se cunoaste exact momentul care i-a cauzat moartea, pentru ca atunci e posibil ca respectiva cauza sa persiste. ...Ma inreb cit am fost de coerenta :D

 

 

Leta [titanic] si un bebe

POZE DE IUNIE

 

want my life back

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca mi-am amintit... Bestutza, pare rau de bebe Tudor, cretinele alea nu stiu ca 37,8 ESTE febra la bebelusi? Fii atenta ce mi-a zis mie pediatra mea: daca are febra pana in 38 un supozitor de paracetamol pt bebelusi. daca are peste 38 imediat novocalmin si ceai - sa nu se deshidrateze.

 

Eu am cate o cutie din astea 2 in frigider. In plus, am CALPOL (care e suspensie de paracetamol) si EFERALGAN (cred ca e tot paracetamol plus inca nu shtiu ce). Calpolul combinat cu calgel face minuni la colicii cu dinti ai Irinei. Ca veni vorba de copilasul meu, ziceti-mi si mie doamnele care deja au copii cu dinti... Mei, pana sa le iasa coltii au avut probleme cu mancatul? Ca domnita asta de cand cu gingiile refuza sistematic si marul de la ora 10 si legumele pasate de la ora 14. Nici biscuitii nu-i mai mananca... biscuitii aia de ii halea cu placere, pentru care am facut ca trenul sa mi-i trimeatza de peste mari si tzari ca plange odorul fara ei, acush cum ii bagi linguritza pe gingie cum urla. mai are putin si trece la represalii. Deja a facut pipi pe pisica si pe tati (nu ma intrebati cum ca nu eram de fatza eu doar m-am prapadit de ras post-factum azi dimineata pe la ora 5.30) Revenind. Ce ma fac? ma intorc la lapte? Ca-mi sta copilasul nemancat de la biberonul de 5 dimineata pana la 18 seara cand capata lapte iar.

Ia sa vedem...

 

 

 

Anda, mama Irinei

fotografiile Irinei

Roll over, Beethoven

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...