Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie (29)


Recommended Posts

Lavinia, nu ai pentru ce. Ai o bombonica de fata, cu ochisorii mari. Si mie imi plac costumasele de baie.

 

Andrutza, nu stiu ce sa te sfatuiesc, mi se face frica cand citesc si vad ca nu vor bebeii vostri supita.

 

Kita, iti trimit imediat. Ideea a fost a Aditei cu albumul, eu doar m-am gandit sa facem pentru fiecare cate unul.

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

CARNITA LA[copil] BEBEI SE DA DOAR DE 3 ORI PE SAPTAMANA.POTI SA ALTERNEZI IN ZIUA CAND I SE DA CARNE NU DAI BRANZICA SI INVERS SAU CAND O SA SE OBISNUIASCA MAI BINE CU NOUL ALIMENT POTI SA ALTENEZI CU GALBENUS DE OU[^]. SE DA LA INCEPUT UN SFETT DE GALBENUS DUPA TREI ZILE 1/2 , DUPA ALTE TREI ZILE 1/3 SI ASA APROXIMATIV IN 9 -15 ZILE AJUNGI LA UN OU .NICI OUL NU SE DA MAI MULT DE TREI ORI PE SAPTAMANA.CRED CA STITI CA SE INTRODUCE DOAR CATE UN ALIMENT NOU PE SAPTAMANA.NU DOUA IN ACEIASI SAPTAMANA.PANA LA UN AN SE INTRODUC APROAPE TOATE ALIMENTELE ,SINGURELE ALIMENTE PE CARE LA UN AN NU ARE VOIE SA LE MANANCE SUNT[alcool](NU LE STIU CHIAR PE TOATE)[:D] : CIUPERCILE, MAZAREA, FASOLEA BOABE .......NU ARE VOIE DEASEMENEA :PRAJELI , RANTASURI......

http://photos.yahoo.com/iluca_me

 

[mamica]ELENA + [copil]ALEXANDRA - BEATRICE (03.01.2005)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos Gabiid="red"> si Elenaid="red"> pt. sfaturi. Cu siguranta le voi incerca pe toate.

Gabiid="red">, si noi am tot iesit dar nu v-am vazut. Azi am iesit pe la 10-10.30 si am stat numai in rond. E drept ca nu mult, pana pe la 11.30 ca se incalzise prea tare. Acum ai acelasi nr. de mobil? Daca da sa dai un bip cand iesiti si incercam sa venim si noi repede-repede la rond. Cu aparatul foto, bineinteles. Sau ai rezolvat cu Adita?

Andrutza id="red">eu nu vreau sa ma bag in discutia cu supa intrucat nu am inceput inca diversificarea dar ma tot informez in perioada asta ca sa stiu ce am de facut in cazuri rebele si am aflat ca daca refuza un aliment trebuie intrerupt ceva timp (cam o sapt.) si incercat din nou. Ca trucuri pt. supa Culcer spunea in diversificarea ei ca daca nu merge nici cu lamaie nici cu laptic poti sa adaugi un pic de zahar. Stiu ca multe fete o sa-mi sara in cap la faza asta (desi nu e ideea mea) si ca in principiu nu se da zahar la copii sub un an, dar ma gandesc ca poate, daca iei zahar brun si pui doar putin asa cat sa o indulceasca nu i-o face chiar atat de rau. Oricum asta doar in disperare de cauza, dupa ce ai incercat orice alta metoda. Si cred ca ideile lui Gabiu te pot ajuta mult in acest sens. Pofta buna Simonei!

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

baietelul meu minunat

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana si aditaid="red">, multumim frumos de album, acum l-am vizionat si noi si tare ne mai placeeeeee [il]

 

ilucaeid="red">, multumim de urari; la fel! sa ne mai dai sfaturi daca lucrezi in medicina, ok?

 

Laviniaid="red">, am vrut sa-ti vad si eu piticutza in costumas de baie da nu stiu unde sa ma uit???

 

crinutaid="red">, la fel intentionam si eu sa ies dupa amiaza si... [bang] ce vreme de kko............[bang]

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

Codrin

Camera lui Codrin

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur nu se da in aceeasi zi si brana si carnita? Eu stiam ca in zilele cand se da carnita nu se da ou, dar de branza nu stiam.

Apropos de branza, sa o facem in casa sau sa o cumparam? Eu ma intreb ce sens are sa ne chinuim sa o facem in casa? Am tot citit la " Parintii intreaba..." ca multe mamici cumpara. Oare cum e mai bine?

 

 

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu o prepar acasa branzica dintr-un litru de lapte pasteurizat 0.8% si cu 8 pastile de calciu sfarâmat [alcool].O las sa fiarba in doua clocote dupa care adaug calciu sfarâmat si din cand in cand cateva picaturi de lamaie .[bonjovi]O strecor prin sita dar o las un picut mai zamoasa , dupa care o pun in paharele de plastic si le pun in figider .O folosesc trei zile [:D].Nu am spus ca nu se da branza in aceeiasi zi cu carnita dar am spus ca pana se obisnuiesc cu alimentele si poti introduce si altceva sa alternezi.

Si eu am avut [bang]probleme cu Alexandra la zarzavaturi , supica, dar am avut multa rabdare[biz] , mai ales ca eu i-am dat fructe la inceput, i-a placut gustul fructelor si nu vroia legumele , m-am chinuit 1 luna , poate mai mult avand in vedere ca eu am inceput diversificarea la 4 luni.De abia acum papa bine supita .

 

 

[mamica]ELENA +[copil] ALEXANDRA - BEATRICE (03.01.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[alcool]Nu sunt de acord cu cea din comert mai ales ca nu stii sigur de care lapte se foloseste , cat % si mai pui ca poate adauga si smântâna , ceea ce bebeilor le este interzis . Nu au voie grasimi.

Nu stiu nimik [jamaica]de aia din comert dar pentru 10 minute de munca eu nu am sa cumpar pana la un an. [flo]Este usor de facut [papica]si o fac eu cu mana mea , are calciu ceea ce bebeii au nevoie si stiu ce cantitate i dau. Intrebati si medicul[medic].

 

 

 

[mamica]ELENA + [copil]ALEXANDRA -BEATRICE (03.01.2005)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturi, probabil ca si la Simona e problema cu sucul de fructe care ii place foarte mult si atunci nu mai vrea si altceva. Din pacate, trebuie !!! [bang] Vroiam sa o obisnuiesc pana in weekend, cand plecam la munte doua saptamani, dar poate ca acolo o sa se comporte mai bine avand in vedere ca aerul ii face pofta de mancare.

 

Ref. la branzica, doctorita Simonei a spus ca e de preferat sa ii cumpar, preferabil OKE, pentru ca cea facuta in casa e cam inecacioasa si e posibil sa nu ii placa. Dar as vrea totusi sa incerc cu cea facuta in casa, ca se foloseste acelasi lapte cu care e obisnuita si e mai dulce. Ce fel de calciu se pune pentru branzica, lactic cumva?

 

Andrutza si Simonica ei draga (n. 17.01.2005)

http://photos.yahoo.com/andrapg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, cate pareri.

Andrutzaid="red">, eu nu ii mai dau suc lui Rayan de mult timp. Nici nu cred ca e bine sa le dam zilnic, asa ca prefer piure de fructe.

 

 

Referitor la branza, nu stiu ce sa spun, banuiesc ca se stie care branza din ce e facuta, si mi se pare de la sine inteles sa fie facuta din lapte pasteurizat. Oare e posibil sa scrie asa pe cutie si sa nu fie? Nu m-ar mira nimic.

De ce insa 8 pastile de Ca? Eu citisem de 2. Nu-mi sari in cap dar chiar nu stiu. Si inca ceva, stiam ca ori o faci cu lamaie ori cu pastile. Merge si cu amandoua?

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...